Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον xraysr0x

 

Προφανώς το Μαρλμπου ρο ακούγεται πιο κοντά στην ελληνική προφορά ενώ όταν λές Μαρλμπο ρο ακούγεται πιο αμερικάνικο! :D

 

 

Γιατι ρε παιδια; Εχετε ακουσει ποτε το "ρ" οταν το λεει καποιος;

 

Εγω το ακουω συνεχεια Μαλμπουρο !!! :p

Παντως προτιμω την Ελληνικη προφορα παρα το "Μα-ε-ρρ-λλ-μπο-ρο-ου " το αμερικανικο !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον Nantia

 

τελικά εγώ είμαι η μοναδική που καπνίζει Davidoff

 

Προφανώς δεν κοίταξες καλά :o

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, δεν καπνίζω... ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Mythozz

 

Χμμμ, δεν καπνίζω... ;)

 

 

Προβλήματα διαβλέπω στη σχέση σου με τα Davidoff lights :p

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nantia

 

Άν το θέλει ο mythozzουλίνος μου, το κόβω!!! NO COMMENTS

 

 

Mpaaaa, to exw dokimasei ayto kai apetyxe... :worry:

 

Na eisai eleftheri vre, kali kardia na exeis kai as kapnizeis... :D

 

Etoimazw keria gia ton kapno... ionistes aera klp... Axx kialla eksoda... :lol:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο: Για τα γενέθλια (για το καλό ρε παιδί μου),πήρα ενα πακετάκι πουράκια-γεύση βανιλια. Fellows λέγονται. Δεν τολμάω ακόμα να βάλω ενα,κι ας έχουν περάσει 2 μερες. Λέτε να μου πέσει τόοοσο βαρυ και να πάθω τίποτα αν κάνω πούρο; :p :p :p Μη με τρέχουν μετα ε!

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Ulticool

 

Ασχετο: Για τα γενέθλια (για το καλό ρε παιδί μου),πήρα ενα πακετάκι πουράκια-γεύση βανιλια. Fellows λέγονται. Δεν τολμάω ακόμα να βάλω ενα,κι ας έχουν περάσει 2 μερες. Λέτε να μου πέσει τόοοσο βαρυ και να πάθω τίποτα αν κάνω πούρο; :p :p :p Μη με τρέχουν μετα ε!

 

 

Μην παρεις μεγαλη τζουρα με την μια... Κανε μια μικρη να δεις πως το δεχετε ο λαιμος σου και μετα απολαυσε το... !

Τα μικρα πουρακια ειναι Ο.Κ...

 

Ειχα κανει καποτε, σε μια γιορτη μου ενα πανακριβο (τεραστιο, σχεδον ολη την ωρα που ειμαστε στο κεντρο διασκεδασης αυτο κρατουσα !!!) πουρο (αφου στεναχωριομουν που το εβλεπα να καιγεται !!!) και εκλεισε η φωνη μου για αρκετη ωρα !!! :X-X: Ασε που την επομενη μερα ειχα εναν τρελο τσιγαροβηχα !

Απορω πως κανουν πουρο μερικοι και το αντεχουν :confused:

Ας μας πει καποιος "Πουράς" το μυστικο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Tα πούρα φίλε ειδικά τα μεγάλα δεν είναι για να τα πέρνεις κάτω ! Είναι μόνο για γεύση...Αγοράζουνε κάτι πούρα αυτοί που κρατάνε λεφτά απο της Χαβάνας και τα έχουν μόνο για να τα ρουφάνε και να τα φυσάνε ! :rolleyes:
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xraysr0x

 

Tα πούρα φίλε ειδικά τα μεγάλα δεν είναι για να τα πέρνεις κάτω ! Είναι μόνο για γεύση...Αγοράζουνε κάτι πούρα αυτοί που κρατάνε λεφτά απο της Χαβάνας και τα έχουν μόνο για να τα ρουφάνε και να τα φυσάνε ! :rolleyes:

 

 

ειναι ειδικα για εκεινους που θελουν να "δειχνονται", να κανουν φιγουρα και να δειχνουν πως κρατανε λεφτα (χωρις παρεξιγηση παιδια αλλα εγω μεχρι τωρα μονο αυτους προσεξα...)

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SuRfeRCy

 

ειναι ειδικα για εκεινους που θελουν να "δειχνονται", να κανουν φιγουρα και να δειχνουν πως κρατανε λεφτα (χωρις παρεξιγηση παιδια αλλα εγω μεχρι τωρα μονο αυτους προσεξα...)

 

 

Φίλε SuRfeRCy, σε δικαιολογώ λόγω του μικρού της ηλικίας σου. Το κάπνισμα του πούρου για ορισμένους είναι απόλαυση. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Έχω βαρεθεί όμως τις γενικεύσεις του στιλ "όλοι όσοι κάνουν αυτό είναι έτσι". Εγώ καπνίζω πούρα όποτε γουστάρω γιατί μου αρέσουν. Ούτε φιγούρα κάνω, ούτε δείχνομαι, ούτε λεφτά πολλά έχω.

 

Αν ο λόγος που το αναφέρεις είναι επειδή μόνο αυτούς έχεις προσέξει, τότε ίσως πρέπει να προσέχεις καλύτερα, ιδιαίτερα όταν κάνεις γενικεύσεις και τους παίρνει όλους η μπάλα.

 

ΥΓ. Σόρι για το απότομο του μυνήματος, αλλά τις τελευταίες δύο-τρεις μέρες έχω βαρεθεί να βλέπω γενικά στο forum κόσμο να αφορίζει τους πάντες και τα πάντα επειδή διαφωνούν με αυτό που εκείνος πιστεύει

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Sergios

 

Φίλε SuRfeRCy, σε δικαιολογώ λόγω του μικρού της ηλικίας σου. Το κάπνισμα του πούρου για ορισμένους είναι απόλαυση. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Έχω βαρεθεί όμως τις γενικεύσεις του στιλ "όλοι όσοι κάνουν αυτό είναι έτσι". Εγώ καπνίζω πούρα όποτε γουστάρω γιατί μου αρέσουν. Ούτε φιγούρα κάνω, ούτε δείχνομαι, ούτε λεφτά πολλά έχω.

 

Αν ο λόγος που το αναφέρεις είναι επειδή μόνο αυτούς έχεις προσέξει, τότε ίσως πρέπει να προσέχεις καλύτερα, ιδιαίτερα όταν κάνεις γενικεύσεις και τους παίρνει όλους η μπάλα.

 

ΥΓ. Σόρι για το απότομο του μυνήματος, αλλά τις τελευταίες δύο-τρεις μέρες έχω βαρεθεί να βλέπω γενικά στο forum κόσμο να αφορίζει τους πάντες και τα πάντα επειδή διαφωνούν με αυτό που εκείνος πιστεύει

 

 

οκ ειναι...

 

φιλε δεν ειπα οτι το αν καπνιζεις μεσα μεσα πουρα εισαι αυτα που ανεφερα πιο πανω Ειπα για αυτους που καπνιζουν συχνα και το κανουν και "ΕΠΙΔΙΚΤΙΚΑ".....εισαι καπου και ερχονατι απο πανο σου κρατοντας το πουρο, επικτικα οπως ανεφερα και δεν τους νιαζει αν οι αλλοι αντεχουν την μυρωδια ή όχι (και οταν λεω πουρα ενοω τα μεγαλα οχι τα πουρακια που δεν εχουν αυτη την εντονη μυρωδια...)

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SuRfeRCy

 

οκ ειναι...

 

φιλε δεν ειπα οτι το αν καπνιζεις μεσα μεσα πουρα εισαι αυτα που ανεφερα πιο πανω Ειπα για αυτους που καπνιζουν συχνα και το κανουν και "ΕΠΙΔΙΚΤΙΚΑ".....εισαι καπου και ερχονατι απο πανο σου κρατοντας το πουρο, επικτικα οπως ανεφερα και δεν τους νιαζει αν οι αλλοι αντεχουν την μυρωδια ή όχι (και οταν λεω πουρα ενοω τα μεγαλα οχι τα πουρακια που δεν εχουν αυτη την εντονη μυρωδια...)

 

 

No problem.

 

For the record, κι εγώ για μεγάλα πούρα μιλούσα. Τέλος πάντων, ας είναι καλά η φωτογραφία που έχεις στην υπογραφή σου :D

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SuRfeRCy

 

ειναι ειδικα για εκεινους που θελουν να "δειχνονται", να κανουν φιγουρα και να δειχνουν πως κρατανε λεφτα (χωρις παρεξιγηση παιδια αλλα εγω μεχρι τωρα μονο αυτους προσεξα...)

 

 

O τατάς μου είναι φανατικός με τα πούρα...Πίνει μόνο Χαβάνας και Κούβας ! τίποτα άλλο! Έχει κάνει και club στη Νότιο Αφρική όπου μένει και ψηφίστικε γραμματέας...Ώς γεγονός κρατάει όλα τα πούρα που έχουνε αγοράσει όλη η ομάδα του μαζί με ειδικές θήκες, αναπτήρες με τσακμακόπετρες, κοπτήρες κτλ...! :rolleyes: Έχει στο σπίτι του ειδικό δωμάτιο για τα πούρα! Πραγματικά εκπληκτικό! :cool:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Sergios

 

Φίλε SuRfeRCy, σε δικαιολογώ λόγω του μικρού της ηλικίας σου. Το κάπνισμα του πούρου για ορισμένους είναι απόλαυση. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Έχω βαρεθεί όμως τις γενικεύσεις του στιλ "όλοι όσοι κάνουν αυτό είναι έτσι". Εγώ καπνίζω πούρα όποτε γουστάρω γιατί μου αρέσουν. Ούτε φιγούρα κάνω, ούτε δείχνομαι, ούτε λεφτά πολλά έχω.

 

Αν ο λόγος που το αναφέρεις είναι επειδή μόνο αυτούς έχεις προσέξει, τότε ίσως πρέπει να προσέχεις καλύτερα, ιδιαίτερα όταν κάνεις γενικεύσεις και τους παίρνει όλους η μπάλα.

 

ΥΓ. Σόρι για το απότομο του μυνήματος, αλλά τις τελευταίες δύο-τρεις μέρες έχω βαρεθεί να βλέπω γενικά στο forum κόσμο να αφορίζει τους πάντες και τα πάντα επειδή διαφωνούν με αυτό που εκείνος πιστεύει

 

 

Πολυ σωστο αυτο που λες φιλε "Sergios"... :( Ολοι αφοριζουν τα παντα και πολλες φορες (νομιζω) οτι δεν εχουν επιχειρηματα για τις αποψεις που εκφραζουν !

 

Τελοσπαντων, αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι το εξης, ποιος ειναι τελικα ο σωστος τροπος να καπνιζεις ενα καλο πουρο; (οχι τα πουρακια)

Link to comment
Share on other sites

παλιά lucky strike.εδω και ενα χρόνο old holborn κιτρινο μετά φίλτρου
"I'm also not very analytical. You know I don't spend a lot of time thinking about myself, about why I do things." George W. Bush, aboard Air Force One, June 4, 2003
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πουράκι ήταν ελαφρύ και δεν με πείραξε. Κοίτα να δείς ρε παιδί μου πόσο αργά καίγεται. :confused: Ωραίο το πουράκι,ωραίο!!! :happy:

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sadiagraxa

 

Τελοσπαντων, αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι το εξης, ποιος ειναι τελικα ο σωστος τροπος να καπνιζεις ενα καλο πουρο; (οχι τα πουρακια)

 

 

Το πούρο πρέπει να είναι μαλακό και ελαφρώς υγρό (μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό :D ) και να διατηρείται σε ειδικές θήκες (υγραντήρες) που φροντίζουν γι' αυτό. Αν δεν υπάρχει υγραντήρας, η αμέσως καλύτερη λύση είναι το ψυγείο, αν και πολλές φορές τα ξεραίνει. Πρέπει να κόβεται με κόφτη για να μη μένουν "ξέφτια" στην άκρη και να ανάβεται με σπίρτο, ή, ακόμα καλύτερα, με το εσωτερικό ξύλο που έχουν οι θήκες των πούρων. Με αναπτήρα αντενδείκνυται λόγω της άσχημης μυρωδιάς που αφήνει μετά (αν και όχι για πολλή ώρα). Κανονικά ο καπνός δεν πρέπει να κατεβαίνει, αλλά να μένει στο στόμα, αλλοιώς γίνεται πολύ βαρύ. Πάντως 1-2 φορές σε κάθε πούρο δεν πειράζει. Αυτά :)

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Sergios

 

Το πούρο πρέπει να είναι μαλακό και ελαφρώς υγρό (μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό :D ) και να διατηρείται σε ειδικές θήκες (υγραντήρες) που φροντίζουν γι' αυτό. Αν δεν υπάρχει υγραντήρας, η αμέσως καλύτερη λύση είναι το ψυγείο, αν και πολλές φορές τα ξεραίνει. Πρέπει να κόβεται με κόφτη για να μη μένουν "ξέφτια" στην άκρη και να ανάβεται με σπίρτο, ή, ακόμα καλύτερα, με το εσωτερικό ξύλο που έχουν οι θήκες των πούρων. Με αναπτήρα αντενδείκνυται λόγω της άσχημης μυρωδιάς που αφήνει μετά (αν και όχι για πολλή ώρα). Κανονικά ο καπνός δεν πρέπει να κατεβαίνει, αλλά να μένει στο στόμα, αλλοιώς γίνεται πολύ βαρύ. Πάντως 1-2 φορές σε κάθε πούρο δεν πειράζει. Αυτά :)

 

 

Thanks φιλε μου ! Την επομενη φορα που θα εχω στα χερια μου ενα καλο πουρο θα το προσεξω γιατι ποτε δεν ειχα ακουσει οτι πρεπει να ειναι υγρο και τετοια... ! Εγω το ειχα εντελως χυμα :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sadiagraxa

 

Thanks φιλε μου ! Την επομενη φορα που θα εχω στα χερια μου ενα καλο πουρο θα το προσεξω γιατι ποτε δεν ειχα ακουσει οτι πρεπει να ειναι υγρο και τετοια... ! Εγω το ειχα εντελως χυμα :o

 

 

[Off topic]Προσοχή: Ο όρος "υγρό" χρησιμοποιείται περισσότερο ως το αντίθετο του "ξερό", παρά με την καθημερινή έννοια του όρου. Αυτό λοιπόν που πρέπει να προσέξεις είναι να μην είναι ξεραμένο το πούρο (φαίνεται από τον ήχο των φύλλων καπνού όταν τα ακουμπάς καθώς και από το ότι τα φύλλα "ραγίζουν" όταν είναι ξερά). [/Off topic]

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...