Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Αφού το έκοψες 6 ολόκληρους μήνες, επιβεβαιώνεις ότι το κόψιμο είναι εύκολο, καθώς τα συμπτώματα εμφανίζονται άμεσα μετά από 1-2 μέρες και όχι στο εξάμηνο.

Μπορείς να το κόψεις, το έκανες μια φορά και σίγουρα μπορείς να το ξανακάνεις.

Κάντο !!!

Το ηλεκτρονικό, δεν είναι ακριβώς ο τρόπος για να το κόψεις, αλλά κάτι εναλλακτικό. Σίγουρα όμως μπορείς να το δοκιμάσεις, καθώς κόβεται πιο εύκολα από εκεί. Έτσι κι αλλιώς είναι φτηνό (απόσβεση σε λιγότερο από μήνα) και ακόμη και αν αποτύχεις, στην τελική χάνεις ένα 50άρικο και τίποτα περισσότερο. Γνώμη μου πάντως ότι, αφού μπόρεσες και το έκοψες κανονικά μια φορά, δεν υπάρχει λόγος να δοκιμάσεις νέα κόλπα.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...What?? :confused:

 

Πάλι καλά που δεν χαλάει και συναισθηματικά η γεύση τους. :O

γευστικα εννοει το παιδι!!:superman:

 

 

κακε!!:dash:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μετα την εκατοστη φορα που το εκοψα και ξαναρχισα.

Δοκιμασα τα Lucky Strike και μου αρεσαν πολυ.

Αλλαζει και το πακετο σε λιγο, δεν το χω δει.

Αναμενουμε, ελπιζω να μην ανεβει κι η συμπαθητικη τιμη.

 

Βγηκε κι ο καπνος LS που εχει καλες κριτικες, δεν τον δοκιμασα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κόψει "μαχαίρι" που λένε και όχι σταδιακά ή σιγά σιγά, META από 2 δυσάρεστα πολύ δύνατα χτυπήματά "χαστούκια" υπέκυψα πάλι.

Τώρα θέλω να το κόψω γιατί υπάρχουν 2 σοβαροί λόγοι, ο ένας υγείας (κάτι μου εμφανίστηκε ξαφνικά) και ο άλλος ο ποιο ΣΟΒΑΡΌΣ στον κόσμο περιμένω μια κορούλα.

Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω για χάρη της!

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

θέλω να το κόψω γιατί υπάρχουν 2 σοβαροί λόγοι, ο ένας υγείας (κάτι μου εμφανίστηκε ξαφνικά) και ο άλλος ο ποιο ΣΟΒΑΡΌΣ στον κόσμο περιμένω μια κορούλα.

Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω για χάρη της!

 

Mακαρι ρε αγορι μου , σου το ευχομαι ολοψυχα!

οντως ειναι ο σοβαροτερος λογος!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κόψει "μαχαίρι" που λένε και όχι σταδιακά ή σιγά σιγά, META από 2 δυσάρεστα πολύ δύνατα χτυπήματά "χαστούκια" υπέκυψα πάλι.

Τώρα θέλω να το κόψω γιατί υπάρχουν 2 σοβαροί λόγοι, ο ένας υγείας (κάτι μου εμφανίστηκε ξαφνικά) και ο άλλος ο ποιο ΣΟΒΑΡΌΣ στον κόσμο περιμένω μια κορούλα.

Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω για χάρη της!

 

Εγω το εχω κοψει μαχαιρι εδω και 6 μηνες. Θα σου πρότεινα να δοκιμασεις το ηλεκτρονικό τσιγάρο, φίλοι μου είπαν ότι τους βοήθησε πολύ να κόψουν εντελώς το κάπνισμα. Πραγματι έχεις το καλύτερο κίνητρο απ'όλα.

Εντελώς φιλικά.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω κοψει μαχαιρι εδω και 6 μηνες. Θα σου πρότεινα να δοκιμασεις το ηλεκτρονικό τσιγάρο, φίλοι μου είπαν ότι τους βοήθησε πολύ να κόψουν εντελώς το κάπνισμα. Πραγματι έχεις το καλύτερο κίνητρο απ'όλα.

Εντελώς φιλικά.

 

Εγω παιδια που το εχω και στο μαγαζι το Η.Τ,απο πελατες που εδωσα αλλα και απο εμενα που το χρησιμοποιω,εδω και 1 χρονο,εχουμε ανεξαρτηποιηθει απο το κανονικο....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε σήμερα στα χέρια το περιοδικο TimeOut της Νέας Υορκης και έχει διαφημίσεις για camel snus, αυτο το ταμπάκο που το "μασάς". Προφανώς λογω απαγορευσης καπνισματος το προωθούν ως εναλλακτική λύση. Τέτοιο πραγμα είχα δοκιμάσει πριν πολλά χρονια απο ένα παιδί που το είχε φέρει απο το εξωτερικο. Είναι περίεργη φάση και η μακροχρονια χρήση καταστρέφει μεταξυ άλλων τα ούλα, οποτε οχι, δεν θα πάρω. Η διαφορά σε αυτο που είδα τώρα είναι οτι ο καπνος είναι συσκευασμένος σε κάτι μικρά άσπρα σακουλάκια-μερίδες και μάλλον τα "μασάς", έτσι, με το σακουλάκι! Έχουν σάιτ, λέει η διαφήμιση, αν σας ενδιαφέρει... γοογλε!

Υπάρχει τέτοιου τύπου προϊον στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον υπαρχει σε ορισμενα καπνοπωλεια. Στην Αμερικη(και την Σουηδια), ανεκαθεν χρησιμοποιουσαν τετοια πραγματα.Εχουν παραδοση στο μασιμα του καπνου.
Link to comment
Share on other sites

Eγω εδω και αρκετα χρονια καπνιζω lucky strike (μαλακο), πρεπει να το ειχα αναφερει και παλιοτερα σε αυτο το thread. Το θεμα ειναι οτι θελω να το κοψω σταδιακα και ετσι λεω να παρω ηλεκτρονικο τσιγαρο. Εχω γνωστο που με το ηλεκτρονικο τσιγαρο εδω και 2 εβδομαδες δεν εχει βαλει κανονικο τσιγαρο στο στομα του και λεει οτι αισθανεται και πιο καλα. Πηγα ρωτησα λοιπον σε ενα καταστημα και με παραξενεψε το ενα συστατικο που μου ανεφερε ο πωλητης, η φυτικη γλυκερινη. Δεν ξερω γιατι αλλά κατι μεσα μου βαρεσε καμπανακι προσοχης και ετσι δεν αγορασα το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Επισης, ειχα ακουσει κατι για απαγορευση τους και ετσι ειμαι επιφυλακτικος.

Τελικα μηπως αντι να γλυτωσω απο τα αρνητικα του κανονικου τσιγαρου θα αρχισω κατι το οποιο ειναι επισης επιβλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Παντως βγηκε και καπνος lucky στα 4.00 για 25 γρ. για οικονομια.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ ηλεκτρονικό. Βρήκα ένα μαγαζί Θεσσαλονίκη που τα πουλάει 10 ευρώ το κομμάτι. Πήρα 2 για μένα και δύο για την κοπελιά που το έχει κόψει εδώ και μία βδομάδα και δυσκολεύεται. Δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα αλλά 3-4 μέρες που τα έχω τώρα δε το έχω αφήσει από τα χέρια μου (παίζει να έχω αδειάσει δέκα μπαταρίες). Κάνουν πολύ ντουμάνι. Σε σχέση με κάτι πούρα που είχα πάρει πριν 2-3 χρόνια από Κίνα και βγάζανε μια μικρή υποψία ατμού είναι κλάσης ανώτερα.

 

Για τις ουσίες που έχουν θα έλεγα να μην ανησυχείτε, χρησιμοποιούνται εδώ και δεκάδες χρόνια σαν πρόσθετα σε τροφές και δεν είναι ούτε καρκινογόνα ούτε κάπως αλλιώς επικίνδυνα. Εκτός κι αν το κάνεις ενδοφλέβια ένεση που τότε κάνει ζημιά. Όπως και το νεράκι άλλωστε.. Σε κάποιες μη ποιοτικές μάρκες υγρού βρέθηκαν λέει 8μg νιτροζαμίνες που είναι καρκινογόνες. Και άρχισε να γκαρίζει ο FDA ότι το ηλεκτρονικό κάπνισμα είναι κακό για την υγεία, πρέπει να αποφεύγεται κλπ κλπ. Φυσικά εντελώς τυχαία δεν αναφέρεται πουθενά ότι σε ένα κλασικό τσιγάρο υπάρχουν περίπου 12500μg νιτροζαμίνες.

 

Τα συμπεράσματά μου από αυτά που έχω διαβάσει κι έχω ακούσει είναι ότι θα ακούσετε πολλά αλλά μη πιστέψετε τίποτα εκτός αν έχει επιστημονική βάση. Τα συμφέροντα που παίζονται είναι μεγάλα και είναι πολλοί αυτοί που δε τους συμφέρει να αντικατασταθεί το κλασικό κάπνισμα με ηλεκτρονικό. Τα έσοδα από τις φορολογίες πέφτουν τραγικά και φαντάζομαι θα δούμε πολλές σπασμωδικές νομοθετικές κινήσεις.

 

Πχ τώρα ξαφνικά τους έφταιξε η νικοτίνη. Δεν είναι καλή η νικοτίνη όμως το κανονικό τσιγάρο που εκτός από νικοτίνη περιέχει χιλιάδες ακόμη χημικές ουσίες (καρκινογόνες ή βλαπτικές με άλλο τρόπο) δε το αγγίζουν κι ας πωλείται εκτός φαρμακείων. Επίσης τις τσίχλες στα φαρμακεία δεν τις αγγίζουν. Κι εκεί φαίνεται η υποκρισία.

Link to comment
Share on other sites

Μarlboro 3.5 euro... κατεβηκε η τιμη για να την ξανα αυξησουν στο μελλον..:p

 

Το ειδα και εγω και ειπα να αγορασω ενα :p

απ'οτι μου φανηκε η γευση του εχει αλλαξει ή μπορει να ειχα σηνυθησει τα prince τα κοκκινα που με πειραζαν στο λαιμο αλλα και στην τσεπη :ρ

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πήρα κι εγώ ηλεκτρονικό. Βρήκα ένα μαγαζί Θεσσαλονίκη που τα πουλάει 10 ευρώ το κομμάτι. Πήρα 2 για μένα και δύο για την κοπελιά που το έχει κόψει εδώ και μία βδομάδα και δυσκολεύεται. Δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα αλλά 3-4 μέρες που τα έχω τώρα δε το έχω αφήσει από τα χέρια μου (παίζει να έχω αδειάσει δέκα μπαταρίες). Κάνουν πολύ ντουμάνι. Σε σχέση με κάτι πούρα που είχα πάρει πριν 2-3 χρόνια από Κίνα και βγάζανε μια μικρή υποψία ατμού είναι κλάσης ανώτερα.

 

Για τις ουσίες που έχουν θα έλεγα να μην ανησυχείτε, χρησιμοποιούνται εδώ και δεκάδες χρόνια σαν πρόσθετα σε τροφές και δεν είναι ούτε καρκινογόνα ούτε κάπως αλλιώς επικίνδυνα. Εκτός κι αν το κάνεις ενδοφλέβια ένεση που τότε κάνει ζημιά. Όπως και το νεράκι άλλωστε.. Σε κάποιες μη ποιοτικές μάρκες υγρού βρέθηκαν λέει 8μg νιτροζαμίνες που είναι καρκινογόνες. Και άρχισε να γκαρίζει ο FDA ότι το ηλεκτρονικό κάπνισμα είναι κακό για την υγεία, πρέπει να αποφεύγεται κλπ κλπ. Φυσικά εντελώς τυχαία δεν αναφέρεται πουθενά ότι σε ένα κλασικό τσιγάρο υπάρχουν περίπου 12500μg νιτροζαμίνες.

 

Τα συμπεράσματά μου από αυτά που έχω διαβάσει κι έχω ακούσει είναι ότι θα ακούσετε πολλά αλλά μη πιστέψετε τίποτα εκτός αν έχει επιστημονική βάση. Τα συμφέροντα που παίζονται είναι μεγάλα και είναι πολλοί αυτοί που δε τους συμφέρει να αντικατασταθεί το κλασικό κάπνισμα με ηλεκτρονικό. Τα έσοδα από τις φορολογίες πέφτουν τραγικά και φαντάζομαι θα δούμε πολλές σπασμωδικές νομοθετικές κινήσεις.

 

Πχ τώρα ξαφνικά τους έφταιξε η νικοτίνη. Δεν είναι καλή η νικοτίνη όμως το κανονικό τσιγάρο που εκτός από νικοτίνη περιέχει χιλιάδες ακόμη χημικές ουσίες (καρκινογόνες ή βλαπτικές με άλλο τρόπο) δε το αγγίζουν κι ας πωλείται εκτός φαρμακείων. Επίσης τις τσίχλες στα φαρμακεία δεν τις αγγίζουν. Κι εκεί φαίνεται η υποκρισία.

 

Φίλε μου μηπως θα μπορούσες να με πεις το μαγαζί που τα βρήκες τόσο φθηνά,και αν είναι απο τα τσιγάρα που ξαναγεμίζουν...αν δεν σου είναι κόπος ενημέρωσε με στο mail μου **moderated**

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Νεες τιμες στα PRINCE!! Προφανως υπο την πιεση του marloboro το κοκκινο μαλακο κατεβηκε στα 3.5 ευρω και το μαυρο στα 3.00 ευρω... Λογικα απο την ερχομενη εβδομδα θα ειναι παντου οι νεες τιμες!
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μηπως θα μπορούσες να με πεις το μαγαζί που τα βρήκες τόσο φθηνά,και αν είναι απο τα τσιγάρα που ξαναγεμίζουν...αν δεν σου είναι κόπος ενημέρωσε με στο mail μου **moderated**

 

Σου έστειλα ήδη email! ;)

Link to comment
Share on other sites

ποια θα είναι η τιμή των prince?

ίδια με marlboro?

 

Ναι! Το κοκκινο το μαλακο κατεβαινει στα 3.50 και το μαυρο στα 3.00!

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

α, το είπες πριν αλλα δε το προσεξα

 

και ποια η διαφορ'α σε κόκκινο μαλακό(αυτά κάπνιζα ένα διάστημα) και μαύρο;

Link to comment
Share on other sites

α, το είπες πριν αλλα δε το προσεξα

 

και ποια η διαφορ'α σε κόκκινο μαλακό(αυτά κάπνιζα ένα διάστημα) και μαύρο;

 

Υποθετικα καμια διαφορα δεν εχουν... Το μαυρο βγηκε με χαμηλη τιμη για να μην ριξουν σαν σημα και brand το prince το κοκκινο...

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Υποθετικα καμια διαφορα δεν εχουν... Το μαυρο βγηκε με χαμηλη τιμη για να μην ριξουν σαν σημα και brand το prince το κοκκινο...

 

ως καπνιστης prince κοκκινου σκληρου αρκετα χρονια τωρα μπορω να σου πω οτι το μαυρο δεν εχει καμια σχεση με το κοκκινο :P

Link to comment
Share on other sites

Αν και άργησα αρκετά...

 

Αλλά μήπως ξέρει κανείς τι ακριβώς ισχύει τελικά ???

Παρακαλώ οι απαντήσεις "απαγορεύτηκε" να μην είναι απλές γνώμες. Για να ισχύει κάτι τέτοιο πραγματικά, θα πρέπει να συνοδεύεται από αριθμό νομοθεσίας η έστω υπουργικής απόφασης, κάτι που δεν κατάφερα να βρω πουθενά.

 

Γενικώς τα υγρά νικοτίνης απαγορεύονται με απόφαση του ΕΟΦ από το 2008. Δεν βρήκα ενεργό το συγκεκριμένο link (η σελίδα του ΕΟΦ έχει βαρέσει μπιέλες) αλλά βρήκα παράθεση της ανακοίνωσης.

 

Ηλεκτρονικό τσιγάρο

 

Τα προϊόντα που χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατα του καπνίσματος και περιέχουν νικοτίνη, όπως είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο με χρήση νικοτίνης, υπάγονται στα «φαρμακευτικά προϊόντα» και συνεπώς δεν επιτρέπεται να τεθούν στην αγορά χωρίς άδεια κυκλοφορίας φαρμάκου από τον ΕΟΦ. Ουδεμία τέτοια άδεια έχει μέχρι σήμερα χορηγηθεί από τον ΕΟΦ και ούτε έχει υποβληθεί σχετικό αίτημα με την προβλεπόμενη από το νόμο τεκμηρίωση για την ποιότητα, ασφάλεια και αποτελεσματικότητα των εν λόγω προϊόντων, ώστε να αξιολογηθούν.

 

Ως εκ τούτου, κυκλοφορούν χωρίς άδεια και είναι παράνομα όσα νικοτινούχα προϊόντα ηλεκτρονικού τσιγάρου βρίσκονται στην αγορά. Ο ΕΟΦ, ήδη από τις 25/7/2008, στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων του, εξέδωσε απόφαση απαγόρευσης της διακίνησης όλων των προϊόντων που περιέχουν νικοτίνη και πωλούνται μαζί με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

 

Επιπλέον, ο ΕΟΦ προέβη σε κατάσχεση και καταστροφή ποσοτήτων προϊόντων ηλεκτρονικού τσιγάρου με χρήση νικοτίνης που βρέθηκαν στην αγορά και επέβαλε τα προβλεπόμενα πρόστιμα. Οι έλεγχοι της αγοράς συνεχίζονται.

 

Ο ΕΟΦ εφιστά την προσοχή του καταναλωτικού κοινού στο γεγονός ότι τα προϊόντα ηλεκτρονικού τσιγάρου με χρήση νικοτίνης δεν είναι εγκεκριμένα και επομένως δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται, καθότι δεν έχει αξιολογηθεί η ασφάλειά τους.

 

Γενικώς, ο ΕΟΦ τα έχει με τα φίλτρα νικοτίνης και μόνο, όχι με προπυλενογλυκόλη. Αυτό προφανώς γίνεται διότι το η.τ. διαφημίζεται ως υποκατάστατο του τσιγάρου αλλά και λανθασμένα ως NRT, μέσο απεξάρτησης από την νικοτίνη δηλαδή. Έτσι καταλήγει όχι μόνο να χτυπάει τις καπνοβιομηχανίες για τα τσιγάρα τους, αλλά θεωτηρικά χτυπάει και τις καπνοβιομηχανίες/φαρμακευτικές για τις τσίχλες νικοτίνης, τσιρότα νικοτίνης, υπόθετα νικοτίνης και δεν ξέρω και γω τι άλλο.

 

Εδώ όμως ας αγνοήσω για λίγο τυχόν συμφέροντα από φαρμακευτικές και καπνοβιομηχανίες για να κάνω λίγο και τον δικηγόρο του διαβόλου. Ο ΕΟΦ καλά κάνει και απαγορεύει την μη ελεγμένη νικοτίνη. Όπως ακριβώς τα προϊόντα των φαρμακευτικών περνάνε από έλεγχο, έτσι θα έπρεπε να περάσουν και τα φίλτρα. Και για αυτό δεν φταίει ο ΕΟΦ αυτός απλά την δουλειά του κάνει. Αυτός που φταίει περισσότερο είναι ο Χ, Ψ εισαγωγέας/έμπορος η.τ. ο οποίος ενώ έστειλε τα προϊόντα του στον Δημόκριτο να ελεγχθούν για την τοξικότητα των ουσιών του, δεν φρόντισε τουλάχιστον να στείλει και ένα-δυο φιλτράκια του για έλεγχο στον οργανισμό.

 

Το γιατί δεν ακολουθεί την ίδια τακτική με την νικοτίνη των τσιγάρων, είναι αλλουνού Philip Morris ευαγγέλιο.

 

Πηγα ρωτησα λοιπον σε ενα καταστημα και με παραξενεψε το ενα συστατικο που μου ανεφερε ο πωλητης, η φυτικη γλυκερινη. Δεν ξερω γιατι αλλά κατι μεσα μου βαρεσε καμπανακι προσοχης και ετσι δεν αγορασα το ηλεκτρονικο τσιγαρο.

 

Η φυτική γλυκερίνη είναι φυσικό "έλαιο" και χρησιμοποιείται αρκετά σε καλλυντικά. Ένα άλλο συστατικό πουχρησιμοποιούταν στα παλιά (σπάνια στα σύγχρονα) υγρά των η.τ. είναι η προπυλενογλυκόλη, η οποία μεταξύ άλλων χρησιμοποιείται σε φάρμακα, τροφές, σαμπουάν, οδοντόπαστες, στοματικά διαλύματα κ.λπ. Είναι ελάχιστα τοξική μόνο σε περίπτωση υπερβολικής κατανάλωσης, σύμφωνα με το National Library of Medicine είναι απίθανο κάποιος ενήλικος να καταφέρει να δηλητηριαστεί με πρόσληψη προπυλενογλυκόλης ακόμα και να το προσπαθήσει.

 

Εκεί που κολλάνε οι περισσότεροι (επιστήμονες, όχι καπνοβιομηχανίες) είναι πως δεν έχουν γίνει μελέτες -συγκεκριμένα- για εισπνοή αυτών των ουσιών. Σου λένε οκ, αν το φάμε δεν παθαίνουμε τίποτα, αν το εισπνεύσουμε; Συνήθως ομως οι τρόποι πρόσληψης, αν δεν μιλάμε για άμεσους (ενδοφλεβίως π.χ.) και σε μεγάλες ποσότητες, δεν διαφέρουν σε επικινδυνότητα μεταξύ π.χ. εισπνοής και κατάποσης.

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Με δυό λόγια δηλαδή, ούτε εσύ μπόρεσες να βρεις κάποιο νομικό πάτημα (πέρα από τις διάφορες ανακοινώσεις) ότι απαγορεύεται το ηλεκτρονικό τσιγάρο, όπως δεν βρήκα ούτε εγώ.

Η απαγόρευση των υγρών με νικοτίνη είναι εντελώς διαφορετικό, για αυτά υπάρχει οδηγία του ΕΟΦ εδώ και χρόνια όπως λες, αλλά για απαγόρευση πώλησης του Η.Τ. δεν υπάρχει τίποτα...

Προσωπικά καταλήγω ότι, πέρα από τα διάφορα παπαγαλάκια συμφερόντων, το η.τ. πωλείται και χρησιμοποιείται νομιμότατα παντού αν δεν έχει νικοτίνη, καθώς δεν υπάρχει απαγόρευση ούτε από ΕΟΦ, ούτε από ΦΕΚ, ούτε υπουργική απόφαση !!!

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά καταλήγω ότι, πέρα από τα διάφορα παπαγαλάκια συμφερόντων, το η.τ. πωλείται και χρησιμοποιείται νομιμότατα παντού αν δεν έχει νικοτίνη, καθώς δεν υπάρχει απαγόρευση ούτε από ΕΟΦ, ούτε από ΦΕΚ, ούτε υπουργική απόφαση !!!

 

Ακριβώς ;)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...