Jump to content

Παρακολουθήσεις: Καταρρέει ο μύθος των κινητών;


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ με αυτά που λέτε περί λαθών του Ευαγγελάτου στην εκπομπή για τα κινητά και το πόσο εύκολα μπορεί κανείς να υποκλέψει μηνύματα και κλήσεις, αλλά ρε παίδες, μην είμαστε και απόλυτοι.

 

Το ότι έκανε κάποια λάθη, σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως θα εξακολουθήσει -σίγουρα και πάντα- να κάνει λάθη και να παραποιεί τα στοιχεία για να πουλήσει.

 

Σε μια πρόσφατη εκπομπή που είδα, με θέμα το πετρέλαιο και το πως μας κλέβουνε στην διανομή, δεν μου φάνηκε να παρουσίαζε μπαρούφες. Στα στοιχεία που έδειχνε στους τηλεθεατές και στους παρεβρισκομένους είχε τις περισσότερες φορές ...αποδείξεις...!

 

Δεν είπε κανείς ότι σκόπιμα είπε ανακρίβειες για το συγκεκριμένο θέμα, προσωπική μου άποψη είναι ότι μάλλον παρασύρθηκε από ορισμένους ημιμαθείς συνεργάτες του (και δυστυχώς η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια).;) Πείστηκε ότι πρόκειται για "τεράστιο" θέμα, θεώρησε ότι θα "πουλήσει" και το έβγαλε. Να ξέρεις όμως ότι σε τέτοιες εκπομπές το "ευαγγέλιο" είναι αυτό που βγάζουν τα "μηχανάκια" της AGB: άμα το θέμα δείχνει σε αυτά ότι "πουλάει", τότε το τραβάμε από τα μαλλιά το θέμα και το παίζουμε, και στο finale, ακόμα και πρόστιμο να φάμε, έχουμε κερδίσει πολύ περισσότερα σε διαφημίσεις τη συγκεκριμένη ώρα, από αυτά που θα κληθούμε (εάν και όοοοταν κληθούμε) να πληρώσουμε...:whistle:

 

Ούτε επίσης είπε κανείς ότι επειδή είπε μπαρούφες στις συγκεκριμένες δύο εκπομπές, θα λέει "σίγουρα και πάντα" μπαρούφες και σε όλες τις άλλες. Άλλο τα κινητά και άλλο το πετρέλαιο. Εμείς για αυτές με τα κινητά μιλάμε.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν υπαρχει τελικα Παν μετρον αριστον σε αυτη την χωρα και απο οτι διαβαζα προσφατα θα ανοιξει εκ νεου ο φακελος των υποκλοπων και να δουμε ποιοι θα γελασουν τωρα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορεί ότι είπε να είναι μπαρούφες σίγουρα υπάρχει και μια δόση αλήθειας. Πολλά από αυτά που είπε ακούγονταν χρόνια τώρα.

it's nice to be important!!!!

but it's more important to be

NICE

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορεί ότι είπε να είναι μπαρούφες σίγουρα υπάρχει και μια δόση αλήθειας. Πολλά από αυτά που είπε ακούγονταν χρόνια τώρα.

 

Καλά το είπες δεν είναι όλα μπαρούφες. Υπάρχει μια δόση αλήθειας όπως σε όλα τα θέματα του. Αλλά πέρα από την δόση που λέγαμε, όλα τα υπόλοιπα ήταν μπαρούφες.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εγώ όσο αφορά το όλο θέμα είμαι πεπεισμένος ότι μπορούν να μας παρακολουθούν ανετότατα μέσο κινητών.. με την συναίνεση της εταιρίας βέβαια…

Για απλό ιδιώτη τότε πρέπει να συντρέχουν ειδικές καταστάσεις όπως έχει αναφερθεί εδώ μέσα (παγίδευση του κινητού)

 

Εγώ όμως θέλω να εντοπίζω την συσκευή μου κατά προσέγγιση σε χάρτη.. γίνεται?

Θέλει smart phone η και με απλό κάνει?

 

(βασικά θέλω να τοποθετήσω στο αυτοκίνητο μου μια συσκευή ώστε να μπορώ να το εντοπίσω σε περίπτωση κλοπής …

εάν ξέρετε κανένα σχετικά site με πληροφορίες, οδηγίες

ΝΑΙ θέλω να με παρακολουθώ J J J)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εγώ όσο αφορά το όλο θέμα είμαι πεπεισμένος ότι μπορούν να μας παρακολουθούν ανετότατα μέσο κινητών.. με την συναίνεση της εταιρίας βέβαια…

(βασικά θέλω να τοποθετήσω στο αυτοκίνητο μου μια συσκευή ώστε να μπορώ να το εντοπίσω σε περίπτωση κλοπής )

Σιγα μην λεγανε οχι οι εταιρειες!Ενα οχι τους αρκει για να τις παρουν τις αδειες πισω.

Ο εντοπισμος του αυτοκινητου σου γινετε και με ενα κινητο (παλιο εστω),οποτε σε μια κλοπη η αστυνομια μεσω των εταιρειων θα το βρει. (θυμισου Οτσαλαν - π@π@ροτριγωνο Βουλγαρακη)

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Magkes na rwtisw kati pou diavasa se aftes tis 11 selides : Se ena symbian kinito tritis genias mporeis na egkatastiseis diafores efarmoges .sis opws to fscallen,taskmanager,autolock,call recorder.ktl. Oles aftes oi efarmoges otan egkathistountai lene oti den einai aksiopistes kai isws mi simvates(profanws epeidi den einai efarmoges tis nokia...) lene oti prepei na xrisimopoiisoun kapoia stoixeia tou tilefwnou gia na treksoun ktl.Einai epikindino loipon 'h oxi?
Link to comment
Share on other sites

Και της νόκια να έιναι οι εφαρμογές πάλι το λέει.

 

Πχ. Οταν κατεβάζεις ένα αρχείο με Internet Explorer, σου γράφει ΠΑΝΤΑ

"Μερικά αρχεία ίσως βλάψουν τον υπολογιστή σας...". Αυτό δεν σημαίνει ότι αν πάω να κατεβάσω εφαρμογές της Microsoft δεν θα μου το εμφανίσει..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

ο ΙΕ το λέει αυτό βασικά μόνο όταν κατεβάζεις εκτελέσιμα αρχεία

Τώρα πλάκα μου κάνεις?

Παράδειγμα έδωσα..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εγώ όσο αφορά το όλο θέμα είμαι πεπεισμένος ότι μπορούν να μας παρακολουθούν ανετότατα μέσο κινητών.. με την συναίνεση της εταιρίας βέβαια…

Για απλό ιδιώτη τότε πρέπει να συντρέχουν ειδικές καταστάσεις όπως έχει αναφερθεί εδώ μέσα (παγίδευση του κινητού)

 

 

Δεν είναι κάτι καινούριο αυτό, στο παρελθόν στη χώρα μας έχουν πιάσει και κακοποιούς παρακολουθώντας τη χρήση και το στίγμα των κινητών τους. Φθσικά για να γίνει αυτό πρέπει να ακολουθηθεί μια πολύ συγκεκριμένη διαδικασία, στην οποία δεν εμπλέκονται μόνο οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, αλλά και οι αστυνομικές οι οι εισαγγελικές αρχές. Δε μπορεί μόνη της η εταιρεία, ή η αστυνομία να κάνει παρακολούθηση. Ο Ευαγγελάτος δεν αναφερόταν σε τέτοιου είδους παρακολουθήσεις, αλλά σε παρακολουθήσεις οι οποίες για να γίνουν απαιτείται φυσική πρόσβαση στο κινητό που θέλεις να παρακολουθήσεις. Και δε μιλάμε για μια φυσική πρόσβαση του ενός λεπτού σε εξωτερικό χώρο (αν, για παράδειγμα, σε μια καφετέρια πάει ο κάτοχός του κινητού στην τουαλέτα και αφήσει τη συσκεή στο τραπέζι), αλλά για πρόσβαση αρκετής ώρας και για χρήση και υπολογιστή.

 

Το θέμα είναι ότι με τον τρόπο που το παρουσίαζε το όλο θέμα ο Ευαγγελάτος, δινόταν στον απλό χρήστη η εντύπωση ότι ο οποιοσδήποτε με τη χρήση ενός εξοπλισμού των 500 ευρώ μπορεί να παρακολουθήσει το κινητό οποιουδήποτε ΧΩΡΙΣ να κάνει απολύτως σαφή τα παραπάνω, ότι δηλαδή χρειάζεται άμεση και αρκετά χρονοβόρα φυσική πρόσβαση στο κινητό του χρήστη. Και χωρίς φυσικά να κάνει την απολύτως λογική ερώτηση σε όλους (και στον εαυτό του): γιατί να δεχτώ να κάνω τα τηλέφωνήματά μου από μία ξένη συσκευή; ;)

 

Φυσικά την παραπάνω ερώτηση δεν την έκανε γιατί η αδυναμία απάντησής της θα τίναζε στον αέρα όσο το "στήσιμο" της εκπομπής του, αλλά αυτό είναι μια μικρή "λεπτομέρεια"...;) Αντίθετα, σε κάθε ευκαιρία τόνιζε κατηγορηματικά ότι στις "παρακολουθήσεις" που "αποκάλυπτε", δεν είχαν καμία απολύτως ευθύνη οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, καθώς δεν είχε σκοπό να φάει και άλλα πρόστιμα ο σταθμός. Ενώ την προϋπόθεση της φυσικής πρόσβασης ουδέποτε την τόνισε, διότι προφανώς δεν τον συνέφερε...:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι καινούριο αυτό, στο παρελθόν στη χώρα μας έχουν πιάσει και κακοποιούς παρακολουθώντας τη χρήση και το στίγμα των κινητών τους. Φθσικά για να γίνει αυτό πρέπει να ακολουθηθεί μια πολύ συγκεκριμένη διαδικασία, στην οποία δεν εμπλέκονται μόνο οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, αλλά και οι αστυνομικές οι οι εισαγγελικές αρχές. Δε μπορεί μόνη της η εταιρεία, ή η αστυνομία να κάνει παρακολούθηση. Ο Ευαγγελάτος δεν αναφερόταν σε τέτοιου είδους παρακολουθήσεις, αλλά σε παρακολουθήσεις οι οποίες για να γίνουν απαιτείται φυσική πρόσβαση στο κινητό που θέλεις να παρακολουθήσεις. Και δε μιλάμε για μια φυσική πρόσβαση του ενός λεπτού σε εξωτερικό χώρο (αν, για παράδειγμα, σε μια καφετέρια πάει ο κάτοχός του κινητού στην τουαλέτα και αφήσει τη συσκεή στο τραπέζι), αλλά για πρόσβαση αρκετής ώρας και για χρήση και υπολογιστή.

 

Το θέμα είναι ότι με τον τρόπο που το παρουσίαζε το όλο θέμα ο Ευαγγελάτος, δινόταν στον απλό χρήστη η εντύπωση ότι ο οποιοσδήποτε με τη χρήση ενός εξοπλισμού των 500 ευρώ μπορεί να παρακολουθήσει το κινητό οποιουδήποτε ΧΩΡΙΣ να κάνει απολύτως σαφή τα παραπάνω, ότι δηλαδή χρειάζεται άμεση και αρκετά χρονοβόρα φυσική πρόσβαση στο κινητό του χρήστη. Και χωρίς φυσικά να κάνει την απολύτως λογική ερώτηση σε όλους (και στον εαυτό του): γιατί να δεχτώ να κάνω τα τηλέφωνήματά μου από μία ξένη συσκευή; ;)

 

Φυσικά την παραπάνω ερώτηση δεν την έκανε γιατί η αδυναμία απάντησής της θα τίναζε στον αέρα όσο το "στήσιμο" της εκπομπής του, αλλά αυτό είναι μια μικρή "λεπτομέρεια"...;) Αντίθετα, σε κάθε ευκαιρία τόνιζε κατηγορηματικά ότι στις "παρακολουθήσεις" που "αποκάλυπτε", δεν είχαν καμία απολύτως ευθύνη οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, καθώς δεν είχε σκοπό να φάει και άλλα πρόστιμα ο σταθμός. Ενώ την προϋπόθεση της φυσικής πρόσβασης ουδέποτε την τόνισε, διότι προφανώς δεν τον συνέφερε...:whistle:

Δεν χρειάζεται να είναι μία 'ξένη συσκευή' τα εταιρικά τηλ. .... αυτά που σου κάνουν δώρο.... να δανειστεί κάποιος 'φίλος' σου τη συσκεύη σου γιατί η δικιά του χάλασε... κτλ....

Δεν μπορει να είναι τόσο δύσκολο αν γίνει δουλειά εκ των έσω....

it's nice to be important!!!!

but it's more important to be

NICE

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να είναι μία 'ξένη συσκευή' τα εταιρικά τηλ. .... αυτά που σου κάνουν δώρο.... να δανειστεί κάποιος 'φίλος' σου τη συσκεύη σου γιατί η δικιά του χάλασε... κτλ....

Δεν μπορει να είναι τόσο δύσκολο αν γίνει δουλειά εκ των έσω....

 

Εάν πράγματι ενδιαφέρει έναν χρήστη να κρατήσει απόρρητη τη συνομιλία του (στο βαθμό που αφορά αυτόν), τότε δε θα εμπιστευθεί ούτε το εταιρικό κινητό, θα πάρει από το δικό του.;) Υποτίθεται ότι τα εταιρικά κινητά εξυπηρετούν τις εταιρικές επικοινωνίες, οπότε εάν η εταιρεία θέλει να παρακολουθεί τους υπαλλήλους της σημαίνει ότι δεν τους εμπιστεύεται, ή ότι φοβάται βιομηχανική κατασκοπία κλπ. Αυτό είναι άλλο θέμα όμως.

Ακόμα και αν τη συσκευή του χρήστη τη δανειστεί κάποιος "φίλος" του, θα τη δανειστεί "επιτόπου" για να κάνει 1-2 τηλέφωνα, και σίγουρα ο χρόνος αυτός δε φτάνει για την εγκατάσταση και τη ρύθμιση μιας τέτοιας spy εφαρμογής... Χώρια που σίγουρα θα κινήσει υποψίες αν πάρει τη συσκευή και "εξαφανιστεί" από το οπτικό πεδίο του κατόχου της συσκευής...;)

Κοινώς, αν είναι κανείς ελάχιστα υποψιασμένος και έχει το κινητό του υπο στοιχειώδη επίβλεψη, είναι σχεδόν αδύνατο να πέσει θύμα υποκλοπής με τον τρόπο που περιέγραψε ο Ευαγγελλάτος.

Link to comment
Share on other sites

Εάν πράγματι ενδιαφέρει έναν χρήστη να κρατήσει απόρρητη τη συνομιλία του (στο βαθμό που αφορά αυτόν), τότε δε θα εμπιστευθεί ούτε το εταιρικό κινητό, θα πάρει από το δικό του.;) Υποτίθεται ότι τα εταιρικά κινητά εξυπηρετούν τις εταιρικές επικοινωνίες, οπότε εάν η εταιρεία θέλει να παρακολουθεί τους υπαλλήλους της σημαίνει ότι δεν τους εμπιστεύεται, ή ότι φοβάται βιομηχανική κατασκοπία κλπ. Αυτό είναι άλλο θέμα όμως.

Ακόμα και αν τη συσκευή του χρήστη τη δανειστεί κάποιος "φίλος" του, θα τη δανειστεί "επιτόπου" για να κάνει 1-2 τηλέφωνα, και σίγουρα ο χρόνος αυτός δε φτάνει για την εγκατάσταση και τη ρύθμιση μιας τέτοιας spy εφαρμογής... Χώρια που σίγουρα θα κινήσει υποψίες αν πάρει τη συσκευή και "εξαφανιστεί" από το οπτικό πεδίο του κατόχου της συσκευής...;)

Κοινώς, αν είναι κανείς ελάχιστα υποψιασμένος και έχει το κινητό του υπο στοιχειώδη επίβλεψη, είναι σχεδόν αδύνατο να πέσει θύμα υποκλοπής με τον τρόπο που περιέγραψε ο Ευαγγελλάτος.

Έχεις δίκιο!!!!!:stupid:

it's nice to be important!!!!

but it's more important to be

NICE

Link to comment
Share on other sites

telika o evagelatos pali to ekane stin xtesini toy ekpompi to kolpo me to bluetooth kai se kainourgia siskevi.periergo den ine;;;

Δεν το είδα.. Τι συσκευή ήταν?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανε ρε παιδιά? Πείτε να μάθουμε κι εμείς που δεν το είδαμε

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Nomizo oti i kopela eixe ena sony-ericsson w810.ipirxe ontos laptop me bluetooth.alla legontas mou auto tote epiveveonetai oti to programataki leitourgei apsoga.giati ego pisteva oti eixe plirosei kai eixe parei se ola ta programms tis full version.
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia!!!einai to prwto moy post edw!!!re paidia telika ayto me to ericsson kai to 6600 poy me mia photo(???) ths phe ola ta sms anapanthtes,ktl pws to kane??kserei kaneis??psaxnw kati tetoio 8 mhnes twra alla tzifos...mallon de kserw na psaxnw???:D
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia!!!einai to prwto moy post edw!!!re paidia telika ayto me to ericsson kai to 6600 poy me mia photo(???) ths phe ola ta sms anapanthtes,ktl pws to kane??kserei kaneis??psaxnw kati tetoio 8 mhnes twra alla tzifos...mallon de kserw na psaxnw???:D

Και μαλλον δυσκολο να βρεις απαντηση(φανερη τουλαχιστον) μια και απ`οτι φαινεται το θελεις για πονηρο σκοπο:lol:.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

mallon de kserw na psaxnw???:D

Μάλλον δεν ξέρεις να ξεχωρίζεις το ψέυτικο με το αληθινό ;)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας και καλη χρονια!! Ειναι πιστευω παλια ιστορια, προ-symbian εποχης, η δυνατοτητα αποστολης ενος κωδικου-ιου-μυνηματος σε καποιο κινητο θυμα απο οποιοδηποτε κινητο με αποτελεσμα την αμμεση παρακολουθηση του τοσο σε κλησεις οσο και σε μυνηματα..διορθωστε με αν κανω λαθος, ωστοσο θα ηθελα να μαθω περισσοτερα εαν καποιος γνωριζει ας μας πει...

Φιλικα

Sick of this life, not that I care...I'm not the only one with whom these feelings I share...Maybe if I look real hard I'd see you trying too, to understand this life that we are all going through...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...