Jump to content

Παρακολουθήσεις: Καταρρέει ο μύθος των κινητών;


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστά όλα αυτά. Μόνο που η "εκλαΐκευση" της τεχνολογίας δεν είναι κατακριτέα φυσικά. Αν η υψηλή τεχνολογία ήταν αυστηρά για μυημένους, μάλλον δεν θα υπήρχε τώρα το φόρουμ αυτό για να φιλοσοφούμε. Ή αν υπήρχε θα είχε 30 μέλη και θα ήταν λίγο βαρετό.:)

 

Εχεις δικιο...Ομως ετερον-εκατερον...Ειδες που φτασαμε..

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:lol:

Μου αρέσει που στο τέλος της χθεσινής εκπομπής έδωσε και συμβουλές! :lol:

Ναι.Συχνη αλλαγη συσκευης !!!

Πελααατες μου ,που ελεγε και ο Βεγγος !

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν κάνει ενημέρωση αλλά παραπληροφόρηση!

 

Δεν κάνουμε την πάπια (κάνω την πάπια = κλείνω το στόμα, δεν μιλάω για κάτι) αλλά ακριβώς το αντίθετο, τα βάζουμε μαζί του γιατί δεν γουστάρουμε να μας κοροϊδεύουν.

 

Δεν είμαι ξερόλας αλλά δεν χάφτω ότι με ένα SMS των 160 χαρακτήρων θα στείλει κάποιος ολόκληρο πρόγραμμα υποκλοπών!

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Που σε βρηκαν φιλε?αυτοι σε πηραν?

 

Αυτοί με πήραν γιατί με γνωρίζουν, και ήθελαν να έχουν στην εκπομπή κάποιους ειδικευμένους σε αυτά, οι οποίοι θα επιβεβαίωναν την αλήθεια αυτών που ειπώθηκαν. Το θέμα είναι ότι ζήταγαν επιβεβαίωση των πραγμάτων όπως ακριβώς τα έλεγαν, ενώ η απάντηση που πήραν ήταν ότι "δεν ξέρω τι θα ειπωθεί, οπότε δε μπορώ να σας πω εκ των προτέρων εάν θα επιβεβαιώσω ή όχι όσα ακούσω".;)

Αυτό φαίνεται ότι δεν τους πολυάρεσε, αλλά το πράγμα θα έχει ούτως ή άλλων συνέχεια, καθώς οι της ΑΔΑΕ τα έχουν πάρει στο κρανίο διότι ο Ευαγγελάτος όχι μόνο τους ενέπλεξε σε μια ιστορία που εκείνοι δεν έχουν καμία απολύτως αρμοδιότητα (η ενημέρωση του κοινού για την ασφαλή χρήση των κινητών είναι υποχρέωση πρωτίστως των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, βάσει σχετικού όρου στην άδεια που έχουν πάρει, και δευτερευόντως της ΕΕΤΤ), αλλά και γιατί στα καλά καθούμενα δεν αποκλείεται να κληθούν στη Βουλή κατηγορούμενοι, ούτε λίγο ούτε πολύ ότι... υπέκρυψαν στοιχεία αναφορικά με το θέμα των υποκλοπών στη Vodafone! Λες και οι υποκλοπές στη Vodafone έχουν καμία σχέση με τις υποκλοπές που έδειχνε ο Ευαγγελάτος... Θα πέσει πολύ γέλιο πάντως άμα κληθούν στη Βουλή, να μου το θυμηθείτε!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν κάνει ενημέρωση αλλά παραπληροφόρηση!

 

Δεν κάνουμε την πάπια (κάνω την πάπια = κλείνω το στόμα, δεν μιλάω για κάτι) αλλά ακριβώς το αντίθετο, τα βάζουμε μαζί του γιατί δεν γουστάρουμε να μας κοροϊδεύουν.

 

Δεν είμαι ξερόλας αλλά δεν χάφτω ότι με ένα SMS των 160 χαρακτήρων θα στείλει κάποιος ολόκληρο πρόγραμμα υποκλοπών!

 

kαι πως σε βρηκαν δηλαδη?και ποιος σε πηρε η αρχισυντακρια?

Link to comment
Share on other sites

Και για οσους ενδιαφερονται...το προγραμμα που χρησιμοποιησε για να παρει απο τα κινητα μεσω bluetooth,τα sms και τα contacts,λεγεται BLOOOVER και ειναι σε.jar file.

 

Να ρωτήσω κάτι για το bloover (ας απαντήσει όποιος γνωρίζει). Εκτός του ότι όντως δεν δουλεύει πλέον για τις περισσότερες συσκευές, παρατήρησα στα settings του το εξής:

 

Υπάρχει επιλογή "Set Call Forward" και πιο κάτω αναφέρει

"Details for Call Forward -

forward number +49133...010 και

Call phonumber 080028...83

 

τα οποία ΔΕΝ μπορούν να αλλαχθούν από το χρήστη! Τι διάολο είναι αυτο;;;;

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

kαι πως σε βρηκαν δηλαδη?και ποιος σε πηρε η αρχισυντακρια?

 

Κάθε μεγάλος τηλεοπτικός σταθμός (όπως και κάθε μεγάλη εταιρεία που ενδιαφέρεται για την προβολή της) διαθέτει γραφείο Τύπου. Οι υπεύθυνοι του συγκεκριμένου γραφείου Τύπου του ΑΝΤ1 έτυχε να με γνωρίζουν διότι προηγουμένως δούλευαν στο γραφείο Τύπου μιας εκ τω τριών μεγάλων εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, οπότε όταν προέκυψε το θέμα με τα κινητά στη εκπομπή αναζήτησαν κάποιους ανθρώπους που θα επιβεβαίωναν αυτά που είχαν σκοπό να δειξουν. Έτσι επικοινώνησαν αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

όλοι τα βάλατε με τον ευαγγελάτο, σιγά ρε παιδιά ο άνθρωπος ενημέρωση κάνει,

 

θα σου λεγα τώρα τι κάνει .....:X ο εισαγγελάτος η γυναίκα και πολλοί άλλοι αλλά σέβομαι το φόρουμ. :mad:

Μονο την AGB κοιτάζουν οι περισσότεροι και όλα τα άλλα τα έχουν γραμμένα εκεί που πιάνει μελάνι!

Link to comment
Share on other sites

όλοι τα βάλατε με τον ευαγγελάτο, σιγά ρε παιδιά ο άνθρωπος [highlight]ενημέρωση κάνει[/highlight],
Αυτό ανήκει μάλλον σε αυτό το thread... :rolleyes:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα κατι υποτιθεται οτι εδω μεσα κανουμε δημοσιο διαλογο και ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες,ομως βλεπω πως οταν καποιος εχει αντιθετη αποψη εδω μεσα η εστω απλα διαφωνει,διακρινω ειρωνικες και απαξιωτικες απαντησεις και δεν νομιζω οτι ταιριαζει και δεν αξιζει σε κανεναν!

Παρα ταυτα θα συνεχιζω να παρακολουθω το φορουμ και θα θεωρησω οτι αυτος ο φανατισμος ειναι περιορισμενος!

Αλλωστε κουβεντα κανουμε!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα κατι υποτιθεται οτι εδω μεσα κανουμε δημοσιο διαλογο και ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες,ομως βλεπω πως οταν καποιος εχει αντιθετη αποψη εδω μεσα η εστω απλα διαφωνει,διακρινω ειρωνικες και απαξιωτικες απαντησεις και δεν νομιζω οτι ταιριαζει και δεν αξιζει σε κανεναν!

Παρα ταυτα θα συνεχιζω να παρακολουθω το φορουμ και θα θεωρησω οτι αυτος ο φανατισμος ειναι περιορισμενος!

Αλλωστε κουβεντα κανουμε!

Μήπως είσαι ο Ευαγγελάτος;

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα κατι υποτιθεται οτι εδω μεσα κανουμε δημοσιο διαλογο και ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες,ομως βλεπω πως οταν καποιος εχει αντιθετη αποψη εδω μεσα η εστω απλα διαφωνει,διακρινω ειρωνικες και απαξιωτικες απαντησεις και δεν νομιζω οτι ταιριαζει και δεν αξιζει σε κανεναν!
Κοίτα, οτιδήποτε να μου πεις εσύ (και ο καθένας) για τις παρακολουθήσεις απολύτως σεβαστό και να το συζητήσουμε. Αλλά να μου γράφει ο άλλος ότι «ο Ευαγγελάτος κάνει ενημέρωση» πάει πολύ... :wacko: Αν αυτό είναι η ενημέρωση, τότε δεν πάμε καλά, μα καθόλου καλά... :(

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ο Εισαγγελατος χρησιμοποιησε κι αυτο..http://www.gnokii.org/

 

αυτο παλι..πως λειτουργει?τα μηνυματα που στελνονται απο το σταμπαρισμενο κινητο ερχονται στο pc σου???και απο τα λιγα που διαβασα λειτουργει και σε εκτος symbian κινητα!!ισχυει??

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί με πήραν γιατί με γνωρίζουν, και ήθελαν να έχουν στην εκπομπή κάποιους ειδικευμένους σε αυτά, οι οποίοι θα επιβεβαίωναν την αλήθεια αυτών που ειπώθηκαν. Το θέμα είναι ότι ζήταγαν επιβεβαίωση των πραγμάτων όπως ακριβώς τα έλεγαν, ενώ η απάντηση που πήραν ήταν ότι "δεν ξέρω τι θα ειπωθεί, οπότε δε μπορώ να σας πω εκ των προτέρων εάν θα επιβεβαιώσω ή όχι όσα ακούσω".;)

Αυτό φαίνεται ότι δεν τους πολυάρεσε, αλλά το πράγμα θα έχει ούτως ή άλλων συνέχεια, καθώς οι της ΑΔΑΕ τα έχουν πάρει στο κρανίο διότι ο Ευαγγελάτος όχι μόνο τους ενέπλεξε σε μια ιστορία που εκείνοι δεν έχουν καμία απολύτως αρμοδιότητα (η ενημέρωση του κοινού για την ασφαλή χρήση των κινητών είναι υποχρέωση πρωτίστως των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, βάσει σχετικού όρου στην άδεια που έχουν πάρει, και δευτερευόντως της ΕΕΤΤ), αλλά και γιατί στα καλά καθούμενα δεν αποκλείεται να κληθούν στη Βουλή κατηγορούμενοι, ούτε λίγο ούτε πολύ ότι... υπέκρυψαν στοιχεία αναφορικά με το θέμα των υποκλοπών στη Vodafone! Λες και οι υποκλοπές στη Vodafone έχουν καμία σχέση με τις υποκλοπές που έδειχνε ο Ευαγγελάτος... Θα πέσει πολύ γέλιο πάντως άμα κληθούν στη Βουλή, να μου το θυμηθείτε!:lol:

 

δεν επιλέχθηκε τυχαία σαν "στόχος" η ΑΔΑΕ... εκκρεμεί το πόρισμα για τη Voda... ;)

 

το όλο ρεπορτάζ ήταν στημένο, με μαϊντανούς καλεσμένους, χωρίς καλεσμένο από ΕΕΤΤ ή δίκτυο ή κατασκεαυστή, διότι πολύ απλά θα τον έκαναν ρόμπα...

 

όταν μάλιστα πήγε να ρίξει στάχτη στα μάτια σχετικά με την περίπτωση υποκλοπής συνομιλίας, είπε ότι με τερματικό pc-rack που "κουμπώθηκε" σε κεραία και έβαλε το βύσμα στο ακουστικό :lol: καταγράφηκε η συνομιλία...!!!

και ότι μάλιστα το συγκεκριμένο rack κάνει από 400-600 ευρώ... κάπου θα του ξέφυγε κάποιο μηδενικό, αλλά δε βαριέσαι... (όχι ότι κάνεις υποκλοπή με το συγκεκριμένο τερματικό, απλά παραπλάνηση (κι άλλη) ήθελε να κάνει...)

 

δε σκέφτηκε εκείνη τη στιγμή ότι έβαλε στο παιχνίδι και την ΕΕΤΤ αλλά και τα δίκτυα... για να δείξει ότι έκανε "σοβαρό ρεπορτάζ" :lol: φαντασιώθηκε κάτι με το οποίο έριξε το γάντι σε πολλούς να του την πέσουν...

 

το γιατί δεν του την έχουν πέσει ακόμα η ΝΟΚΙΑ πχ για την "διαφήμιση" που της έκανε, το γιατί δεν έχει βγάλει κάποια ανακοίνωση η ΕΕΤΤ επί του θέματος, το γιατί τα δίκτυα σιωπούν, δεν το ξέρω και δεν το πολυκαταλαβαίνω...

 

αν ήταν τόσο απλές οι υποκλοπές Ευαγγελάτε, ούτε ολόκληρο δίκτυο θα ανακάτευαν, ούτε θα είχαν κωδικούς δισεκατομυρίων στην κατοχή τους...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τα γεφυρώματα που απαιτούνται στο 3310 για να λειτουργεί σε hands free mode? Εχω ένα στο συρτάρι και θέλω να είναι "κρυφό αυτί".. Είδα ότι και με κάποια files γίνεται αυτό, αλλα θέλω να ασχοληθώ στο hardware Κομμάτι...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που λέτε περί λαθών του Ευαγγελάτου στην εκπομπή για τα κινητά και το πόσο εύκολα μπορεί κανείς να υποκλέψει μηνύματα και κλήσεις, αλλά ρε παίδες, μην είμαστε και απόλυτοι.

 

Το ότι έκανε κάποια λάθη, σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως θα εξακολουθήσει -σίγουρα και πάντα- να κάνει λάθη και να παραποιεί τα στοιχεία για να πουλήσει.

 

Σε μια πρόσφατη εκπομπή που είδα, με θέμα το πετρέλαιο και το πως μας κλέβουνε στην διανομή, δεν μου φάνηκε να παρουσίαζε μπαρούφες. Στα στοιχεία που έδειχνε στους τηλεθεατές και στους παρεβρισκομένους είχε τις περισσότερες φορές ...αποδείξεις...!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε ειδικοί για το θέμα και σίγουρα δεν μπορούμε να πούμε αν τα μεγαλοποίησε ή όχι. Για το πετρέλαιο.

Αλλά αν κρίνουμε από τα θέματα που έχουμε κάποια γνώση δεν πιστεύω να άλλαξε τώρα ρότα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τα γεφυρώματα που απαιτούνται στο 3310 για να λειτουργεί σε hands free mode? Εχω ένα στο συρτάρι και θέλω να είναι "κρυφό αυτί".. Είδα ότι και με κάποια files γίνεται αυτό, αλλα θέλω να ασχοληθώ στο hardware Κομμάτι...

Ανοιξε το και βγάλε το θυλικό βύσμα του κινητού. Δες ποιές (2)επαφές γεφυρώνουν βάζοντας το αρσενικό βύσμα μέσα στο θυλικό με ένα πολύμετρο. Ύστρερα γεφύρωσε ουτές τις επαφές πάνω στην πλακέτα και είσαι έτοιμος.

 

Αν θες βοήθεια πες μου.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τα γεφυρώματα που απαιτούνται στο 3310 για να λειτουργεί σε hands free mode? Εχω ένα στο συρτάρι και θέλω να είναι "κρυφό αυτί".. Είδα ότι και με κάποια files γίνεται αυτό, αλλα θέλω να ασχοληθώ στο hardware Κομμάτι...

Πιό καλά είναι με λογισμικό πλέον γιατι μπορεί να λειτουργεί κανονικά το τηλέφωνο.

Στην περίπτωση που αλλάξεις το hardware το τηλέφωνο αχρηστεύεται και μετατρέπεται απλά σε κοριό, ενω αλλιώς το τηλέφωνο συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ναι επειδή με τα files απο ότι είδα είναι ολόκληρη ιστορία όμως και δεν θα μπορέσω να επεκταθώ μεχρι εκει, επειδή δε με ενδιαφέρει το τηλ και θέλω να αχρηστευθεί θέλω να μάθω αν ξέρει κανείς πως μπορεί να ξεγελαστεί και να δουλεύει σε hands Free Mode χωρίς να υπάρχει βύσμα τοποθετημένο επάνω στην συσκευή......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου άρεσε πολύ η συζήτηση (όλο το forum) το διάβασα όλο απο την άρχη ΜΠΡΑΒΟ είναι πολύ ενημεροτικό

it's nice to be important!!!!

but it's more important to be

NICE

Link to comment
Share on other sites

δεν επιλέχθηκε τυχαία σαν "στόχος" η ΑΔΑΕ... εκκρεμεί το πόρισμα για τη Voda... ;)

 

το όλο ρεπορτάζ ήταν στημένο, με μαϊντανούς καλεσμένους, χωρίς καλεσμένο από ΕΕΤΤ ή δίκτυο ή κατασκεαυστή, διότι πολύ απλά θα τον έκαναν ρόμπα...

 

όταν μάλιστα πήγε να ρίξει στάχτη στα μάτια σχετικά με την περίπτωση υποκλοπής συνομιλίας, είπε ότι με τερματικό pc-rack που "κουμπώθηκε" σε κεραία και έβαλε το βύσμα στο ακουστικό :lol: καταγράφηκε η συνομιλία...!!!

και ότι μάλιστα το συγκεκριμένο rack κάνει από 400-600 ευρώ... κάπου θα του ξέφυγε κάποιο μηδενικό, αλλά δε βαριέσαι... (όχι ότι κάνεις υποκλοπή με το συγκεκριμένο τερματικό, απλά παραπλάνηση (κι άλλη) ήθελε να κάνει...)

 

δε σκέφτηκε εκείνη τη στιγμή ότι έβαλε στο παιχνίδι και την ΕΕΤΤ αλλά και τα δίκτυα... για να δείξει ότι έκανε "σοβαρό ρεπορτάζ" :lol: φαντασιώθηκε κάτι με το οποίο έριξε το γάντι σε πολλούς να του την πέσουν...

 

το γιατί δεν του την έχουν πέσει ακόμα η ΝΟΚΙΑ πχ για την "διαφήμιση" που της έκανε, το γιατί δεν έχει βγάλει κάποια ανακοίνωση η ΕΕΤΤ επί του θέματος, το γιατί τα δίκτυα σιωπούν, δεν το ξέρω και δεν το πολυκαταλαβαίνω...

 

αν ήταν τόσο απλές οι υποκλοπές Ευαγγελάτε, ούτε ολόκληρο δίκτυο θα ανακάτευαν, ούτε θα είχαν κωδικούς δισεκατομυρίων στην κατοχή τους...

 

 

Η ΑΔΑΕ θα απαντούσε (και μάλιστα με αρκετά "ζόρικο" τρόπο, καθότι δεν είχε καμία σχέση με το εάν ο καθένας "τρέχει" προγράμματα στο κινητό του που ούτε καν ξέρει τι είναι) στην περίπτωση που έβγαζε και τρίτη εκπομπή στον αέρα και την ξανα-ανακάτευε στην ιστορία, κάτι που τελικά δεν έγινε γιατί τρίτη εκπομπή δεν έγινε ποτέ (αν και ήταν προγραμματισμένο, αλλα μία η Αμάρυνθος που προέκυψε στο μεταξύ, μία και τα τηλεφωνήματα και τα mail που έλαβε από τα οποία στον ANT1 κατάλαβαν ότι εάν "τραβούσαν" και άλλο την ιστορία τελικά θα γίνονταν ρόμπα).;)

 

Την ΑΔΑΕ την έβαλε στο "παιχνίδι" ουσιαστικά όταν ανάφερε τις βλακείες με τα τερματικά και τα δίκτυα (εκεί έχει ουσιαστική αρμοδιότητα η ΑΔΑΕ), αλλά δεν το τράβηξε παραπάνω, δεν έγινε και τρίτη εκπομπή, οπότε και η ΑΔΑΕ (έχοντας και μπόλικη δουλειά με το πόρισμα για τη Vodafone) δεν ασχολήθηκε.

 

Η ΕΕΤΤ δεν ασχολήθηκε επειδή δεν ήθελε να δώσει επίφαση σοβαρότητας στην όλη υπόθεση, από τη στιγμή που δεν είχε κληθεί και εκπρόσωπός της σε κάποια από τις δύο εκπομπές. Πάντως, σε πρόσφατη συνέντευξη Τύπου που έδοσε η Επιτροπή, ειπώθηκε ότι ξεκινά πρόγραμμα ενημέρωσης του κοινού επάνω σε θέματα που αφορούν στην κινητή τηλεφωνία (με πρώτο θέμα την ακτινοβολία των σταθερών κεραιών κινητής τηλεφωνίας), τα οποία θα συμπεριλάβουν και το συγκεκριμένο θέμα.

 

Όσο για τη Nokia, σε επικοινωνία που είχα με την Alpha Copy, μου είπαν ότι δεν αντέδρασαν (τουλάχιστον όχι "επίσημα") με το σκεπτικό ότι στην περίπτωση που αντιδρούσαν ίσως έδιναν την εντύπωση ότι πράγματι υπάρχει ζήτημα ασφάλειας με τα κινητά τους, και δημιουργούνταν λάθος εντυπώσεις.;)

 

Αυτό που έγινε (αλλά φυσικά δεν είδε, και μάλλον ούτε και θα δει επίσημα το φως της δημοσιότητας) ήταν ότι στους βουλευτές που συμμετείχαν και στις δύο εκπομπές έγινε ένα ταχύρρυθμο... "σεμινάριο" αναφφορικά με τις πραγματικές διαστάσεις του όλου θέματος, για να μη φέρουν κάποιο ζήτημα στη Βουλή και γίνουν ρόμπα...:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...