Jump to content

Σχολεία: Απεργίες καθώς και γενική συζήτηση


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

όσο για το οτι "δεν περνούν και άσχημα" δες την θέση τους στον παρακάτω πίνακα.

 

Τα 20 πιο αγχωτικά επαγγέλματα

 

Σύμφωνα με δημοσίευμα της βρετανικής εφημερίδας «Sunday Times» που βασίζεται σε έρευνες ειδικών, η λίστα με τα 20 πιο αγχωτικά επαγγέλματα έχει ως εξής:

 

* Υπάλληλοι φυλακών

 

* Αστυνόμοι

 

* Κοινωνικοί λειτουργοί

 

* Δάσκαλοι

 

* Εργαζόμενοι σε ασθενοφόρα

 

* Νοσοκόμες

 

* Γιατροί

 

* Πυροσβέστες

 

* Οδοντίατροι

 

* Μεταλλωρύχοι

 

* Στρατιωτικοί

 

* Κατασκευαστές

 

* Διευθύνοντες σύμβουλοι / Διευθυντές επιχειρήσεων

 

* Ηθοποιοί

 

* Δημοσιογράφοι

 

* Γλωσσολόγοι

 

* Παραγωγοί κινηματογραφικών ταινιών

 

* Αθλητές επαγγελματίες

 

* Εργαζόμενοι σε ξενοδοχεία / κέτερινγκ

 

* Εργαζόμενοι σε δημόσια μεταφορικά μέσα

 

 

 

Στην αγγλια ετσι; Οχι στο ελληνικο δημοσιο της μονιμοτητας και της παντελους ελλειψης ελεγχου...

 

Εδω βλεπεις οτι στην αγγλια εχουν αγχος ακομα και οι ... γλωσσολογοι!

 

Επισης, αμφιβαλλω για την επιστημονικοτητα της ερευνας, ακομα και για την αγγλια. Και μονο που λειπουν οι ελεγκτες εναεριας κυκλοφοριας, κατι δεν παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

alvarez:

Είσαι 28 χρονών και λες αυτά που λες;Να είσαι ρεαλιστής!Ας τολμήσει ο εργάτης να κάνει καμιά κουτσουκέλα με απεργίες και αηδίες και θα σου πω εγώ πόσο θα νοιαστεί ο επιχειρηματίας που κοιτάζει το ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ!Λες και δεν υπάρχουν άλλοι ΑΝΕΡΓΟΙ που θα τους μαζέψει απευθείας!Που κολλάει η κυβέρνηση στον ιδιωτικό τομέα.......μόνο εσύ το ξέρεις...!!!

 

Τι θεωρούν ότι το αξίζουν ρε φίλε;Εγώ δηλαδή αν θεωρώ ότι η δουλειά μου είναι τέλεια από μέρους μου και έχω το ύψιστο επάγγελμα θα ζητήσω πρώτο μισθό 2000€....επειδή απλώς ΘΕΩΡΩ;Τι λες τώρα;Αυτό είναι επιχείρημα;

 

Έχε χάρη όμως που οι κύριοι είναι ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ αλλιώς θα σου έλεγα αν είχαν τα κότσια να ζητάνε τόσο παράλογα πράγματα!Να μην πούμε κιόλας για το μεγαλύτερο ποσοστό δημοσίων υπαλλήλων που είναι εντελώς ΚΑΦΡΟΙ ΚΑΙ ΚΗΦΗΝΕΣ!

 

Ακόμα....είστε σοβαροί...;Θέλετε να μου πείτε ότι είναι δυνατόν οι δάσκαλοι να απαιτούν μισθό αντάξιο και καλύτερο ενός πανεπιστημιακού (αυτός κι αν είναι επιστήμονας μπροστά τους!) που έχει κάνει τα μεταπτυχιακά του,τα διδακτορικά του κ.α. και διδάσκει σε πανεπιστήμια ΕΠΙΣΤΗΜΗ;Τι λέτε τώρα;ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ!

 

xristos69:

Κοίτα καλύτερα τα στοιχεία....άλλο καθηγητές και άλλο δάσκαλοι!Ακόμα....δες ότι γενικώς σαν ΕΛΛΑΔΑ έχουμε τους χαμηλότερους μισθούς και όπως καταλαβαίνεις δεν είναι δυνατόν οι κηφήνες να παίρνουν 1500€ και κάποιους που κάνει 2-3 δουλειές να παίρνει λιγότερα επειδή είναι στον ιδιωτικό τομέα!Άντε τώρα με τον κάθε καραγκιόζη δημοσιουπαλληλίτη που επειδή βαριέται να δουλέψει και επειδή νομίζει ότι μπορεί να τα σκίζει όλα να βγαίνει σε ένα κανάλι και να ζητάει ηλιθιότητες!ΑΡΑ ΚΑΝΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ και σε άλλες κατηγορίες και όχι μόνο στους δασκάλους!Τότε θα δεις ότι ΟΛΟΙ ΑΞΙΖΟΥΝ παραπάνω αλλά.....το θέμα είναι ότι ο ρεαλισμός τείνει να εξαλειφθεί!

 

runner++

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

alvarez:

Είσαι 28 χρονών και λες αυτά που λες;Να είσαι ρεαλιστής!Ας τολμήσει ο εργάτης να κάνει καμιά κουτσουκέλα με απεργίες και αηδίες και θα σου πω εγώ πόσο θα νοιαστεί ο επιχειρηματίας που κοιτάζει το ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ!Λες και δεν υπάρχουν άλλοι ΑΝΕΡΓΟΙ που θα τους μαζέψει απευθείας!Που κολλάει η κυβέρνηση στον ιδιωτικό τομέα.......μόνο εσύ το ξέρεις...!!!

 

Τι θεωρούν ότι το αξίζουν ρε φίλε;Εγώ δηλαδή αν θεωρώ ότι η δουλειά μου είναι τέλεια από μέρους μου και έχω το ύψιστο επάγγελμα θα ζητήσω πρώτο μισθό 2000€....επειδή απλώς ΘΕΩΡΩ;Τι λες τώρα;Αυτό είναι επιχείρημα;

 

Έχε χάρη όμως που οι κύριοι είναι ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ αλλιώς θα σου έλεγα αν είχαν τα κότσια να ζητάνε τόσο παράλογα πράγματα!Να μην πούμε κιόλας για το μεγαλύτερο ποσοστό δημοσίων υπαλλήλων που είναι εντελώς ΚΑΦΡΟΙ ΚΑΙ ΚΗΦΗΝΕΣ!

 

Ακόμα....είστε σοβαροί...;Θέλετε να μου πείτε ότι είναι δυνατόν οι δάσκαλοι να απαιτούν μισθό αντάξιο και καλύτερο ενός πανεπιστημιακού (αυτός κι αν είναι επιστήμονας μπροστά τους!) που έχει κάνει τα μεταπτυχιακά του,τα διδακτορικά του κ.α. και διδάσκει σε πανεπιστήμια ΕΠΙΣΤΗΜΗ;Τι λέτε τώρα;ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ!

 

Δηλαδή η κάθε κυβέρνηση δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα αν απολυθούν ομαδικά εργαζόμενοι από ιδιωτικές επιχειρήσεις....μάλιστα!

 

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορούν να ξεσηκωθούν όλοι και να βγουν στους δρόμους , γιατί πολύ απλά φοβούνται ότι θα χάσουν τη δουλεία τους, όμως εγώ προσωπικά (πες με ονειροπόλο) δεν βλέπω άλλο τρόπο αντίδρασης

Δεν γίνεται να τα αποδεχόμαστε όλα και να τα καταπίνουμε αμάσητα

 

Όσον αφορά το ποσοστό της αύξησης , ζητάς πολλά περισσότερα για να πάρεις τελικά αυτά που από την αρχή στόχευες.Έτσι γίνεται πάντα

 

Μέσα σ'ολα βεβαία , μη ξεχάσουμε να πούμε ότι τα κάνουν αυτά επειδή είναι ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ

 

Και ναί, είμαι 28 χρονών και τα πιστεύω αυτά που λέω

Και ναί , και εγώ δημόσιος και μόνιμος (όχι δάσκαλος) είμαι και μπορεί και κάφρος και κηφήνας

Και όμως πριν από λίγα χρόνια ήμουν ένας εμποροϋπάλληλος σε πολυκατάστημα που τολμούσε και απεργούσε. Τίποτα δεν κατάφερα αλλά και μόνο που ένιωθα εντάξει με τον εαυτό μου , μου έφτανε

Από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτα,

Από όσα βλέπεις...τα μισά!

Link to comment
Share on other sites

 

Όσον αφορά το ποσοστό της αύξησης , ζητάς πολλά περισσότερα για να πάρεις τελικά αυτά που από την αρχή στόχευες.Έτσι γίνεται πάντα

 

 

Εγω ξερω οτι η ΓΣΕΕ ζητησε 8% για να παρει 5% και να ειναι ικανοποιημενη. Το 50% ειλικρινα δεν μπορω να το καταλαβω.

 

Επισης, ας σταματησουν το παραμυθι με τα θεσμικα αιτηματα. Εχουν δηθεν προβλημα με την ελλειψη βιβλιοθηκων, την ελλειψη επιμορφωσης, την ποιοτητα των βιβλιων, κλπ, κλπ, α-να-μην-το-ξεχασω-και-με-τα-μισθολογικα. Και μολις παρουν καμια αυξησουλα, πανε περιπατο και οι βιβλιοθηκες, και οι επιμορφωσεις και ολα. Δεν καταλαβαινουν οτι ο κοσμος τους εχει παρει χαμπαρι και εξαγριωνεται;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ενας μοντ πρεπει να επιληφθει. Εκει που συζηταμε για την απεργια και τα αιτηματα των εκπειδευτικων, παρεμβαλονται καμια 10αρια απαντησεις για εκδρομες, αποβολες και ιπταμενα θρανια. Διαχωρισμος ισως;

 

Καποια σκορπια σχολια:

 

Η απεργια ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του εργαζομενου. Η διεκδικηση καλυτερου μισθου επισης. Αλλα καλο ειναι τα αιτηματα να ειναι ρεαλιστικα γιατι αλλιως ολη η κοινωνια στρεφεται εναντιον των διεκδικησεων. Οταν για παραδειγμα η ΓΣΕΕ υπογραφει ΣΣΕ με αυξηση περιπου 4% ετησιως, το 50% ακουγεται καπως, πως να το κανουμε. Ειδικα οταν ο εργαζομενος που πηρε 4%, πρεπει να πληρωσει τα μαλιοκεφαλα του σε φροντιστηρια, επειδη οι δασκαλοι κωλοβαρανε στα δημοσια σχολεια.

 

Συμφωνω οτι τα 1000 ειναι λιγα. Αλλα αυτοι ειναι οι μισθοι του δημοσιου, και ολοι το ξερουν ΠΡΙΝ μπουν. Και ξεσκιζονται να μπουνε, προφανως γιατι προσβλεπουν σε αλλα πλεονεκτηματα. Για παραδειγμα, ξερω περιπτωση καποιου που στον ιδιωτικο παιρνει κοντα στα 2000. Προσφατα πετυχε σε ενα διαγωνισμο δημοσιου. Αν δεχτει θα παιρνει περι τα 1200 (μιλαμε για ανθωπο με 2 παιδια, πολυτεχνειο, μαστερ, γλωσσα). Προφανως τα λεφτα ειναι λιγα, και αναλογικα θα ειναι πιο αδικημενος απο τους δασκαλους (λογω των προσοντων του). Ενδεχομενως να δεχτει, επειδη το οικονομικο δεν ειναι ο μονος παραγοντας που εξεταζει. Ειναι λογικο ομως οταν δεχτει να αρχισει να ουρλιαζει γιατι δεν παιρνει 2000, και γιατι το επιδομα του μεταπτυχιακου ειναι μολις 30 ευρω;

 

Τελος hydro, δεν ξερω πως τα υπολογιζεις, αλλα ουτε οι δασκαλοι παιρνουν 7000 το χρονο, ουτε η συνταξη του μηχανικου ειναι 13000 το χρονο.

τοσα ειναι ο πατερας μου τοσα περνει τον χρονο απο το νατ.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στη θεωρία είναι αγχωτικό το επάγγελμα....

Σου λέω έχω ζήσει καταστάσεις που οι δάσκαλοι απλά δεν ενδιαφέρονται για τίποτα. Τί να λέμε τώρα? Φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά όχι η πλειοψηφία.

Γιατί έχουν άγχος δηλαδή? Για το μέλλον των μαθητών τους? Καλά

 

Το άγχος δεν αφορά στο "μέλλον των παιδιών" αν και μερικοί ίσως το έχουν κι αυτό. Αφορά την "επιβίωσή" τους μέσα στη τάξη όταν πρέπει να αντιμετωπίσουν 30 παιδια που είναι έτοιμα να εκμεταλλευτούν την παραμικρή ευκαιρία προκειμένου να μη γίνει μάθημα και να τους κάνουν τη ζωή δύσκολη. Υπάρχει μια συνεχή "πάλη" μέσα στη τάξη 1 εναντίον 30. Φαντάζομαι το έχεις ζήσει κι εσύ και όλοι μας σαν μαθητές. Σε μερικούς καθηγητές καθόμασταν σούζα και σε άλλους τους βγάζαμε τη πίστη.

Πίστεψέ με, και μεν και οι δε, καταβάλουν μεγάλη πνευματικη προσπάθεια για να αντέξουν αυτη τη καθημερινή πίεση. Οι μεν για να κρατήσουν τις ισορροπίες οι δε για να αντέξουν τα παιδιά που τους έχουν πάρει απο κάτω

 

Οι ψυχοφθόρες καταστάσεις άλλωστε,ως γνωστο, είναι πολύ πιο κουραστικές για τον ανθρώπινο οργανισμό απο την σωματική δραστηριότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το άγχος δεν αφορά στο "μέλλον των παιδιών" αν και μερικοί ίσως το έχουν κι αυτό. Αφορά την "επιβίωσή" τους μέσα στη τάξη όταν πρέπει να αντιμετωπίσουν 30 παιδια που είναι έτοιμα να εκμεταλλευτούν την παραμικρή ευκαιρία προκειμένου να μη γίνει μάθημα και να τους κάνουν τη ζωή δύσκολη. Υπάρχει μια συνεχή "πάλη" μέσα στη τάξη 1 εναντίον 30. Φαντάζομαι το έχεις ζήσει κι εσύ και όλοι μας σαν μαθητές. Σε μερικούς καθηγητές καθόμασταν σούζα και σε άλλους τους βγάζαμε τη πίστη.

Πίστεψέ με, και μεν και οι δε, καταβάλουν μεγάλη πνευματικη προσπάθεια για να αντέξουν αυτη τη καθημερινή πίεση. Οι μεν για να κρατήσουν τις ισορροπίες οι δε για να αντέξουν τα παιδιά που τους έχουν πάρει απο κάτω

 

Οι ψυχοφθόρες καταστάσεις άλλωστε,ως γνωστο, είναι πολύ πιο κουραστικές για τον ανθρώπινο οργανισμό απο την σωματική δραστηριότητα.

 

Tι να πω, αν ένας δάσκαλος δεν μπορεί να επιβληθεί σε παιδιά 6ης δημοτικού, λυπάμαι αλλά δεν κάνει για αυτή τη δουλειά. Δεν μπορεί ο κάθε ένας που απέτυχε να περάσει σε μια άλλη σχολη (δεν μιλάω για όλους τους δασκάλους αλλά για αυτούς που είχαν τη σχολή 5 ή 6 σειρά επιλογής) να γίνεται δάσκαλος, τι να κάνουμε, κάποιοι δεν μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλειά. Κι αν δεν αντέχει την πίεση, να παραιτηθεί, δεν τον υποχρεώνει κανείς.

 

Και εν τέλει, τι πρέπει να πουν όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες, που ζουν καθημερινά με το άγχος της απόλυσης ή της οικονομικής αποτυχίας (αν έχουν δική τους επιχείρηση);

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989
Link to comment
Share on other sites

Tι να πω, αν ένας δάσκαλος δεν μπορεί να επιβληθεί σε παιδιά 6ης δημοτικού, λυπάμαι αλλά δεν κάνει για αυτή τη δουλειά. Δεν μπορεί ο κάθε ένας που απέτυχε να περάσει σε μια άλλη σχολη (δεν μιλάω για όλους τους δασκάλους αλλά για αυτούς που είχαν τη σχολή 5 ή 6 σειρά επιλογής) να γίνεται δάσκαλος, τι να κάνουμε, κάποιοι δεν μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλειά. Κι αν δεν αντέχει την πίεση, να παραιτηθεί, δεν τον υποχρεώνει κανείς.

 

Και εν τέλει, τι πρέπει να πουν όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες, που ζουν καθημερινά με το άγχος της απόλυσης ή της οικονομικής αποτυχίας (αν έχουν δική τους επιχείρηση);

 

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει μόνο η 6η δημοτικού. Τα παιδιά του νηπιαγωγείου των πρώτων τάξεων του δημοτικού και της 1ης-2ας λυκείου είναι τα δυσκολότερα και χρίζουν ιδιαίτερης μεταχείρισης.

Η καραμέλα του στυλ "αν δεν μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά να παραιτηθεί" ακούγεται πολλές φορές αλλά αυτοί που τη λένε δεν προτείνουν λύση.

Η διδασκαλεία είναι δύσκολο έργο για ΟΛΟΥΣ. Και αν κάποιοι λόγω χαρακτήρα τα καταφέρνουν λιγότερο απο κάποιους άλλους στο να επιβληθούν στα παιδιά δεν είναι λύση να παραιτηθούν γιατί ποιός θα την κάνει αυτή τη δουλειά? Δεν φτάνουν οι άλλοι. Για μπορέσει ενας άνθρωπος να μεταδώσει γνώσεις πρέπει να έχει καθαρό μυαλό και να σκέφτεται μόνο τη διαδικασία του μαθήματος και όχι το πως θα σταματήσει τον κάθε εξυπνάκια μαθητή που δημιουργεί προβλήματα.

Εκτός αν θεσπιστεί ειδική 10ετή εκπαίδευση για τους καθηγητές που εκτός απο το αντικείμενο που διδάσκουν να είναι και ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι, ρήτορες και με μαυρη ζώνη στο καράτε για να αντιμετωπίσουν τις 10δες διαφορετικές περιπτώσεις μαθητών που συναντούν καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει μόνο η 6η δημοτικού. Τα παιδιά του νηπιαγωγείου των πρώτων τάξεων του δημοτικού και της 1ης-2ας λυκείου είναι τα δυσκολότερα και χρίζουν ιδιαίτερης μεταχείρισης.

Η καραμέλα του στυλ "αν δεν μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά να παραιτηθεί" ακούγεται πολλές φορές αλλά αυτοί που τη λένε δεν προτείνουν λύση.

Η διδασκαλεία είναι δύσκολο έργο για ΟΛΟΥΣ. Και αν κάποιοι λόγω χαρακτήρα τα καταφέρνουν λιγότερο απο κάποιους άλλους στο να επιβληθούν στα παιδιά δεν είναι λύση να παραιτηθούν γιατί ποιός θα την κάνει αυτή τη δουλειά? Δεν φτάνουν οι άλλοι. Για μπορέσει ενας άνθρωπος να μεταδώσει γνώσεις πρέπει να έχει καθαρό μυαλό και να σκέφτεται μόνο τη διαδικασία του μαθήματος και όχι το πως θα σταματήσει τον κάθε εξυπνάκια μαθητή που δημιουργεί προβλήματα.

Εκτός αν θεσπιστεί ειδική 10ετή εκπαίδευση για τους καθηγητές που εκτός απο το αντικείμενο που διδάσκουν να είναι και ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι, ρήτορες και με μαυρη ζώνη στο καράτε για να αντιμετωπίσουν τις 10δες διαφορετικές περιπτώσεις μαθητών που συναντούν καθημερινά.

 

Οκ, δύσκολη δουλειά, το είπαμε, αλλά υπάρχουν ένα σωρό επαγγέλματα που είναι εξίσου (και περισσότερο) δύσκολα, και δεν βγαίνει κανένας να ζητήσει 45% αύξηση. Οι δικηγόροι δηλαδή (ιδίως αυτοί που δουλεύουν υπάλληλοι) τι θα πρεπε να ζητάνε που έχουν κάθε μέρα να αντιμετωπίσουν το τσίρκο στα δικαστήρια και πολλά άλλα??

Επίσης (και δεν καταλαβαίνω γιατί το παραβλέπετε αυτό), ξέρετε πολλούς (ακόμα και δημοσίους υπαλλήλους) που δουλεύουν 5 ώρες τη μέρα και κάνουν 4 μήνες διακοπές το χρόνο??

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

οι απεργιες θα συνεχιστουν και την επομενη βδομαδα..?κατι τετοιο ακουσα..:confused:

 

Κι εγώ σήμερα έμαθα πως θα έχει την άλλη βδομάδα από Δυτέρα μέχρι Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η κάθε κυβέρνηση δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα αν απολυθούν ομαδικά εργαζόμενοι από ιδιωτικές επιχειρήσεις....μάλιστα!

 

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορούν να ξεσηκωθούν όλοι και να βγουν στους δρόμους , γιατί πολύ απλά φοβούνται ότι θα χάσουν τη δουλεία τους, όμως εγώ προσωπικά (πες με ονειροπόλο) δεν βλέπω άλλο τρόπο αντίδρασης

Δεν γίνεται να τα αποδεχόμαστε όλα και να τα καταπίνουμε αμάσητα

 

Όσον αφορά το ποσοστό της αύξησης , ζητάς πολλά περισσότερα για να πάρεις τελικά αυτά που από την αρχή στόχευες.Έτσι γίνεται πάντα

 

Μέσα σ'ολα βεβαία , μη ξεχάσουμε να πούμε ότι τα κάνουν αυτά επειδή είναι ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ

 

Και ναί, είμαι 28 χρονών και τα πιστεύω αυτά που λέω

Και ναί , και εγώ δημόσιος και μόνιμος (όχι δάσκαλος) είμαι και μπορεί και κάφρος και κηφήνας

Και όμως πριν από λίγα χρόνια ήμουν ένας εμποροϋπάλληλος σε πολυκατάστημα που τολμούσε και απεργούσε. Τίποτα δεν κατάφερα αλλά και μόνο που ένιωθα εντάξει με τον εαυτό μου , μου έφτανε

 

Τι μας λες τώρα ρε συ;Είσαι σοβαρός;

Ο οικογενειάρχης που έχει 2 παιδιά (έστω και ένα),έχει να πληρώσει λογαριασμούς,νοίκια,φορντιστήρια κ.α. θα ΡΙΣΚΑΡΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ;Τι θα κάνει μετά για την οικογένειά του;Εσύ παλιότερα που το έκανες αυτό είχες να σκεφτείς τέτοια πράγματα;Δεν το νομίζω...για να μην πω ότι είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ!

 

Μου φαίνεται δεν σκέφτεστε καθόλου αυτά που λέτε και όντως μπορώ να συμφωνήσω με αυτό που είπες ότι ΕΙΣΑΙ ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΟΣ!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

οικογενειάρχης που έχει 2 παιδιά (έστω και ένα),έχει να πληρώσει λογαριασμούς,νοίκια,φορντιστήρια κ.α. θα ΡΙΣΚΑΡΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ;Τι θα κάνει μετά για την οικογένειά του;Εσύ παλιότερα που το έκανες αυτό είχες να σκεφτείς τέτοια πράγματα;

 

Να μην εισαι σιγουρος για τιποτα!:rolleyes: Τοσοι και τοσοι εκπαιδευτικοι που κανουν απεργια, εχουν και παιδια και οικογενεια!;)

Πόσω μαλλον οι νεοι που δεν εχουν και πολλες υποχρεωσεις!

Παντως ειναι λυπηρο που ανθρωποι νεοι σαν εμενα, εχουν αναχρονιστικες και συντηρητικες αποψεις!

Αν δεν αντιδρασει, σηκωσει αναστημα, κανει αντιλογο η νεα γενια, τοτε ποιος θα το κανει?:worry:

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

off topic posts σχετικά με κοπάνες, ιπτάμενα θρανία, σεισμούς κλπ.

 

 

Είπαμε να κάνουμε γενική συζήτηση για τα σχολεία, αλλά όχι να εξιστορούμε τα κατορθώματα του κάθε επίδοξου Γκατσιούδη ούτε να λέμε το πρόγραμμα της εβδομάδας. Μπορούν να συζητηθούν αμέτρητα θέματα σχετικά με τα σχολεία και σίγουρα η απεργία των εκπαιδευτικών είναι ένα από αυτά.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να μην εισαι σιγουρος για τιποτα!:rolleyes: Τοσοι και τοσοι εκπαιδευτικοι που κανουν απεργια, εχουν και παιδια και οικογενεια!;)

Πόσω μαλλον οι νεοι που δεν εχουν και πολλες υποχρεωσεις!

Παντως ειναι λυπηρο που ανθρωποι νεοι σαν εμενα, εχουν αναχρονιστικες και συντηρητικες αποψεις!

Αν δεν αντιδρασει, σηκωσει αναστημα, κανει αντιλογο η νεα γενια, τοτε ποιος θα το κανει?:worry:

 

Δεν ήξερα πως είναι λυπηρές οι συντηρητικές απόψεις.Αν είναι ποτέ δυνατόν...

Δηλαδή να γίνουμε όλοι ριζοσπάστες και προοδευτικοί χωρίς λόγο ;

 

Ο συντηρητισμός είναι μία διαδεδομένη και απολύτως αποδεκτή πολιτικη άποψη.

Όταν μία κοινωνία,ένα καθεστώς ικανοποιεί τον πολίτη,δεν συντρέχει κάποιος λόγος για να μην την υιοθετήσει.

 

Από εκεί και πέρα, οι χρηματικές απαιτήσεις των δασκάλων είναι πολύ απλά παράλογες.

 

Επίσης, αν θέλουν να τους σέβεται το κράτος, οφείλουν να το σέβονται και οι ίδιοι.

Ας μην ζητάνε αυξήσεις της τάξεως του 47% και ας μην επιτίθενται απροκάλυπτα στην Ελληνική Αστυνομία.

Link to comment
Share on other sites

Να μην εισαι σιγουρος για τιποτα!:rolleyes: Τοσοι και τοσοι εκπαιδευτικοι που κανουν απεργια, εχουν και παιδια και οικογενεια!;)

Πόσω μαλλον οι νεοι που δεν εχουν και πολλες υποχρεωσεις!

Παντως ειναι λυπηρο που ανθρωποι νεοι σαν εμενα, εχουν αναχρονιστικες και συντηρητικες αποψεις!

Αν δεν αντιδρασει, σηκωσει αναστημα, κανει αντιλογο η νεα γενια, τοτε ποιος θα το κανει?:worry:

 

Ο runner προφανώς εννοούσε τους ιδ.υπαλλήλους και όχι τους εκπαιδευτικούς που δεν τους αγγίζει κανείς.Αν εγώ πάω στο αφεντικό μου αύριο και του ζητήσω 45% αύξηση θα μου δείξει την έξοδο κινδύνου.Αν όμως εγώ πιστεύω στις ικανότητές μου θα φύγω και θα ψάξω αλλού να βρω αυτόν που θα μου δώσει αυτά που ζητάω..

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησε ο Βασίλης Ryback3!

 

Διάβαζε καλύτερα αυτά που γράφω για να μην γίνονται παρεξηγήσεις!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα πως είναι λυπηρές οι συντηρητικές απόψεις.Αν είναι ποτέ δυνατόν...

Δηλαδή να γίνουμε όλοι ριζοσπάστες και προοδευτικοί χωρίς λόγο ;

 

Ο συντηρητισμός είναι μία διαδεδομένη και απολύτως αποδεκτή πολιτικη άποψη.

Όταν μία κοινωνία,ένα καθεστώς ικανοποιεί τον πολίτη,δεν συντρέχει κάποιος λόγος για να μην την υιοθετήσει.

 

Φίλε μου είσαι μικρός ακόμη και δεν το έχεις καταλάβει, αλλά στην Ελλάδα είμαστε όλοι προοδευτικοί και δημοκράτες, άμα λάχει κλείνουμε και κανα δρόμο - δημοκρατικά και προοδευτικά πάντα, κατα προτίμηση κοντά στις εκλογές - για να δείξουμε ότι πολεμάμε το σάπιο κατεστημένο (αφού βάλουμε μέσο για να βρούμε δουλειά στο δημόσιο).

 

Από εκεί και πέρα, οι χρηματικές απαιτήσεις των δασκάλων είναι πολύ απλά παράλογες.

 

Επίσης, αν θέλουν να τους σέβεται το κράτος, οφείλουν να το σέβονται και οι ίδιοι.

Ας μην ζητάνε αυξήσεις της τάξεως του 47% και ας μην επιτίθενται απροκάλυπτα στην Ελληνική Αστυνομία.

 

Το αγαπημένο μου σκηνικό είναι όταν οι διαδηλωτές βαράνε με μαδέρια τους αστυνομικούς (συνήθως έξω από την είσοδο ενός υπουργείου) και φωνάζουν "η τρομοκρατία δεν θα περάσει".

 

Α, και έτσι για να κλείσω, ένα ανέκδοτο:

"Ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας των Δασκάλων, Δημήτρης Μπράτης χαρακτήρισε ψέμα τη δήλωση Αντώναρου και τόνισε ότι οι δάσκαλοι ζητούν αύξηση της τάξης του 29,9%." :lol:

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σκέφτηκα ότι ένας πολύ βασικός λόγος που η απεργία συνεχίζεται είναι ότι τα Μ.Μ.Ε την προβάλουν συνεχώς λόγω ανεπάρκειας άλλων θεμάτων...Ας έρθουν οι εκλογές ή αν συμβεί κάτι έκτακτο θα δούμε αν θα συνεχιστεί η απεργία...Και υπ'όψιν ότι κάθε εβδομάδα που περνάει το δημόσιο βάζει στα ταμεία ένα αξιοσέβαστο ποσό από τους απεργούς δασκάλους:lol:
:cry:
Link to comment
Share on other sites

Ας μην ζητάνε αυξήσεις της τάξεως του 47% και ας μην επιτίθενται απροκάλυπτα στην Ελληνική Αστυνομία.

 

:w00t: :dizzy: :tease: χαχαχα γαμώ τις ατάκες! Δε υπήρχε κάπου ενα θέμα με μαργαριτάρια?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=98804772,12430564,18100836,25992164,40362340,48133860,62315620,69805540,75598692,91754724

 

Μόνο εμένα δε μου εμπνέουν εμπιστοσύνη όπως τους βλέπω για να διδάσκουν τα παιδιά μας; :lol:

Link to comment
Share on other sites

παρασκευη και δευτερα(την αλλη) δεν εχουμε σχολειο ε?:yahoo:

 

Ναι δεν έχουμε! Θα καθόμαστε 4 ημέρες !

Link to comment
Share on other sites

Οσα σχολεια ειναι εκλογικα κεντρα!!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...