Jump to content

Σχολεία: Απεργίες καθώς και γενική συζήτηση


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ θα συζητάμε για τα σχολεία. Απεργείες, εξετάσεις κ.α.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ti na pw kai egw, ta idiwtika den apergoun :cry:

 

Briskontai kai stou diaolou tin mana, opote oute kopanes ginontai(ektos an den pas stin stasi :whistle:)

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Ti na pw kai egw, ta idiwtika den apergoun :cry:

 

Briskontai kai stou diaolou tin mana, opote oute kopanes ginontai(ektos an den pas stin stasi :whistle:)

κι εγώ σε ιδιωτικό πήγαινα.κοπάνες γίνονται και χωρίς να το καταλάβει και κανείς κιόλας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Αντι μερικοι να ειναι ευγνωμονες;) στους γονεις τους που τους στελνουν σε σχολεια, λιγο εως πολυ, καλυτερα:O απο τα δημοσια, και να προσπαθησουν να το αξιοποιησουν προς οφελος τους, εχουν και παραπονα που δεν απεργουν!:mad: (Λογικο αφου ειναι ιδιωτικα!)

 

Αν δεν σας αρεσει το σχολειο, εσας ολα τα κακομαθημενα παιδακια που εχετε μαθει να τα εχετε ολα, πειτε το τουλαχιστον στους γονεις σας οτι θελετε να φοιτησετε στη βοϊδοσχολη και καθηστε στο σπιτι σας!

Οι ανθρωποι που απεργουν και χανουν το μισθο τους, εχουν τους λογους τους, δεν το κανουν για την πλακα τους!;)

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Αντι μερικοι να ειναι ευγνωμονες;) στους γονεις τους που τους στελνουν σε σχολεια, λιγο εως πολυ, καλυτερα:O απο τα δημοσια, και να προσπαθησουν να το αξιοποιησουν προς οφελος τους, εχουν και παραπονα που δεν απεργουν!:mad: (Λογικο αφου ειναι ιδιωτικα!)

 

Αν δεν σας αρεσει το σχολειο, εσας ολα τα κακομαθημενα παιδακια που εχετε μαθει να τα εχετε ολα, πειτε το τουλαχιστον στους γονεις σας οτι θελετε να φοιτησετε στη βοϊδοσχολη και καθηστε στο σπιτι σας!

Οι ανθρωποι που απεργουν και χανουν το μισθο τους, εχουν τους λογους τους, δεν το κανουν για την πλακα τους!;)

εντάξει ρε φίλε χαλάρωσε.δε σημαίνει οτι τα παιδιά που πηγαίνουν στα ιδιωτικά,δεν μπορούν να συμπεριφέρονται όπως όλα τα άλλα παιδιά.δεν είναι ειδική κατηγορία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Αντι μερικοι να ειναι ευγνωμονες;) στους γονεις τους που τους στελνουν σε σχολεια, λιγο εως πολυ, καλυτερα:O απο τα δημοσια, και να προσπαθησουν να το αξιοποιησουν προς οφελος τους, εχουν και παραπονα που δεν απεργουν!:mad: (Λογικο αφου ειναι ιδιωτικα!)

 

Αν δεν σας αρεσει το σχολειο, εσας ολα τα κακομαθημενα παιδακια που εχετε μαθει να τα εχετε ολα, πειτε το τουλαχιστον στους γονεις σας οτι θελετε να φοιτησετε στη βοϊδοσχολη και καθηστε στο σπιτι σας!

Οι ανθρωποι που απεργουν και χανουν το μισθο τους, εχουν τους λογους τους, δεν το κανουν για την πλακα τους!;)

:respect:

Ετσι ακριβως

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο ryback3 αλλα καλυτερα να μην επεκταθει το θεμα γιατι προβλεπω προωρο λουκετο...

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παρόλο που κάνουμε ακόμη 5άωρα, κουτί μου ήρθε η απεργία χθές και σήμερα, χθές τρίωρο, σήμερα τρίωρο με ενα κενό, άρα τετράωρο. Πρόλαβα διάβασα τα του φροντιστηρίου (κανονικό και γερμανικών) και κάθομαι. Λίγη ηρεμία. Και τα μικρά του δημοτικού παραπονιούνται. ΚΛΑΙΝ' ΟΙ ΧΗΡΕΣ, ΚΛΑΙΝ' ΚΙ ΟΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΕΣ :p

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω Κώστα εγώ. Επειδή πάω και εγώ σε ιδιωτικό, δεν έχω χάσει ούτε μια ώρα απ την αρχή της χρονιάς λόγω απεργίας... Μάλιστα από την πρώτη κανονική μέρα σχολείου ξεκίνησα 8ώρα. Παρ' όλα αυτά δεν νιώθω πως έχω μάθει κατι χρήσιμο... Δεν τα σπάει;

 

oute kopanes ginontai(ektos an den pas stin stasi :whistle:)

Και τότε ακόμα, σε μας τουλάχιστον, αρχίζουν τα τηλέφωνα στο σπίτι, αν είμαστε άρρωστοι, γιατί δεν πήγαμε κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω Κώστα εγώ. Επειδή πάω και εγώ σε ιδιωτικό, δεν έχω χάσει ούτε μια ώρα απ την αρχή της χρονιάς λόγω απεργίας... Μάλιστα από την πρώτη κανονική μέρα σχολείου ξεκίνησα 8ώρα. Παρ' όλα αυτά δεν νιώθω πως έχω μάθει κατι χρήσιμο... Δεν τα σπάει;

"παιδεια ειναι αυτο που σου μενει οταν τελειωνεις το σχολειο" ειχε πει ο Αινσταιν...:)

τα αποτελεσματα των 8ωρων θα τα δεις οταν τελειωσεις λοιπον, αν και λιγο βαρβαρο το 8ωρο.

 

@Ryback3, το προβλημα σου ειναι τα παιδια που θελουν να χασουν μαθημα ή οι δασκαλοι που δεν παιρνουν οτι ζητανε;

Link to comment
Share on other sites

"παιδεια ειναι αυτο που σου μενει οταν τελειωνεις το σχολειο" ειχε πει ο Αινσταιν...:)

τα αποτελεσματα των 8ωρων θα τα δεις οταν τελειωσεις λοιπον, αν και λιγο βαρβαρο το 8ωρο.

Γιατί να πρέπει να μου πουν 100 πράγματα και να μου μείνουν τα 10 μετά το σχολείο και να μην προσπαθήσουν να μου πούν μόνο τα 10 ουσιαστικά και αυτά να μου μείνουν;
Link to comment
Share on other sites

Αντι μερικοι να ειναι ευγνωμονες;) στους γονεις τους που τους στελνουν σε σχολεια, λιγο εως πολυ, καλυτερα:O απο τα δημοσια, και να προσπαθησουν να το αξιοποιησουν προς οφελος τους, εχουν και παραπονα που δεν απεργουν!:mad: (Λογικο αφου ειναι ιδιωτικα!)

 

Αν δεν σας αρεσει το σχολειο, εσας ολα τα κακομαθημενα παιδακια που εχετε μαθει να τα εχετε ολα, πειτε το τουλαχιστον στους γονεις σας οτι θελετε να φοιτησετε στη βοϊδοσχολη και καθηστε στο σπιτι σας!

Οι ανθρωποι που απεργουν και χανουν το μισθο τους, εχουν τους λογους τους, δεν το κανουν για την πλακα τους!;)

 

Filaraki na prosexeis pws milas ok?Den se prosebale kanenas opote den exeis dikaiwma na prosbaleis kai esy kanenan.To pws skeftete o kathenas einai dikaiwma tou kai esena den sou peftei logos.Esy otan phgaines sxoleio timh sou kai kamari sou pou goustares na kaneis mathima.O kathenas omws exei to dikaiwma na skeftete opws tou aresei.:chair: :rocket: :kill: :protest:

Link to comment
Share on other sites

Filaraki na prosexeis pws milas ok?Den se prosebale kanenas opote den exeis dikaiwma na prosbaleis kai esy kanenan.To pws skeftete o kathenas einai dikaiwma tou kai esena den sou peftei logos.Esy otan phgaines sxoleio timh sou kai kamari sou pou goustares na kaneis mathima.O kathenas omws exei to dikaiwma na skeftete opws tou aresei.:chair: :rocket: :kill: :protest:

coolαρε

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κακά τα ψέματα το σχολείο δεν αρέσει σε πολλά άτομα απλα πάνε αναγκαστικα και επειδη υποτιθετε πρεπει για να εισαι μορφωμένος να πεις οτι το εχεις βγαλει αλλα το μόνο που προσφέρει ειναι άνχος και εξετάσεις+ρατσισμό σε όλα τα επίπεδα, με αποτέλεσμα η γνώση να φεύγει,οαλα αυτα τα ακούτε απο ενα ατομο που εχει τελειώσει εδω και 6 χρόνια ενα τιποτα ειναι η σημερινη εκπαίδευση δυστυχως,τώρα οσο αναφορά τις απεργίες ειμαι μαζι τους γιατι αν δε σηκώσει κανένας κεφάλι σε αυτη την κοινωνία ομαδικά οι μισθοι σε λιγο θα ειναι 200 ευρω το μήνα,καλά κάνουν ποτε θα κατλάβει αυτη η χώρα οτι βγάζει πάντα αυτούς που την καταστρέφουν και την ξεφτιλίζουν? και κάτι άλλο οποιοι πουν οτι τα ισοπεδώνω ολα, η πραγματική μόρφωση ειναι σεβασμός προς τον συνάνθρωπο(κάτι που το σχολείο το αγνοεί), αν το αποκτήσουμε αυτο πρώτα,μετά έρχονται τα υπόλοιπα
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνουν οι δάσκαλοι και κάνουν απεργία. Αυξάνουν πάντα κάτι(Φ.Π.Α.), και το μόνο που δεν αυξάνουν είναι ο μισθός...:(

 

---------------

 

Από ότι μου έχουν πεί καθηγητές, μπορεί να ξαναγίνει απεργία... Το μόνο κακό που υπάρχει είναι οτι μένουμε πίσω σε μαθήματα... αλλά υπάρχουν και τα φροντηστήρια:p

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κακά τα ψέματα το σχολείο δεν αρέσει σε πολλά άτομα απλα πάνε αναγκαστικα και επειδη υποτιθετε πρεπει για να εισαι μορφωμένος να πεις οτι το εχεις βγαλει αλλα το μόνο που προσφέρει ειναι άνχος και εξετάσεις+ρατσισμό σε όλα τα επίπεδα, με αποτέλεσμα η γνώση να φεύγει,οαλα αυτα τα ακούτε απο ενα ατομο που εχει τελειώσει εδω και 6 χρόνια ενα τιποτα ειναι η σημερινη εκπαίδευση δυστυχως,τώρα οσο αναφορά τις απεργίες ειμαι μαζι τους γιατι αν δε σηκώσει κανένας κεφάλι σε αυτη την κοινωνία ομαδικά οι μισθοι σε λιγο θα ειναι 200 ευρω το μήνα,καλά κάνουν ποτε θα κατλάβει αυτη η χώρα οτι βγάζει πάντα αυτούς που την καταστρέφουν και την ξεφτιλίζουν? και κάτι άλλο οποιοι πουν οτι τα ισοπεδώνω ολα, η πραγματική μόρφωση ειναι σεβασμός προς τον συνάνθρωπο(κάτι που το σχολείο το αγνοεί), αν το αποκτήσουμε αυτο πρώτα,μετά έρχονται τα υπόλοιπα

 

το σχολειο προσφερει και αλλα περα απο ανχος και εξετασεις....

 

σε παρακαλω αν μπορεις βαζε σημεια στιξης...δυσκολευτηκα να βγαλω νοημα απο οσα εγραψες

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε που κάνουν καλά οι δάσκαλοι!

 

Είναι οι μοναδικοί εργαζόμενοι που δουλεύουν 9 μήνες και πληρώνονται κανονικά για 12 και η πλάκα είναι ότι αυτή την στιγμή ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΙΣΘΟΣ τους είναι ΣΧΕΔΟΝ 1000€(και είναι και μόνιμοι!!!)!Για πες μου λοιπόν εσύ....ποιος εργαζόμενος παίρνει τέτοιο μισθό για πρώτο!!!

 

Η πλάκα είναι ότι είναι τελείως ΕΛΕΕΙΝΟΙ γιατί ζητάνε αύξηση 40-45%....τι λέτε ρε κάγκουρες!Θέλετε σαν πρώτο μισθό κάτι λιγότερο από 1500€;;Οι Πανεπιστημιακοί τότε τι θα παίρνουν;Εδώ πέρα στον Ιδιωτικό τομέα οι εργαζόμενοι οι καημένοι παλεύουν για μια αύξηση κάτι παραπάνω από 3-4% και δεν μπορούν να κάνουν ΤΙΠΟΤΑ για να την διεκδικήσουν....αν τολμήσουν απευθείας.....απόλυση χαλαρά!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε που κάνουν καλά οι δάσκαλοι!

 

Είναι οι μοναδικοί εργαζόμενοι που δουλεύουν 9 μήνες και πληρώνονται κανονικά για 12 και η πλάκα είναι ότι αυτή την στιγμή ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΙΣΘΟΣ τους είναι ΣΧΕΔΟΝ 1000€(και είναι και μόνιμοι!!!)!Για πες μου λοιπόν εσύ....ποιος εργαζόμενος παίρνει τέτοιο μισθό για πρώτο!!!

 

Η πλάκα είναι ότι είναι τελείως ΕΛΕΕΙΝΟΙ γιατί ζητάνε αύξηση 40-45%....τι λέτε ρε κάγκουρες!Θέλετε σαν πρώτο μισθό κάτι λιγότερο από 1500€;;Οι Πανεπιστημιακοί τότε τι θα παίρνουν;Εδώ πέρα στον Ιδιωτικό τομέα οι εργαζόμενοι οι καημένοι παλεύουν για μια αύξηση κάτι παραπάνω από 3-4% και δεν μπορούν να κάνουν ΤΙΠΟΤΑ για να την διεκδικήσουν....αν τολμήσουν απευθείας.....απόλυση χαλαρά!!!

 

Συμφωνώ!

 

Όχι για τους κάγκουρες, αλλά για τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου ρε φίλε, εγώ λέω την γνώμη μου σύμφωνα με αυτά που βλέπω στην οικογένειά μου, αλλά και σε άλλες... πίστευε ότι θέλεις
Link to comment
Share on other sites

Το κάγκουρες το ανέφερα για τους δασκάλους που βγαίνουν στην τηλεόραση και κλαίγονται ότι δεν παίρνουν καλά λεφτά!

 

Σύμφωνα με τα υπόλοιπα στοιχεία που σου έδωσα και σε συνδυασμό με τα λεγόμενά τους (ότι δεν μπορούν να ζήσουν και άλλες τέτοιες χαζομάρες)....όλες οι άλλες οικογένειες πρέπει να φουντάρουν από κανένα βουνό από τα χρέη που θα έχουν και ότι δεν θα μπορούν να ζήσουν την οικογένειά τους!

 

Απλώς να σου τονίσω ότι ένας απλός υπάλληλος που τώρα είναι πχ 55 χρονών και δουλεύει πάνω από 35 χρόνια παίρνει 1500€ και μάλιστα θεωρείται από τους καλοπληρωμένους(μιλάμε για έναν απλό υπάλληλο που θα δουλεύει σε κάποιο μαγαζί/αποθήκη κ.α.)!Τέτοια παραδείγματα ανθρώπων έχω να σου πω πάρα πολλά!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

το σχολειο προσφερει και αλλα περα απο ανχος και εξετασεις....

 

σε παρακαλω αν μπορεις βαζε σημεια στιξης...δυσκολευτηκα να βγαλω νοημα απο οσα εγραψες

 

Ουπς το ξέχασα, μπορεις να μου πεις τι προσφερει ενα σχολείο? εχω απορία να μάθω , τα βιβλία που γράφονται στα πόδια? το ρατσισμό μεταξυ καλών και κακών μαθητών?, οι τρόποι διδασκαλίας? η δήθεν ενισχυτική διδασκαλία? έλεος ποια, και το κουλό που ακουσα απο κάποιο παλικάρι έχουμε τα καλύτερα πανεπιστήμια, άαααντε γεια δε συνεχίζω γιατι ήδη εχω βγει εκτός, και το σημαντικότερο καταλάβετε οτι εχουμε τους κατώτερους μισθούς, δεν με ενδιαφέρει που ειναι φτωχό το κρατος ας πέρνανε ολοι οι πολιτικοι τα φράγκα που δίνουν και στους πολίτες και τα ξαναλέμε

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

τα βιβλία που γράφονται στα πόδια? το ρατσισμό μεταξυ καλών και κακών μαθητών?, οι τρόποι διδασκαλίας? η δήθεν ενισχυτική διδασκαλία?

 

Φιλε, εχεις δικιο για τις αδυναμιες που αναφερεις του εκπαιδευτικου συστηματος στην Ελλαδα.

Δεν ειναι τυχαιο που οι εκπαιδευτικοι ζητουν 5% του ΑΕΠ να δωθει στην Παιδεια, οχι για παρτυ τους, αλλα για κονδυλια στην Παιδεια σε ολες τις βαθμιδες...και φετος, θα δωθει λιγοτερο απο περσι, το 3,9%.

Το εχω ξαναγραψει, οτι η Παιδεια και Υγεια θα ηταν σωστο, να ειναι πρωτη μεριμνα για μια κυβερνηση.

Ας κοψουν απο τους οπλικους εξοπλισμους, που παλι τα λεφτα των φορολογουμενων ξοδευουν! Αλλα εκει βλεπεις, ειναι η πιεση απο τους εμπορους οπλων - χωρες που τα πωλουν και τα τεραστια οικονομικα συμφεροντα!

 

Οσο για την ενισχυτικη που λες, απο προσωπικη εμπειρια, υπαρχουν εκπαιδευτικοι που διδασκουν, αλλα συνηθως τα παιδια ειναι ελαχιστα εως μηδαμινα που ενδιαφερονται να παρακολουθησουν τα τμηματα που γινονται μετα το σχολειο.

 

Σεβασμος προς το συνανθρωπο, διδασκεται πρωτα μεσα απο την οικογενεια.

Απο το να σεβομαστε τον αδυναμο (στα μαθηματα, στο νοητικο επιπεδο, οικονομικη ανεση, κοινωνικο επιπεδο) συμμαθητη μας, μεχρι τον εκπαιδευτικο που ειναι απεναντι μας και προσπαθει να μας μεταδωσει 5 πραγματα που ξερει!

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε που κάνουν καλά οι δάσκαλοι!

 

Είναι οι μοναδικοί εργαζόμενοι που δουλεύουν 9 μήνες και πληρώνονται κανονικά για 12 και η πλάκα είναι ότι αυτή την στιγμή ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΙΣΘΟΣ τους είναι ΣΧΕΔΟΝ 1000€(και είναι και μόνιμοι!!!)!Για πες μου λοιπόν εσύ....ποιος εργαζόμενος παίρνει τέτοιο μισθό για πρώτο!!!

 

Η πλάκα είναι ότι είναι τελείως ΕΛΕΕΙΝΟΙ γιατί ζητάνε αύξηση 40-45%....τι λέτε ρε κάγκουρες!Θέλετε σαν πρώτο μισθό κάτι λιγότερο από 1500€;;Οι Πανεπιστημιακοί τότε τι θα παίρνουν;Εδώ πέρα στον Ιδιωτικό τομέα οι εργαζόμενοι οι καημένοι παλεύουν για μια αύξηση κάτι παραπάνω από 3-4% και δεν μπορούν να κάνουν ΤΙΠΟΤΑ για να την διεκδικήσουν....αν τολμήσουν απευθείας.....απόλυση χαλαρά!!!

 

Πες τα!!! :mad:

 

+1

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα αλλά:

 

1) Το να στρέφεται μια επαγγελματική ομάδα εναντίον μιας άλλης είναι τουλάχιστον γελοίο.

 

2) Αυτό που είπε η Μαριέτα, αντί 103 Ευρώ θα σας δώσουμε 105 (2 ολόκληρα Ευρώ αύξηση) σε 6 δόσεις το θεωρώ κοροϊδία.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...