Jump to content

Σχολεία: Απεργίες καθώς και γενική συζήτηση


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι σίγουρος ότι ακόμη και αυτός που το έγραψε αν το διαβάσει χαλαρά δεν θα βγάλει κανένα (λογικό) νόημα...

 

Είμαι σίγουρος ότι εάν το διαβάσεις σοβαρά & όχι χαλαρά θα το καταλάβεις.....

 

Κλείνοντας, παραθέτω & τα παρακάτω κείμενα:

 

Κατά τον Αριστοτέλη :,« η Δημοκρατία είναι το άριστον πολίτευμα που ο πολίτης έχει την δύναμη την γνώση και την θέληση να άρχει αλλά και να άρχεται επί τη βάσει των Νόμων και της Αρετής»

 

Κατά τον Αριστοτέλη επίσης:,«η άκρατος ελευθερία οδηγεί στην αναρχία, δημαγωγία , οργανική αποσύνθεση της κοινωνίας αν ο πολίτης δεν διδαχθεί την αυτοπειθαρχία που οδηγεί στην σωτηρία»

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να ρωτήσω κάτι που ίσως είναι άσχετο? Η βουλή των Εφήβων υπάρχει? Δεν μπορεί να γίνει κάτι μέσω αυτής?
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι εάν το διαβάσεις σοβαρά & όχι χαλαρά θα το καταλάβεις.....

 

Κλείνοντας, παραθέτω & τα παρακάτω κείμενα:

 

Κατά τον Αριστοτέλη :,« η Δημοκρατία είναι το άριστον πολίτευμα που ο πολίτης έχει την δύναμη την γνώση και την θέληση να άρχει αλλά και να άρχεται επί τη βάσει των Νόμων και της Αρετής»

 

Κατά τον Αριστοτέλη επίσης:,«η άκρατος ελευθερία οδηγεί στην αναρχία, δημαγωγία , οργανική αποσύνθεση της κοινωνίας αν ο πολίτης δεν διδαχθεί την αυτοπειθαρχία που οδηγεί στην σωτηρία»

 

Εννούσα τα "αιτήματα" από το http://www.mathites.gr και όχι τα σχόλια του shodanjr_gr με τα οποία λίγο - πολύ συμφωνώ. Είναι ή τουλάχιστον μου φαίνονται (τα "αιτήματα") ατάκες-συνθήματα-ευχολόγια και όχι σοβαρές και συγκροτημένες απόψεις. π.χ. το "Κατάργηση των κατευθύνσεων και των πανελλαδικών εξετάσεων στη ΄Γ λυκείου." δεν μπορώ να το καταλάβω, εκτός αν εννοούν ότι η κάθε σχολή θα κάνει μόνη της εξετάσεις (γίνεται; τους συμφέρει να μπορούν να δώσουν εξετάσεις μόνο σε 2-3 σχολές κάθε χρόνο; )

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ναι άλλα όχι να πληρώνουν όλοι,και αυτοί που παιρνάνε ιατρική πχ.Γιατί ποιά η δωρεάν παιδεία μετα?Ήδη πλρώνουμε που πληρώνουμε τα φροντιστήρια(οι γονείς μας δηλαδή:D)άμα πληρώνεις και στο πανεπιστήμειο...?

 

 

 

Ποιος είπε ότι θα πληρώνουν όλοι; Το πλαίσιο προβλέπει αλλαγές ώστε να επιτραπεί η ίδρυση πανεπιστημίων από ιδιώτες, όχι η ιδιωτικοποίηση των υπαρχόντων ιδρυμάτων...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι που ίσως είναι άσχετο? Η βουλή των Εφήβων υπάρχει? Δεν μπορεί να γίνει κάτι μέσω αυτής?

 

Asto file...

 

H vouli twn efivwn dimiourgi8ike gia na "troei" etoimo dimosio xrima , i ekastote "epitropi" pou ka8etai na diavazei tis ek8eseis twn nearwn ma8itwn gia na dei poious 8a proskalesei sti vouli (kati se epitropi "super idol" diladi)

 

na ta konomane ta praktoreia taksidiwn kai oi ksenodoxoi, apo tous ma8ites pou afinoun tis idiaiteres patrides tous gia na perasoun 4-5 meres stin A8ina kai paei legontas.

 

H vouli ton efivon den prosferei tipota to ousiastiko. Na pernaei i ora kai na exoun na deixnoun ta kanalia einai...

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

H vouli ton efivon den prosferei tipota to ousiastiko. Na pernaei i ora kai na exoun na deixnoun ta kanalia einai...

 

Σωστό...κάθησα και παρακολούθησα λίγο μία συνεδρίαση στην TV σχετικά πρόσφατα (ίσως να ήταν και επανάληψη...). Το μόνο που έκαναν τα παιδιά ήταν να ανεβαίνουν στο βήμα και να διαβάζουν τις έτοιμες εκθέσεις τους... δεν ξέρω αν σε κάποιο άλλο σημείο της διαδικασίας γίνεται και διάλογος αλλά αυτό που είδα με απογοήτευσε...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ;

 

Να καταργηθεί η βάση του 10;

 

Ξεκολλήστε επιτέλους από αυτή την καραμέλα. Η βάση του 10 ψηφίστηκε όχι επειδή "θέλουν να σας πετάξουν έξω από τις σχολές" αλλά γιατί δεν είναι δυνατόν να μπαίνουν άτομα σε σχολές με τέτοιους βαθμούς. Όσο "*********" και να είναι το σύστημα, όπως ισχυρίζεστε, μόνο ο τουρίστας δεν θα μπορεί να βγάλει το δεκάρι στο τέλος της χρονιάς. Στρώστε και λίγο ****, δεν κάνει κακό.

 

Στο κάτω κάτω πως είναι δυνατόν από τη μία να διαμαρτύρεστε για την κατάσταση που επικρατεί στην παιδεία, και από την άλλη να επιδιώκετε την είσοδό σας στις σχολές με 6ρια ή 7ρια. Η ειρωνία σε όλο της το μεγαλείο. Σας βγάζω το καπέλο.

 

Και κάτι ακόμα:

 

Περνώντας προχτές έξω από κάποιο σχολικό συγκρότημα (δεν αναφέρω ποιό για ευνόητους λόγους) είδα την εξής εικόνα, την οποία πιστεύω πως έχουν δεί και πολλοί ακόμα:

 

Κάψιμο βιβλίων και σχολικού εξοπλισμού μέσα σε κάδους και μάλιστα δίπλα στην είσοδο του σχολείου ( εμ βέβαια, κάνουμε το κατόρθωμά μας, να μην το διατυμπανίσουμε; ), σε συνδιασμό με αλαλαγμούς που προσωπικά μου θύμισαν κάτι από το "Γορίλλες στην Ομίχλη".

 

Αν πιστεύετε λοιπόν πως αυτός είναι ο τρόπος που πρέπει να επαναστατήσετε, να την χέσω την επανάστασή σας.&-

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

κατσε σιγα φιλε...

Πως μπορείς εσύ ένας 23χρονος να λές για την βάση του 10 από την στιγμη που εχεις αποκατασταθη επαγγελματικα???

εγω ας πουμε με το ζόρι ζήτημα να βγαλω 15.000 μορια ετσι αρα από εκει και πέρα ποίες σχολές παίζουν???

Κατα την γνωμη μου να μπάινεις οπου θέλεις, σε όποια σχολη θές, και αμα δεν μπορείς να ανταπεξελθεις αλλαζεις

 

 

ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ?

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου να μπάινεις οπου θέλεις, σε όποια σχολη θές, και αμα δεν μπορείς να ανταπεξελθεις αλλαζεις

 

 

ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ?

 

σωστος :)

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι δύσκολο ρε συ γιατί δε γίνεται να γινόμαστε όλοι γιατροί και δικηγόροι.

και τί πάει να πει αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις φεύγεις? θα έφευγες νομίζεις? χαχα, η λέξη αιώνιοι φοιτητές σου λέει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

φιλε akpe δεν μπορεις να εχεις τετοια αποψη γιατι οταν εδωσες εσυ πανελλαδικες δεν υπηρχε η βαση του 10. και δεν με ενδιαφερει αν εβγαλες πανω ή κατω απο 10 αλλα δεν μπορεις να κατακρινεις με τετοιο τροπο τους αγωνες των μαθητων απο τη στιγμη που δεν εχεις δει πως ειναι να βγαζεις 9.7 και να μην περνας σε σχολη ενω πριν υπηρχαν αρκετες αξιολογες σχολες με τον ιδιο βαθμο (μιλαω για εναν φιλο μου...)

Και φιλε GIL46 εχεις μεγαλο δικιο....

Link to comment
Share on other sites

φιλε akpe δεν μπορεις να εχεις τετοια αποψη γιατι οταν εδωσες εσυ πανελλαδικες δεν υπηρχε η βαση του 10. και δεν με ενδιαφερει αν εβγαλες πανω ή κατω απο 10 αλλα δεν μπορεις να κατακρινεις με τετοιο τροπο τους αγωνες των μαθητων απο τη στιγμη που δεν εχεις δει πως ειναι να βγαζεις 9.7 και να μην περνας σε σχολη ενω πριν υπηρχαν αρκετες αξιολογες σχολες με τον ιδιο βαθμο (μιλαω για εναν φιλο μου...)

Και φιλε GIL46 εχεις μεγαλο δικιο....

 

ναι είναι δύσκολο ρε συ γιατί δε γίνεται να γινόμαστε όλοι γιατροί και δικηγόροι.

και τί πάει να πει αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις φεύγεις? θα έφευγες νομίζεις? χαχα, η λέξη αιώνιοι φοιτητές σου λέει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε φιλε ενταξει... εγω προσωπικα δεν ενδιαφερομαι να γινω γιατρος και δικηγορος... αλλα ουτε νομιζω πως πολλα ατομα που ειναι περιπου στο 15-16 θελουν να γινουν δικηγοροι ή γιατροι... υπαρχουν χιλιαδες αλλα επαγγελματα ρε φιλε...

Και γιατι να μην μπορεις να βγεις ρε φιλε...??? Δεν λεω οτι ειναι ευκολο, αλλα γινεται...

Link to comment
Share on other sites

πολλοί όμως που μπαίνουν σε χαμηλόβαθμες σχολές μπαίνουν εκεί επειδή εκεί κατέληξαν...είχαν το μαξιλάρι ότι με 2 θα μπουν κάπου αλλά τώρα πάει αυτό.

Και εγώ αυτό λέω...υπάρχουν πολλά άλλα επαγγέλματα τα οποία δεν είναι πανεπιστημιακά

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια λες πως αυτοι που δεν βγαζουν πανω απο 10 δεν αξιζει να μπουν καπου.....Ναι ρε φιλε, υπαρχουν αλλα επαγγελματα που πριν δεν χρειαζοταν πανω απο 10 για να μπεις και ηταν κατα καποιο τροπο "αξιολογα"... αλλα τωρα τιποτα...αυτο δεν ειναι μονο κακο για τους μαθητες, αλλα και για τα αει και τει... ξερεις ποσα λουκετα υπαρχουν σε πολλα αει και τει??? πριν δεν υπηρχε αυτο το προβημα....
Link to comment
Share on other sites

thanasis00 said:
φιλε akpe δεν μπορεις να εχεις τετοια αποψη γιατι οταν εδωσες εσυ πανελλαδικες δεν υπηρχε η βαση του 10. και δεν με ενδιαφερει αν εβγαλες πανω ή κατω απο 10 αλλα δεν μπορεις να κατακρινεις με τετοιο τροπο τους αγωνες των μαθητων απο τη στιγμη που δεν εχεις δει πως ειναι να βγαζεις 9.7 και να μην περνας σε σχολη ενω πριν υπηρχαν αρκετες αξιολογες σχολες με τον ιδιο βαθμο (μιλαω για εναν φιλο μου...)

Και φιλε GIL46 εχεις μεγαλο δικιο....

 

Είναι όντως δύσκολες αυτές οι καταστάσεις.

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

μια στιγμη...κατακρινεις καποια ατομα(περα απο το φιλο μου) οτι επειδη δεν μπορεσαν να γραψουν πανω απο 10??Δηλαδη ειναι αναξια να κανουν κατι??? ελα ρε... τι μας λες τωρα....
Link to comment
Share on other sites

πάντως μην νομίζετε οτι ΜΟΝΟ οι γιατροι και οι δικηγόροι βγάζουν καλα λ7

εγω ξέρω να σας πω 10αδες επαγγέλματα που σε 10-15 λεπτα βγαζουν 30-40 ευρω από τήν στιγμη που η μητερα μου που δουλεύει σε σουπερ μαρκετ παίρνει 25 ευρώ την ημερα..........

ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω το παρατραβας..40 πηρα εγω σε 2 μερες που δουλευα σερβιτορος πριν το καλοκαιρι,μετα εφυγα ομως γιατι αρχιζαν τα σχολεια..50 παιρνει η μητερα σου ?δεν νομιζω..:)
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβασε...

γιατι ενας υδραυλικος για να σου αλλαξει μια βρύση πόσο νομίζεις οτι σου παίρνει??

Πες οτι κανει η βρυση κανει 20 ευρω, και αυτός παιρνει 25-30 στην καλύτερη....

Link to comment
Share on other sites

ego pantos ti moni enstasi pou eho gia to plafon tou 10 einai pos iparhoun atoma ta opoia den skampazoun ta gramata, den leo gia dislektikous kai kathisterimenous alla gia paidia ta opoia den ehoun efesi sto diavasma. protimo loipon auta ta paidia na mpoun se mia sholi kai na spoudasoun kati para na remaliazoun oli ti mera se mia kafeteria na trone ta lefta ton dikon tous kai genika na min ehoun to dikaioma sto na spoudasoun kapoio epaggelma. osoi omos den grafoun pano apo 10 epeidi den diavazoun kala kanoun kai den tous vazoun tora sta panepistimia. ase pou auto tous kanei kai kalo kathos tha strosoun k0l0 tora na diavasoun kai ligo.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

εξάλλου τα λουκέτα δεν είναι και κατι κακό...πολλές σχολές ήταν "κέντρο διερχομένων".

Τί να κάνουμε ρε παιδιά, δεν πρέπει να μπαίνουν όλοι στα πανεπιστήμια, πρέπει να υπάρχει ένα όριο.

Επίσης, παιδιά που δεν τους παίρνει το διάβασμα έχουν άλλες επιλογές όπως ΤΕΙ(ή ΤΕΕ, τα μπερδεύω αυτά) και ιδιωτικές σχολές. Έχω φίλη, η οποία έμενα σε κάθε τάξη στο γυμνάσιο και μάλιστα στην 3η γυμνασίου είχε μείνει σε πάνω από 10 μαθήματα. Ε, πήγε σε ΤΕΙ(ή ΤΕΕ) και ησύχασε

Link to comment
Share on other sites

εξάλλου τα λουκέτα δεν είναι και κατι κακό...πολλές σχολές ήταν "κέντρο διερχομένων".

Τί να κάνουμε ρε παιδιά, δεν πρέπει να μπαίνουν όλοι στα πανεπιστήμια, πρέπει να υπάρχει ένα όριο.

Επίσης, παιδιά που δεν τους παίρνει το διάβασμα έχουν άλλες επιλογές όπως ΤΕΙ(ή ΤΕΕ, τα μπερδεύω αυτά) και ιδιωτικές σχολές. Έχω φίλη, η οποία έμενα σε κάθε τάξη στο γυμνάσιο και μάλιστα στην 3η γυμνασίου είχε μείνει σε πάνω από 10 μαθήματα. Ε, πήγε σε ΤΕΙ(ή ΤΕΕ) και ησύχασε

 

nai se auto poules eheis dikio den to skeftika, ontos uparhoun ta TEE gia osous den pairnoun ta grammata etsi einai re paidia kala kanoun kai vazoun to 10 os orio den ginete oloi na mpainoun se anotates sholes. osoi theloun as diavasoun

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...