Jump to content

[Οδηγός] Μετατροπή του K750i σε W800i!


kostastnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

to topsony_acoustic.zip πως παιρνιεται στο κινητο?α και κατι αλλο τα παιχνιδια java γιατι κλειδωνουν και δεν μπορω να τα δωσω σε αλλον?αφου το εκανα απο κ750ι σε w 800ι μπορω να κανω αναβαθμιση μεσα απο την sony η θα παθω ζημια?αξιζει να το κανω,θα κερδισω τιποτα?ευχαριστω για ολα παντως.κανετε καλη δουλεια........
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 352
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μεσα στην topsosy εχει διαφορα patche files για να λυθουν ορισμενα προβληματα του κινητου και menu icons για αλλαγη του μενου του κινητου.επισης εχει και media player icons.το camdriver kai to dispdrivers τι ειναι?ξερει κανενας πως μπαινουν αυτα?τα custom files xreiazontai?επισης πριν κανω την αναβαθμιση σε w800ι νομιζω οτι το κινητο ακουγονταν καλυτερα.τωρα διορθωνεται αυτο με kapoio patche και πως γινεται?ποια patche prepei να βαλω ωστε το κινητο να ειναι τελειο σε ολα.το ραδιο γινεται να το κανω να παιζει χωρις ακουστικα?ευχαριστω και μπραβο για την καλη δουλεια που κανετε.............αν μπορει καποιος να μου λυσει τισ αποριες θα του ειμαι ευγνωμων.........!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια πολυ καλη δουλεια σχετικα με αυτο το θεμα.

 

βασικα εχω εκτελεση τον οδηγο και τα εκανα μανταρα το κινητο ερχεται σε κατασταση λειτουργεια στο player και μολις πατας για πληρη λειτουργεια βγαζει σφάλμα διαμόρφωσης...ξαναπερναω το main menu αλλα τιποτα.....

p.s οταν φορτωνω το main menu στο τελος βγαζει failed.....οποιοσ μπορει να ξοδεψει λιγο απο το χρονο του ας βοηθησει γιατι δεν εχς κινητο chris_rerfsaf@msn.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια πολυ καλη δουλεια σχετικα με αυτο το θεμα.

 

βασικα εχω εκτελεση τον οδηγο και τα εκανα μανταρα το κινητο ερχεται σε κατασταση λειτουργεια στο player και μολις πατας για πληρη λειτουργεια βγαζει σφάλμα διαμόρφωσης...ξαναπερναω το main menu αλλα τιποτα.....

p.s οταν φορτωνω το main menu στο τελος βγαζει failed.....οποιοσ μπορει να ξοδεψει λιγο απο το χρονο του ας βοηθησει γιατι δεν εχς κινητο

Πρεπει να κανεις customise επελεξε w800 και emea3 cda.Tο προβλημα σου θα λυθει.

@drakos οι disp και cam drivers που λες ειναι οδηγοι για την camera και για την καλυτερη απεικονηση του κινητου.Μπορεις να τους εγκαταστησεις χρησιμοποιοντας Far manager http://forums.se-nse.net/index.php?showtopic=6571

Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις customise επελεξε w800 και emea3 cda.Tο προβλημα σου θα λυθει.

@drakos οι disp και cam drivers που λες ειναι οδηγοι για την camera και για την καλυτερη απεικονηση του κινητου.Μπορεις να τους εγκαταστησεις χρησιμοποιοντας Far manager http://forums.se-nse.net/index.php?showtopic=6571

φιλος δεν καταφερα τιποτα αν εχεισ msn κανε add μπας και το καταφερεις εσυ απο απομακρυσμενη βοηθεια...θα σου ημουν ευγνωμων...εμεινα χωρις κινητο

Link to comment
Share on other sites

αν κανεις αναβαθμιση απο κ750 σε w800 σε κινητο me cid49 red με ποιο προγραμμα μπορεις να αλλαξεις τους drivers thn cameras,να αλλαξεις media player,να ρυθμισης καλυτερα τον ηχο,να αλλαξεις τα εικονιδια του κινητου κτλ και πως?αν κανω αναβαθμιση απο το ιντερνετ απο την sony θα κερδισω τιποτα?αλλαζει κατι?ευχαριστω και μπραβο για την καλη δουλεια σας........
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλα ολα αυτα, αλλα το rapidshare μου πεταει "file not found".

Μπορει κανεις να ποσταρει καινουρια links ολων των αρχειον που χρειαζονται για την αλλαγη σε αλλο file hosting site ?? Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το rapidshare, προσωπικά μου την "σπάει" ανέβασα τα 2 rar από το post του "patrickdrd"...

 

49.rar --- http://www.bigupload.com/d=AE2804B7
far.rar --- http://www.bigupload.com/d=2BD65146

http://www.mooload.com/new/file.php?file=files/010207/1170338398/49.rar
http://www.mooload.com/new/file.php?file=files/010207/1170340058/far.rar

rar pass: RapidShar3s@cks

Συλλογή κινητών:

SonyEricsson K750@W800, K800@K810,

Nokia N80i, E51i, 3120c,

Motorola V220, V300,

Siemens M75, LC KC550.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
αν κανεις αναβαθμιση απο κ750 σε w800 σε κινητο me cid49 red με ποιο προγραμμα μπορεις να αλλαξεις τους drivers thn cameras,να αλλαξεις media player,να ρυθμισης καλυτερα τον ηχο,να αλλαξεις τα εικονιδια του κινητου κτλ και πως?αν κανω αναβαθμιση απο το ιντερνετ απο την sony θα κερδισω τιποτα?αλλαζει κατι?ευχαριστω και μπραβο για την καλη δουλεια σας........

 

ginete na allakseis drivers kameras, ta ikonidia sto menu, ton media player, akoma kai na dinamosis ton ixo sto kinito kai xoris na metatrepsis to k750i se w800. to exo kanei sto diko mou me ton far. to kinito mou einai CID49 RED ME Firmware R1DB001.:D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά από όλουσ σας!!

Συγχαρητήρια!!

Ενδεχεται να το μετατρέψω και εγώ στο άμεσο μέλλον, όταν βρω χρόνο αν και είμαι λίγο επιφυλαχτικός!!

Έχω ακούσει και υπέρ αλλά και κατά που τα τελευταία με έβαλαν σε σκέψεις!!

Πάντως, δεν βλέπω και τις τεράστιες αλλαγές αν και ακούω αρκετά παραπονα σχετικά με τον ήχο και γενικότερα με την επίδοση της κάμερας!!

Αν αντιμετωπίσω πάντως πρόβλημα ξέρω που να ζητήσω βοήθεια!!

 

Έχει βγεί ο τρίτος οδηγός με τα patchers για την αλλαγή του μενού και του Media player, γιατί κυρίως αυτά με ενδοιαφέρουν??

Link to comment
Share on other sites

pou mporoume na doume ti einai to kinito mas aspoume cid 36 kai auta?kai kati alo molis paei 100% mou lei kati epiusb ti na kano?to epiusb to katebasa kai to ekana kai egatastasi!

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα έναν αναλυτικό οδηγό στον οποίο περιγράφω την διαδικασία της αναβάθμισης του K750i σε W800i. Ο οδηγός γράφτηκε εξ ολοκλήρου από εμένα στα ελληνικά. Σας δίνω μέσα στον οδηγό link από το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε τα απαραίτητα αρχεία. Στα απαραίτητα αρχεία περιλαμβάνεται το τελευταίο firmware και φυσικά το αρχείο γλώσσας του κινητού είναι στα ελληνικά.

 

Καλή επιτυχια!!!

 

Κατεβάστε τον οδηγό από εδώ!!!

Το link βγάζει file not found Υπάρχει άλλος τρόπος να το δω;

Link to comment
Share on other sites

3)Ανοίγετε το xs++ φλασάρεται πρώτα το MAIN.Κλείνεται το xs αποσυνδέεται το τηλ,βγάζετε καλώδιο και μπαταρία.Ανοίγεται πάλι το πρόγραμμα και τώρα φλασάρεται το EMEA.Αφού τελειώσει κλείνεται το xs αποσυνδέεται το τηλ,βγάζετε καλώδιο και μπαταρία.Ανοίγεται πάλι το πρόγραμμα,συνδέεται το τηλ. και τώρα επιλέγεται:CUSTOMISE FILE,επιλέγεται w800i και EMEA_3.Πατάμε το FLASH και ένα προειδοποιητικό μήνυμα εμφανίζεται,όπου μας λέει ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το BREAK IN αν πατήσουμε YES(με ότι επιπτώσεις αυτό μπορεί να έχει) ή αν πατήσουμε NO με τον παραδοσιακό τρόπο BRUTE FORCING που μπορεί να κρατήσει πάνω από 5 ώρες.Λόγω πρόηγούμενης εμπειρίας αλλά και αποτυχίας με το BRUTE FORCING επιλέγουμε YES.

Ξεκινά η διαδικασία(κρατάει 2-3 λεπτάκια) και παρατηρούμε τα μηνύματα που μας εμφανίζει στο αριστερό τμήμα του προγράμματος.Θα μας ζητήσει 2 φορές αν θυμάμαι καλά να αποσυνδέσουμε το τηλ. σε 8 δευτερόλεπτα,να βγάλουμε το καλώδιο,την μπαταρία.Μετά μας δίνει 30 δευτ. για να το συνδέσουμε με το c πατημένο.Ακολουθούμε πιστά ότι μας λέει και στο τέλος μας γράφει:Finish flashing και sending shutdown signal to phone.Εδώ έχει τελειώσει η διαδικασία.Αποσυνδέουμε το τηλ.,βάζουμε μέσα την sim,το ανοίγουμε και βλέπουμε to μήνυμα :Παρακαλώ Περιμένετε καθώς και μία μπάρα προόδου.Όταν τελειώσει η διαμόρφωση το τηλ. μας είναι πλέον έτοιμο.(Σε περίπτωση πού μας βγάλει:σφάλμα διαμόρφωσης κτλ. ξαναφλασάρουμε μόνο το MAIN-αυτό αναφερόταν σε κάποιο post από την σελίδα του XS++)

Ελπίζω να βοήθησα λίγο με αυτόν τον οδηγό.

 

 

Έχω κάποιες σχετικές ερωτήσεις. Χρησιμοποιώ τα παρακατάω αρχεία για το φλασάρισμα.

Main: W800_R1BC002_MAIN_EU_EMEA_RED49.bin

File System: flassmanfsw800cid49new.bin

και πηγαίνω μετά στο customize. επιλέγω w800 (δεν υπάρχει w800i) και EMEA_3 και πατάω flash. Δεν μου δίνει όμως την επιλογή για Break IN και αρχίζει BRUTE FORCING. Κάνω κάτι λάθος; αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.

Επίσης όταν φλασάρει fs & main στο τέλος μένει εκεί που λέει finishing flash πολύ ώρα και αναγκάζομαι να πατήσω close αλλιώς δεν σταματάει.

Μιλάμε για K750i.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Εντόπισα το πρόβλημα στο ότι δεν είχα την σωστή έκδοση του XS.

Ξαναδοκιμάζω...

 

 

Ας μου πει κάποιος: όταν περνάω fs kai main πρέπει στο τέλος να γράψει οκ ή κάτι τέτοιο; γιατί μένει στο finishing.

 

OK. δε γράφει τίποτα!

find me @ Cobycentral Forum
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξεκινισα να μετατρεψω το κινιτο και πανω στην διαδικασια που περνουσα το main αρχειο εγινε διακοπη ρευματος με αποτελεσμα το κινητο τωρα να μην ανοιγει.Υπαρχει τροπος να το επαναφερω δεδομενου οτι εχασα και το backup ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξεκινισα να μετατρεψω το κινιτο και πανω στην διαδικασια που περνουσα το main αρχειο εγινε διακοπη ρευματος με αποτελεσμα το κινητο τωρα να μην ανοιγει.Υπαρχει τροπος να το επαναφερω δεδομενου οτι εχασα και το backup ?

 

Ksana kane flash apo tin arxi!!!

Autes tis diakopes reumatos fovamai kai flasharw ta kinita mou apo to laptop:O :cry: :ninja:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Οδηγός] Μετατροπή του K750i σε W800i!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...