Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 (Pre-Release)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποριες κατοχου Ν95:

1.Παιδια παρατηρησα οτι το φλας της καμερας του Ν95 μου ειναι κοκκινο.Υπαρχει προβλημα?Γιατι δεν ειναι ασπρο?Μπορει καποιος να μου δωσει μια εξηγηση?

2.Παρατηρησα οτι δεν περιλαμβανεται η εφαρμογη Message Reader που διαβαζει τα μηνυματα αφου βαλεις και προσθετα προγραμματα Text-To-Speech που κατεβαζεις απο europe.nokia.com.Καμμια εξηγηση?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που πήραν το Ν95 και χωρίς καμμία διάθεση για διαξιφισμούς, αν η κάμερα του Ν95 είναι εφάμιλλη ή καλύτερη από του K800i, το οποίο είναι κινητό αναφοράς όσον αφορά τη φωτογραφική του... Διαβάζω για διάφορες ατέλειες τις οποίες δεν νομίζω ότι έχει η κάμερα του Κ800. Δεν θέλω απαντήσεις τύπου "έχει και άλλα το Ν95", αυτή τη στιγμή ρωτάω μόνο για την κάμερά του. Θα με προβλημάτιζε πολύ να μην έχει καλύτερη ποιότητα από το Κ800...

Έχω συγκρίνει τις δύο συσκευές σε φωτογραφίες με επαρκή φωτισμό.Οι λήψεις του Ν95 είναι πιο ζωντανές και πιο καθαρές.

 

Αποριες κατοχου Ν95:

1.Παιδια παρατηρησα οτι το φλας της καμερας του Ν95 μου ειναι κοκκινο.Υπαρχει προβλημα?Γιατι δεν ειναι ασπρο?Μπορει καποιος να μου δωσει μια εξηγηση?

 

Το flash της κάμερας είναι κόκκινο μόνο κατά τη διάρκεις της λήψης βίντεο.Στις φωτογραφίες φωτοβολεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια η καρτα μνημης του n73 ταιριαζει στο n95....??

και αν οχι τι καρτα παιρνει το N95...???

την βρισκεις ευκολα στην αγορα....??

Link to comment
Share on other sites

παιδια η καρτα μνημης του n73 ταιριαζει στο n95....??

και αν οχι τι καρτα παιρνει το N95...???

την βρισκεις ευκολα στην αγορα....??

 

freddy kamia shesei i karta sto n73 einai mini sd sto n95 micro sd,to miso apo to mini sd diladi...alla lefta ekei,mallon ayto poy parageiles sto megamarket ehei 512mb sto paketo,alla oloi tha theloune mia 2gb gia na ehoune apla

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

freddy kamia shesei i karta sto n73 einai mini sd sto n95 micro sd,to miso apo to mini sd diladi...alla lefta ekei,mallon ayto poy parageiles sto megamarket ehei 512mb sto paketo,alla oloi tha theloune mia 2gb gia na ehoune apla

 

οκ thanks για την απαντηση(με τις καρτες δεν τα παω καλα....:lol: )....

κυκλοφορουν παντως στην αγορα οι 2g micro sd κτλ ετσι....???

Link to comment
Share on other sites

οκ thanks για την απαντηση(με τις καρτες δεν τα παω καλα....:lol: )....

κυκλοφορουν παντως στην αγορα οι 2g micro sd κτλ ετσι....???

 

Ναι,ο Γερμανός τις διαθέτει στα 40 ευρώ.

 

Επιτέλους,έχω Ελληνικά στο Ν95 :D .Μπορώ πλέον να αξιοποίησω στο έπακρο τις δυνατότητές του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ημουν ευγνωμων αν μου ελεγε καποιος πως μπορω να εχω αναμενο συνεχεια το φλας του Ν95 για να το χρησιμοποιησω σαν φακο?

 

Δεν νομίζω να γίνεται να ανάβει συνεχώς, εκτός αν καυεβάσεις καμια εφαρμογή .. Πάντως θα το κοιτάξω και θα σου πω...

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι,ο Γερμανός τις διαθέτει στα 40 ευρώ.

 

Επιτέλους,έχω Ελληνικά στο Ν95 :D .Μπορώ πλέον να αξιοποίησω στο έπακρο τις δυνατότητές του.

 

Και 43 από Multirama που την πήρα εγω...

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

mporeite na mou peite apo pou katevazoume to kainourgio firmware gia to N95?

 

Κατέβασε από εδώ τον Nokia Software Updater για το Ν73: http://europe.nokia.com/softwareupdate

Eν συνεχεία σύνδεσε το Ν95 με τον υπολογιστή σου και άνοιξε το πρόγραμμα.Εκείνο θα αναγνωρίσει τη συσκευή σου και θα ξεκινήσει τη διαδικασία αναβάθμισής της.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια οι photos εχουν διαφορα μετα το update...???

μπορει να πει κανεις με σιγουρια....???:)

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι δυο φωτο που δοθηκαν σε προηγουμενο post εχουν τεραστια διαφορα μεταξυ τους. Γινεται αυτη η διαφορα με ενα software update η μηπως στη μια φωτο οι ρυθμισεις δεν ηταν στο αυτοματο?Ας μας διαφωτισουν οσοι κανουν το update...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με αυτα που λες ωστοσο:1)Εχω δει φωτο στο νετ απο Ν95 σε παρομοιες συνθηκες 2,15ΜΒ πραγμα το οποιο συμαινει οτι αν παιξεις με τις ρυθμισεις πολλα γινονται.2)Η μωβ αποχρωση και γενικα ο θορυβος δεν εμφανιζεται οταν το μεγεθος των φωτογραφιων ειναι μεγαλυτερο περιπου των 1,5ΜΒ.Οποτε κατι παιζει και με τις ρυθμισεις τυπου ISO ΚΛΠ.Οποτε ας μας πει καποιος που το εχει αν μπορει να βγαλει στις ιδιες συνθηκες και στην ιδια αναλυση να βγαλει φωτο 1,5ΜΒ την μια φορα και 900ΚΒ την αλλη

 

Εγώ, από ό,τι έχω δει μέχρι στιγμής, συμπέρανα ότι το μέγεθος της φωτογραφίας (σε ΜΒ) εξαρτάται από το μέγεθος της πληροφορίας που αποτυπώνεται. Σε ημερήσιες φωτογραφίες με άπλετο φως, όπου καταγράφεται μεγαλύτερη ποσότητα πληροφορίας, η εικόνα καταλαμβάνει περισσότερο χώρο, ενώ στις νυχτερινές λιγότερο.

Μακάρι να υπάρχει ρύθμιση. Μόνο κάποιος που θα το ψάξει καλά μπορεί να μας πει με σιγουριά.

Όσο για το πρόβλημα της νερομπογιάς, ίσως και να μην οφείλεται τόσο στη συμπίεση όσο στο software της μείωσης θορύβου. Το γρασίδι και τα δέντρα, από μακρυά εκλαμβάνονται ως θόρυβος και "ομογενοποιούνται" δίνοντας αυτό το εφέ. Σε άλλες περιπτώσεις βέβαια έχει καλά αποτελέσματα (π.χ. στην επιφάνεια ενός τοίχου) αλλά στις παραπάνω μας τα χαλάει. Πρέπει να βρουν έναν τρόπο να έχουν και την πίτα σωστή και το σκύλο χορτάτο. Δεν είναι και εύκολο σίγουρα.

Όσο για το μοβ, οφείλεται στην εξισορρόπηση του λευκού και νομίζω ότι θα διορθωθεί εντελώς. Αλλά και να μη φτιάξει απόλυτα, διορθώνεται πολύ εύκολα στο φότοσοπ. Το άλλο όμως με το γρασίδι, δε διορθώνεται με τίποτα αν δεν το φτιάξουν στη λήψη.

 

Ναι, το ξέρω, την "ψειρίζω" πολύ την κάμερα. Αλλά τα είπαμε αυτά... να μην τα λέω πάλι.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Μια και δεν είμαι κάτοχος Ν95 για να το δοκιμάσω ρωτάω..

είναι εφικτό να περάσουμε κάποιο άλλο χάρτη στην συσκευή? π.χ το Routte 66 ή το TomTom?

Όσοι έχουν εμπειρία από destinator είναι ευχαριστημένοι από το smart2go?

Πόση ώρα μπορούμε να πλοηγηθούμε πριν η μπαταρία παραδώσει το πνευμα...?

Link to comment
Share on other sites

παντως ασχετ αμε την καμερα που πιστευω οτι δεν ειναι και το βασικοτερο σημειο στο 95 το κινητο δουλευει σταθεροτατα και χωρις κανενα προβλημα η restart.

αυτα παντως με τον τζογο και την ταινια που μας εδωσε η freyarip θα το δοκιμασω.μου αρεσε η πατεντα και ισως κανει και δουλεια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.Απο τις πληροφορίες που έχετε στις 15/5 θα ύπάρχει κανονικά στην αγορά ή τότε θα αρχίσει να έρχεται?Υπάρχει περίπτωση να δούμε κάποια νωρίτερα?:O
OnePlus 6T
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, από ό,τι έχω δει μέχρι στιγμής, συμπέρανα ότι το μέγεθος της φωτογραφίας (σε KΒ) εξαρτάται από το μέγεθος της πληροφορίας που αποτυπώνεται. Σε ημερήσιες φωτογραφίες με άπλετο φως, όπου καταγράφεται μεγαλύτερη ποσότητα πληροφορίας, η εικόνα καταλαμβάνει περισσότερο χώρο, ενώ στις νυχτερινές λιγότερο.

.

 

Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο φίλε μου... Εχω τραβήξει φώτο ημερα, μεσημέρι και ειναι περιπου 1500KB και εχω τραβηξει μερικές βράδυ που ειναι 800KΒ... Τώρα λέω μεμονομένα παραδειγματα.... Μην ακούτε τι λέμε για καμερα τυπου 3mpxls και οτι την εχουν διαφημηση σαν 5 mpxls. Αυτα ειναι ΑΗΔΙΕΣ και λέγονται από άτομα κακόβουλα... Μια χαρα καμερα ειναι. Και επίσης πρεπει καποιοι να καταλάβουν οτι η κάμερα αυτη ειναι φταγμένη για κινητο. Δεν ειναι επαγγελματικη.... ΕΛΕΟΣ

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο πακέτο της Nokia στην επίσημη εισαγωγή του Ν95 θα περιλαμβάνεται microSD και CD.

 

Να ρωτήσω κάτι.Απο τις πληροφορίες που έχετε στις 15/5 θα ύπάρχει κανονικά στην αγορά ή τότε θα αρχίσει να έρχεται?Υπάρχει περίπτωση να δούμε κάποια νωρίτερα?:O

 

 

Θα υπάρχουν αρκετά κομμάτια 15/05 στην ελληνική αγορά.

Τα πρώτα Ν95 θα ξεκινήσουν σιγά σιγά από αύριο 02/05.

Link to comment
Share on other sites

Στο πακέτο της Nokia στην επίσημη εισαγωγή του Ν95 θα περιλαμβάνεται microSD και CD.

 

to cd sigoura tha yparhei, to micro sd omos poy to xereis oti tha einai sigouro?

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Στο πακέτο της Nokia στην επίσημη εισαγωγή του Ν95 θα περιλαμβάνεται microSD και CD.

 

500αρα Κάσρτα μνήμης. Το cd ηταν αυτονόητο... Να ρωτήσω όμως κατι άλλο οσους το έχουν??? Τα handsree σας βολεύοθν... Ειναι λίγο περιπλοκα εντωμεταξύ γιατί πανε πισω από το λαιμί και μετά πρέπει να βάλεις το ενα καλώδιο μεσα σε μια υποδοχή, πράγμα που ναι μεν καταφέρνω αλλά ειναι λίγο ακυρο ετσι όπως κάθεται πάνω μου... Το έχει παρατηρησει κανεις αλλος?? Βεβαια μπορει να μην το βάζω και σωστααα :lol: :lol: :lol: :p

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο πακέτο της Nokia στην επίσημη εισαγωγή του Ν95 θα περιλαμβάνεται microSD και CD.
Την επισημη εισαγωγη απο οτι γνωριζω την κανει η alpha copy και στο περιεχομενο πακετου λεει αυτα

Nokia N95

Καλώδιο σύνδεσης βίντεο Nokia CA-75U

Καλώδιο σύνδεσης Nokia DKE-2

Στερεοφωνικό ακουστικό μουσικής Nokia HS-45, AD-43

Μπαταρία Nokia BL-5F

Φορτιστής ταξιδιού Nokia AC-5

 

Αν εσυ ξερεις κατι παραπανω παω πασο.:D

Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Λογικό και αναμενόμενο η alpha copy να φέρει την πιο βασική έκδοση χωρίς κάρτα μνήμης (άντε να έχει καμμιά 128άρα και πάλι χλωμό)... Αφού έχει φορτιστή και μπαταρία ας είμαστε χαρούμενοι!!! ;)

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει φορτιστή και μπαταρία ας είμαστε χαρούμενοι!!! ;)

 

Και τι φορτηστη... Πολύ ωραιο... Αλήθεια... Δεν ειναι σαν τους παλιούς?? Ειναι πολύ μικρος και λεπτός

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από εδώ τον Nokia Software Updater για το Ν73: http://europe.nokia.com/softwareupdate

Eν συνεχεία σύνδεσε το Ν95 με τον υπολογιστή σου και άνοιξε το πρόγραμμα.Εκείνο θα αναγνωρίσει τη συσκευή σου και θα ξεκινήσει τη διαδικασία αναβάθμισής της.

Thanks Denior!

Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...