Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6288


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι το αγόρασαν απο ΠΛΑΙΣΙΟ με την προηγούμενη τιμή... πραγματικά ήταν μάγκες!!!!
:: kissonline.gr ::GREEK KISS ARMY == The hottest band in the world KISS!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 839
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψάχνοντας πληροφορίες για το νέο μου κινητό,το 6288,ανακάλυψα αυτήν εδώ την ιστοσελίδα...

Είναι η πρώτη φορά που παίρνω κινητό της προκοπής(και αυτό γιατί μου έγινε δώρο), οπότε είμαι σαν τους ιθαγενείς,εντυπωσιάζομαι από πολλά πράγματα,συνηθησμένα για τους υπολοίπους.

ΟΜΩΣ,το μεγάλο πρόβλημα που έχω εντωπίσει,είναι το εξής:

στο μήνυμα,με αφήνει να στείλω μέχρι 70 χαρακτήρες...

ΕΛΕΟΣ! είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ...

υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξηθούν οι χαρακτήρες/μήνυμα?

(σύνδεση κοσμοτε μέχρι 1/12,κ από κει κ πέρα ΤΙΜ)!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας πληροφορίες για το νέο μου κινητό,το 6288,ανακάλυψα αυτήν εδώ την ιστοσελίδα...

Είναι η πρώτη φορά που παίρνω κινητό της προκοπής(και αυτό γιατί μου έγινε δώρο), οπότε είμαι σαν τους ιθαγενείς,εντυπωσιάζομαι από πολλά πράγματα,συνηθησμένα για τους υπολοίπους.

ΟΜΩΣ,το μεγάλο πρόβλημα που έχω εντωπίσει,είναι το εξής:

στο μήνυμα,με αφήνει να στείλω μέχρι 70 χαρακτήρες...

ΕΛΕΟΣ! είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ...

υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξηθούν οι χαρακτήρες/μήνυμα?

(σύνδεση κοσμοτε μέχρι 1/12,κ από κει κ πέρα ΤΙΜ)!

 

Settings Μηνυματων και να αλλαξεις το Character Encoding->Reduced Support!!;) :)

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Settings Μηνυματων και να αλλαξεις το Character Encoding->Reduced Support!!;) :)

 

 

menu έχει ελληνικό,και ενώ μπαίνω στις "ρυθμίσεις μηνυμάτων",δε μπορώ να αντιστοιχίσω κάποια επιλογή με αυτές που μου λες.

 

γνωρίζεις τις αντίστοιχες ονομασίες στα ελληνικά πως είναι?

σε ευχαριστώ για την απάντηση κ το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ,το βρήκα κ εδώ ως απάντηση,που δεν είχα σκεφτεί να κοιτάξω....κ πάλι ευχαριστώ...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1476640&highlight=sms#post1476640

Link to comment
Share on other sites

:( - πηρα σημερα τον Γερμανο στην σταδιου: δεν το εχει,δεν ξερει ποτε θα το φερει ουτε σε τι τιμη περιπου ,κοινως με φωτισε κανονικα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμένα το πήρε η κοπέλα μου πριν μια εβδομάδα και έχω να πω πως το βρήκα πολύ καλό. Είχε πολύ λίγο τζόγο αλλά σε γενικές γραμμές είναι περισσότερο στιβαρό από το 6280. Το μόνο κακό είναι οτι η γυαλιστερή προσοψη γεμίζει δαχτυλιες επειδή είναι λεία ενώ κάνει γρατζουνιές από το τρίψιμο πάνω στο τραπέζι, αν καταλαβαίνεται τι θέλω να πω.

Σε σχέση με το 6270 που έχω εγώ είδα ότι έχει παραπάνω την επιλογή ισορροπία λευκού στη φωτογραφικη μηχανη (δεν ξέρω αν το ειχε και το 6280). Όσον αφορά το ζουμ έχω να πω 2 πράγματα. Πρώτον ότι κάνει περισσότερο ζουμ από το 6270 και δεύτερον ότι όσο περισσότερο κάνεις ζουμ τόσο μειώνεται η ανάλυση της φωτό. Έτσι πχ αν ζουμάρεις τέρμα η φωτογραφία που βγάζει είναι 160x120!!! Στο δικό μου όσο ζουμ και να κάνω η ανάλυση παραμένει 1600x1200. Είναι φυσιολογικό αυτο? Στο 6280 κάνει το ίδιο???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμένα το πήρε η κοπέλα μου πριν μια εβδομάδα και έχω να πω πως το βρήκα πολύ καλό. Είχε πολύ λίγο τζόγο αλλά σε γενικές γραμμές είναι περισσότερο στιβαρό από το 6280. Το μόνο κακό είναι οτι η γυαλιστερή προσοψη γεμίζει δαχτυλιες επειδή είναι λεία ενώ κάνει γρατζουνιές από το τρίψιμο πάνω στο τραπέζι, αν καταλαβαίνεται τι θέλω να πω.

Σε σχέση με το 6270 που έχω εγώ είδα ότι έχει παραπάνω την επιλογή ισορροπία λευκού στη φωτογραφικη μηχανη (δεν ξέρω αν το ειχε και το 6280). Όσον αφορά το ζουμ έχω να πω 2 πράγματα. Πρώτον ότι κάνει περισσότερο ζουμ από το 6270 και δεύτερον ότι όσο περισσότερο κάνεις ζουμ τόσο μειώνεται η ανάλυση της φωτό. Έτσι πχ αν ζουμάρεις τέρμα η φωτογραφία που βγάζει είναι 160x120!!! Στο δικό μου όσο ζουμ και να κάνω η ανάλυση παραμένει 1600x1200. Είναι φυσιολογικό αυτο? Στο 6280 κάνει το ίδιο???

Φιλος μου που εχει τωρα το 6280 ειχε τα ιδια παραπονα για το ζουμ.:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου που εχει τωρα το 6280 ειχε τα ιδια παραπονα για το ζουμ.:)

Φαίνεται λοιπόν πως εφτιαξαν το ζουμ. Άλλος ένας λόγος για να έχεις το 6288! Ο Γερμανός όντως είναι σε μαύρο σκοτάδι. Ο ΟΤΕ άκομα χειρότερα. Αυτές τις μέρες που ρώτησα και στους 2 με κοίταζαν σαν εξωγήινο οταν τους έλεγα το εξωπραγματικό γεγονός της ύπαρξης του 6288. Με το ζόρι κρατήθηκα να μην γελάσω. Βέβαια μεροκαματιάρηδες είναι, τι περιμένω... Τελικά θα πρέπει να ξαναεπιχειρήσω να ρωτήσω τα Χριστούγεννα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

;) - με μια θηκη θα βελτιωνοταν το 1ο ζητημα μα για το 2ο δεν ειναι λογικο οσο ζουμαρεις να χανεται η ποιοτητα ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

;) - με μια θηκη θα βελτιωνοταν το 1ο ζητημα μα για το 2ο δεν ειναι λογικο οσο ζουμαρεις να χανεται η ποιοτητα ?

 

Λογικό να χάνεται η ποιότητα ναι, αλλά όχι και να μειώνονται τα Pixels. Και στο δικο μου (6270) όταν ζουμάρω είναι χάλια η ποιότητα αλλά η φωτο εξακολουθεί να είναι 1600x1200, δεν μικραίνει σε διαστασεις...

Link to comment
Share on other sites

:worry: - αραγε αυτα τα 6288 της ΤΙΜ/Vodafone τι made in ειναι ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μέσα στη βδομάδα θα κυκλοφορήσει.

Ρώτησα σε Γερμανό και μου είπαν πως μόλις η Alpha Copy πει κυκλοφορεί το 6288 την επόμενη μέρα θα το έχουν.

 

Εσείς τι έχετε ακούσει γενικά για την κυκλοφορία του στα καταστήματα;;;;

Μήπως να ρωτήσω τον Άγιο Βασίλειο;;;;

 

Στη Νοκια γερμανία το κινητό κυκλοφορεί κανονικότατα τιμή 349ευρώ παρακαλώ πολυ.... http://www.nokia-online-shop.de/ δείτε...

 

Και στην Νοκια Αγγλία κυκλοφόρησε....

:: kissonline.gr ::GREEK KISS ARMY == The hottest band in the world KISS!!
Link to comment
Share on other sites

Λογικό να χάνεται η ποιότητα ναι, αλλά όχι και να μειώνονται τα Pixels. Και στο δικο μου (6270) όταν ζουμάρω είναι χάλια η ποιότητα αλλά η φωτο εξακολουθεί να είναι 1600x1200, δεν μικραίνει σε διαστασεις...

 

Αυτό που λές δεν στέκει και σκέψου το λίγο. :) Εγω που έχω ψηφιακή φωτογραφική 7 megapixel οταν τη βάζω σε ποιότητα 640χ480 κανει ψηφιακό ζούμ 11Χ και αποθηκεύει την φωτό όπως την τράβηξε, δηλαδή 640χ480. οχι 7 megapixel!!!:blink: που ακούστηκε... στην ουσία το ψηφιακό ζουμ είναι άχρηστο. απλά σου κάνει ζουμ στην ίδια εικόνα πριν την τραβήξεις. :shifty: είναι ίδιο με το να την επεξεργαστείς αργότερα στον υπολογιστή κοβοντας τη στο κέντρο.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... αλλά λέω.. η Alpha Copy από το μοντέλο 6288 έχει βγάλει:!: το σλόγκαν... σύντομα κοντά σας!!!!

:ninja:

Μήπως... λέω... μήπως κυκλοφόρησε από σήμερα;;; :cry: :cry:

:: kissonline.gr ::GREEK KISS ARMY == The hottest band in the world KISS!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... αλλά λέω.. η Alpha Copy από το μοντέλο 6288 έχει βγάλει το σλόγκαν... σύντομα κοντά σας!!!!

Μήπως... λέω... μήπως κυκλοφόρησε από σήμερα;;;

 

ΛΕΣ?!?!?!?!?!?!?!?!?

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:worry: - αραγε αυτα τα 6288 της ΤΙΜ/Vodafone τι made in ειναι ?

 

 

:worry: - κανενας ιδιοκτητης δεν το εχει κοιταξει πισω ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:p - τωρα ηρθε και στο E-Shop με 319 Ε : http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000300

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές δεν στέκει και σκέψου το λίγο. :) Εγω που έχω ψηφιακή φωτογραφική 7 megapixel οταν τη βάζω σε ποιότητα 640χ480 κανει ψηφιακό ζούμ 11Χ και αποθηκεύει την φωτό όπως την τράβηξε, δηλαδή 640χ480. οχι 7 megapixel!!!:blink: που ακούστηκε... στην ουσία το ψηφιακό ζουμ είναι άχρηστο. απλά σου κάνει ζουμ στην ίδια εικόνα πριν την τραβήξεις. :shifty: είναι ίδιο με το να την επεξεργαστείς αργότερα στον υπολογιστή κοβοντας τη στο κέντρο.:p

 

Λογικό ή παράλογο εγώ στο 6270 που το έχω ρυθμίσει να βγάζει σε ανάλυση 1600x1200, όσο ζουμ και να κάνω η φωτό θα αποθηκευτεί σε ανάλυση 1600x1200...τώρα για το πως και το γιατι, τι να σου πω...απλά έτσι το κάνει. Έχεις δίκιο σ'αυτό που λές αλλά και εγώ ότι βλέπω λέω.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου γράφει made in Finland από Vodafone.

Πήγα στη ΝΟΚΙΑ να δω αν είναι γνήσια η μπαταρία και μου λέει ότι δεν είναι ο κωδικός σωστός.Ενώ φαίνεται κανονικά το λογότυπο της ΝΟΚΙΑ η μπαταρία δεν είναι γνήσια,είναι made in China.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου γράφει made in Finland από Vodafone.

Πήγα στη ΝΟΚΙΑ να δω αν είναι γνήσια η μπαταρία και μου λέει ότι δεν είναι ο κωδικός σωστός.Ενώ φαίνεται κανονικά το λογότυπο της ΝΟΚΙΑ η μπαταρία δεν είναι γνήσια,είναι made in China.

 

Λοιπό για να δεις αν είναι γνήσια η μπαταρία σου πήγαινε εδώ στο site της Νοκια και θα βάλεις τα 20 νούμερα της μπαταρίας σου και θα σου πει αν τρώει μπανάνα :lol:

 

Αυτά...

:: kissonline.gr ::GREEK KISS ARMY == The hottest band in the world KISS!!
Link to comment
Share on other sites

Λογικό ή παράλογο εγώ στο 6270 που το έχω ρυθμίσει να βγάζει σε ανάλυση 1600x1200, όσο ζουμ και να κάνω η φωτό θα αποθηκευτεί σε ανάλυση 1600x1200...τώρα για το πως και το γιατι, τι να σου πω...απλά έτσι το κάνει. Έχεις δίκιο σ'αυτό που λές αλλά και εγώ ότι βλέπω λέω.

Αν υποθέσουμε δηλαδή ότι μία χωρίς ζουμ 1600χ1200 πιάνει 500ΚΒ. Μία με φουλ ζουμ στο κινητό σου πιάνει 500ΚΒ? Πες το μου και αυτό και θα φουντάρω. Θα με δειτέ την επόμενη στις ειδήσεις!

 

Παιδιά πάντως αν μάθει κανείς οτι ήρθε στο γερμανό ας το πει αμέσως!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...