Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6288


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Parakolouthw tin sizitisi kai exw mia aporia. O tzogos pou lete ti einai?

 

 

Στα sliding κινητά που αποτελούνται από 2 μέρη εάν το ένα μέρος δεν εφάπτεται σωστά (ερμητικά και ίσια) με το άλλο, τότε τζογάρει (παίζει). Σ' αυτόν τον τομέα πρώτη διδάξασα είναι η Samsung, ενώ η ΝΟΚΙΑ είναι μετεξεταστέα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 839
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε συ RiHos με τέτοια εικόνα στην υπογραφή σου που να βρεις χρόνο να μάθεις για τον τζόγο στα κινητά :lol: :lol: :p
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ RiHos με τέτοια εικόνα στην υπογραφή σου που να βρεις χρόνο να μάθεις για τον τζόγο στα κινητά :lol: :lol: :p

 

Vriskw vriskw...apla den eixa akousei pote tin ekfrasi auti gia ta kinita.

 

Thanx Teacher.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ταξιδιώτη αργείς! :p Τι έγινε; Εντυπώσεις;

 

οι εντυπωσεις απο το κινητο με δυσαρεστησαν,πρωτα απο ολα δεν μου αρεσει σε αυτο το φτηνο μαυρο χρωμα που γυαλιζει,επειτα οι τζογος υπαρχει,φανταζομαι οτι μετα απο χρηση θα αυξηθει δυστυχως.απο μενα αν καποιος εχει το 6280 καλυτερα να μεινει εκει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αγορασα..Για εμενα ειναι ποιο ομορφο απο το 6280 αλλα ο τζογος ειναι παρον..αδερφακι με το 6280..να μην το εχει και αυτο?

Για τα λευτα του δεν μπορω να πω οτι ειναι ασχημο...απλα δεν ξερω αν εκανα καλα γιατι ημουν αναμεσα σε αυτο και το d900.

Link to comment
Share on other sites

το αγορασες τελικα φιλε μου?

 

εννοειται πως οχι αν και πηγαινα με αυτον τον σκοπο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω..... σκεφτομαι να το παρω..αλλα τι παραπανω εχει απο το 6280? απο video πως γραφει? ηχο εχει καλο? σαν mp3 player?
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτα ειναι γνωμες και προσωπικο γουστο,εγω το κινητο το θελω στιβαρο,επειτα και στιβαρο να ηταν και παλι δεν θα το επαιρνα γιατιδεν μου αρεσει η φτηνο κατασκευη του με αυτο το μαυρο γυαλιστερο χρωμα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ela re si file

apo to 6280 kalitero ine kai safos pio omorfo

 

αν δεν καταλαβες λεω πως ολα ειναι θεμα γουστου φιλε μου,εγω που εχω συνηθισει σε ποιοτηκοτερα κινητα δεν το μπορω αυτο με τιποτα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν καταλαβες λεω πως ολα ειναι θεμα γουστου φιλε μου,εγω που εχω συνηθισει σε ποιοτηκοτερα κινητα δεν το μπορω αυτο με τιποτα.

min ksexnas omws oti einai kinito twn 300 euro kai oxi twn 400+. dikaiologimena exei tzogo kai dikaiologimena sou fainetai ftino to xrwma an sto myalo sou exeis ta mat xrwmata ws theo. :worry: to lew gia na to skeftoun kalutera autoi pou proswrina apogohteuthkan. isws telika aksizei ta xrimata tou me to parapanw. gia na min anaferw oti oi antagwnistes apo sonyericsson sta idia xrimata to kitane me kialia stin othoni kuriws (320x240) epipleon an zitisete ti gnwmi mou sto thema tis aksiopistias nokia dagwto. telos, stibaro gia sena simainei bari? an einai etsi kalutera elafro kai mi ''stibaro''. taksidiwti an pisteueis oti lew mpourdes pes to mou giati skopeuw na dwsw ta 300 euro pou thelei. min pathw kana kako!:lol:

an mporeis apantise mou pls kai se kati erwtiseis pou eixa kanei palaiotera:

''Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν εχει καλο music player σε σχεση με το αντιστοιχο του W810i και αν ειναι σιγουρο οτι εχει δονηση και κανονικο ηχειο ασχετα απο το ποσο δυνατο ειναι. Κινητά οπως το 6103 εχουν μαπα ηχείο. Επισης μπορουμε να κανουμε καμία προβλεψη για το ποσο ανθεκτικο είναι το φινιρισμα του? ή σε κανα 2 μήνες το μαυρο θα γινει ασπρο?''

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

min ksexnas omws oti einai kinito twn 300 euro kai oxi twn 400+. dikaiologimena exei tzogo kai dikaiologimena sou fainetai ftino to xrwma an sto myalo sou exeis ta mat xrwmata ws theo. :worry: to lew gia na to skeftoun kalutera autoi pou proswrina apogohteuthkan. isws telika aksizei ta xrimata tou me to parapanw. gia na min anaferw oti oi antagwnistes apo sonyericsson sta idia xrimata to kitane me kialia stin othoni kuriws (320x240) epipleon an zitisete ti gnwmi mou sto thema tis aksiopistias nokia dagwto. telos, stibaro gia sena simainei bari? an einai etsi kalutera elafro kai mi ''stibaro''. taksidiwti an pisteueis oti lew mpourdes pes to mou giati skopeuw na dwsw ta 300 euro pou thelei. min pathw kana kako!:lol:

an mporeis apantise mou pls kai se kati erwtiseis pou eixa kanei palaiotera:

''Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν εχει καλο music player σε σχεση με το αντιστοιχο του W810i και αν ειναι σιγουρο οτι εχει δονηση και κανονικο ηχειο ασχετα απο το ποσο δυνατο ειναι. Κινητά οπως το 6103 εχουν μαπα ηχείο. Επισης μπορουμε να κανουμε καμία προβλεψη για το ποσο ανθεκτικο είναι το φινιρισμα του? ή σε κανα 2 μήνες το μαυρο θα γινει ασπρο?''

γνωμη σου και γνωμη μου φιλε μου,το οτι ειναι nokia δεν σημαινει και αξιοπιστια σωνει και καλα..

υπαρχουν κι αλλα κινητα στα 323 ευρω ομως εχουν φοβερη ποιοτητα κατασκευης που δικιο εχεις θελει κυαλια το 6288 για να την δει.

αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα που λενε.εγω απλα την γνωμη μου εγραψα και σιγουρα δεν την γραφω ετσι στα τυχαια,ειμαι τυπος που εχω πιασει πολλα κινητα και ξερω καποια υπερ και κατα.

λοιπον οσο για τον Music player δεν πρεπει να χει διαφορες με το 6280 και σιγουρα ειναι κατωτερος απο του 810,εμενα τα πλαστικα του δεν μου φανηκαν και τοσο αντοχης,πιστευω οτι θα γρατζουνιεται ευκολα υτο το μαυρο που εχει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις είναι γενικώς υποκειμενικές και έγκεινται στο τι ζητάει ο κάθε χρήστης, καθώς επίσης και πόσα χρήματα διατίθεται να πληρώσει. Έχοντας εμπιστοσύνη στον ταξιδιωτης22 εφόσον γνωρίζω ότι έχει δει από κοντά τουλάχιστο 3.000 κινητά τηλέφωνα (λέμε τώρα), θα παρακαλούσα τον ίδιο, αλλά και όποιον άλλον το έχει δει ή αγοράσει να μας κάνουν μια εμπεριστατωμένη μίνι παρουσίαση του εν λόγω κινητού για να καταλήξουμε (όσο μπορούμε) σε κάποιο συμπέρασμα.
Link to comment
Share on other sites

οι εντυπωσεις απο το κινητο με δυσαρεστησαν,πρωτα απο ολα δεν μου αρεσει σε αυτο το φτηνο μαυρο χρωμα που γυαλιζει,επειτα οι τζογος υπαρχει,φανταζομαι οτι μετα απο χρηση θα αυξηθει δυστυχως.απο μενα αν καποιος εχει το 6280 καλυτερα να μεινει εκει.

 

φιλε πηγα και πηρα αυτο το κινητο και εχει παααααααρα πολυ τζογο!!!

Απλα στο λεω για να ΜΗΝ το ξανα-αναφερεις επειδη εγινες πολυυυυυυυυυυυ κουραστικος :angry:

 

καλυτερα να παρεις καποιο αλλο κινητο που να μην εχει τζογο

Link to comment
Share on other sites

φιλε πηγα και πηρα αυτο το κινητο και εχει παααααααρα πολυ τζογο!!!

Απλα στο λεω για να ΜΗΝ το ξανα-αναφερεις επειδη εγινες πολυυυυυυυυυυυ κουραστικος :angry:

 

καλυτερα να παρεις καποιο αλλο κινητο που να μην εχει τζογο

 

ειρωνικα το λες?

:X
Link to comment
Share on other sites

φιλε πηγα και πηρα αυτο το κινητο και εχει παααααααρα πολυ τζογο!!!

Απλα στο λεω για να ΜΗΝ το ξανα-αναφερεις επειδη εγινες πολυυυυυυυυυυυ κουραστικος :angry:

 

καλυτερα να παρεις καποιο αλλο κινητο που να μην εχει τζογο

 

να σου ευχηθω καλοριζικο,τωρα το αν γινομαι κουραστικος ασε να το κρινουν αλλοι,απο κει κι επειτα δεν ειναι σκοπος μου να πω σε καποιον που το θελει να μην το παρει με το ζορι,απο χαρακτηριστικα ειναι super στην ποιοτητα ομως του λειπει κατι,καλοσωρησες στο myphone κι ελπιζω τα επομενα σου μηνυματα να ειναι λιγο πιο χαλαρα......:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

φιλε πηγα και πηρα αυτο το κινητο και εχει παααααααρα πολυ τζογο!!!

Απλα στο λεω για να ΜΗΝ το ξανα-αναφερεις επειδη εγινες πολυυυυυυυυυυυ κουραστικος :angry:

 

καλυτερα να παρεις καποιο αλλο κινητο που να μην εχει τζογο

 

Το κυριοτερο μειονεκτημα του 6280 ηταν ο τζογος και αναρωτιομασταν αν στο 6288 ισχυει το ιδιο. Ο ταξιδιωτης το δοκιμασε και εξεφρασε την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ του αποψη και πολυ καλα εκανε. Αλλη φορα λοιπον να σεβεσαι λιγο καποια ατομα που εχουν προσφερει σε αυτον το χωρο. Καλοριζικο το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Το κυριοτερο μειονεκτημα του 6280 ηταν ο τζογος και αναρωτιομασταν αν στο 6288 ισχυει το ιδιο. Ο ταξιδιωτης το δοκιμασε και εξεφρασε την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ του αποψη και πολυ καλα εκανε. Αλλη φορα λοιπον να σεβεσαι λιγο καποια ατομα που εχουν προσφερει σε αυτον το χωρο. Καλοριζικο το κινητο.

o tzogos paratirisa genika (opws kai o galotzas) oti apasxolise polu to forum. auto pou kanei tous perpatimenous na enistantai gia ton tzogo einai i aisthisi pou dinei h exei kai antiktypo stin praktikotita? (diladi na anoigei kai me tin paramikri dynami, otan to bazeis stin tsepi sou as poume). an einai mono h aisthisi xalali afou kostizei 300 euro mono (se sxesi me tis dynatotites tou). telos, ta kinita pou tzogaroun ftheirontai me to xrono kai xalaronoun?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε ταξιδιωτη22 περιμενουμε νεοτερα σου! εγω σαν δευτερο κιν ειμαι αναμεσα στα w810, 6233 & 6288.... δοκιμασα το 6280, 6233, w810. εχει τα ιδια βιντεο, ποιοτητα φωτο και ενταση-ποιοτητα ηχου με το 6233 και 6280 το πολυααναμενομενο μας 6288 η καλυτερα ενα 6233?
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργίες κινητού τηλεφώνου Nokia 6288

 

Συχνότητα λειτουργίας

Διαστάσεις

Οθόνη και περιβάλλον χρήστη

Imaging

Πολυμέσα

Λειτουργίες μνήμης

Μηνύματα

Εφαρμογές™ Java

Σύνδεση

Παιχνίδια

Περιήγηση

Μεταφορά δεδομένων

Διαχείριση κλήσεων

Ψηφιακές υπηρεσίες

Λειτουργίες φωνής

Άλλες λειτουργίες τηλεφώνου

Περιεχόμενα συσκευασίας πώλησης

Διαχείριση ισχύος

Λειτουργίες τηλεφώνου

 

* Μια έξυπνη, κομψή σχεδίαση που θα προκαλέσει έμπνευση και συγκινήσεις.

* Δυνατότητες WCDMA που ξετυλίγονται απόλυτα

* Υψηλή ποιότητα εγγραφής και αναπαραγωγής βίντεο

* Μνήμη miniSD 512MB

* Ήχοι κλήσης βίντεο

* QVGA 262,144 χρώματα

* Κύρια κάμερα 2 megapixel

* Κάμερα VGA για κλήσεις βίντεο

* Αποκλειστικά πλήκτρα κάμερας και ζουμ που υποστηρίζουν οριζόντιο προσανατολισμό

 

Αναλυτικές προδιαγραφές

 

Συχνότητα λειτουργίας

 

* GSM 900/1800/1900, WCDMA 2100

 

 

 

Διαστάσεις

 

* Όγκος: 91 κ.ε.

* Βάρος: 115 γρ.

* Διαστάσεις: 100 x 46 x 21 mm

 

Οθόνη και περιβάλλον χρήστη

* Έγχρωμη οθόνη 262,144 χρωμάτων (320 x 240 pixel)

 

 

 

Imaging

 

* Κύρια κάμερα 2 megapixel και κάμερα VGA για κλήσεις βίντεο και κοινή χρήση βίντεο

* Αποκλειστικά πλήκτρα κάμερας και ζουμ που υποστηρίζουν οριζόντιο προσανατολισμό

* Φλας κάμερας

* Φακός εύρεσης εικόνας (Viewfinder) QVGA (πλήρες μέγεθος οθόνης σε οριζόντιο προσανατολισμό)

 

 

Πολυμέσα

 

* Κλήση με βίντεο

* Κοινή χρήση βίντεο

* Ήχοι κλήσης βίντεο

* Ήχοι κλήσης MP3, eAAC+ και AAC, 64 πολυφωνικοί ήχοι

* Το Music player υποστηρίζει αρχεία MP3, MP4, AAC & eAAC+

* Συνεχή ροή

* Περιήγηση XHTML μέσω TCP/IP

* Java™ MIDP 2.0

 

 

 

Λειτουργίες μνήμης

 

* Μνήμη για τον χρήστη μέχρι 518 MB (μέχρι 6 MB εσωτερική + κάρτα μνήμης 512 MB miniSD που συμπεριλαμβάνεται)

 

 

 

Μηνύματα

 

* Πρόγραμμα πελάτης ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με συνημμένα

* MMS OMA MMS 1.2

* Αποστολή ηχητικών μηνυμάτων Nokia Xpress (AMS)

 

 

 

Εφαρμογές™ Java

 

* Java™ MIDP 2.0, CLDC 1.1 (Connected Limited Device Configuration (J2ME))

* Προεγκατεστημένες εφαρμογές: Αριθμομηχανή, Ρολόι παγκόσμιας ώρας II, Μετατροπέας ΙΙ (μετατροπές νομίσματος, εμβαδού, μήκους, μάζας, θερμοκρασίας κ.λπ.)

* «Κατέβασμα» οver-the-air παιχνιδιών και εφαρμογών που βασίζονται σε Java™

 

 

 

Δυνατότητα σύνδεσης

 

* Κάρτα miniSD (hot swap)

* Bluetooth (προφίλ ακουστικού και ανοιχτής συνομιλίας)

* Υπέρυθρες

* Περιβάλλον Pop-Port™ με USB

* Σύνδεση Nokia PC Suite με USB & Bluetooth

 

 

 

Παιχνίδια

 

* Nokia 3D Rally

* Nokia 3D Golf

* Nokia 3D Snake

 

 

 

Περιήγηση

 

* WAP 2.0, περιήγηση XHTML μέσω TCP/IP

* Συνεχής ροή βίντεο 3GPP

* «Κατέβασμα» έξυπνου περιεχομένου: OMA DRM 1.0 που περιλαμβάνει κλείδωμα προώθησης για την προστασία του περιεχομένου, συνδυαστική παράδοση, ξεχωριστή παράδοση και υπερ-διανομή MMS 1.2

* Παροχή OTA

 

 

 

Μεταφορά δεδομένων

 

* WCDMA 2100 με ταυτόχρονη λήψη φωνής και πακέτου δεδομένων μέχρι 384kbps

* EDGE Πρόσβαση ευρείας ζώνης μέσω κινητού τηλεφώνου με EGPRS multislot class 10, με ταχύτητα "κατεβάσματος" έω 236,8 kbps

* GPRS (General Packet Radio Services)*: Multislot class 10, με ταχύτητα "κατεβάσματος" έως και 53,6 kbps

* Μεταφορά HSCSD (high-speed circuit-switched data) έως και 43,2 kbps σε δίκτυα HSCSD

 

* Σημείωση: Οι ταχύτητες που επιτυγχάνονται στην πραγματικότητα μπορεί να ποικίλλουν ανάλογα με την υποστήριξη δικτύου

 

Διαχείριση κλήσεων

 

* Push to talk (PoC)

* Εμπλουτισμένη φωνητική κλήση

* Ταχεία κλήση

* Καταγραφή: Διατηρεί λίστες με τις εισερχόμενες, τις εξερχόμενες και τις αναπάντητες κλήσεις

* Αναμονή κλήσης, κράτηση κλήσης, εκτροπή κλήσης, χρονομέτρηση κλήσης

* Κλήση σύσκεψης

* Αυτόματη και χειροκίνητη επιλογή δικτύου

* Αναγνώριση καλούντος με εικόνα

 

 

 

Ψηφιακές υπηρεσίες

 

* Εφαρμογές Java™ διαθέσιμες από την Αγορά λογισμικού της Nokia

* Γραφικά: έγχρωμα wallpapers πλήρους οθόνης, κινούμενα έγχρωμα screensavers, εικονίδια, λογότυπα

* Ήχοι κλήσης: 64 πολυφωνικοί ήχοι MIDI, κλιπ ήχου MP3, AAC/eAAC+, AMR, καθώς και χρήση βίντεο ως ήχο κλήσης

* Θέματα: Δυνατότητα να "κατεβάσετε" νέα θέματα

 

 

 

Λειτουργίες φωνής

 

* Εμπλουτισμένη φωνητική κλήση

* Φωνητικές εντολές

* Ηχογράφηση

* Ενσωματωμένο μεγάφωνο ανοιχτής συνομιλίας

 

 

 

Λειτουργίες φωνής

 

* Organizer (ξυπνητήρι, χρονόμετρο, χρονοδιακόπτης με δυνατότητα αντίστροφης μέτρησης, λίστα εργασιών, Σημειώσεις)

 

 

 

Περιεχόμενα συσκευασίας πώλησης

 

* Πομποδέκτης Nokia 6288

* Ακουστικό HS-23

* Φορτιστής ταξιδίου AC-4

* Μπαταρία BP-6M

* Οδηγίες χρήσης

* Nokia PC Suite και εργαλείο επεξεργασίας βίντεο Ulead στο CD-ROM

Link to comment
Share on other sites

φιλε ταξιδιωτη22 περιμενουμε νεοτερα σου! εγω σαν δευτερο κιν ειμαι αναμεσα στα w810, 6233 & 6288.... δοκιμασα το 6280, 6233, w810. εχει τα ιδια βιντεο, ποιοτητα φωτο και ενταση-ποιοτητα ηχου με το 6233 και 6280 το πολυααναμενομενο μας 6288 η καλυτερα ενα 6233?

Το μοναδικό σημείο όπου υστερεί το 6233 σε σχέση με το 6288 είναι η ελάχιστα μικρότερη οθόνη (λόγω κατασκευής candybar). Όπως έγραψα πιο πάνω κάποτε είχα το 6280, τώρα έχω το 6233 και δύσκολα θα το αλλάξω.

 

Αν και δεν είναι το ανάλογο topic, στα παρακάτω σημεία νομίζω πως πλεονεκτεί το 6233 έναντι του 6288:

 

  1. Αυτονομία
  2. Ποιότητα ηχείων
  3. Φορητότητα
  4. Στοιβαρότητα
  5. Εργονομία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...