Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν υπάρχει η δυνατότητα να άλλαζα σε WU, να έπαιρνα νέα κάρτα όπως τη θέλω, και μετά πάλι σε Frog, προσωπικά θα το προτιμούσα. Μπορεί στα περισσότερα κινητά που παίρνουν τη sim σε κάποιο tray να μην έχεις θέμα αν είναι κομμένη, αλλά σε κάποια που έχουν υποδοχή που την εισάγεις μέχρι να κάνει κλικ, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να έχεις πρόβλημα. (Μου έχει συμβεί κι εμένα το ίδιο σε μια κάρτα ενός φίλου που είχα κόψει, και σε μια δικιά μου, και όλα σε συσκευές που έχουν την υποδοχή που αναφέρω). Για nano sim ειδικά δε θα το επιχειρούσα να την κόψω, ειδικά αν είναι από αυτές με το πιο μεγάλο "τσιπάκι".

 

Γίνεται αυτό, αλλά θα του κοστίσει το να χάσει ό,τι έχει από πακέτα, αν ανήκει στο παλιό φρογκ θα πρέπει να το ξεχάσει γιατί μετά την αλλαγή πακέτου θα μεταφερθεί στο νέο φρογκ (διπλασιασμοί κ.α. γιοκ) και θα του κοστίσει 5Ε αλλαγή σιμ+7Ε η δεύτερη αλλαγή πακέτου=12Ε. Ενώ το κόψιμο της σιμ μάλλον δεν θα του κοστίσει τίποτα.

 

Πάντως οι πιθανότητες να έχει θέμα η σιμ αν την κόψει σε micro είναι εξαιρετικά λίγες, εκτός αν την κόψει με ψαλίδι.

 

Αν θέλει να αλλάξει κάρτα για λόγους 4G κλπ, ας αλλάξει ως φρογκ και ας κόψει την καινούργια όπου και το τσιπάκι θα είναι μικρό και δεν θα πάθει τίποτα στο κόψιμο.

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως οι πιθανότητες να έχει θέμα η σιμ αν την κόψει σε micro είναι εξαιρετικά λίγες, εκτός αν την κόψει με ψαλίδι.

Εξήγησα πιο πάνω σε ποια περίπτωση μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Κόφτη έχω, και 2 στις 4 που δοκίμασα, δικές μου και φίλων, σε συσκευές με την ιδιομορφία που αναφέρω είχαν θέμα. Όποιος συγκρίνει μια κανονική micro SIM και μια κομμένη, από την αφή και μόνο περιμετρικά καταλαβαίνει πως λόγω της κοπής είναι πιο άγρια η επιφάνεια. Και αυτό είναι που τις κάνει να σκαλώνουν σε συσκευές με υποδοχή (τονίζω, όχι σε αυτές με συρταράκι, εκεί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις διίστανται . Κι εγώ έχω βάλει αρκετές φορές κομμένη σιμ σε υποδοχή και λειτούργησε κανονικότατα.

 

Μόνο στην περίπτωση που είναι μεγάλο το τσιπάκι και πειραχτεί, μπορεί να χαλάσει η σιμ. Ή αν κοπεί λάθος η σιμ. Αυτή είναι η εμπειρία μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει η δυνατότητα να άλλαζα σε WU, να έπαιρνα νέα κάρτα όπως τη θέλω, και μετά πάλι σε Frog, προσωπικά θα το προτιμούσα.

 

Υπάρχει η δυνατότητα και η μία αλλαγή θα είναι δωρεάν.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το βρήκα!

 

Για να κάνεις αλλαγή πακέτου από What’s Up σε Frog στείλε δωρεάν γραπτό μήνυμα 
με το λεκτικό ΑΛΠΑΚ ή ALPAK στο 1314 και θα λάβεις sms που θα σε ενημερώνει για την
αποστολή 2ου μηνύματος με το λεκτικό F στο 1314. Εάν δεν έχεις πραγματοποιήσει στο παρελθόν
αλλαγή πακέτου τότε είναι δωρεάν διαφορετικά το κόστος είναι 3€

 

Και μια τελευταία ερώτηση που σας έπρηξα.΄

Όταν κάποιος έχει απεριόριστα προς cosmote (πχ η κοπελιά μου που έχει σύνδεση κοσμοτέ) αν το γυρίσω σε frog θεωρούμαι για αυτήν κοσμοτε οπότε μου μιλάει δωρεάν;

 

Εψαχνα και εγώ το τρόπο να μεταφερθώ σε Frog και δεν μπορουσα να το βρω .Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Εστειλα F sto 1314 ,όπως μου έγραφε το sms που ήρθα,αλλά ακόμα καμιά απάντηση.Μάλλον αργούν λίγο .

 

edit εκανα δοκιμαστική κλήση στο 1330 για να δω τι θα γίνει και την ιδια στιγμή ηρθε και επιβεβαίωση της μεταφοράς..

 

To άνοιγμα- κλείσιμο του internet γίνεται όπως με την cosmokarta? Πχ start στο 1333?

Edited by bill33
Link to comment
Share on other sites

Αν προηγουμενως ηταν cosmokarta γραψου στο cosmote.gr και μπορεις να το ενεργοποιησεις και online.
Link to comment
Share on other sites

Αν προηγουμενως ηταν cosmokarta γραψου στο cosmote.gr και μπορεις να το ενεργοποιησεις και online.

 

Δεν εννοώ τα πακέτα αλλά να μπορώ να κλείνω το ιντερνετ για να μην με χρεώνουν 1€ οταν δεν έχω ενεργο πακετο ιντερνετ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορώ να γραφτω στο κοσμοτε.γρ .Ενω βάζω όλα τα στοιχεία μου σωστά επιμένει να ρωτά αν έχω βάλει σωστά τα στοιχεία μου :wacko: και δεν προχωράει.

Θα δοκιμάσω και αργότερα μήπως έχει φάει σκάλωμα το σύστημα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ τα πακέτα αλλά να μπορώ να κλείνω το ιντερνετ για να μην με χρεώνουν 1€ οταν δεν έχω ενεργο πακετο ιντερνετ.

 

Για το ιδιο λεμε. ;)

 

Δεν μπορώ να γραφτω στο κοσμοτε.γρ .Ενω βάζω όλα τα στοιχεία μου σωστά επιμένει να ρωτά αν έχω βάλει σωστά τα στοιχεία μου :wacko: και δεν προχωράει.

Θα δοκιμάσω και αργότερα μήπως έχει φάει σκάλωμα το σύστημα τους.

 

Δοκιμασε αν ειναι και με αλλο browser.

Link to comment
Share on other sites

Για το ιδιο λεμε. ;)

 

 

 

Δοκιμασε αν ειναι και με αλλο browser.

 

Τελικά μάλλον το ABP εφταιγε και μπλόκαρε τα πάντα.Βρηκα που γίνεται και η αλλαγη για το ιντερνετ.Ευχαριστώ!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το frog να γραφει στο cosmote.gr? πως;

 

Eγω είχα κοσμοκάρτα και το μετέφερα σε frog.Αν έχεις κατευθείαν frog δεν ξέρω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το frog να γραφει στο cosmote.gr? πως;

 

Αν ηταν προηγουμενως cosmokarta, ναι.

 

Διορθωση: αν η αρχικη sim ηταν cosmokarta.

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα που το τσέκαρα σε καρτοκινητό frog μιας φίλης, ενεργοποιώντας το πακετάκι με τα 3 ευρώ με τα εξήντα λεπτά ομιλίας, μου χρέωσε τα 5 δευτερόλεπτα κλήσης προς άλλο αριθμό για ενα λεπτό.Το ίδιο πρόβλημα το είχα αντιμετωπίσει και σε δικό μου καρτοκινητό frog αλλά δεν έδωσα συνέχεια, κατόπιν τούτο ενημέρωσα το cc της cosmote (oτι δηλαδή η χρέωση γίνεται ανα λεπτό και οχι ανα δευτ/πτο) και αναμένω στο ακουστικό μου.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται με μία κλήση το check αυτό γιατί η cosmote δεν αναφέρει δευτερόλεπτα.

Άρα : κάνε 3 κλήσεις των 5 δευτερολέπτων και πες μας πόσο σε χρεώσε.... ( 1 λεπτό ή 3 ?)

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, εφόσον υπάρχει χρέωση ανά δευτερόλεπτο, δεν πρέπει να του κατέβει ούτε ένα λεπτό αν δεν μιλήσει τόσο. Το ότι δεν υπάρχει ενημέρωση για τα δευτερόλεπτα, είναι πρόβλημα που πρέπει να επιλύσει η κοσμοτέ κάποια στιγμή. Οι άλλες εταιρίες ενημερώνουν.
Link to comment
Share on other sites

Κώστα όταν σου λέει έχεις 18 λεπτά μπορεί να είναι 18,04

Μετά θα σου πει 17 .... για μια κλήση 5 δευτερολέπτων ενώ θα είναι 17,59

Για να μην μπλέκουμε με τις πιθανότητες εισηγήθηκα ότι η καλύτερη λύση είναι 3 κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα όταν σου λέει έχεις 18 λεπτά μπορεί να είναι 18,04

Μετά θα σου πει 17 .... για μια κλήση 5 δευτερολέπτων ενώ θα είναι 17,59

Για να μην μπλέκουμε με τις πιθανότητες εισηγήθηκα ότι η καλύτερη λύση είναι 3 κλήσεις.

Δεν συμφωνώ, και δεν κατάλαβα τι εννοείς,η cosmote το λεει ξεκάθαρα ''χρέωση αν sec'' η φίλη μου είχε 60 min και εκανε κλήση 5 δευτερολέπτων, αρα τι υπόλοιπο θα έλεγε?Το σωστό είναι 59 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα.

Περιμένω την απάντησή τους

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτο λενε παραπανω. Τι δεν καταλαβαινεις; Η cosmote δεν σε ενημερωνει και για τα δευτερολεπτα που εχεις αλλα μονο για τα λεπτα. Αν εχεις 60min και μιλησεις 5sec θα σου υπολειπονται 59 min και 55sec αλλα η cosmote θα σου λεει οτι εχεις 59 min γιατι δεν αναφερει τα sec. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχεις και τα 55sec. Πιο αναλυτικα δεν γινεται να το πουμε.
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως έχεις 59 λεπτά και κάνεις 3 κλήσεις και σου λέει είτε 59 είτε 58 θα καταλάβεις ότι πάει με το δευτερόλεπτο .
Link to comment
Share on other sites

Και 2 κλησεις των 2-3 sec η καθεμια αρκουν. Αν του φαει 2 min σημαινει οτι εχει καποιο προβλημα σε αυτον και τον χρεωνει ανα λεπτο. Αν του φαει 1min ή κανενα τοτε σημαινει οτι τον χρεωνει ανα δευτερολεπτο.
Link to comment
Share on other sites

Μαθηματικά το θέτεις σωστά , αλλά μπορεί κάποιος να ισχυρίζεται ότι χρεώνει ανά 30 δευτερόλεπτα.

Για υτό εισηγήθηκα 3 , εκεί πλέον είναι απόλυτα σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο και αυτο. ;) Εκτος και αν δεν του φαει κανενα min στις 2 πρωτες κλησεις και αρα δεν θα χρειαζεται εκει η τριτη.
Link to comment
Share on other sites

Οκ, προφανώς φταίει η κοσμοτε για όλο αυτό το "ψάχνοντας πώς τα μετράει" που κανονικά θα έπρεπε να ενημερώνει για τα δευτερόλεπτα αλλά δεν το κάνει. Μαζικά email και ενοχλήσεις στο τμήμα παραπόνων μήπως και μας ακούσουν κάποια στιγμή. ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...