Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 28/3/2023 at 10:26 ΠΜ, HEO said:

Το βατραχι της φουκαριαρας της μάνα μου το έκανα wu και μετέφερα κανονικά τα χρήματα του στα ανήψια μου

Όποιος θέλει το κάνει με το ανάλογο βέβαια κόστος

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Χρεώθηκες €3 για την αλλαγή σε wu και μετά πάλι άλλε €3 για να το ξανακάνεις frog; Θέλω να κάνω το ίδιο αλλά δεν καταλαβαίνω πόσο θα χρεωθώ. Στο site λέει ότ ι η πρώτη αλλαγή είναι δωρεάν αλλά εγώ έχω ήδη χρεωθεί €10 όταν από cosmokarta το έκανα frog. Οπότε τώρα θα θεωρηθεί πρώτη αλλαγή δωρεάν ή δεύτερη αλλαγή με €3;

Link to comment
Share on other sites

Χρεώθηκα 3 ευρώ στην αλλαγή από φρογκ σε wu

Πριν ένα χρόνο είχα χρεωθεί πάλι 3 ευρώ όταν από wu που ήταν το έκανα φρογκ

Τώρα το άφησα wu έβαλα στην μάνα μου ένα πακέτο wu των 5 ευρω για να μπορεί να μιλάει και έκανα αίτηση φορητότητας σε cu

Όλα τα λεφτά τα έχω μεταφέρει

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Τα κάρτα από κατάστημα Cosmote ΔΕΝ δίνουν ούτε 500ΜΒ στην ανανέωση , ούτε ακόμα 500ΜΒ στα Extras του frog app, όπως δίνει η 10Ε κάρτα από κατάστημα Cosmote. Μόνο τα 600΄ προς frog (+600΄ ακόμη μέσω Extras του frog app) δίνει.

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2023 at 2:16 ΜΜ, johndouk said:

Σωστά! Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο και στο λεκτικό:

Screenshot_20230327-141157_Frog.jpg

Δεν θα το έγραφε 2 φορές αν εννοούσε μόνο την ενεργοποίηση (στο κόκκινο πλαίσιο).

Αλήθεια τώρα; Γράφει διαθέσιμο έως το 2022;  😂

Καλώς σας βρήκα, μόλις ήρθα από Q!

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, alexpef said:

Τελικά τι ισχύει ;
Απο cosmokarta σε frog η χρεωση ειναι 10 ευρω η 3 ;
Αναφερομαι σε πρωτη αλλαγή αν παιζει κάποιο ρόλο .

Νομιζω ολες οι αλλαγές ειναι 3 ευρω. Στειλε δωρεαν ΑΛΠΑΚ στο 1314  και θα σου στειλει τις χρεωσεις.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Pppe said:

Τα κάρτα από κατάστημα Cosmote ΔΕΝ δίνουν ούτε 500ΜΒ στην ανανέωση , ούτε ακόμα 500ΜΒ στα Extras του frog app, όπως δίνει η 10Ε κάρτα από κατάστημα Cosmote. Μόνο τα 600΄ προς frog (+600΄ ακόμη μέσω Extras του frog app) δίνει.

Αρα ισχυει ο,τι και στην ανανεωση απο το frog app που με τα 8€ δεν δινει MB + BOX πόντους παρα μονο τα 600' προς frog(+άλλα 600').

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, alexpef said:

Τελικά τι ισχύει ;
Απο cosmokarta σε frog η χρεωση ειναι 10 ευρω η 3 ;
Αναφερομαι σε πρωτη αλλαγή αν παιζει κάποιο ρόλο .

Μόλις το τσέκαρα, αλλαγή σε frog κοστίζει 3 ευρώ από what's up προφανώς και από κοσμοκάρτα. Η πρώτη αλλαγή είναι δωρεάν μόνο από κοσμοκάρτα σε what's up και αντίστροφα.

Με το μήνυμα ΑΛΠΑΚ όπως ειπώθηκε θα το διαπιστώσεις και εσύ.

Άλλωστε από κει σου δίνει οδηγίες πώς να μεταφερθείς θα το δεις ούτως ή άλλως

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, nikos21r said:

Τέτοια θα δεις πολλά 🙂

Χαλάλι τους, αν συνοδεύονται από δώρα ας βλέπω.  😁

Στην προηγούμενη είδα τις προσφορές να εξαφανίζονται και τα πακέτα να γίνονται δεκαπενθήμερα.  Δεν πειράζει όμως, γι αυτό έχουμε καρτοκινητά, για να μετακομίζουμε όποτε θέλουμε!  😎

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω φευγω απο Q.

Περιμενω τη νεα καρτα.

Ειχε γινει πανακριβη και τωρα που καθιερωσαν και τα 15μερα δε παλευεται.

Edited by sxizwdogwlo
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ΑΛΠΑΚ σε WU για να μεταφέρω ένα ποσό που μαζεύτηκε αλλά δεν πρόσεξα ότι μπορείς να κάνεις μέχρι €4 μεταφορές ανα ημερολογιακό μήνα. Έτσι μπόρεσα να κάνω μόνο €40 (4x€10).

Το περίεργο είναι πως το υπόλοιπό μου είχε ημ/νία λήξης τέλος Απριλίου και πήγε για τέλος Μαΐου. Και τα δύο κινητά είναι καρτοκινητά. Πώς συνέβη αυτό; Μήπως έγινε με την αλλαγή πακέτου; Έχω €100 υπόλοιπο και δε θέλω να βάλω κάρτα αλλά δε θέλω και να το χάσω.

Link to comment
Share on other sites

αν η λήξη υπολοίπου είναι τέλος Απριλίου τότε η φραγή είναι τέλος Μαϊου. Στην εφαρμογή γράφει και τις δυο αυτές ημερομηνίες αλλά και την ημερομηνία λήξης της συνδεσης. Για τσέκαρέ το πάλι μήπως μπέρδεψες κάτι εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Σε νέους συνδρομητές ισχύουν τα 120' κάθε μήνα για ένα χρόνο ακόμη;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, kmpatra said:

αν η λήξη υπολοίπου είναι τέλος Απριλίου τότε η φραγή είναι τέλος Μαϊου. Στην εφαρμογή γράφει και τις δυο αυτές ημερομηνίες αλλά και την ημερομηνία λήξης της συνδεσης. Για τσέκαρέ το πάλι μήπως μπέρδεψες κάτι εκεί...

Η τελευταία ανανέωση κάρτας ήταν 26/2 με λήξη υπολοίπου 27/4.

Μετά το ΑΛΠΑΚ και το easy transfer η λήξη υπολοίπου πήγε 28/5 και φραγή 27/6. Δεν έκανα άλλη ανανέωση, μόνο μεταφορά από άλλο καρτοκινητό.

Πάντα μετά από ανανέωση σημειώνω ημερομηνίες και βάζω υπενθυμίσεις για να μη ξεχαστώ. Έχω και τα sms που τα επιβεβαιώνουν.

Το τσέκαρα στο what's up, στο cosmote app, με κλήση και με sms στο 1314. Να μείνω ήσυχος μέχρι 28/5 ότι δε θα χάσω τα €100.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να σου πω, θα υπηρχε μια ενδειξη αν ειχες προλαβει να δεις ποτε εγινε η παραταση,μετά την αλλαγή του πακέτου ή μετά τη μεταφορά. Αφου συμφωνεί η εφαρμογη με το 1314 δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ioanniskar said:

Η τελευταία ανανέωση κάρτας ήταν 26/2 με λήξη υπολοίπου 27/4.

Μετά το ΑΛΠΑΚ και το easy transfer η λήξη υπολοίπου πήγε 28/5 και φραγή 27/6. Δεν έκανα άλλη ανανέωση, μόνο μεταφορά από άλλο καρτοκινητό.

Πάντα μετά από ανανέωση σημειώνω ημερομηνίες και βάζω υπενθυμίσεις για να μη ξεχαστώ. Έχω και τα sms που τα επιβεβαιώνουν.

Το τσέκαρα στο what's up, στο cosmote app, με κλήση και με sms στο 1314. Να μείνω ήσυχος μέχρι 28/5 ότι δε θα χάσω τα €100.

Εαν καποιος σου μεταφερει 5 ευρω, θα ανανεωθούν τα 105€ για 2 μηνες. Εννοειται μεταξυ 2 what's up. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Mobileras said:

Εαν καποιος σου μεταφερει 5 ευρω, θα ανανεωθούν τα 105€ για 2 μηνες. Εννοειται μεταξυ 2 what's up. 

Ευχαριστώ αλλά στις σημειώσεις της cosmote δεν το λέει ξεκάθαρα. Λέει αυτό:

Quote

• Η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή Συμβολαίου COSMOTE λογίζεται σαν τυπική
ανανέωση υπολοίπου ενώ η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή καρτοκινητής COSMOTE
ή Καρτοσυμβολαίου θεωρείται μεταφορά χρηματικού υπολοίπου και όχι ανανέωση υπολοίπου και
συνεπώς δεν αποδίδονται τα όποια προνόμια συνδέονται με την ανανέωση υπολοίπου.

Ίσως αναφέρεται στα άλλα προνόμια/δώρα και όχι στην παράταση της λήξης υπολοίπου. Πιο κάτω επίσης λέει αυτό:

Quote

• Κάθε ανανέωση υπολοίπου ισχύει για 2 μήνες από την ημερομηνία ανανέωσης. Σε περίπτωση που
εντός του ανωτέρου διαστήματος δεν πραγματοποιηθεί νέα ανανέωση, τυχόν υπολειπόμενο ποσό
κατά την ημερομηνία συμπλήρωσης των 2 μηνών, θα μηδενίζεται. 

Άρα (1) η μεταφορά από WU δεν είναι ανανέωση και (2) μετά από 2 μήνες χωρίς ανανέωση μηδενίζεται το υπόλοιπο.

Ελπίζω να ισχύει αυτό που λες και όχι αυτό που λέει η cosmote. Το έχεις επιβεβαιώσει; Π.χ. όταν έκανα παλιότερα μεταφορά στο CU δεν πήγαινε η λήξη 2 μήνες πιο μετά.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ioanniskar said:

Ευχαριστώ αλλά στις σημειώσεις της cosmote δεν το λέει ξεκάθαρα. Λέει αυτό:

Ίσως αναφέρεται στα άλλα προνόμια/δώρα και όχι στην παράταση της λήξης υπολοίπου. Πιο κάτω επίσης λέει αυτό:

Άρα (1) η μεταφορά από WU δεν είναι ανανέωση και (2) μετά από 2 μήνες χωρίς ανανέωση μηδενίζεται το υπόλοιπο.

Ελπίζω να ισχύει αυτό που λες και όχι αυτό που λέει η cosmote. Το έχεις επιβεβαιώσει; Π.χ. όταν έκανα παλιότερα μεταφορά στο CU δεν πήγαινε η λήξη 2 μήνες πιο μετά.

Εγω στελνω 10€ απο ενα what's up σε άλλο what's up και ανανεώνεται το υπόλοιπο κανονικα, χωρις να παιρνει κανενα μπονους. Ενας φιλος πιο παλια στο φορουμ εχει γραψει οτι απο 5€ και άνω ανανεωνεται το υπόλοιπο για 2 μηνες.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο κινητό της φουκαριαρας της μάνας μου που ήταν βατραχι και μετά το έκανα wu για να μεταφέρω τα λεφτά δεν αλλάξε η λήξη του υπόλοιπου

Είναι 11 Απριλίου

Στα ανιψάκια μου που πήραν τα λεφτά κανονικά όπως πάντα ανανεώθηκε η λήξη κατά δίμηνο

Παλιότερα ισχύει κανονικά ότι με μεταφορά πάνω από 5 ευρώ παρατείνεται η λήξη του δέκτη

Δεν παρατείνεται με μεταφορά 2 ευρω

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, HEO said:

Πάντως στο κινητό της φουκαριαρας της μάνας μου που ήταν βατραχι και μετά το έκανα wu για να μεταφέρω τα λεφτά δεν αλλάξε η λήξη του υπόλοιπου

Είναι 11 Απριλίου

Στα ανιψάκια μου που πήραν τα λεφτά κανονικά όπως πάντα ανανεώθηκε η λήξη κατά δίμηνο

Παλιότερα ισχύει κανονικά ότι με μεταφορά πάνω από 5 ευρώ παρατείνεται η λήξη του δέκτη

Δεν παρατείνεται με μεταφορά 2 ευρω

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Το να αλλάζεις προγραμμα δεν σου αλλάζει την ημερομηνία λήξης. Το να δεχτείς 5€ και άνω σου αλλάζει την ημερομηνία λήξης. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Το να αλλάζεις προγραμμα δεν σου αλλάζει την ημερομηνία λήξης. Το να δεχτείς 5€ και άνω σου αλλάζει την ημερομηνία λήξης. 
Ναι το ξέρω

Το έγραψα για τον φίλο πιο πάνω, αν κατάλαβα καλά εννοούσε ότι άλλαξε η ημερομηνία λήξης του αριθμού που έστειλε τα χρήματα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα γύρισα (με ΑΛΠΑΚ +3€) ένα βατράχι σε cosmokarta και αμέσως μετέφερα 4x10€ σε άλλη cosmokarta, στην οποία (λήπτρια) η λήξη του χρηματικού υπολοίπου μετακινήθηκε στις 30/5/23.

Η δότρια δεν άλλαξε λήξη. (Αλλά είναι πλέον πανέτοιμη για φορητότητα! 😉).

Επίσης να αναφέρω ότι κατά τη μετατροπή από frog σε cosmokarta, τα 20+gb διατηρήθηκαν, ενώ τα λεπτά ομιλίας μηδενίστηκαν (μεταξύ αυτών και εκείνα τα 1000' δώρο έως 21/4).

Link to comment
Share on other sites

Ας το κοιτάξει ΞΑΝΑ εάν μεταφέρθηκε η χρονική διάρκεια ισχύος υπολοίπου των ευρώ του για τον αριθμό ΑΠΟ τον οποίο μετέφερε Easy Transfer, και δε μπερδεύτηκε με κάποιον στον οποίο μετέφερε. Πχ μπορεί να πήρε (μες στα #4# Easy Transfer απανωτά) ο αναφερόμενος αριθμός και να μπερδεύτηκε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...