Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ δεν είχα πάρει χαμπάρι τις αλλαγές. Τις πήρα σήμερα που έστειλα στο 17317 και πήρα μόνο 2gb.

Αλλά μετά από λίγο έσκασαν και άλλα 2gb δώρο με 30μέρες διάρκεια + τα 200mb με 30μέρεις διάρκεια από την online ανανέωση.

 

Αυτή τη στιγμή έχω:

 

AT2Ul3c2.jpg

 

Το θέμα με το 25ήμερο είναι από ποιο πακέτο θα τρώει mb πρώτα. Αν τρώει από αυτό που λήγει πιο νωρίς τότε μιλάμε για χοντρή π@@στια

διότι σε αυτή την περίπτωση τα δώρα των 200mb και 2048mb είναι άχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα πάρει χαμπάρι τις αλλαγές. Τις πήρα σήμερα που έστειλα στο 17317 και πήρα μόνο 2gb.

Αλλά μετά από λίγο έσκασαν και άλλα 2gb δώρο με 30μέρες διάρκεια + τα 200mb με 30μέρεις διάρκεια από την online ανανέωση.

 

Αυτή τη στιγμή έχω:

 

AT2Ul3c2.jpg

 

Το θέμα με το 25ήμερο είναι από ποιο πακέτο θα τρώει mb πρώτα. Αν τρώει από αυτό που λήγει πιο νωρίς τότε μιλάμε για χοντρή π@@στια

διότι σε αυτή την περίπτωση τα δώρα των 200mb και 2048mb είναι άχρηστα.

 

Βαλε τα 120Mb με 3€ αν ειναι για να μεταφερθουν και να πανε στις 9/1/2018.Αν γινει αυτο,θα φαει πρωτα τα δωρα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό είναι να αφαιρεί πρωτα απο εκείνο που ληγει νωριτερα. Ετσι συνεχίζουμε να έχουμε 30ημερο ιντερνετ. Μαλλον το κράξιμο που έφαγε η Φρογκ στο φβ επιασε τόπο.
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχου μαζεμένα mb δεν συμφέρει να τρώει από αυτό που λήγει νωρίτερα διότι θα τρώει πάντα από τα μαζεμένα mb που λήγουν σε 25 μέρες και όχι από τα δώρα που λήγουν σε 30 μέρες.

 

Το ιδανικό θα ήταν να τρώει πρώτα από τα δώρα και μετά από τα μαζεμένα...

 

Και όντως τρώει από τα μαζεμένα Mb άρα τα δώρα ΕΙΝΑΙ άχρηστα

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια από τους παλιούς.

Έχω μαζεμένα MB καβατζούλα και τα συντηρώ με αγορά 2GB/5GB πακετα που αθροίζονται.

Μου έκανε δώρο 1.2GB από ανανέωση για 30 μέρες, ενώ από το πακέτο για 25 μέρες.

Τώρα τρώει από τα «πολύτιμα» που αθροίζονται και θα πάνε χαμένα του δώρου.

Μπορώ να αγοράσω κάποιο άλλο πακέτο κάπως και να αλλάξω τις ημερομηνίες ώστε να αρχίσει να τρώει από τα ΜΒ του δώρου;

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχου μαζεμένα mb δεν συμφέρει να τρώει από αυτό που λήγει νωρίτερα διότι θα τρώει πάντα από τα μαζεμένα mb που λήγουν σε 25 μέρες και όχι από τα δώρα που λήγουν σε 30 μέρες.

 

Το ιδανικό θα ήταν να τρώει πρώτα από τα δώρα και μετά από τα μαζεμένα...

 

Και όντως τρώει από τα μαζεμένα Mb άρα τα δώρα ΕΙΝΑΙ άχρηστα

 

Αρα θα βάζεις πακέτο κάθε φορα πριν ληξουν οι 25 ημερες, οπως ξεκινησε η αλλαγη ετσι κ αλλιώς. Εσενα σε χαλαει που σου δινει δωρο άλλα 2 γιγα και ζητάς να σου τα δίνει πρώτα, για να συνεχισεις τη καβατζα, αφου στην πραγματικοτητα δεν τα χρησιμοποιεις, άπλα μαζεύεις. Και για να βολευεσαι εσυ, πρεπει οι υπολοιποι να αγοραζουν πακετο καθε 25 και οχι 30... μαλιστα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια χαρά χρησιμο ειναι το δωρο, δεν αναγκαζεται ο κοσμος να αγοραζει καθε 25 μερες, αλλά κάθε 30 όπως πριν. Εαν θελεις καβατζα, βαζε καθε 24 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Φϊλε μου Allare,

εσύ μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι πραγματικά σε συμφέρει.

 

Τα 30ήμερα δωράκια που σου δίνουν είναι άχρηστα. Μόνο αν φας τα 2 πρώτα gb και δεν έχεις κρατημένα τότε θα σου είναι χρήσιμα.

Οι περισσότεροι στο frog έχουν μαζεμένα Mb...

Μέχρι τώρα έτρωγε πρώτα τα 500Mb δώρο από Online ανανέωση (που πλέον έγιναν 200mb) γιατί έληγαν σε 15 μέρες και μετά πήγαινε στο βασικό πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια από τους παλιούς.

Έχω μαζεμένα MB καβατζούλα και τα συντηρώ με αγορά 2GB/5GB πακετα που αθροίζονται.

Μου έκανε δώρο 1.2GB από ανανέωση για 30 μέρες, ενώ από το πακέτο για 25 μέρες.

Τώρα τρώει από τα «πολύτιμα» που αθροίζονται και θα πάνε χαμένα του δώρου.

Μπορώ να αγοράσω κάποιο άλλο πακέτο κάπως και να αλλάξω τις ημερομηνίες ώστε να αρχίσει να τρώει από τα ΜΒ του δώρου;

 

Απαντάω στον εαυτό μου. Αν περιμένω μία ημέρα και μετά αγοράσω το πακέτο 120ΜΒ, δεν θα προστεθούν σε αυτά που δεν λήγουν; Έτσι θα πάει η ημερομηνία τους πιο μετά από αυτά που λήγουν και θα αλλάξει ποια χρεώνει. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Τρωω 14 γιγα/μηνα, αλλά εαν εσυ πιστεύεις ότι ξέρεις καλύτερα τι με συμφέρει, παω πασο.

 

Μα τρως 14γίγα/μήνα σημαίνει ότι βάζεις πάνω από ένα πακέτο το μήνα. Άρα τι σε νοιάζει πότε λήγουν;

Και σου είπα και πιο πάνω εσύ που τρως 14γίγα/μήνα το εκμεταλεύεσαι το δώρο, όλος ο υπόλοιπος κόσμος που δεν τρώει τόσα

είναι δώρό άδωρο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απαντάω στον εαυτό μου. Αν περιμένω μία ημέρα και μετά αγοράσω το πακέτο 120ΜΒ, δεν θα προστεθούν σε αυτά που δεν λήγουν; Έτσι θα πάει η ημερομηνία τους πιο μετά από αυτά που λήγουν και θα αλλάξει ποια χρεώνει. Σωστά;

 

Σωστά αλλά σε βάζει στο τριπάκι να ξοδεύεις +3ευρώ κάθε μήνα

Edited by nickmavros
Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να δώσεις +4,44 για άλλα 2 GB παρά +3 για 120ΜΒ

εκτός αν δίνει ξανά 2 GB δώρο για 30ημέρες οπότε σου μεταθέτει και το δώρο πάλι πιο μετά.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να δώσεις +4,44 για άλλα 2 GB παρά +3 για 120ΜΒ

εκτός αν δίνει ξανά 2 GB δώρο για 30ημέρες οπότε σου μεταθέτει και το δώρο πάλι πιο μετά.

 

Είναι και τα πακέτα SMS+data π.χ. το national SMS + 250MB. Αυτά τα data μεταφέρονται ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Είμαι συνδρομητής whatsup και προγραμματίζω να το κάνω frog. Αν ξέρει κάποιος είχα κάποιες απορίες.

1. Με ανανέωση (online ή κανονική) δίνει κάποιο δώρο mb; και αν ναι με τι ποσό ανανέωσης και πόσα mb και πόσες μέρες;

2. Αν κατάλαβα καλά τα 2 γίγα με 4.44 είναι για 25 μέρες. Τα mb δώρο από την ανανέωση επεκτείνουν το χρόνο λήξης του παραπάνω πακέτου;

Αυτά προς το παρών.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@nickmavros: εάν δεν τα χρησιμοποιεις τα 2 γιγα, δε χάνεις τίποτα, αφου δεν τα αγορασες, δωρο ηταν. Να κραζεις ομως που σου τα δινει, είναι λίγο λάθος. Εαν θέλεις να έχεις σούπερ καβατζα, παρολο που δεν τη χρησιμοποιεις (αρα δε τη χρειαζεσαι), αγοραζε καθε 24 μερες.
Link to comment
Share on other sites

Είναι και τα πακέτα SMS+data π.χ. το national SMS + 250MB. Αυτά τα data μεταφέρονται ή όχι;

δεν τα ξέρω αυτά τα πακέτα. που μπορώ να τα βρω?

στην εφαρμογή μόνο σκέτε sms μου έχει.

Link to comment
Share on other sites

@nickmavros: εάν δεν τα χρησιμοποιεις τα 2 γιγα, δε χάνεις τίποτα, αφου δεν τα αγορασες, δωρο ηταν. Να κραζεις ομως που σου τα δινει, είναι λίγο λάθος. Εαν θέλεις να έχεις σούπερ καβατζα, παρολο που δεν τη χρησιμοποιεις (αρα δε τη χρειαζεσαι), αγοραζε καθε 24 μερες.

 

Μα την καβάτζα την έχεις για όταν την χρειαστείς. Δεν την έχεις για να την έχεις. Εγώ τουλάχιστον μαζεύω το χειμώνα που είμαι

συνεχώς σε wifi και τα τρώω το καλοκαίρι που δεν είμαι.

 

Δεν κράζω που τα δίνει, κράζω με τον τρόπο που τα δίνει και τα καθιστά άχρηστα για πολύ κόσμο. Ειδικά για όσους έχουν μαζεμένα.

 

Μία λύση είναι όπως είπαν παραπάνω να δίνεις 3ευρώ και να παίρνεις 120mb που ουσιαστικά παίρνεις 2048 + 200 + 120 = 2368mb

 

Αλλά από εκεί που έδινες 4,5ευρώ για 4giga τώρα δίνεις 7,5 για περίπου τα ίδια και δεν μένουν λεφτά να πάρεις πακέτο ομιλίας...

 

Εδω συζητάμε για το τι συμφέρει και πως να πληρώνεις λιγότερα δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση...

Edited by nickmavros
Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε το κολπάκι με τα 120MB. Τρώει τώρα από του δώρου.

 

Καλό αυτό τουλάχιστον να ξέρουμε ότι υπάρχει αυτή η επιλογή.

 

Ύστερα από σύνθετους υπολογισμούς :D καταλήγω ότι μάλλον θα αποχαιρετήσω την καβάντζα... και εξηγούμαι:

 

Για να συντηρήσεις την καβάντζα θα πρέπει να ανανέωνεις ανά 25 μέρες. Δηλαδή 2 ανανεώσεις χονδρικά το χρόνο παραπάνω.

Δηλαδή 20€.

 

Αν δεν συντηρείς την καβάντζα και αρκείσαι στα 4+ γίγα το μήνα τότε γλυτώνεις αυτά τα 20€ και σε κάποιον δύσκολο μήνα

μπορεί να βάλεις κανένα έξτρα πακέτο οπότε είσαι κερδισμένος και δεν έχεις το άγχος της ανανέωσης πριν λήξουν τα mb.

 

Αυτό βέβαια με την προϋπόθεση ότι θα συνεχίσουνε να δίνουν αυτά τα 2gb δώρο μαζί με το πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

2 πακέτα παραπάνω είναι 10 ευρώ παραπάνω 2Χ5ε (4,44 το ενα πακέτο)

 

Δες αν δεν παίρνεις κανένα άλλο πακέτο και σου μένουν τα λεφτά μπορεί και να γλυτώσεις τις παραπάνω ανανεώσεις.

 

Αν παίρνεις όμως και ένα πακετάκι ομιλίας κάθε μήνα των 3€ + κάποια μηνύματα που θα στείλεις δεν τις γλυτώνεις

τις 2 ανανεώσεις των 10ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δες αν δεν παίρνεις κανένα άλλο πακέτο και σου μένουν τα λεφτά μπορεί και να γλυτώσεις τις παραπάνω ανανεώσεις.

 

Αν παίρνεις όμως και ένα πακετάκι ομιλίας κάθε μήνα των 3€ + κάποια μηνύματα που θα στείλεις δεν τις γλυτώνεις

τις 2 ανανεώσεις των 10ευρώ.

 

Η εξτρα ετησια χρεωση που θα εχεις λογω 25ημερου ίντερνετ θα ειναι 2 εξτρα πακετα = 2Χ4,44 = 2 πεντάευρες ονλαιν ανανεώσεις. Τα υπόλοιπα πακέτα μηνιαια ειναι, δεν αλλαζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...