Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, είμαι Ισπανία και μόλις αγόρασα το πακέτο με τα 4,4 GB. Το δοκήμασα και λειτουργεί κανονικά, τραβάει απο το πακέτο δηλαδή. :)
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να αλλάξω κάρτα SIM από mini σε multi (micro/nano 4g) και μου ζήτησαν 7.99€ (8€) αντί 5€ που γράφει ακόμα και σήμερα στο site . Ρώτησα και σε Cosmote store και σε Γερμανό.

 

Πρόκειται για (απαράδεκτη) αύξηση 60%. :mad:

 

Τελικά λέω να το παλέψω με την παλιά :( (που όμως δεν νομίζω να μπαίνει σε 4g) και να την "κόψω" να την βάλω σε νεότερο κινητό.

Ναι από τις 12 του μήνα ισχύει , δυστυχώς .

 

 

Sent from my MediaPad X1 7.0 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δινουν τουλάχιστον multisim (κανονική που σπαει σε micro-nano) πλέον σε ολους και παντού ή θα πρέπει να τα σκάμε για κάθε αλλαγή? Οι twin/2in1 αυξήθηκαν ή μένουν στα 10?

Edit

Απαντησε o johntua στο θέμα των καρτοκινητων. Αυξηση στα 15...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το roaming του 4gb πακέτου:

Κατανάλωσα προσφατα -επιτυχώς- περίπου 1,3gb (απο τo γνωστό 4gb πακετο του frog) σε περιαγωγή σε χώρα κράτος μελος της Ε.Ε .

Δεν χρεώθηκε οτιδήποτε επιπλέον, ούτε σε οτι ξόδεψα μπήκε καποιος περιορισμος κατανάλωσης.

Επίσης το ίδιο και σε περίπου 75’ καταναλωμένα λεπτα ομιλίας (απο το 60+60’ κάθε 2εβδομάδες πακέτο).

Τέλος είχα 4G σύνδεση και εξω όπως και παλαιότερα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ στη Γερμανία χρησιμοποιώντας συνέχεια το κινητό σε 4G στο δίκτυο της μητρικής T-Telekom ότι όλα οκέι.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/090617-anakoinosi-kartokinitis.pdf

Οι κάρτες θα καταργούνται μετά το 4μηνο;

Δεν φαίνεται από την ανακοίνωση αλλά ... από αυθαιρεσίες άλλο τπτ

Link to comment
Share on other sites

Δινουν τουλάχιστον multisim (κανονική που σπαει σε micro-nano) πλέον σε ολους και παντού ή θα πρέπει να τα σκάμε για κάθε αλλαγή? Οι twin/2in1 αυξήθηκαν ή μένουν στα 10?

Edit

Απαντησε o johntua στο θέμα των καρτοκινητων. Αυξηση στα 15...

Ναι σορρυ δεν το έγραψα και εδώ υπό τον φόβο ότι θα θεωρηθεί διπλοποστ και θα διαγραφεί . Πάντως ισχύει για όλα καρτοκινητη και συμβόλαια 7 η triple και 15 η double triple sim . Να πω ότι για εμένα θα συνέφερε μια διπλη γιατί ακόμα και εάν δεν την χρησιμοποιήσεις σε άλλη συσκευή μπορεις να έχεις μια σιμ καβατζα σε περίπτωση που ,χτυπά ξύλο, χάσεις το κινητό σου Κυριακή ή Σάββατο απόγευμα. ένα επιπλέον κίνητρο είναι ότι εάν αυξηθούν πάλι οι τιμές για αλλαγες sim θα έχεις την επιπλέον και θα την έχει προμηθευτεί φθηνότερα .

 

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3η φορα σε διαστημα μικροτερο των 12μηνων. Και την 3η φορα(τωρα) που μου ηρθε παρομοιο σμσ (σε παλιο frog) ειναι οταν καθυστερησα περισσοτερο απο ενα μηνα να ανανεωσω.zyGDGwc.jpg Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Επειδή έχω χαθεί διαβάζοντας τόσες σελίδες πίσω, όποιος έχει το χρόνο ας απαντήσει σε κάποιες απορίες μου.

Έχω συμβόλαιο cote και έκανα αίτηση να γυρίσω σε καρτοκινητό.

 

1) Γίνεται να κάνω φορητότητα σε FROG ώστε να μην χάσω τον αριθμό; Εάν ναι, πόσες ημέρες απαιτεί η μεταφορά;

2) Εάν γίνεται φορητότητα, κοστίζει; Εάν ναι, πόσο;

3) Σαν νέος συνδρομητής FROG, θα μπορώ να λαμβάνω όλα τα ωραία πακέτα που παίρνουν και οι παλιοί συνδρομητές πχ 4€ 4GB κλπ;

4) Με κάθε ανανέωση δίνει κάτι δώρο, είτε MB είτε ομιλία;

5) Έχει κάποιο πακέτο με λεπτά ομιλίας προς όλους; Εάν ναι, το κόστος;

6) Έχει app δικό της ή λειτουργεί με το app της whatsup / cosmote;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1)άμεσα εφόσον είσαι cosmote

2)3€

3)17317 στο 1330 4gb 4.44€

4) τους πρώτους 6 μήνες δίνει στο 10€ 1gb 600' προς frog (Δεν γνωρίζω ακριβώς είμαι παλιός)

5) κάθε 2 βδομάδα 60+60' με χρέωση ανά δευτερόλεπτο 3.02€(κανονικά είναι 60')

6) όχι δεν έχει app μόνο το mycosmote που δείχνει data και χρόνο ομιλίας προς όλους ή Υ στο 1330 δωρεάν sms

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απλα για να μην μπερδευτεις,το συμβολαιο μετατρεπεται σε καρτοκινητο κοσμοτε,και συνηθως στο πακετο της κοσμοκαρτα. Δεν ειναι φορητοτητα αυτο που χρειαζεσαι (ο ορος αυτος χρησιμοποιειται για μεταφορα αριθμου απο/σε αλλο δικτυο),ουσιαστικα αλλαγη πακετου θα χρειαστει να κανεις στελνοντας ΑΛΠΑΚ στο 1314 καταρχας μετα την αλλαγη απο το συμβολαιο σε κοσμοκαρτα. Αφου το στειλεις ερχεται αλλο μηνυμα που σε ενημερωνει πως να συνεχισεις (χρειαζεται να στειλεις δωρεαν αλλο ενα μηνυμα) για να γινει το πακετο σου φρογκ,με την χρεωση των 3 ευρω.

Τα υπολοιπα που γραφει ο φιλος απο πανω ειναι ετσι ακριβως,θα προσθετα στο 4) οτι εδινε στις πρωτες ανανεωσεις >10 και 60' προς Ελλάδα και καποιους διεθνεις προορισμους,νομιζω οτι τα δινει ακομα.Τα 600' προς φρογκ δινονται και σε ανανεωση 5 ευρω.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

απλα για να μην μπερδευτεις,το συμβολαιο μετατρεπεται σε καρτοκινητο κοσμοτε,και συνηθως στο πακετο της κοσμοκαρτα. Δεν ειναι φορητοτητα αυτο που χρειαζεσαι (ο ορος αυτος χρησιμοποιειται για μεταφορα αριθμου απο/σε αλλο δικτυο),ουσιαστικα αλλαγη πακετου θα χρειαστει να κανεις στελνοντας ΑΛΠΑΚ στο 1314 καταρχας μετα την αλλαγη απο το συμβολαιο σε κοσμοκαρτα. Αφου το στειλεις ερχεται αλλο μηνυμα που σε ενημερωνει πως να συνεχισεις (χρειαζεται να στειλεις δωρεαν αλλο ενα μηνυμα) για να γινει το πακετο σου φρογκ,με την χρεωση των 3 ευρω.

Τα υπολοιπα που γραφει ο φιλος απο πανω ειναι ετσι ακριβως,θα προσθετα στο 4) οτι εδινε στις πρωτες ανανεωσεις >10 και 60' προς Ελλάδα και καποιους διεθνεις προορισμους,νομιζω οτι τα δινει ακομα.Τα 600' προς φρογκ δινονται και σε ανανεωση 5 ευρω.

Να μην ξεχνάμε τα δώρα τα δίνει με online ανανέωση μέσω κάρτας από το app ή από καταστήματα γερμανός ή cosmote, όχι με κάρτα από περίπτερα!!!!

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζει. Η αντικατάσταση θα σου κοστίσει μόνο 5 ευρώ και θα έχεις το υπόλοιπο σε ευρώ καθως και ολες τις άλλες προσφορες και υπόλοιπα απο πακετα ενεργά.

δεν κατάλαβα.. τα 5€ της αντικατάστασης sim τα προσθέτουν ατο υπόλοιπο?

 

 

Ακόμα Κάτι άλλο που εχει σχέση το σημα..

Εχω παλιά sim και έχω μόνο 3g.

Παρατηρώ πολλά περίεργα όπως..

Το κινητό δείχνει 3g και ενώ του πατάω να ανοίξει μια σελίδα δεν γυρνάει σε h η h+ με τίποτα.

Δειχνει 3g και δεν έχει Ping.

Με αποτέλεσμα να μην ανοίγει ποτε η σελίδα .

Συνήθως πρέπει να το αφήσω 5 λεπτά να "συνέλθει"

 

Το ίδιο πράγμα γίνετε πολυ συχνά ενώ το κινητό γράφει "Η"

Δεν ανοιγο οι σελίδες δεν δουλεύει το internet radio κλπ ενώ το κινητό ΕΧΕΙ ping!

Με άλλα λόγια ότι να νε.

Δοκιμασμένο σε redmi note 3 se αλλα και 4X..

 

Διαβάζω ότι αυτό ειναι χαρακτηριστικό της Cote αλλά θέλω να ρωτήσω αν πάω και αλλάξω την Sim με μια καινούργια θα συνεχιστούν τα προβλήματα ακόμα.και αν κλειδώνει σε 4g ?

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα.. τα 5€ της αντικατάστασης sim τα προσθέτουν ατο υπόλοιπο?

 

 

Ακόμα Κάτι άλλο που εχει σχέση το σημα..

Εχω παλιά sim και έχω μόνο 3g.

Παρατηρώ πολλά περίεργα όπως..

Το κινητό δείχνει 3g και ενώ του πατάω να ανοίξει μια σελίδα δεν γυρνάει σε h η h+ με τίποτα.

Δειχνει 3g και δεν έχει Ping.

Με αποτέλεσμα να μην ανοίγει ποτε η σελίδα .

Συνήθως πρέπει να το αφήσω 5 λεπτά να "συνέλθει"

 

Το ίδιο πράγμα γίνετε πολυ συχνά ενώ το κινητό γράφει "Η"

Δεν ανοιγο οι σελίδες δεν δουλεύει το internet radio κλπ ενώ το κινητό ΕΧΕΙ ping!

Με άλλα λόγια ότι να νε.

Δοκιμασμένο σε redmi note 3 se αλλα και 4X..

 

Διαβάζω ότι αυτό ειναι χαρακτηριστικό της Cote αλλά θέλω να ρωτήσω αν πάω και αλλάξω την Sim με μια καινούργια θα συνεχιστούν τα προβλήματα ακόμα.και αν κλειδώνει σε 4g ?

 

Το 3g είναι κατώτερο του H

Τι συσκευή έχεις?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούσα στο ποστ που παραθέτεις,είναι ότι αν πριν την αντικατάσταση sim υπήρχαν μέσα στην κάρτα 2 ευρώ και π.χ. 150mb υπόλοιπο,με την νέα σιμ θα εξακολουθείς να τα βλέπεις,δεν θα χαθούν. Τα λεφτά της αντικατάστασης (8 ευρώ πλέον και οχι 5) πληρώνονται επι τόπου δεν μπαίνουν στο υπόλοιπο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το σήμα συμβαίνει και στις 2 σιμ που εχω (cosmote/q νέες σιμ και οι 2) και μαλλον είναι τακτική των εταιρειών για λόγους οικονομίας,οταν δεν υπάρχει κινηση ίντερνετ το σήμα πέφτει σε χαμηλότερη "σκάλα" π.χ. απο E σε G,από H+ σε Η ή 3g. Όταν υπάρξει αίτημα για κίνηση (π.χ. για άνοιγμα σελίδας) εκεί επιστρέφει το σήμα για να ικανοποιηθεί το αίτημα. Το ζήτημα ειναι ποσο γρήγορα γίνεται αντιληπτή η αλλαγή (εδώ μπορεί να ειναι θέμα συσκευής ή και δικτύου στο συγκεκριμένο σημείο) ώστε να μην υπάρχει το πρόβλημα που αναφέρεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/090617-anakoinosi-kartokinitis.pdf

Οι κάρτες θα καταργούνται μετά το 4μηνο;

Δεν φαίνεται από την ανακοίνωση αλλά ... από αυθαιρεσίες άλλο τπτ

 

Οχι,οι αριθμοί καταργούνται μετά από 13 μήνες χωρίς ανανέωση όπως πριν. Στους 4 μπαίνει φραγή.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το σήμα συμβαίνει και στις 2 σιμ που εχω (cosmote/q νέες σιμ και οι 2) και μαλλον είναι τακτική των εταιρειών για λόγους οικονομίας,οταν δεν υπάρχει κινηση ίντερνετ το σήμα πέφτει σε χαμηλότερη "σκάλα" π.χ. απο E σε G,από H+ σε Η ή 3g. Όταν υπάρξει αίτημα για κίνηση (π.χ. για άνοιγμα σελίδας) εκεί επιστρέφει το σήμα για να ικανοποιηθεί το αίτημα. Το ζήτημα ειναι ποσο γρήγορα γίνεται αντιληπτή η αλλαγή (εδώ μπορεί να ειναι θέμα συσκευής ή και δικτύου στο συγκεκριμένο σημείο) ώστε να μην υπάρχει το πρόβλημα που αναφέρεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οχι,οι αριθμοί καταργούνται μετά από 13 μήνες χωρίς ανανέωση όπως πριν. Στους 4 μπαίνει φραγή.

 

Δεν ισχύει αυτό που λες για το σήμα

Απλά είσαι σε περιοχή που δεν έχεις καλή κάλυψη γι αυτό σου κάνει τέτοια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω και εγω,αν η καλυψη δεν ειναι καλή αργεί να γυρίσει απο H σε Η+. Εκτος αν εννοείς οτι η μετάπτωση σε Η γίνεται λόγω κακής καλυψης. Την μετάπτωση αυτή δεν την βλέπω σε ενα σημειο αλλα παντου και οχι μονο με κοσμοτε. Εχει παρατηρηθεί και εχει γραφτεί και από άλλους. Μιλάμε για την περίπτωση που είναι ανοιχτά τα δεδομένα μονο, οχι στην αναμονη/ομιλία Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω και εγω,αν η καλυψη δεν ειναι καλή αργεί να γυρίσει απο H σε Η+. Εκτος αν εννοείς οτι η μετάπτωση σε Η γίνεται λόγω κακής καλυψης. Την μετάπτωση αυτή δεν την βλέπω σε ενα σημειο αλλα παντου και οχι μονο με κοσμοτε. Εχει παρατηρηθεί και εχει γραφτεί και από άλλους. Μιλάμε για την περίπτωση που είναι ανοιχτά τα δεδομένα μονο, οχι στην αναμονη/ομιλία

 

H+ είναι δύσκολο να πιάνεις μόνιμα

Συχνά το χάνει και πιάνεις απλά H

Αν πέφτει σε 3g τότε η κάλυψη είναι χειρότερη

Τι έχουν αναφέρει αλλά άτομα?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί πάλι η κατάσταση αυτή με την μετάπτωση απο H+ σε Η οπως την περιγράφω κατα την διάρκεια του σερφαρίσματος και ειδικότερα την ωρα της αδράνειας,όταν δεν υπάρχει αίτηση για κίνηση δεδομένων εκ μέρους του χρήστη.
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μένει σε Η και δε γυρνάει σε Η+ σε περιοχές με μεγάλη κίνηση. Η μόνη λύση είναι να το γυρνάς σε 4g.

 

Στάλθηκε από το SM-T580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...