Jump to content

Ό,τι αφορά την δορυφορική, ψηφιακή πλατφόρμα της Νova


tsarm
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

to FilmNet 3 tha einai 24wro?

Όχι, θα αρχίζει στις 7 το απόγευμα.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Το Filmnet 3 θα έχει 3 ταινίες καθημερινά που θα ξεκινούν απο τις 19:30 και μία ακατάλληλη γύρω στα μεσάνυχτα.Αυξήθηκε η τιμή του Nova Magazine κατά 50 λεπτά αν θυμάμαι καλά,και η συνδρομή πήγε στα 55,40€ απο 54,35€.

 

Η Συχνότητα για τα νέα κανάλια είναι:

11938MHz

Πόλωση Horizontal

Symbol Rate 27500

FEC 3/4

Link to comment
Share on other sites

Telika xreiazomai to irdeto? I apla pairno mia karta nova 3mini kai tin bazo mesa kai paizei amesos!!!

 

Pls help!!!

 

Απάντησε ο TearDrop πιο πάνω ρε συ. Χμ, πως να στο πω τώρα. Α οκ. Έχεις π.χ. ένα NOKIA κινητό με κάρτα μνήμης (RS-MMC) κ έχεις αγοράσει μία Compact Flash μνήμη (σαν αυτές που παίρνουν οι φωτογραφικές μηχανές) κ προσπαθείς να την βάλεις μέσα. Ε δεν μπαίνει (καλά, το παράδειγμα είναι κ λίγο άστοχο καθότι δεν μπαίνει λόγω όγκου). Σκέψου όμως ότι υπάρχουν διαφόρων ειδών αποκωδικοποιητές : άλλοι παίρνουν irdeto ΙΙ, άλλοι διαφορετικά forma (επιλέγεις αποκωδικοποιητή ανάλογα με το φορμά στο οποίο εκπέμπει η κάθε πλατφόρμα - όπου πλατφόρμα = NOVA, STREAM π.χ. στην Ιταλία, Alpha όπως παλιότερα κλπ). Κατά τα λεγόμενα των προηγουμένων χρηστών, λογικά δεν έχει κανένα πρόβλημα ο αποκωδικοποιητής του Alpha με το φορμά της NOVa. Επομένως, αγοράζεις μία κάρτα κ είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το eurosport 2 εκπεμπει κανονικα; Προσπαθει φιλος να το πιασει με ενα ecostar 8800 και δεν του βγαζει τιποτα..... αν και υπαρχει στη λιστα των καναλιων!!! (εγω παλι πρεπει να ψαξω να το βρω δεν το εχω κοιταξει καν!) Εχει κανεις αλλος προβλημα, φταιει ο δεκτης του, τι να φταει;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το eurosport 2 εκπεμπει κανονικα; Προσπαθει φιλος να το πιασει με ενα ecostar 8800 και δεν του βγαζει τιποτα..... αν και υπαρχει στη λιστα των καναλιων!!! (εγω παλι πρεπει να ψαξω να το βρω δεν το εχω κοιταξει καν!) Εχει κανεις αλλος προβλημα, φταιει ο δεκτης του, τι να φταει;

Παίζει κανονικά στη θέση 28.Μήπως αν έκανε "ολική σάρωση δικτύων" για νέα κανάλια να το εμφάνιζε;

Link to comment
Share on other sites

Aν δε θες 12μηνες, μαλλον δε γινεται.

Επισης νομιζω οτι ειναι 149 συν οτι σου παρουν για τοποθετηση. Κι αυτα μαλλον ειναι γυρω στα 50 ευρω...

 

Ρώτησα στη multichoice και μου είπαν ότι η εγκατάσταση από επίσημο αντιπρόσωπο της nova κάνει 70 ευρώ και έχει 6μηνη εγγύηση για την εγκατάσταση (φαντάζομαι είναι δωρεάν η επόμενη επίσκεψη αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα).

 

Αξίζει λέτε να δώσω τόσα χρήματα ή αν πάρω έναν οποιοδήποτε ηλεκτρολόγο θα κάνει την ίδια δουλειά;

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στη multichoice και μου είπαν ότι η εγκατάσταση από επίσημο αντιπρόσωπο της nova κάνει 70 ευρώ και έχει 6μηνη εγγύηση για την εγκατάσταση (φαντάζομαι είναι δωρεάν η επόμενη επίσκεψη αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα).

 

Αξίζει λέτε να δώσω τόσα χρήματα ή αν πάρω έναν οποιοδήποτε ηλεκτρολόγο θα κάνει την ίδια δουλειά;

koita san egatastasi einai paneukoli.xreiazetai omws ena mixanima to opoio kanei girv sta 2000e+ to opoio se boithaei na sintoniseis tin keraia sou sto hotbird.auto ousiastika plirwneis.twra an thes diakladwseis mesa sto spiti ktl paei parapanw.!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ :

Γιατι στο Motors tv, στις πληροφοριες προγραμματος, ΔΕΝ μου γραφει το ονομα του καναλιου, αλλα το Α/Ν ???

Θα στρωσουν τα πραγματα οταν ανοιξουν και τα υπολοιπα νεα καναλια της Nova ???

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ :

Γιατι στο Motors tv, στις πληροφοριες προγραμματος, ΔΕΝ μου γραφει το ονομα του καναλιου, αλλα το Α/Ν ???

Θα στρωσουν τα πραγματα οταν ανοιξουν και τα υπολοιπα νεα καναλια της Nova ???

Θα "στρώσουν" όλα αν κάνετε Ολική Σάρωση δικτύων απο το μενού Τεχνικές Ρυθμίσεις. ;)

Και μαζί με αυτό θα εμφανιστεί και στη θέση 76 το Μακεδονία TV (για να 'χουμε να βλέπουμε fear factor το χειμώνα :p)

Link to comment
Share on other sites

Θα "στρώσουν" όλα αν κάνετε Ολική Σάρωση δικτύων απο το μενού Τεχνικές Ρυθμίσεις. ;)

Και μαζί με αυτό θα εμφανιστεί και στη θέση 76 το Μακεδονία TV (για να 'χουμε να βλέπουμε fear factor το χειμώνα :p)

Ναι αλλα αν κανω ολικη σασωση θα χασω ΟΛΑ τα προσωπικα μπουκετα.

Μαλλον θα περιμενω λιγο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αν κανω ολικη σασωση θα χασω ΟΛΑ τα προσωπικα μπουκετα.

Μαλλον θα περιμενω λιγο ακομα.

Το ξέρω βλακεία αυτό αλλά νομίζω δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς.Εγώ απο την τελευταία αναβάθμιση που γίνεται αυτό,σταμάτησα τα προσωπικά μπουκέτα γιατί χάνονται ακόμα και με ένα απλό "reboot" του αποκωδικοποιητή..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Geia sas, tha ithela na rotiso kati,

 

eimai xristis filment/supersport alla exo sto spiti mou idi egatestimeno to piato kai tin kalodiosi tou alpha digital. Xthes ekana diakopi stin filmnet kai apofasisa na valo nova. Milisa me tin nova kai mou eipan 150 eurw to paketo+ 70 eyrw o texnikos.

 

Ti lyseis exo dedomenou oti exo kai to piato alla kai ton apokodikopoiiti tis alpha digital?

 

a. Mporo na paro karta irdeto (100 eurw) kai meta karta nova kai eimai ok alla xoris interactive ipiresies?

 

b.Mporo apla na paro enan panasat kai mia karta, na ta sindeso sto iparxon kalodio kai tha paiksei kanonika nova?

 

c.to piato pou exo idi, einai idio me auto tis nova? An erthei o texnikos iparxei periptosi na mou sindesei apla ton panasat kai na mou afisei to iparxon piato kai kalodiosi? AN einai etsi mporo na to kano kai monos mou ?

 

Ka8e simvouli euprosdekti dioti den exo gnoseis epi tou thematos.

 

Euxaristo..

Link to comment
Share on other sites

Geia sas, tha ithela na rotiso kati,

 

eimai xristis filment/supersport alla exo sto spiti mou idi egatestimeno to piato kai tin kalodiosi tou alpha digital. Xthes ekana diakopi stin filmnet kai apofasisa na valo nova. Milisa me tin nova kai mou eipan 150 eurw to paketo+ 70 eyrw o texnikos.

 

Ti lyseis exo dedomenou oti exo kai to piato alla kai ton apokodikopoiiti tis alpha digital?

 

a. Mporo na paro karta irdeto (100 eurw) kai meta karta nova kai eimai ok alla xoris interactive ipiresies?

 

b.Mporo apla na paro enan panasat kai mia karta, na ta sindeso sto iparxon kalodio kai tha paiksei kanonika nova?

 

c.to piato pou exo idi, einai idio me auto tis nova? An erthei o texnikos iparxei periptosi na mou sindesei apla ton panasat kai na mou afisei to iparxon piato kai kalodiosi? AN einai etsi mporo na to kano kai monos mou ?

 

Ka8e simvouli euprosdekti dioti den exo gnoseis epi tou thematos.

 

Euxaristo..

 

Εγω θα σου πω κατι αλλο.

Πριν ξεκλειδωσεις το δεκτη του Αλφα με τα Ιρντετο κλπ που θα σου πει καποιος τεχνικος ή η Μουλτιτσοϊς, και πριν κανεις κανονικη συνδεση στη Νοβα, ενημερωσέ τους (τη μουλτιτσοϊς) οτι εχεις και τον αναλογικο αποκωδικοποιητη για να σου ξεκλειδωσει το Filmnet

Ετσι, και ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ, θα μπορεις να βλεπεις μονιμα Filmnet1 απο τον αναλογικο αποκωδικοποιτητη, και ολα τα υπολοιπα καναλια της Νοβα απο τον ψηφιακο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.

Θα μπορεις εσυ ας πουμε να βλεπεις Filmnet2 στο σαλονι, και καποιος αλλος Filmnet1 στην κρεβατοκαμαρα...

Kαλο?

Link to comment
Share on other sites

koita san egatastasi einai paneukoli.xreiazetai omws ena mixanima to opoio kanei girv sta 2000e+ to opoio se boithaei na sintoniseis tin keraia sou sto hotbird.auto ousiastika plirwneis.twra an thes diakladwseis mesa sto spiti ktl paei parapanw.!!

 

Οχι και 2000. Τόσο έχουν τα επαγγελματικά πεδιόμετρα με οθόνη. Με ενα πεδιόμετρο αναλογικό των 15 ευρώ κάνεις μια χαρά την δουλειά σου. Πιστεύω τα 70 ευρώ που βάζουν καπέλο για την εγκατάσταση είναι παρα πολλά και την εγκατάσταση μπορεί να την κάνει ο καθένας μόνος του.. λίγο να ψαχτεί σε κάποια forums και να δει 2-3 πραγματάκια θα τα καταφέρει, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Εγώ είμουν παντελώς άσχετος με το αντικείμενο και κατάφερα να εγκαταστήσω το πιάτο μια χαρά μόνος μου και μάλιστα χωρίς πεδιόμετρο.

 

Σημειωτέον, εκανα πολύ καλύτερη δουλειά απο τον "τεχνικο" που εγκατέστησε το πιάτο σε εναν γείτονα. Το δικό του με τον πρώτο αέρα χάνει το σήμα ενω το δικό μου το έχω στηρίξει πολύ καλύτερα και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

 

ΥΓ. Τα 70 ευρώ για την εγκατάσταση είναι προαιρετικά η στα φορτώνουν με το ζόρι?

Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Τα 70 ευρώ για την εγκατάσταση είναι προαιρετικά η στα φορτώνουν με το ζόρι?

Φυσικα και στα χρεωνουν. Ο τεχνικος, απ΄οσο ξερω, δεν πληρωνεται απο τη Νοβα, αλλα απο αυτον που θελει το συστημα...

Κι αν θυμαμαι καλα υπαρχει αλλη τιμη για να σου στισει το κατοπτρο στην ταρατσα, ας πουμε, κι αλλη τιμη για να στο βαλει στα καγκελα της ταρατσας.

Με το συμπαθειο :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι και 2000. Τόσο έχουν τα επαγγελματικά πεδιόμετρα με οθόνη. Με ενα πεδιόμετρο αναλογικό των 15 ευρώ κάνεις μια χαρά την δουλειά σου. Πιστεύω τα 70 ευρώ που βάζουν καπέλο για την εγκατάσταση είναι παρα πολλά και την εγκατάσταση μπορεί να την κάνει ο καθένας μόνος του.. λίγο να ψαχτεί σε κάποια forums και να δει 2-3 πραγματάκια θα τα καταφέρει, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Εγώ είμουν παντελώς άσχετος με το αντικείμενο και κατάφερα να εγκαταστήσω το πιάτο μια χαρά μόνος μου και μάλιστα χωρίς πεδιόμετρο.

 

Σημειωτέον, εκανα πολύ καλύτερη δουλειά απο τον "τεχνικο" που εγκατέστησε το πιάτο σε εναν γείτονα. Το δικό του με τον πρώτο αέρα χάνει το σήμα ενω το δικό μου το έχω στηρίξει πολύ καλύτερα και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

 

ΥΓ. Τα 70 ευρώ για την εγκατάσταση είναι προαιρετικά η στα φορτώνουν με το ζόρι?

Φιλε μου θες να πιστεψω οτι καταφερες και εβαλες μονος σου το ματι στις 13 μοιρες ανατολικα χωρις μετρητη???ποιος εισαι ρε μεγαλε ο γκαστονε???μιλαμε για την τριχα της τριχας.τοσο λεπτοδουλεια ειναι η εγκατασταση του πιατου.οσο για το μηχανημα που σου ειπα ρωτα 5-6 τεχνικους που κανουν αυτη τη δουλεια και θα σου πουνε ποσο κανει...!αμα εκανε 15ε θα κανανε εγκατασταση μεχρι και οι υδραυλικοι....οπως ξαναειπα το μηχανημα πληρωνεις και οχι τοσο την εργασια...τα 70ε ειναι προαιρετικα αν θες ζητας τεχνικο εξουσιοδοτημενο απο τη ΝΟΒΑ να στο εγκαταστησει.αλλα και οι αλλοι της πιατσας τοσο σου ζητανε αντε να βρεις κανα 10ε παρακατω.εκτος βεβαια αν ζητησεις διακλαδωσεις μεσα στο σπιτι(για να πιανεις ΝΟΒΑ σε ολα τα δωματια)οποτε τοτε ανεβαινει η τιμη αναποφευκτα.Π.χ εγω εδωσα 120Ε και πιανω και στα 5 δωματια+σαλονι ΝΟΒΑ και μαλιστα εβαλα και ενισχυτη για ενισχυση του σηματος που παει στα δωματια(επειδη κανει 5 διακλαδωσεις και χανετε καθε φορα και απο λιγο σημα)επισης ετοιμαζομαι να παρω και ενα ασυρματο αναμεταδοτη ωστε να μπορω να λειτουργω το κοντρολ του αποκωδικοποιητη απο οποιοδηποτε δωματιο του σπιτιου παρολο που το μηχανημα βρισκεται στο σαλονι..(κομματι ακριβο βεβαια αλλα χρειαζεται).ΑΥΤΑ! ;)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Οχι και 2000. Τόσο έχουν τα επαγγελματικά πεδιόμετρα με οθόνη. Με ενα πεδιόμετρο αναλογικό των 15 ευρώ κάνεις μια χαρά την δουλειά σου. Πιστεύω τα 70 ευρώ που βάζουν καπέλο για την εγκατάσταση είναι παρα πολλά και την εγκατάσταση μπορεί να την κάνει ο καθένας μόνος του.. λίγο να ψαχτεί σε κάποια forums και να δει 2-3 πραγματάκια θα τα καταφέρει, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Εγώ είμουν παντελώς άσχετος με το αντικείμενο και κατάφερα να εγκαταστήσω το πιάτο μια χαρά μόνος μου και μάλιστα χωρίς πεδιόμετρο.

 

Σημειωτέον, εκανα πολύ καλύτερη δουλειά απο τον "τεχνικο" που εγκατέστησε το πιάτο σε εναν γείτονα. Το δικό του με τον πρώτο αέρα χάνει το σήμα ενω το δικό μου το έχω στηρίξει πολύ καλύτερα και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

 

ΥΓ. Τα 70 ευρώ για την εγκατάσταση είναι προαιρετικά η στα φορτώνουν με το ζόρι?

Aυτο δεν εχει να κανει με την εγκατασταση αλλα με το ποση διαμετρο εχει το πιατο που βαζεις.π.χ αν βαλεις το πιατο της ΝΟΒΑ που ειναι 60εκ.τοτε εχεισ πολυ μεγαλυτερη πιθανοτητα να χασεις το σημα σου απο καποιον που εχει βαλει ενα πιατο στα 1.2μ. σε μια ενδεχομενη μπορα.οποτε δεν μπορω να θεωρησω οτι ο τεχνικος που εγκατεστησε το πιατο στο γειτονα σου εκανε μαμακια...ουτε ειναι κατι το δυσκολο να σφιξεις 2 βιδες ολες και ολες απο το μπρατσο του πιατου σε ενα σταθερο σημειο...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

@laios <<Με ενα πεδιόμετρο αναλογικό των 15 ευρώ >> pou sou pe o tear drop γινετε...

απλα το ψηφιακο ειναι pio καλα πιο ακριβειας(me οθονη που δειχει συχνοτητες κτλ)αλλα μονο αν ασχοληθει ο τεχνικος κ οχι να πιασει ενα 60-70% ωστε να πιανει nova...

Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει μια ιδεα που ειναι ο νοτος για να αρχισει να στηενι το πιατο τα λλα ειναι θεμα υπομονης

μπορεις με μια μπαλαντεζα να βγαλεις μια μικρη τηλεοραση και το δεκτη μαζι να πας στο μενου αναζητησης που δειχνει τη μπαρα σηματος και αφου βαλεις περιπου το πιατο σε μια κλιση 35 με 40 μοιρες αρχιζεις ελαφρα δεξια και αριστερα(5 ποντους αριστεερα η δεξια μαχιμουμ)

με λιγη υπομονη ολα γινονται

και κατι αλλο αλλο σημα αλλο ποιοτητα σηματος

μπορει να εχεις 60% σημα και 90% ποιοτητα

εννοειται οτι ολα αλλαζουν αναλογα με τη διασταση

μπορει ομως και ενα πιατο 1,2 να εχει 70% σημα και να εχει 90% ποιοτητα

η διαφορα ειναι οτι αυτο δεν θα χασει ευκολα ληψη σε κακοκαιρια και συνηθως ενα πιατο 1,2 στηνεται σε μηδεν χρονο απο ενα 60 ποντους

Link to comment
Share on other sites

σημαινει οτι πρεπει να κανεις ολικη σαρωση!!!

:alien: ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΘΗΝΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ...ΤΟΤΕ Ο. Τ. Ε !

Link to comment
Share on other sites

σημαινει οτι πρεπει να κανεις ολικη σαρωση!!!

Περιμενε.

Αυτο μου το βγαζει σε μερικα ελευθερα καναλια, και ΑΦΟΥ εχω κανει ολικη σαρωση :confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...