Jump to content

Ό,τι αφορά την δορυφορική, ψηφιακή πλατφόρμα της Νova


tsarm
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ 1)ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΠΙΑΤΟ ΚΑΙ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ ΝΑ ΠΙΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ 2) ΑΝ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ( ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΚΕΡΑΙΑ ΓΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΝΩ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ)

Φυσικά και θα πιάνεις τα ελεύθερα δορυφορικά κανάλια με οποιονδήποτε δορυφορικό δέκτη (τα ελληνικά κανάλια δεν είναι ελεύθερα). Η εικόνα θεωρώ ότι είναι καλύτερη, ειδικά σε περιοχές που δεν υπάρχει επαρκής κάλυψη από τις επίγειες κεραίες εκπομπής (ο ουρανός είναι παντού ο ίδιος, εκτός αν βγεις από την περιοχή κάλυψης του δορυφόρου).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω γιατί μεταφέρθηκε το θέμα εδώ. Ας ξεκολλήσουμε λίγο, δορυφορική τηλεόραση ΔΕΝ είναι μόνο η νόβα. Υπάρχουν αρκετοί δορυφόροι εκεί ψηλά και πολύ περισσότερα, φθηνότερα και ποιοτικότερα δορυφορικά μπουκέτα.

 

Θες να το επεξηγησεις λιγο αυτο? Το εχω ακουσει απο πολλους για διαφορα πιατα που βλεπεις οτι θες και δεν ειναι νοβα! ΤΟ κοστος? Ποια καναλια βλεπεις? Και δεν ρωταω να μου τα πεις ολα απλα ταινιες πολλες εχει? Τσαμπιονς Λιγκ βλεπεις? Απο ελληνικα? Οποιος μπορει να δωσει μια απαντηση σε αυτα τα ερωτηματα...

Carpe Viam

[sIGPIC]http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=88993&dateline=1182420673

Εικόνα Υπογραφής σε Χρήση[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θες να το επεξηγησεις λιγο αυτο? Το εχω ακουσει απο πολλους για διαφορα πιατα που βλεπεις οτι θες και δεν ειναι νοβα! ΤΟ κοστος? Ποια καναλια βλεπεις? Και δεν ρωταω να μου τα πεις ολα απλα ταινιες πολλες εχει? Τσαμπιονς Λιγκ βλεπεις? Απο ελληνικα? Οποιος μπορει να δωσει μια απαντηση σε αυτα τα ερωτηματα...

Δεν έχει νόημα να προτείνω κάτι αφού ο καθένας έχει τις δικές του προτιμήσεις. Άλλα κανάλια αναζητά κάποιος που βλέπει αθλητικά κτλ... Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις πρώτα τα μπουκέτα με το περιεχόμενο που σε ενδιαφέρουν (με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις και τα προγράμματά τους), σε ποιους δορυφόρους παίζουν και αν είναι ελύθερα ή όχι. 'Οσον αφορά τη νόβα για κάποιον που θέλει ταινίες, ελληνικά κανάλια σε κάποιο χωριό που δεν τα πιάνει καλά, μισό σούπερ ελληνικό πρωτάθλημα, δευτερότριτα παιχνίδια champions league (από τη νέα χρονιά) μπορεί να δίνει 58 το μήνα. Για μένα που δε θέλω τα ελληνικά (τα έχω ελεύθερα και δεν τα βλέπω κιόλας), δε βλέπω ταινίες, βλέπω free λίγο ελεύθερο ελληνικό πρωτάθλημα (+μπάσκετ), champions league και ευρωλίγκα (1 παιχνίδι), δε νομίζω ότι αξίζει να δίνω για ότι απομένει πάνω από 15 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να προτείνω κάτι αφού ο καθένας έχει τις δικές του προτιμήσεις. Άλλα κανάλια αναζητά κάποιος που βλέπει αθλητικά κτλ... Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις πρώτα τα μπουκέτα με το περιεχόμενο που σε ενδιαφέρουν (με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις και τα προγράμματά τους), σε ποιους δορυφόρους παίζουν και αν είναι ελύθερα ή όχι. 'Οσον αφορά τη νόβα για κάποιον που θέλει ταινίες, ελληνικά κανάλια σε κάποιο χωριό που δεν τα πιάνει καλά, μισό σούπερ ελληνικό πρωτάθλημα, δευτερότριτα παιχνίδια champions league (από τη νέα χρονιά) μπορεί να δίνει 58 το μήνα. Για μένα που δε θέλω τα ελληνικά (τα έχω ελεύθερα και δεν τα βλέπω κιόλας), δε βλέπω ταινίες, βλέπω free λίγο ελεύθερο ελληνικό πρωτάθλημα (+μπάσκετ), champions league και ευρωλίγκα (1 παιχνίδι), δε νομίζω ότι αξίζει να δίνω για ότι απομένει πάνω από 15 ευρώ.

Είσαι λίγο υπερβολικός.Να πεις ότι τα 58 είναι πολλά για την συνδρομή ναι να το δεχτώ.Αλλά όχι ότι μπορείς να βρεις σε ελεύθερα ότι έχει η Νόβα.. Πολλά από αυτά που έγραψες φυσικά και δεν ισχύουν ( μισό ελληνικό πρωτάθλημα,ευρωλίγκα 1 αγώνα,δευτερότριτα c.l κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα θα με ενδιεφερε ενα μπουκετο με τσαμπιονς λιγκ γενικοτερα μπολικη μπαλα και κανενα καναλι/α με ταινιες! Παιζει κατι τετοιο της προκοπης? Εστω να τα βλεπεις ελευθερα αυτα τα ματς κι ας ειναι με κινεζο σχολιαστη...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρει κανείς για νόβα κάπου στην θεσσαλονίκη? με 'συνδρομή'... αν ναι στείλτε μου ένα πμ ευχαριστώ πολύ
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Είσαι λίγο υπερβολικός.Να πεις ότι τα 58 είναι πολλά για την συνδρομή ναι να το δεχτώ.Αλλά όχι ότι μπορείς να βρεις σε ελεύθερα ότι έχει η Νόβα.. Πολλά από αυτά που έγραψες φυσικά και δεν ισχύουν ( μισό ελληνικό πρωτάθλημα,ευρωλίγκα 1 αγώνα,δευτερότριτα c.l κλπ)

Φίλε Βασίλη, φυσικά και μπορούμε να έχουμε διαφορετικές απόψεις. 'Οτι έγραψα αφορά εμένα και τα προσωπικά μου ενδιαφέροντα. Όσον αφορά το τι ισχύει και τι όχι:

1) Μπορεί η νόβα να δείχνει περισσότερα παιχνίδια ελληνικού πρωταθλήματος από τα μισά από άλφα και νετ αλλά να είναι μικρότερης σημασίας.

2) Ευρωλίγκα 1 αγώνα κάθε αγωνιστική πράγματι έβλεπα στο σκάι.

3) Tη νέα σεζόν η νόβα πράγματι δεν θα έχει την πρώτη επιλογή στα παιχνίδια του champions league.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αποχώρηση του TCM απο την πλατφόρμα της ΝΟΒΑ

 

Μία έντονη φημολογία έχει ξεσπάσει τις τελευταίες ώρες γύρω από το κινηματογραφικό κανάλι TCM (Turner Classic Movies) που μεταδίδεται σήμερα μέσα από την συνδρομητική πλατφόρμα της Nova.

 

Σύμφωνα με την φήμη το συνδρομητικό κινηματογραφικό κανάλι αποχωρεί στα τέλη του μήνα Μάιου από την πλατφόρμα και ενδέχεται να αντικατασταθεί από άλλο κινηματογραφικό κανάλι.

 

Έχουμε θέσει ερώτημα στη Nova και εμμένουμε απάντηση στο προσεχές διάστημα. Θα σας ενημερώσουμε σε επόμενη ανάρτηση, αναλυτικά. Το TCM αποτελούσε από τα πρώτα κινηματογραφικά κανάλια της συνδρομητικής εταιρίας και μεταδίδει σήμερα κατ’ εξοχήν κλασικές ταινίες της Turner Entertainment, της Warner Bros. Film, του MGM, της United Artists και της RKO.

 

Το TCM εκπέμπει καθημερινά μετά της δέκα το βράδυ από το κανάλι 207 αναλαμβάνοντας την ζώνη του Cartoon Network.

 

http://mediakaniouz.blogspot.com/2009/05/tcm-nova.html

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετές ημέρες έχουν στείλει μήνυμα (Το γράφει και στη καρτέλα με τις πληροφορίες που υπάρχουν για κάθε εκπομπή. ) "Το TCM κοντά σας έως τις 31/05/09.

Στη θέση 204 υπάρχει πάντως νέο κανάλι το Sumer cinema το οποίο θα αρχίσει να προβάλει από την 01/06/09 ταινίες. Λογικά μοιάζει σαν τον αντικαταστάτη του TCM.

Link to comment
Share on other sites

Ολο το συζηταμε και ολο το αφηνουμε! Τι αξιζει να βαλεις για δορυφορικη περα απο νοβα? Αν εχεις στοχο μπαλα και ταινιες υπαρχει μια συγκεκριμενη προταση? Η νοβα εχει ελληνικο πρωταθλημα για 3 χρονια, το τσαμπιονς λιγκ το πηρε καποιο αλλο ιδωτικο, καποιο παντρεμα παιζει?

Και κατι τεχνικο, καποιος παραπανω εγραψε για ethernet τι κανεις δηλαδη αμα συνδεεσαι?Τι βοηθαει και πως?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδια ειμαι καινουργιος στο forum θελω να ρωτησω αν μπορω να αντιγραψω απο το δισκο του nova pvr μεσω των usb ή απλα το συνδεω με καρτα tv και γραφω οτι βλέπω
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Disney XD http://datgmedianet.com/images/dxd_hover.jpg

Αντικαθιστώντας το Jetix, το Disney XD θα απευθύνεται κυρίως σε αγόρια και στην αναζήτησή τους για εξερευνήσεις, κατορθώματα, αθλήματα, περιπέτεια, μουσική και χιούμορ. Το πρόγραμμα του Disney XD θα διαφοροποιείται καθώς θα περιλαμβάνει τις ταινίες ζωντανής δράσης της Disney, νέα κινούμενα σχέδια αλλά και αρχείου καθώς και τοπικές παραγωγές.

 

Ταυτόχρονα με το Disney XD, ξεκινάει και το DisneyXD.gr, μια συναρπαστική online εμπειρία, μια νέα επιλογή διασκέδασης που περιλαμβάνει διάφορα παιχνίδια. Το Disney XD θα ξεκινήσει την προβολή του αποκλειστικά από την συχνότητα της nova την 3η Οκτωβρίου.

 

Disney Channel http://datgmedianet.com/images/dc_hover.jpg

Στοχεύοντας σε δυο ξεχωριστές ηλικιακές ομάδες, τα παιδιά ηλικίας από 2 έως 5 ετών και 6 έως 14 ετών, καθώς και στις οικογένειές τους, το Disney Channel θα προσφέρει στους Έλληνες τηλεθεατές ένα συναρπαστικό μείγμα προγραμμάτων που περιλαμβάνει την αγαπημένη σειρά ζωντανής δράσης Hannah Montana, τη σειρά κινουμένων σχεδίων Kim Possible και τις Αυθεντικές Ταινίες του Disney Channel High School Musical and Camp Rock. Το κανάλι θα παρουσιάζει επίσης ένα καθημερινό πρόγραμμα ενιαίας θεματολογίας, το Playhouse Disney, με μια γκάμα ψυχαγωγικών και εκπαιδευτικών προγραμμάτων για παιδιά προσχολικής ηλικίας που περιλαμβάνουν το Mickey Mouse Clubhouse και το Handy Manny. Το τηλεοπτικό κανάλι θα ξεκινήσει την προβολή του προγράμματός του την 31η Οκτωβρίου και θα εκπέμπει αποκλειστικά από την συχνότητα της nova για 3 μήνες.

 

Πηγή:in2life.gr

http://www.in2life.gr/features/omni/articles/172829/article.aspx?m=62

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα ότι σε συνδρομητές nova δίνονται εισητήρια του village για ταινίες πρώτης προβολής.Ισχύει κάτι τέτοιο;;Αν ναι,πόσα εισητήρια δίνονται;κάθε πότε;γενικά πληροφορίες!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από σήμερα Τρίτη 20 Οκτωβρίου, το κανάλι Boomerang μιλά ελληνικά !!!

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/0a/Boomerang-logo_(CN).png

 

Οι φωνές των αγαπημένων ηρώων καρτούν, μεταγλωττισμένες πλήρως !!! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

μπορει καποιοσ να με ενημερωσει τι ακριβως παιζεται με το pvr?κατι για σκληρούς δίσκους εχω ακουσει ethernet κλπ.βασικα θελω να μαθω

1) μπορω να συνδεσω 2 τηλεοράσεις και να βλεπω ανεξαρτητα καναλια?

2) η συνδεση πως επιτυγχάνεται?

3) υπαρχει απωλεια σήματος αν απεχουνε οι 2 τηλεοράσεις πχ στα 30m

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα Τρίτη 20 Οκτωβρίου, το κανάλι Boomerang μιλά ελληνικά !!!

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/0a/Boomerang-logo_(CN).png

 

Οι φωνές των αγαπημένων ηρώων καρτούν, μεταγλωττισμένες πλήρως !!! :)

 

καλο αυτο!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

μπορει καποιοσ να με ενημερωσει τι ακριβως παιζεται με το pvr?κατι για σκληρούς δίσκους εχω ακουσει ethernet κλπ.βασικα θελω να μαθω

1) μπορω να συνδεσω 2 τηλεοράσεις και να βλεπω ανεξαρτητα καναλια?

2) η συνδεση πως επιτυγχάνεται?

3) υπαρχει απωλεια σήματος αν απεχουνε οι 2 τηλεοράσεις πχ στα 30m

 

http://www.nova.gr/gr/images/pack2.jpg

 

http://www.nova.gr/gr/part21.asp

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες να ρωτησω κατι.αν βαλω το καινουργιο πακετακι της νοβα 30€/μηνα για τους πρωτους 3 μηνες και το διακοψω μετα το 3μηνο.αν βαλω αλλη καρτουλα παιζει να λειτουργησει?:ninja:
Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες να ρωτησω κατι.αν βαλω το καινουργιο πακετακι της νοβα 30€/μηνα για τους πρωτους 3 μηνες και το διακοψω μετα το 3μηνο.αν βαλω αλλη καρτουλα παιζει να λειτουργησει?:ninja:

 

Κατα αρχάς...

Η προσφορά ισχ'υει με συμβόλαιο 12 μηνών, αρα δε μπορείς να το κόψεις στους 3 μήνες!

Τώρα μισή συνδρομή για 3 μήνες!

Η προσφορά ισχύει για νέες συνδέσεις που θα γίνουν στο full pack, με 12μηνη παραμονή στην υπηρεσία και έως εξαντλήσεως των αποθεμάτων.

 

Πληροφορίες εδώ

 

Επίσης, οι νέοι δέκτες και οι κάρτες είναι "παντρεμένοι" πράγμα που σημαίνει οτι οι κάρτες δε παίζουν σε άλλον δέκτη, ο δέκτης σου δε θα παίξει με άλλη κάρτα και αν κόψεις την συνδρομή μετά το υποχρεωτικό χρόνο ο δέκτης κλειδώνει και δεν βλέπεις ούτε τα ελευθερα κανάλια (περίπου στα 500 στον hotbird απο τον οποίο εκπέμπει και η Nova)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχάς...

Η προσφορά ισχ'υει με συμβόλαιο 12 μηνών, αρα δε μπορείς να το κόψεις στους 3 μήνες!

 

 

Πληροφορίες εδώ

 

Επίσης, οι νέοι δέκτες και οι κάρτες είναι "παντρεμένοι" πράγμα που σημαίνει οτι οι κάρτες δε παίζουν σε άλλον δέκτη, ο δέκτης σου δε θα παίξει με άλλη κάρτα και αν κόψεις την συνδρομή μετά το υποχρεωτικό χρόνο ο δέκτης κλειδώνει και δεν βλέπεις ούτε τα ελευθερα κανάλια (περίπου στα 500 στον hotbird απο τον οποίο εκπέμπει και η Nova)

 

Σε ευχαριστω πολυ...κριμα:X

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από σήμερα , Σάββατο 7 Νοεμβρίου ξεκινά στα ελληνικά και το ''Disney Channel'' !!! :)

 

Σύνολο 4 παιδικά κανάλια που μιλούν ελληνικά ή έχουν ελληνικούς υπότιτλους !!!

 

http://www.nova.gr/gr/images/disney_channel.gif http://www.nova.gr/gr/images/DisneyXD.gif http://www.nova.gr/gr/images/cartoon.gif http://www.nova.gr/gr/images/boomerang.gif

 

http://www.nova.gr/gr/part12.asp

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σ'ολους, εχω τον TECHNISAT MULTΙMEDIA TS 1 με κεραια KU 90CM/100CM WITH MOUNT και MAXIMUM V-2 TWIN LNB ειναι συμβατο με καρτα nova? (νομιμα φυσικα). η κεραια βλεπει ΗΟΤΒΙRD

EYΧΑΡΙΣΤΩ:O

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε καλύτερα το κέντρο εξυπηρέτησης της NOVA στο 210 6602000.

Αυτοί θα σου πουν αν είναι συμβατός ή όχι. :)

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σ'ολους, εχω τον TECHNISAT MULTΙMEDIA TS 1 με κεραια KU 90CM/100CM WITH MOUNT και MAXIMUM V-2 TWIN LNB ειναι συμβατο με καρτα nova? (νομιμα φυσικα). η κεραια βλεπει ΗΟΤΒΙRD

EYΧΑΡΙΣΤΩ:O

 

Απ' οτι βλεπω στα τεχνικα χαρακτηριστικα του, κανει και για δορυφορικη ληψη, δεχεται και καρτα οποτε φυσιολογικα θα κανει!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...