Jump to content

P990i: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες αγόρασα ένα P990i απο UK (orange). Προσπαθώ να του εγκαταστήσω ελληνικά και μου βγ'αζει μυνημα ότι χρειάζεται το SonyEricssonLanguageID version 3.0 εγκατεστημένο. Ξέρετε τι που και πως;

 

Τελικά μετά απο επικοινωνία με το help desk της sony ericsson μου είπαν ότι αυτό οφείλεται στο customization της Orange. Λόγω του ότι είχα πάρει το τηλέφωνο μέσω upgrade δεν είχα δικαίωμα για επίστροφή. Παρόλα αυτά τους το πήγα πίσω, έκανα ένα σχετικό τσαμπουκά με κύριο όπλο ότι στο manual γράφουν ξεκάθαρα ότι μπορούμε να βάλουμε καινούργια γλώσσα πράγμα το όποιο τελικά είναι misleading(τη χρησιμοποιήσα αυτή τη λέξη 5-6 φορές) απο δική τους υπαιτιότητα και μέσα σε 30 λεπτά είχα full refund και είμαι πάλι με το W800 περιμένοντας το Artemis....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/LL_NEO/5373/187775/0/sig80.JPG

Έεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεετσι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να κανω μια ερωτηση σε οποιον εχη εγκαταστηση το navigator και καποιο εορτολογιο δοκιμασε να παρη backup την συσκευη εγω το εβαλα χθες και σημερα εβαλα και ενα εορτολογιο και δυστηχως εφαγα ολη την ημερα απο τις 10 το πρωι εως τωρα 6 το απογευμα και σε συνομιλια με την SE και δεν μπορω να παρω backup με τιποτα ουτε και με χωρις την καρτα που ειναι και αυτη καινουργια 2gb ουτε με την δικια του ουτε τιποτα και χωρις καθολου καρτα και με χειροκινητη επιλογη ουτε καν μονο τις επαφες ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με το back up και τελικα τη ζημια την κανει το εορτολογιο!!

βγαλτο και αν δε δουλευει και παλι κανε επαναφορα στην συσκευη και ολα οκ!!

deepbluezx12r
Link to comment
Share on other sites

Στην σελιδα τις sonyericsson στα χαρακτηριστικα του p990i αναφερει και τα εξης:

 

1)"SVG Tiny 1.1 :Scalable Vector Graphics για εντυπωσιακές κινούμενες ταπετσαρίες, μενού και άλλα στοιχεία γραφικών "

 

2)" Κινούμενα wallpaper – κινούμενες εικόνες φόντου Στην κατάσταση αναμονής, η εικόνα φόντου της οθόνης σας δημιουργεί ένα ευχάριστο μοτίβο γραφικών με ομαλή κίνηση και συνδυασμό χρωμάτων. "

 

 

1)τι ειναι αυτο το SVG TINY? ξερει κανεις?ειναι προγραμμα για να φτιαχνουμε κινουμενα γραφικα?αν ναι ,που το βρισκουμε?ειναι καποιο σιγεκριμενο format εικονας οπως το gif?

εχει βρει κανεις καποιο animated theme?

 

2)Οταν λεει κινουμενα wallpaper προφανως εννοει την εικονα που εχουμε στο κεντρικο μενου,αλλιως θα το ελεγε screensaver.κανω λαθος?η κατασταση αναμονης αυτη δεν ειναι?στο κεντρικο μενου?

Link to comment
Share on other sites

oyi k na enoi 1 na kseris,ikona prostasias othonis den iparhi...toulahiston me tin kanoniki enia..

emfanizi mia ikona i opia meni k knite gia 20 deutera peripou k meta eksafanizete!!!afti den ine prostasia othonis apla mia kinoumeni ikona kapion deuterolepton...prostasia othonis tha eprepe na douleui k na fenete sinehos k ohi gia liga deutera

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κινητό είπαμε οτι έχει πολλα μικρο-προβληματάκια τα οποία αν τα μαζέψεις καταλαβαίνεις οτι βιάστηκαν πολύ να το βγάλουν στην αγορά...Ας ελπίσουμε οτι αυτο θα λυθεί με τα ερχόμενα updates...

To δικό μου πρόβλημα είναι το εξής:

Βάζω το p990 στην βάση του και όλα καλά...Βγάζω το κινητό απο την βάση και κάνει ο υπολογιστής restart.Αν πάλι κλείσω το κινητό ενώ είναι πάνω στη βάση πάλι κάνει restart...Ετσι δε μπορώ ούτε backup να κάνω γιατι χρειάζεται restart to κινητό ούτε και firmware upgrade...Στο laptop δεν το κάνει αυτο γιατί μάλλον έχω Service pack 1 kai όχι 2 όπως στο pc(αυτό το λέω γιατι ένας φίλος έκανε update το κινητό με service pack 1 και μόλις έβαλε το service pack 2 για να μπορέσει να εγκαταστήσει το pc suite του έκανε το ίδιο). Έψαξα και εδώ και σε άλλα forums αλλα κανείς δεν έχει αυτο το πρόβλημα... Τόσο γκαντέμηδες είμαστε???

Καμια ιδέα κανείς??

to kako me to na mi kaneis tipota einai oti den boreis na stamatiseis gia na ksekourasteis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κινητό είπαμε οτι έχει πολλα μικρο-προβληματάκια τα οποία αν τα μαζέψεις καταλαβαίνεις οτι βιάστηκαν πολύ να το βγάλουν στην αγορά...Ας ελπίσουμε οτι αυτο θα λυθεί με τα ερχόμενα updates...

To δικό μου πρόβλημα είναι το εξής:

Βάζω το p990 στην βάση του και όλα καλά...Βγάζω το κινητό απο την βάση και κάνει ο υπολογιστής restart.Αν πάλι κλείσω το κινητό ενώ είναι πάνω στη βάση πάλι κάνει restart...Ετσι δε μπορώ ούτε backup να κάνω γιατι χρειάζεται restart to κινητό ούτε και firmware upgrade...Στο laptop δεν το κάνει αυτο γιατί μάλλον έχω Service pack 1 kai όχι 2 όπως στο pc(αυτό το λέω γιατι ένας φίλος έκανε update το κινητό με service pack 1 και μόλις έβαλε το service pack 2 για να μπορέσει να εγκαταστήσει το pc suite του έκανε το ίδιο). Έψαξα και εδώ και σε άλλα forums αλλα κανείς δεν έχει αυτο το πρόβλημα... Τόσο γκαντέμηδες είμαστε???

Καμια ιδέα κανείς??

 

Δοκίμασες να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση Pc Suite από το site της SE;

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με το back up και τελικα τη ζημια την κανει το εορτολογιο!!

βγαλτο και αν δε δουλευει και παλι κανε επαναφορα στην συσκευη και ολα οκ!!

 

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα βρηκα τελικα οτι με χειροκινητη επιλογη και εχωντας μη επιλεγμενες τις ρυθμισης τελικα πηρα backup Τωρα τι θα γινη μετα απο αναβαθμιση και επαναφορα δεν ξερω παντως τωρα εμφανιστηκε και ενα ΝΕΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ μετα απο ΛΗΨΗ ενος βιντεο διαρκειας εναμιση λεπτου οταν παω να το δω κανη επανεκινηση και ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΗ ποσα θελη να μας τρελανη τραβηξα και 2 και 3 με τις ιδιες ακριβως ρυθμισης χωρις να αλαξω τιποτα και τα παιζη κανονικα αυτο το οποιο δεν παιζη το βαζω στο pc την (καρτα μονο) στο καρτ ριντερ και το βλεπω κανονικα ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΠΕΖΩΝΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ .Οσο για το προαναφερωμενο προβλημα backup αφου τους ελεγα οτι βγαζη κωδικο σφαλματος 1000080 επρεπε να γνωριζουνε τι σημενη αυτος ο αριθμος ειμαι μηχανικος αυτωκινητων εχω διαγνωστικα που βγαζουνε καποιους κωδικους και εχω και βιβλιο με τους κωδικους σε περιπτωση που δεν υπαρχη επεξηγηση τις βλαβης αλλα και στην εξυπερετηση πελατων κοιμουντε ξερουνε το 1 τοις 100 απο τα προβληματα και συνεχως λενε 1 λεπτο περιμενεται για να ρωτησουνε ο ενας τον αλλο (Ο ΤΥΦΛΟΣ ΤΟΝ ΣΤΡΑΒΩ)και οχι τον μονοφθαλμο γιατι δεν υπαρχη .:mad: :mad: :mad: :mad: :confused: :confused: :confused:

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση Pc Suite από το site της SE;

 

Ναι κατέβασα ότι τελευταίο υπήρχε. Ίσως κάποια ασυμβατότητα του service pack με το motherboard ή γενικότερα με το hardware του pc μου...

Αν έχεται κάτι άλλο στο μυαλό σας θα χαρώ να το ακούσω...

to kako me to na mi kaneis tipota einai oti den boreis na stamatiseis gia na ksekourasteis
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, Είναι η πρώτη μου φορά που γράφω στο φόρουμ και θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας.

Εδώ και δέκα μέρες είμαι ευτυχής κάτοχος του p990i (παλαιότερα είχα το p800) το οποίο πήρα από τη Vodafone με ότι αυτό συνεπάγεται. Γενικά είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από τη συσκευή αλλά αντιμετωπίζω μερικά προβλήματα.:worry:

Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω backup το κινητό. Έχω την τελευταία έκδοση του firmware αλλά όχι και του Pc Suite. Όταν πάω να κάνω backup αυτό κολλάει σε κάποιο σημείο και μου λέει ότι ” συσκευή δεν αποκρίνεται”

Αυτό γίνεται στο σημείο που ήδη έχει γίνει μία επανεκκίνηση και γράψει “backup in progress” και μετά που ξεκινάει η δεύτερη επανεκκίνηση τότε είναι σαν να μη βλέπει το κινητό ο υπολογιστής και βγάζει το παραπάνω μήνυμα .

Σε αυτό το σημείο θέλω να σημειώσω ότι αν έχω το κινητό στη βάση και το βγάλω μετά αν θελήσω να το βάλω ξανά ο υπολογιστής δεν το βλέπει και είμαι αναγκασμένος να κάνω επανεκκίνηση! Πιστεύω ότι αυτά τα δύο σχετίζονται μεταξύ τους. :shifty:

Το άλλο που με απασχολεί δεν ξέρω αν θα πρέπει να το αποκαλέσω ακριβώς “πρόβλημα” γιατί αυτό είναι αν και το πώς μπορώ να κάνω να βγάλω τα λογότυπα της Vodafone από το μενού και γενικά τις ρυθμίσεις της Vodafone χωρίς όμως να το πάω σε κάποιο κατάστημα αλλά να το κάνω μόνος από το Internet.:cool:

Όποιος μπορεί παρακαλώ ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο myphone!

 

Μήπως όταν κάνεις backup, είναι ανοιχτό στην μνήμη του pc κάποιο antivirus; Συνήθως αυτά μπλοκάρουν την διαδικασία.

 

Όσον αναφορά για το vodafon live menu, έχω απαντήσει εδώ.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Να και ενα καλο επιτελους.

Αγορασα αυτο.....

http://***.pl@isio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69975922&product=870447

και σωθηκα!!!

Απλα,γρηγορα,ευκολα...φθηνα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο myphone!

 

Μήπως όταν κάνεις backup, είναι ανοιχτό στην μνήμη του pc κάποιο antivirus; Συνήθως αυτά μπλοκάρουν την διαδικασία.

 

Όσον αναφορά για το vodafon live menu, έχω απαντήσει εδώ.

Το έχω δοκιμάσει και αυτό και πάλι δεν γίνεται τίποτα.Πάντως όποτε το συνδέω στον υπολογιστή ακούγεται πάντα ο ήχος που κάνει όταν συνδέεις κάποια συσκευή.Το ίδιο και όταν το αποσυνδέω.Τι να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα βρηκα τελικα οτι με χειροκινητη επιλογη και εχωντας μη επιλεγμενες τις ρυθμισης τελικα πηρα backup Τωρα τι θα γινη μετα απο αναβαθμιση και επαναφορα δεν ξερω παντως τωρα εμφανιστηκε και ενα ΝΕΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ μετα απο ΛΗΨΗ ενος βιντεο διαρκειας εναμιση λεπτου οταν παω να το δω κανη επανεκινηση και ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΗ ποσα θελη να μας τρελανη τραβηξα και 2 και 3 με τις ιδιες ακριβως ρυθμισης χωρις να αλαξω τιποτα και τα παιζη κανονικα αυτο το οποιο δεν παιζη το βαζω στο pc την (καρτα μονο) στο καρτ ριντερ και το βλεπω κανονικα ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΠΕΖΩΝΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ .Οσο για το προαναφερωμενο προβλημα backup αφου τους ελεγα οτι βγαζη κωδικο σφαλματος 1000080 επρεπε να γνωριζουνε τι σημενη αυτος ο αριθμος ειμαι μηχανικος αυτωκινητων εχω διαγνωστικα που βγαζουνε καποιους κωδικους και εχω και βιβλιο με τους κωδικους σε περιπτωση που δεν υπαρχη επεξηγηση τις βλαβης αλλα και στην εξυπερετηση πελατων κοιμουντε ξερουνε το 1 τοις 100 απο τα προβληματα και συνεχως λενε 1 λεπτο περιμενεται για να ρωτησουνε ο ενας τον αλλο (Ο ΤΥΦΛΟΣ ΤΟΝ ΣΤΡΑΒΩ)και οχι τον μονοφθαλμο γιατι δεν υπαρχη .:mad: :mad: :mad: :mad: :confused: :confused: :confused:

τι εννοεις χειροκινητη επιλογη?

deepbluezx12r
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει και αυτό και πάλι δεν γίνεται τίποτα.Πάντως όποτε το συνδέω στον υπολογιστή ακούγεται πάντα ο ήχος που κάνει όταν συνδέεις κάποια συσκευή.Το ίδιο και όταν το αποσυνδέω.Τι να φταιει?

 

Καλό θα ήταν να κάνεις απεγκατάσταση τους drivers της βάσης, όπως επίσης και το pc suit και να τα περάσεις απο την αρχή.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις χειροκινητη επιλογη?

 

ΣΤΗ λειτουργια του backup υπαρχη επιλογη για να επιλεξης πια αρχεια-επαφες-ρυθμισης κλπ θελης να παρη backup εκη θα μαρκαρης οσα θελης και οταν δεν εχω μαρκαρισμενη την επιλογη ρυθμισης και εχω ολα τα υπολοιπα το backup γινετε κανονικα

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Επειδή παλαιότερα είχε αναφερθεί κάποιο πρόβλημα στο ξυπνητήρι.....

Μπορώ να σας πώ ότι το χρησιμοποιώ εδώ και 3 εβδομάδες καθημερινά (αφού το ρύθμισα να λειτουργεί ΜΟΝΟ την εργάσιμες μέρες) και δεν μου έχει χτυπήσει ΠΟΤΕ Σάββατο ή Κυριακή...

 

Μήπως μερικά προβλήματα που έχουμε καταλογίσει στην συσκευή είναι δικά μας λάθη ή λανθασμένες ρυθμίσεις???

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παλαιότερα είχε αναφερθεί κάποιο πρόβλημα στο ξυπνητήρι.....

Μπορώ να σας πώ ότι το χρησιμοποιώ εδώ και 3 εβδομάδες καθημερινά (αφού το ρύθμισα να λειτουργεί ΜΟΝΟ την εργάσιμες μέρες) και δεν μου έχει χτυπήσει ΠΟΤΕ Σάββατο ή Κυριακή...

 

Μήπως μερικά προβλήματα που έχουμε καταλογίσει στην συσκευή είναι δικά μας λάθη ή λανθασμένες ρυθμίσεις???

 

Όχι δεν είναι δικά μας λάθη. Λες να μας είναι τόσο δύσκολο να του ορίσουμε να χτυπάει εργάσιμες;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι δικά μας λάθη. Λες να μας είναι τόσο δύσκολο να του ορίσουμε να χτυπάει εργάσιμες;

 

Τότε είναι ένα πρόβλημα που δεν το έχουν όλες οι συσκευές...

 

Έχεις ορίσει ποιές είναι οι εργάσιμες ημέρες ???

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Τότε είναι ένα πρόβλημα που δεν το έχουν όλες οι συσκευές...

 

Έχεις ορίσει ποιές είναι οι εργάσιμες ημέρες ???

 

 

Βεβαίως και έχω ορίσει σωστά τις εργάσιμες. Αλλά δεν χτυπάει όλες τις Κυριακές, μου χτυπάει περίπου μια στις 4 Κυριακές χωρίς να έχω πειράξει κάτι στο ξυπνητήρι..

Είναι κάποιο bug του λειτουργικού, δε νομίζω να είναι προβληματικές οι συσκευές που χτυπάνε κάποιες Κυριακές. Το πιο πιθανό είναι υπό συνθήκες να προκαλείται χτύπημα την Κυριακή, τώρα μπορεί να είναι και κάτι άσχετο, π.χ. αν είχες το Σάββατο υπενθύμιση ή κάτι τέτοιο άσχετο κουλό.. αυτό πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!Μου συνέβη το εξής και θα ήθελα την βοήθεια σας, αν υπάρχει φυσικά λύση.Έκανα μια αναπάντητη κλήση το Σάββατο, την οποία όμως το κινητό ΔΕΝ εμφάνισε/εμφανίζει στις εξερχόμενες κλήσεις.Το πρόβλημα είναι οτι αυτό το αντιλήφθηκα την Κυριακή, πολύ αργά δηλαδή.Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάπου αλλού μέσα στο κινητό αυτός ο αριθμός μιας που τον χρειάζομαι;) ???Στα Νοκια υπήρχε το μητρώο, call log,κάπως έτσι δεν θυμάμαι ακριβώς που εμφάνιζε τις κλήσεις έστω και αν τις είχες σβήσει.

Υπάρχει λύση???

Ευχαριστώ...

 

Αντώνης...

Περπατάμε παράλληλα...και όλα θα γίνουν κατάλληλα (?) για να σμίξουμε πάλι...Μέχρι τότε θα.... έχω εναν πόλεμο ανοιχτό....ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

Έχω κι εγώ το p990 αλλά έχω ένα πρόβλημα.

Δεν μου χτυπάει το ξυπνητήρι όταν είναι κλειστο το κινητό!

Τι διάολο γίνεται?Υπάρχει ρύθμιση που να το καθορίζει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Όχι...

 

Το ξυπνητήρι δεν λειτουργεί όταν το κινητό είναι κλειστό...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε τί λες?

Εμένα μου χτύπησε στην αρχή 2-3 φορές δοκιμαστικά το ξυπνητήρι με κλειστό το κινητο, μετά έκανα την ανβάθμιση και τώρα δεν μου χτυπάει.Αφού είχαν πει ότι στο 990 το είχαν φτιάξει το θέμα με το ξυπνητήρι να χτυπάει όταν είναι κλειστό

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση φιλτατοι........ η εκδοση αναβαθμισης λογισμικου 2.6.1.1.7. exe ειναι η τελευταια αναβαθμιση της SE???? Ειναι η πολυαναμενομενη???Οχι ετσι?Γιατι ελλειπα 2 εβδομαδες και εχασα την μπαλα....

 

Thanx!!:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...