Jump to content

P990i: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας πούμε οτι γράφεις ενα μήνυμα.και θέλεις να γράψεις 2 γράμματα που είναι στο ίδιο αριθμό.Πρέπει να περιμένεις λίγο μέχρι να γράψεις το επόμενο ή πατάς κανένα κουμπί για πιο γρήγορα?γιατί δεν έχω βρεί κάτι ακόμα και εχω σπαστεί... λιγάκι!
Περπατάμε παράλληλα...και όλα θα γίνουν κατάλληλα (?) για να σμίξουμε πάλι...Μέχρι τότε θα.... έχω εναν πόλεμο ανοιχτό....ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε fotisbasm, αν τυχόν ο router είχε κλείδωμα σε mac addresses τότε θα έβγαζε λουκετάκι. Στο κάτω κάτω, στο Mall τα υφιστάμενα δίκτυα είναι hotspots, οπότε δεν υπάρχει κανένα κλείδωμα. Οπότε ξαναρωτάω: Καμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε fotisbasm, αν τυχόν ο router είχε κλείδωμα σε mac addresses τότε θα έβγαζε λουκετάκι. Στο κάτω κάτω, στο Mall τα υφιστάμενα δίκτυα είναι hotspots, οπότε δεν υπάρχει κανένα κλείδωμα. Οπότε ξαναρωτάω: Καμία ιδέα?

 

 

Συμφωνώ με τον fotisbasm.

Το ότι βλέπεις τα wifi τους δεν σημαίνει ότι μπορείς να συνδεθείς ή ότι φτιάχτηκαν για σένα. Π.χ. στο mall βρίσκεις 3-4 Athens mall, και στον 1ο όροφο ένα Germanos, δε νομίζω να είναι για εμάς...

Αντιθέτως, στο starbucks του mall με την καρτούλα ή με ένα sms μπορείς να αποκτήσεις κωδικό και πάει μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, με Laptop έχω συνδεθεί κανονικά στα δίκτυα του Mall (χωρίς mac, χωρίς τίποτα). Άρα πρέπει να υπάρχει θέμα με το κινητό (αααααα! ξέχασα να σας πω ότι στην αρχή είχα μπεί κανα δυο φορές κανονικά και με το κινητό). Έχω την εντύπωση ότι το P990 έχει φάει κόλλημα γενικά με τους λογαριασμούς που του έχω ορίσει (δεν έχω κάνει καμιά μ...α, ξέρω απ΄αυτά). Άφού πάντως εσείς το έχετε δοκιμάσει σε άλλα δίκτυα και παίζει, θα πρέπει να υποθέσω ότι το πρόβλημα είναι συγκεκριμένα στο δικό μου. Τέλος πάντων, τα λέμε!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, με Laptop έχω συνδεθεί κανονικά στα δίκτυα του Mall (χωρίς mac, χωρίς τίποτα). Άρα πρέπει να υπάρχει θέμα με το κινητό (αααααα! ξέχασα να σας πω ότι στην αρχή είχα μπεί κανα δυο φορές κανονικά και με το κινητό). Έχω την εντύπωση ότι το P990 έχει φάει κόλλημα γενικά με τους λογαριασμούς που του έχω ορίσει (δεν έχω κάνει καμιά μ...α, ξέρω απ΄αυτά). Άφού πάντως εσείς το έχετε δοκιμάσει σε άλλα δίκτυα και παίζει, θα πρέπει να υποθέσω ότι το πρόβλημα είναι συγκεκριμένα στο δικό μου. Τέλος πάντων, τα λέμε!

 

Γειαααά...

Link to comment
Share on other sites

Προς τα δύο κοκόρια παραπάνω....

 

Είναι "καταλαβαίνω" :lol:

 

Πέρα απο την πλάκα τώρα. Στο θέμα με την πρόσβαση απο δημόσια Hot spots μπορώ να πω οτι έχετε και οι δύο δίκιο... Καταρχάς στο Mall είχα συνδεθεί κανονικά (και σέρφαρα για 5 λεπτά χάρη γούστου) απο ένα σημείο στα Rubby. Απο την άλλη μια δεύτερη φορά που το προσπάθησα, μου έβγαλε οτι συνδέθηκα κανονικά, αλλά δεν μπορούσα να ανανεώσω το handy.Μου έβγαζε συνεχώς σφάλμα, αν και κάτω, έβλεπα την "υδρόγειο" να επικοινωνεί. Αυτο συμβαίνει γιατί τα συγκεκριμένα Hot spot (σαν το δεύτερο δλδ) σε αφήνουν να συνδεθείς, αλλά για να κάνεις πλοήγηση/χρήση του ίντερνετ , θα πρέπει να βάλεις Username/password για να συνεχίσεις. Ανοίξτε τον web browser και θα σας βγάλει στην αρχική σελίδα για να δώσετε κωδικό.

Τους κωδικούς τους πέρνετε είτε με sms είτε με κάρτα προπληρωμένου χρόνου (όπως προαναφέρθηκε σωστά απο κάποιον φίλο παραπάνω).

 

Για το Mac ad τώρα, και μένα στο σπίτι μου , δεν μου βγάζει λουκέτο σε κανένα απο τα Pc, ούτε και στο κινητό φυσικά. Έχω 2 pc και το 990 με wireless και σε κανένα η σύνδεση δεν φαίνεται με λουκέτο, παρόλο που έχω αφήσει ΜΟΝΟ αυτές τις 3 mac να συνδέονται. Όταν προσπάθησα να μπώ με ένα λαπιτόπι έφαγα χυλόπιτα κανονικά.Και στο λαπιτόπι , δεν φαινόταν πουθενά οτι η σύνδεση ήταν κλειδωμένη. Απλά δεν έμπαινε. Αυτά όμως με τον Router.

 

Όταν έστησα ασύρματο δίκτυο, (Το οποίο δεν μου γέμισε το μάτι και το έσπασα), επειδή το είχα κλειδώσει για τους απέξω με κωδικό, εμφανίζονταν κανονικότατα το λουκετάκι, ΚΑΙ , ζήταγε κωδικό για να συνδεθεί κάποιος σε αυτό.

 

Και χωρίς να θέλω να σας θήξω, τα παραπάνω σας τα λέει ένας που δηλώνει ΑΣΧΕΤΟΣ με το wifi.

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Στο PC μου εκτός απο το PC Suite for Smartphones είναι εγκατεστημένα και το παλιο 910 Pc Suite & Se PC suite για να εξυπηρετούνται ένα Κ800ι & ένα W810. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα (υπόθεση κάνω) να μου δημιουργεί προβλήματα ορισμένες φορές όταν συνδέω το Ρ990. Εξηγούμαι, είχα γράψει σε παλιότερο post ότι δεν με αφήνει να κάνω εγκατάσταση εφαρμογών πλήν όμως διαπίστωσα ότι μετά απο restart (Pc ή κινητού) όλα παίζουν μια χαρά. έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Είναι δυνατόν να γίνεται comflict?

Επίσης θέλω να επαναλάβω την ερώτηση που έκανα και παλιότερα (και απάντηση δεν πήρα) Στο my computer όταν βλέπουμε το Ρ990 διαχείριση αρχείων της Telca όπως αναφέρεται βλέπει κανείς άλλος ΔΥΟ φορές το memory stick?

Λέω "ΟΧΙ" στα greeklish !!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο PC μου εκτός απο το PC Suite for Smartphones είναι εγκατεστημένα και το παλιο 910 Pc Suite & Se PC suite για να εξυπηρετούνται ένα Κ800ι & ένα W810. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα (υπόθεση κάνω) να μου δημιουργεί προβλήματα ορισμένες φορές όταν συνδέω το Ρ990. Εξηγούμαι, είχα γράψει σε παλιότερο post ότι δεν με αφήνει να κάνω εγκατάσταση εφαρμογών πλήν όμως διαπίστωσα ότι μετά απο restart (Pc ή κινητού) όλα παίζουν μια χαρά. έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Είναι δυνατόν να γίνεται comflict?

Επίσης θέλω να επαναλάβω την ερώτηση που έκανα και παλιότερα (και απάντηση δεν πήρα) Στο my computer όταν βλέπουμε το Ρ990 διαχείριση αρχείων της Telca όπως αναφέρεται βλέπει κανείς άλλος ΔΥΟ φορές το memory stick?

 

Επειδή και εγώ στον υπολογιστή μου έχω το pc suite του Ρ910 πιστέυω ότι αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορώ να συνδέσω το Ρ990 με usb και έτσι δεν μπορώ να πάρω backup...

 

Με bluetooth συνδέεται κανονικά και ευτυχώς μπορώ και κάνω συγχρονισμό...;)

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Εχετε κατεβάσει το τελευταίο pcsuite? Σε μένα έπαιζαν και τα δύο κανονικά...

 

Γ.

 

Ναι γιώργο έχω βάλει την τελευταία απο το site της SE...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Για όσους ψάχνονται με τις ρυθμίσεις του καθαρού Gprs και για MMS πήγα απο το κινητό Εργαλεία>πίνακας ελέγχου>σθνδέσεις>οδηγός Internet και επιτέλους δούλεψε το Gprs στο κινητό μου!!:p

Απλά πατάτε οκ και τις κατεβάζει μόνο του!!:D

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου στέλνουν κάτι μέσο ΒΤ το αποθηκεύει σαν μήνυμα στα SMS !

Πως γίνετε να τα αποθηκεύει αυτόματα σε ένα φάκελο που θα του πω εγώ ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μηπως καποιος ξερει τα settings για gmail?

 

Μπορεις να μπεις στο gmail, go to options, και δες εκει. τα εχουν χαρτι και καλαμαρι (ποπ λογαριασμοι). Δεν τα θυμαμαι δυστυχως απεξω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου στέλνουν κάτι μέσο ΒΤ το αποθηκεύει σαν μήνυμα στα SMS !

Πως γίνετε να τα αποθηκεύει αυτόματα σε ένα φάκελο που θα του πω εγώ ?

 

Μέχρι τώρα εν γίνεται. Και μην σου πω και ψέματα δεν νομίζω να αλλάξει αυτό με αναβάθμιση.

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μπεις στο gmail, go to options, και δες εκει. τα εχουν χαρτι και καλαμαρι (ποπ λογαριασμοι). Δεν τα θυμαμαι δυστυχως απεξω.

 

Thanks men,τα βρηκα!(αλλα δεν μου δουλευει....:( )

 

Α! Και κατι αλλο, πως μου φαινετε οτι παει το ρολοί συνεχεια πισω......δηλδ. χανει λεπτα....το εχει προσεξει κ καποιος αλλος???

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το κινητο παντως μου δειχνει το μελλον στο ετος 2009! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ στον υπολογιστή μου έχω το pc suite του Ρ910 πιστέυω ότι αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορώ να συνδέσω το Ρ990 με usb και έτσι δεν μπορώ να πάρω backup...

 

Με bluetooth συνδέεται κανονικά και ευτυχώς μπορώ και κάνω συγχρονισμό...;)

 

 

εγώ δεν είπα ότι δε με αφήνει να συνδεθώ με USB. Συνδέομαι κανονικότατα μερικές φορές όμως με αφήνει να εγκαταστήσω εφαρμογή στο κινητό και άλλες όχι. Επίσης back up μπορώ να κάνω και το PC suite είναι το τελευταίο σύμφωνα με την εταιρεία.

Μήπως μπορεί κάπιος να μου πεί τελικά αν στον Windows Explorer όταν το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο του εμφανίζει μία ή δύο φορές το memory stick?

Λέω "ΟΧΙ" στα greeklish !!!!
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν είπα ότι δε με αφήνει να συνδεθώ με USB. Συνδέομαι κανονικότατα μερικές φορές όμως με αφήνει να εγκαταστήσω εφαρμογή στο κινητό και άλλες όχι. Επίσης back up μπορώ να κάνω και το PC suite είναι το τελευταίο σύμφωνα με την εταιρεία.

Μήπως μπορεί κάπιος να μου πεί τελικά αν στον Windows Explorer όταν το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο του εμφανίζει μία ή δύο φορές το memory stick?

 

Μου το εμφανίζει 1 φορά όπως πρέπει να είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να δει video (trailers) σε streaming μέσω wifi ας πάει εδώ (μέσω του κινητού του εννοείται):

http://mobil.svt.se/svt/road/Classic/shared/mediacenter/navigationMobil.jsp?d=46819

 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει μπορεί να μου εξηγήσει γιατί όταν πάω σε σελίδες όπως το bbc ή άλλες δεν παίζει το βίντεο που είναι σε realplayer; Ενώ έχω παρατηρήσει ότι παίζει κανονικά σε streaming μόνο τα βίντεο που το link τους ξεκινάει από rtsp://....

 

Τέλος, γνωρίζει κανείς τις διευθύνσεις ελληνικών καναλιών (mega, antena, ert κ.τ.ο) ώστε να μπορεί κανείς να παρακολουθήσει τα κανάλια αυτά από το κινητό μέσω μέσω wifi.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οπως είπα και στο άλλο νήμα, με ενημέρωσαν απο Vodafone, ότι οι VL συσκευές διαθέτουν πλέον την αναβάθμιση, η οποία δεν έχει το πρόβλημα των Ελληνικών, και αναμένεται λίαν συντόμως, και για τα απλά.

 

Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, μου το είπαν στην Vodafone Κηφισιάς...

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

kai se emena to bgazei to + dipla apo kathe onoma...

 

alla paidia simera (extes ekana k egw anavathmisi) trwei kolimata otan me pernoun h' paw na parw thl pou prepei na vgalw tin mpataria gia na sinexisei...

mou to exei 3-4fores... paw na parw thl kai kolaei.. otan me pernoun pataw apantisi kai kolaei...

to kanei se kanenan allo?

 

meta tin anavathmisi den mou kolaei ostoso tha ginei kai kainouria anavathmisi

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι να πω.... πολλά προβλήματα για ένα τηλέφωνο που τόσους τόσους μήνες κατασκευαζόταν. Και συν τοις αλλοις είναι και κουφά (χάνει λεπτά το ρολόι, οτι να ναι ξυπνητήρι,greek sms bug...). Είχα το Ρ910 και πραγματικά ήταν το καλύτερο τηλ που είχα ποτέ. Δυστυχώς παρέδωσε πνεύμα (και στο σερβις ήταν τραγικοι οι τύποι).

Τώρα σκεπτομουν να πάω για το 990 μιας και πλέον όλα έχουν 2 χρονια εγγύηση, αλλα με τόσο προβλήματα φοβάμαι μην κλαίω τα λεφτά μου. Ασε που εχουν γίνει αμφιβόλου εργονομίας και λειτουργικότητας αλλαγές (no mini jack, 3-way jog κλπ)

Επίσης, αν μπορεί κάποιος που έκανε τη μετάβαση από το 910 στο 990 να έλεγε τις εντυπώσεις του θα ήμουν υπόχρεος!

 

Thanks!

 

episis eixa to 910 kai tora to 990 kai eimoun eyxaristimeni perissotero me to 910 ostoso exei poli pio oraia pragmata to 990 an anavathmisoun to leitourgiko

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...