Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Σκέδαση το β δεν ειναι; :confused:

Εγω αυτο εβαλα παντως

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:!: ΔΙΟΡΘΩΣΗ εκφωνήσεων Φυσικής Γ' Λυκείου - Θετ. Κατ.

 

Αγαπητοί συνεργάτες σας ενημερώνουμε ότι στην εκφώνηση του μαθήματος της Φυσικής Γ' Λυκείου Θετικής Κατεύθυνσης έγιναν οι εξής διορθώσεις :( :

 

 

Στο ζήτημα 2.2, στο σημείο

"..έως τη χρονική στιγμή t είναι: ..", στο t προστίθεται δείκτης και γίνεται

"...έως τη χρονική στιγμή t1 είναι: .."

 

Στο ζήτημα 2.3, η φράση

"... . Για χρονικό διάστημα Δt= 2,5 sec ....."

αντικαθίσταται από τη φράση

".. . Για χρονικό διάστημα από 0 έως 2,5 sec ....."

 

Στο ζήτημα 2.3, η φράση

".., τον οποίο ο παρατηρητής, ..."

αντικαθίσταται από τη φράση

".., ακίνητος παρατηρητής, ....."

 

Στο ζήτημα 4, στο τέλος προστέθηκε:

Δίνεται g = 10 m/sec2

 

Οι παραπάνω διορθώσεις έχουν ενσωματωθεί στο αρχείο της εκφώνησης από τις 12:10 μ.μ. της Κυριακής.

 

Φιλικά

Χαράλαμπος Γιαννακίδης

Μαθηματικός - Φροντιστής

Του Θεού να γίνεται :!: e-Κιμωλία...εργαλείο εκπαίδευσης
Link to comment
Share on other sites

sto http://www.synolo.org/ ,sto οριζοντες στο http://www.in.gr

και σε αλλα φροντιστηρια

 

ευχαριστω πολυ!!στο in.gr βρηκα οτι ηθελα.. :)

XLVI
Link to comment
Share on other sites

Σκέδαση το β δεν ειναι; :confused:

Εγω αυτο εβαλα παντως

 

Ναι ναι αυτό είναι! Μην σε ανησυχεί! Κι εγώ το διόρθωσα μετά...

And I said what about Breakfast At Tiffany's?
Link to comment
Share on other sites

Tης Ν. γλωσσας τα θεματα τα εχει καποιος και αν του ειναι ευκολο να τα ανεβασει?

Χημεια στις 6/5 δινουν?

 

Ναι,η Χημεία έχει προγραμματιστεί για τις 6/5

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απαντήσεις στα θέματα της Φυσ Κατ στον Οεφε έχει κανείς?Έυχαριστώ πολύ.

 

Ρίχνοντας μια ματιά 1-2 σελίδες πίσω στο ίδιο topic βρίσκεις αυτό http://www.e-kimolia.gr/oefe/7.htm

 

Edit: Με πρόλαβε ο usak για μερικά δευτερόλεπτα :P

Link to comment
Share on other sites

παιδια κ γω σας εκλιπαρω οποιο καλο παιδακι εχει θεματα στατιστικης αν γινεται να μου τα στειλει... ευχαριστω πολυ...

(john-ian@hotmail.com)

 

 

(ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΝΕΙ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤ.)

Σε ενα θεμα Σ/Λ ελεγε "με βαση την ικανοτητα αναπτυξης των βακτηριων παρουσια αντιβιωτικου, γινεται επιλογη των βακτηριων που εχουν προσλαβει πλασμιδιο, ειτε αυτο ειναι ανασυνδυασμενου ειτε οχι."

Συμφωνα με τη θεωρια του σχολικου, αυτο ισχυει μόνο για τα βακτηρια που εχουν προσλαβει ΑΝΑΣΥΝΔΥΑΣΜΕΝΟ πλασμιδιο, γιατι αυτα περιεχουν ΕΝΑ γονιδιο ανθεκτικοτητας σε αντιβιωτικο (σε αντιθεση με εκεινα που δεν εχουν ανασυνδυασμενο πλασμιδιο, τα οποια περιεχουν ΔΥΟ γονιδια ανθεκτικοτητας //το ενα το κοβει η EcoRI // --- αυτο μου το πε ενας καθηγητης)...

 

εμενα ομως που ειπε ενας αλλος καθηγητης οτι ειναι Σωστη η προταση... εσεις εχετε καθολου ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Εδω ολο και κανα διαγωνισμα του ΟΕΦΕ θα βρειτε :D

Πριν λιγο τα ανακαλυψα

Διοικηση επιχειρησεων αραγε δεν υπαρχει; :X

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Άντε παιδιά να βάλουμε όλοι τώρα όλες μας τις

δυνάμεις!

19 μέρες έμειναν να τα δώσουμε όλα

και μετά φοιτητές!!!

 

Άρχισα επανάληψη και την οργάνωση αν και

είναι πολύ δύσκολη η αποστήθιση (απορώ τις

θεωριτικής πως μπορούν!)

 

Μην μείνετε στα ΣΟΣ όλα παίζουν και προσέξτε

και την τελευταία λεπτομέρια η επιτροπή αυτά

βάζει.

 

Εύχομαι όλοι να βγάλουμε περισσότερα από 17.000 μόρια

και να μπούμε εκεί που θέλουμε.

 

Για όσους κάνουν αθλήματα όπως και εγώ και

δεν φτάνουν τα όρια, εγώ τελικά χθες μετά

από 1 μήνα τα πέρασα όλα να μην ανησυχούν

υπάρχει χρόνος.

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

:) :D

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

den douleui to link.

 

sorry gia ta greeklish alla eimai me foriti siskeui

 

Lol!!!

 

Τα βγαλανε :D

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια κ γω σας εκλιπαρω οποιο καλο παιδακι εχει θεματα στατιστικης αν γινεται να μου τα στειλει... ευχαριστω πολυ...

(john-ian@hotmail.com)

 

 

(ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΝΕΙ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤ.)

Σε ενα θεμα Σ/Λ ελεγε "με βαση την ικανοτητα αναπτυξης των βακτηριων παρουσια αντιβιωτικου, γινεται επιλογη των βακτηριων που εχουν προσλαβει πλασμιδιο, ειτε αυτο ειναι ανασυνδυασμενου ειτε οχι."

Συμφωνα με τη θεωρια του σχολικου, αυτο ισχυει μόνο για τα βακτηρια που εχουν προσλαβει ΑΝΑΣΥΝΔΥΑΣΜΕΝΟ πλασμιδιο, γιατι αυτα περιεχουν ΕΝΑ γονιδιο ανθεκτικοτητας σε αντιβιωτικο (σε αντιθεση με εκεινα που δεν εχουν ανασυνδυασμενο πλασμιδιο, τα οποια περιεχουν ΔΥΟ γονιδια ανθεκτικοτητας //το ενα το κοβει η EcoRI // --- αυτο μου το πε ενας καθηγητης)...

 

εμενα ομως που ειπε ενας αλλος καθηγητης οτι ειναι Σωστη η προταση... εσεις εχετε καθολου ιδεα?

Αυτα τα πραγματα ειναι τελειως ξεκαθαρα . σαφως και ειναι σωστη η προταση . ποιος ηλιθιος καθηγητς λεει αυτα τα πραγματα στους μαθητες του ? που ακουστηκε 2 γονιδια ανθεκτικοτητας ? δεν με ενδιαφερει( οπως και εσενα !) αν υπαρχουν 2,3 η και 103 γονιδια ανθεκτικοτητας, γιατι απλα το ΣΧΟΛΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ δεν αναφερει τιποτα για τον αριθμο τους στο 4 ! η μαλλον αν το δεις στεγνα αναγερει μονο 1 στην προηγουμενη στηλη . θα μου πεις τωρα η προταση του βιβλιου λεει οτι αυτο γινεται για να επιλεξουμε βακτηρια που εχουν προσλαβει ανασυνδυασμενα πλασμιδια . στην προηγουμενη στηλη παλι λεει ομως οτι ορισμενα πλασμιδια ξαναγινονται κυκλικα χωρις να προσλαβουν ξενο γενετικο υλικο . αυτα προφανως και εχουν απειραχτα γονιδια ανθεκτικοτητας γιατι εμεις τα εχουε επιλεξει γι αυτο το σκοπο( της διακρισης ) . και στην εικονα αναφερει εμμεσως μεν σαφως δε στην εικονα στην σελιδα 58 στην εινονα νουμερο 7 ( εκει που λεει λευκο χρωμα !) οτι ο τροπος διαχωρισμου των βακτηριων που εχουν προσλαβει ανασυνδυασμενο πλασμιδιο απο αυτα που εχουν προσλαβει κανονικο ειναι διαφορετικος απο την δοκιμασια με το αντιβιοτικο( δεν μας ενδιαφερει πως, ξερω αν εχεις περιεργεια αλλα δεν το λεει μεσα !!) . αυτα τα πραγματα ειναι απλα και κατανοητα και μην ακους κανεναν καθηγητη τωρα . μονο το σχολικο βιβλιο που ειναι σαχλο, χαζο, ελειπες η οτι αλλο θες αλλα σε αυτο εξεταζομαστε !!

Link to comment
Share on other sites

η προταση ειναι σωστη....αν καταλαβα σωστα τη διατυπωση,εννοει πως ξεχωριζουμε βακτηρια που εχουν προσλαβει πλασμιδιο σε σχεση με αυτα που δεν εχουν προσλαβει...ο καθηγητης νομιζε πως ξεχωριζουμε ανασυνδυασμενο πλασμιδιο με μη ανασυνδυασμενο
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...