Jump to content

[ΟΤΕ]Aναβάθμιση ταχυτήτων ADSL & προβλήματα


 Κοινοποίηση

Μετά την αναβάθμιση του ΟΤΕ (ADSL): Έχετε πρόβλημα;  

179 members have voted

  1. 1. Μετά την αναβάθμιση του ΟΤΕ (ADSL): Έχετε πρόβλημα;



Recommended Posts

Χμφ! Δε βγάζω άκρη. Απο ότι καταλαβαίνω το έχω κατεβάσει corrupted. Και κάθε φορά που το κατεβάζω το παίρνει από τα temporary πάλι corrupted. To winzip μου λέει notvalid file. Αλλά με extract here εμφανίζει το αρχείο χωρίς κατάληξη. Έχω το Excel και όταν το ανοίγω με αυτό βγάζει πάλι not valid και κάτι κινέζικα. Άν μπορεί κάποιος να το ανεβάσει κάπου αλλού
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 480
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως όποιος φτάσει στην δυσάρεστη θέση να έχει πρόβλημα με την ταχύτητα σύνδεσης και πάρει τηλ. στον Provider τότε το σίγουρο είναι ότι θα τα "ΔΕΙ ΟΛΑ". Αφού θα περιμένει κανα τεταρτάκι στην αναμονή, αν ειναι τυχαιρός και το δωθεί γραμμη τοτε θα βρεθεί αντιμέτωπος με καποιον εθγενέστατο κύριο ο οποίος πολύ απλά θα τον γράψει εκει που δεν πιάνει μελάνι. Ετσι εσύ θα κλέισεις το τηλ. νομίζοντας ότι έχεις δηλώσει το πρόβλημά σου και επιτέλους κάποιος σε άκουσε για να σε βοηθήσει. ΧΑ! Μάλλον σε γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης έχεις πάρει παρά σε γραμμή τεχνικής υποστήριξης. Προσωπικά έπαιρνα τηλ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και μιλούσα φυσικά σε διαφορετικό άνθρωπο. Όλοι τους ήταν καθησυχαστικοί αλλα φυσικά αποτέλεσμα κανένα! Οταν Συμπλήρωσα 25 περίπου τηλ. αποφάσισα να πάω μόνος μου στον ΟΤΕ ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπε καλά να πάθω. ΚΑΛΟ? Έτσι σιγά σιγά πήγα στον αντιπρόσωπο της FORTHNET και εκέινος επικοινώνησε με κάποια στελέχη οι οποίοι προφανώς κάτι ψιλοάρχισαν να κάνουν... Συνολικά έκανα περίπου 74 τηλεφωνήματα σε FORTHNET και ΟΤΕ με μια πολύ μεγάλη γκάμα συνομιλητών (τηλεφωνητές, τεχνικοί, προϊστάμενοι, διευθυντές κτλ.) Το αποτέλεσμα ήταν να βελτιωθούν οι ταχύτητές μου μόνο για 8 ημέρες. Μετά επέστρεψα στο ίδιο χάλι. Έτσι λοιπόν έφτασα να πληρώνω πιο πολλά στα τηλεφωνήματα παρά στο ADSL...

 

:what:

 

Δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος, αν αυτό σε παρηγορεί λίγο :O . Κι εγώ σε άλλο πάροχο που είμαι, αλλά μέσω ΟΤΕ, το δηλώσαμε 2 φορές στο 121 για χαμηλές ταχύτητες, ήρθε από εδώ ο οτετζής τη μία φορά και ήταν όλα καλά.. από την επόμενη μέρα ξάνα πάλι στα ίδια. Δε βγάζεις άκρη..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ έφτιαξαν οι ταχύτητες (σχετικά πάντα) και σε μένα.Πίάνω 100άρες και παραπάνω μέχρι και στα torrents.Βέβαια όχι πάντα (αυτό έλειπε με τους ΠΟΤΕΤΖΗΔΕΣ) αλλά τουλάχιστον είναι σχετικά καλή η ταχύτητα για 1024!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εχω τώρα καμμιά εβδομάδα που η ταχύτητα μου είναι επιεικώς απαράδεκτη.Πρίν λίγο προσπάθησα να κατεβάσω (εχω otenet 1024) και κατέβαζε με 8kb ,που είναι τα 100 kb που κατέβαζα, δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος, αν αυτό σε παρηγορεί λίγο :O . Κι εγώ σε άλλο πάροχο που είμαι, αλλά μέσω ΟΤΕ, το δηλώσαμε 2 φορές στο 121 για χαμηλές ταχύτητες, ήρθε από εδώ ο οτετζής τη μία φορά και ήταν όλα καλά.. από την επόμενη μέρα ξάνα πάλι στα ίδια. Δε βγάζεις άκρη..

 

χα!εμενα το δηλωσαμε 4!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

01/03/2007 20:37:01

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 166.64Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 172.21kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

Generating Trouble Report: This report will be emailed to the person you specify

01/03/2007 20:37:46

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 168.63Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 149.36kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

click START to re-test

01/03/2007 20:39:01

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 158.83Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 115.07kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

click START to re-test

01/03/2007 20:39:57

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 160.54Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 118.42kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

click START to re-test

01/03/2007 20:40:36

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 160.86Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 98.58kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

 

πρωτη φορα κατω απο τα 100!!!

αυτο το congesting the link;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

την τελευταια φορα που πηρα αρχισα τα καντηλια,το δηλωσαν κατ επειγουσα βλαβη,το αλλο πρωι με πηραν τηλ κ μου λενε το φτιαξαμε!

Συνδεομαι και αρχ...

βαρεθηκα να κυνηγαω την dsl!θα περιμενω και οποτε γινει

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΙΝΕ!!!

επιτελους..το φτιαξανε!!!

σταθερα 80 απο rapidshare και στα τεστ 670!!

μετα απο 4 μηνες!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό,επιτέλους είδα καλές ταχύτητες:D (σε ώρα αιχμής)

 

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 224.10Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 1.80Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγω το Σεπτέμβριο να βάλω adsl μιας και το internet έχει βαρύνει και η 56αρα δεν τρέχει πιά. Κάνω αίτηση και έκανε 1 μήνα. Όλα καλά με την ταχύτητα μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου, απο εκεί και μετά αντί να έχω 2048 (μου την διπλασίασε αν θυμάστε τότε) έχω απο 350 έως 600, πέρνω λοιπόν την οτενετ και της λέω να κοιτάξουν την γραμμή (δεν ήξερα οτι ειναι γενικό το πρόβλημα), μου λέει θα έχει προσωρινή υπερφόρτωση το δίκτυο. Ξαναπέρνω μετά απο μια εβδομάδα τηλέφωνο και τους τα ξαναλέω, μου λέει να μπω σε ένα site και να κάνω μέτρηση, τους λέω οτι τη δοκιμάζω την ταχύτητα κάθε μέρα και δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά απο ώρα (βράδυ ή πρωί) και οτι πάω με 35kbps, απαντάει τα γνωστά με την υπερφόρτωση και του λέω αν είναι δυνατόν να πληρώνω για 2048 και να έχω 300, απάντηση: "Η adsl είναι ευριζωνική υπηρεσία και ο ΟΤΕ/Οτενετ δεν είναι υποχρεωμένοι να σας παρέχουν την επιθυμητή ταχύτητα καθώς η επιθυμητή ταχύτητα είναι το "ταβάνι" που έχει δικαίωμα να φτάσετε μόνο αν το δίκτυο ειναι ελέυθερο" :blink: Τότε λέω να την κόψω, απάντηση: Κόψτε την!

Αν δεν είχα το YouTube θα σας έλεγα εγω πότε θα την έκοβα... Αν όμως δεν φτιάξει αυτό το μπάχαλο θα της κάνω μια υποβάθμιση στα 768.

Αποτι άκουσα το σύστημα της Ελλάδας υποστηρίζει έως 200.000 γραμμές adsl, ο οτε έχει συνδέσει 600.000, πως περιμένει δηλαδή να αντέξει 3 φορές πάνω???:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αποτι άκουσα το σύστημα της Ελλάδας υποστηρίζει έως 200.000 γραμμές adsl, ο οτε έχει συνδέσει 600.000, πως περιμένει δηλαδή να αντέξει 3 φορές πάνω???:confused:

Που το άκουσες; Στο μπακάλικο της γειτονιάς σου;

Ποιο σύστημα;

 

Είναι αλήθεια ότι μερικά dslams είναι υπερφορτωμένα για να χωρέσουν τους χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μήνες κατεβάζω σε λογικά πλαίσια (που λέει ο λόγος...) με 75-80...

 

Με τι γραμμη εχεις αυτες τις ταχυτητες?

Link to comment
Share on other sites

Που το άκουσες; Στο μπακάλικο της γειτονιάς σου;

Ποιο σύστημα;

 

Είναι αλήθεια ότι μερικά dslams είναι υπερφορτωμένα για να χωρέσουν τους χρήστες.

 

Δεν έπιασα τον λόγο της ειρωνείας αλλά τέλος πάντων... Όπως είπα άκουσα και οχι οτι είμαι σίγουρος. Ένας φίλος μου απο μου απο μια εφημερίδα για να φύγει η απορία. Και όταν λέω σύστημα ενοώ πόσο φορτίο δεδομένων ειδικά απο adsl γραμμές αντέχει η ραχοκοκαλιά της Ελλάδος. Δίοτι έχουμε και στο Πόρτο Χέλι γραμμή και υπάρχουν φορές που πιάνει το μισό σε ταχύτητα, εκεί που είμαι σε προάστιο δεν υπάρχουν πολλοί χρήστες adsl. Χτες και μόνο χτες, έπιασα 1500 (Εδω Αθήνα) αλλά σήμερα πάλι στα 470 είμαι, συνεπώς φαίνεται καθαρά οτι είναι θέμα υπερφόρτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπιασα τον λόγο της ειρωνείας αλλά τέλος πάντων... Όπως είπα άκουσα και οχι οτι είμαι σίγουρος. Ένας φίλος μου απο μου απο μια εφημερίδα για να φύγει η απορία. Και όταν λέω σύστημα ενοώ πόσο φορτίο δεδομένων ειδικά απο adsl γραμμές αντέχει η ραχοκοκαλιά της Ελλάδος. Δίοτι έχουμε και στο Πόρτο Χέλι γραμμή και υπάρχουν φορές που πιάνει το μισό σε ταχύτητα, εκεί που είμαι σε προάστιο δεν υπάρχουν πολλοί χρήστες adsl. Χτες και μόνο χτες, έπιασα 1500 (Εδω Αθήνα) αλλά σήμερα πάλι στα 470 είμαι, συνεπώς φαίνεται καθαρά οτι είναι θέμα υπερφόρτωσης.

 

Στην Ελλαδα ηρθε προσφατα το adsl internet και ομως εχουμε πολλους heavy users... Αυτο σε συνδυασμο με τις χωρητικοτητες που προς το παρον παραχωρει ο ΟΤΕ ειναι τραγικο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενοχλεί στο ΟΤΕ είναι το στυλ όλα χύμα στο κύμα. Για κάποιους λόγους που μπορεί ήτε να είναι οικονομικοί ήτε λόγο χρόνου ήτε λόγο απουσίας τεχνικών ο ΟΤΕ δεν μπορεί να αποπερατώσει τα δίκτυα ώστε να διαχειριστούν πέρα απο κάποιες συγκεκριμένες συνδέσεις adsl. Μέχρι εκεί και είναι λογικό (και για κάποιο χρονικό διάστημα). Έφόσον ΟΤΕ δεν μπορείς άλλες συνδέσεις πες οτι δεν γίνοντε άλλες αιτήσεις δεκτές λόγο αδυναμίας δικτύου, τόσα χρόνια το έλεγε και περιμέναμε μήνες να έχει η περιοχή μας δυνατότητες psnt επιπλέον γραμμών, isdn κλπ. Τώρα πίθουν τον κόσμο οτι όλα είναι καλά και τρέχει ο κάθε ενας μας που δεν γνωρίζει τα χάλια, στα καταστήματα που πουλάνε κιτ συνδρομών adsl πιστέυοντας οτι όλα θα πάνε ρολόι και στο τέλος μάπα το καρπούζι. Αν η κατάσταση δεν διωρθωθεί σύντομα αυτό θα είναι καταστροφή για τον ίδιο τον οτε καθώς θα σκεφτεί ο κάθε ένας μόλις λήξει το συμβόλαιο του αν θα ξαναβάλει γραμμή. Πληρώνω για 2048 και απαιτώ να έχω αυτή την ταχύτητα (εντάξει μια απόκλιση λόγο σύρματος χαλκού είναι αποδεκτή). Έχω 2048 και κατεβάζω με max 650, και ο άλλος πέρνει 768 και τρέχει το ίδιο. Τι νόημα έχει αυτό? Αν πλήρώνατε 55Euro το δίμηνο δεν θα είχατε την απαίτηση να έχετε αυτή την υπηρεσία που πληρώσατε? :(

ΑΧ, αυτοί που διαχειρίζοντε τέτοιες υποδομές σε αυτή την χώρα αναρωτιέμαι αν έχουν πιάσει ποτέ υπολογιστή και αν έχουν σκεφτεί οτι πληρώνοντας τόσα χρήματα για συνδρομή τα οποία πονάνε την τσέπη δεν θα αξιοποιούσαν στο έπακρο αυτό που πληρώνουν?:confused: Δεν κατηγορώ καθόλου τους χρήστες ακόμα και τους heavy, αυτοί που φταίνε είναι αυτοί που σχεδιάζουν τα δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εσυ και γω και ολοι απαιτουμε τις οσο το δυνατν "θεωρητικες" ταχυτητες μας αλλα οταν ο Οτε και οι παροχοι σου λενε οτι αν εχεις το 1/3 της ταχυτητας σου(2048/3=682),ειναι ολα καλα,τι γινεται;;;!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με λυπήθηκε ο πΟΤΕ και αποφάσισε να μου φτιάξει την διάθεση, μήπως εισακούστικαν τα παράπονα μου που τους τα "χώνω" εδω και 2-3 εβδομάδες? Μη το ματιάσω, σήμερα τρέχει με 1500 :lol:

Ας μείνει εκεί, μη ξαναχαλάσει μόνο :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
O οτε δεν μπορεί να υποστηρίξει αυτές που έχει, θα τις μεγαλώσει κιόλας???

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ>>>>>>>>

ΕΛΕΟΣ ΟΤΕ!!!!!!!!!

εδω και 8μηνες εχω 2048 και κατεβαζω το πολυ με 75!!!!!!!

τα speedtest δειχνου 600,000 το πολυ!!!!Αντε και καμια φορα να μου δειξουν 1MBs..

ΔΕΝ αντεχω αλλο!!!!!!!!!!!!!!

forthnet εχω ο ενας το πετάει στον άλλο......

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

Ταχύτερη ευρυζωνική πρόσβαση με δύο νέες υψηλότερες ταχύτητες θα προσφέρει ο ΟΤΕ, στο πλαίσιο της στρατηγικής του για τη διάδοση της ευρυζωνικότητας.

 

Όπως αναφέρεται σε ανακοίνωση του Οργανισμού, ο ΟΤΕ, στις ήδη υπάρχουσες ονομαστικές ταχύτητες πρόσβασης (768, 1024, 2048 Kbps), προσθέτει μέσα στο Μάιο και τις εξής:

 

Ονομαστική ταχύτητα ADSL πρόσβασης (download/upload)

 

4096 / 256 Kbps

 

8192 / 384 Kbps

 

Οι δύο νέες ταχύτητες, εκτός από γρηγορότερη μεταφορά δεδομένων, δίνουν επιπλέον τη δυνατότητα παροχής προηγμένων ευρυζωνικών υπηρεσιών που απαιτούν μεγαλύτερη χωρητικότητα δικτύου. Αρχικά, θα προσφέρονται στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη και σταδιακά σε όλα τα μεγάλα αστικά κέντρα της χώρας.

 

Όπως επισημαίνεται στην ανακοίνωση του ΟΤΕ, κατά την εμπορική παρουσίαση των δύο νέων ταχυτήτων θα ανακοινωθεί η ανταγωνιστική τιμολογιακή πολιτική τους και θα παρέχεται on-line η δυνατότητα αναζήτησης διαθεσιμότητας των παραπάνω ταχυτήτων ανά περιοχή.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...