Jump to content

[ΟΤΕ]Aναβάθμιση ταχυτήτων ADSL & προβλήματα


 Κοινοποίηση

Μετά την αναβάθμιση του ΟΤΕ (ADSL): Έχετε πρόβλημα;  

179 members have voted

  1. 1. Μετά την αναβάθμιση του ΟΤΕ (ADSL): Έχετε πρόβλημα;



Recommended Posts

Ταχύτερη ευρυζωνική πρόσβαση με δύο νέες υψηλότερες ταχύτητες θα προσφέρει ο ΟΤΕ, στο πλαίσιο της στρατηγικής του για τη διάδοση της ευρυζωνικότητας.

 

Όπως αναφέρεται σε ανακοίνωση του Οργανισμού, ο ΟΤΕ, στις ήδη υπάρχουσες ονομαστικές ταχύτητες πρόσβασης (768, 1024, 2048 Kbps), προσθέτει μέσα στο Μάιο και τις εξής:

 

Ονομαστική ταχύτητα ADSL πρόσβασης (download/upload)

 

4096 / 256 Kbps

 

8192 / 384 Kbps

 

Οι δύο νέες ταχύτητες, εκτός από γρηγορότερη μεταφορά δεδομένων, δίνουν επιπλέον τη δυνατότητα παροχής προηγμένων ευρυζωνικών υπηρεσιών που απαιτούν μεγαλύτερη χωρητικότητα δικτύου. Αρχικά, θα προσφέρονται στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη και σταδιακά σε όλα τα μεγάλα αστικά κέντρα της χώρας.

 

Όπως επισημαίνεται στην ανακοίνωση του ΟΤΕ, κατά την εμπορική παρουσίαση των δύο νέων ταχυτήτων θα ανακοινωθεί η ανταγωνιστική τιμολογιακή πολιτική τους και θα παρέχεται on-line η δυνατότητα αναζήτησης διαθεσιμότητας των παραπάνω ταχυτήτων ανά περιοχή.

Αυτό βάλτε το στα ανέκδοτα :lol: :lol:

 

Πέρα απ'την πλάκα. Πως να μην έχουμε κάθε χρόνο ζεστότετο καιρό? Θερμάστρες έχουν καταντήσει τα καλώδια του οτέ :lol: :lol: :lol:

 

Καλά το γράφουν πάντως, ονομαστική ταχύτητα. Είναι σαν να λέμε "με λένε Πέτρο αλλά η φίλοι μου με φωνάζουν Άννα" :blink: :p

 

ΥΓ. Ωραίο upload !!! Αλλα θα μου πεις, το download μεγαλύτερο θα είναι?? :lol: ;)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχουν ανακοινώσει ακόμα τα πακέτα ( νομίζω ).

Αυτές είναι οι ονομαστικές ταχύτητες που θα υποστηρίζει το δίκτυο του ΟΤΕ.Τώρα αν θα το χρησημοποιήσει για το conn-x,για otenet ή και για τα 2 αυτό ( εγώ ) δεν το γνωρίζω ακόμα...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ante pote tha to anakoinosoun tis times epitelous gia to 4Mbps kai 8 Mbps??Exo otenet 2048 kai m'endiaferei gia to 8Mbps;)
Εδώ χτυπά η καρδιά της ΘΥΡΑΣ 7 στο Πύργο Διρού Μάνης! :D
Link to comment
Share on other sites

Που το άκουσες; Στο μπακάλικο της γειτονιάς σου;

Ποιο σύστημα;

 

Είναι αλήθεια ότι μερικά dslams είναι υπερφορτωμένα για να χωρέσουν τους χρήστες.

 

Συμφωνώ, αλλά όχι οτι έχει πρόβλημα το Backbone του ΟΤΕ. Τώρα από που το άκουσε είμαι και εγώ περίεργος. Άλλο πράγμα η διαθεσιμότητα των χρηστών σε ένα DSLAM και άλλο το BackBone. Άλλο το Backbone και άλλο η διεθνής διασύνδεση με το Internet εξωτερικού που είναι πρωτίστως θέμα ISP.

Άλλο πράγμα το a-DSL , asymetric , όχι εγγημένη ονομαστική ταχύτητα, και σε καμία περίπτωση ίδιο upload. Αν κάποιοι θέλουν να δράσουν σαν server με μεγάλο upload ας σκεφτούν τις μισθωμένες. Άλλο πράγμα το τι αντέχει ο χαλκός ( δεν θερμαίνεται ) και άλλο οι συχνότητες που υποστηρίζει το a-DSL.

Στην τελική όσο πιο κοντά στο DSLAM είστε τόσο πιο καλά, και αυτό σχετικό.

Όσο για την αναβάθμιση, τουλάχιστον ας έρθει στα μεγάλα κέντρα γιατί στην τελική πρώτα πό τον ΟΤΕ θα δεις 8mbps ( λέμε τώρα ) παρά από τους παρόχους που τρέχουν ακόμη με τα φτυάρια στην Αθήνα.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...