Jump to content

Οδήγηση με αυτόματο ή χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων;


HellasLover
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

tha agorazate autokinito me automato kuvotio taxuthtwn h eiste tou klasikou me sumplexti kai levie? exw paratirisei ta polla, kai perisotero ta kainourgia pou vgainoun, edw stin ameriki einai automata...to opoio thewrw anoito. allh gluka na allazeis esu tis taxutites kai allo na allazoun mones...etsi yia na odhgaw sto 'full' to amaksi! apo tin allh ta automata de kourazoun toso kai einai pio kurile kai me megaluterh aksia... ti gnwmh exete?
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ψήφισα χειροκίνητο.

 

Στην Αμερική ανέκαθεν έβγαιναν αυτόματα. Βαριούνται φαίνεται να κουνάνε το χεράκι τους. (Θα το χρησιμοποιούν για να κάνουν άλλη δουλειά μάλλον...)

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα χειροκίνητο.

 

Στην Αμερική ανέκαθεν έβγαιναν αυτόματα. Βαριούνται φαίνεται να κουνάνε το χεράκι τους. (Θα το χρησιμοποιούν για να κάνουν άλλη δουλειά μάλλον...)

 

Στην Αμερική των ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ευθειών υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιείς χειροκίνητο κιβώτιο;

 

Στην Ελλάδα πάλι των ΣΥΝΕΧΩΝ στροφών ναι, χρειάζεται το χειροκίνητο.

 

Edit: σχετικά με τη δημοσκόπηση: και τα αυτόματα ταχύτητες έχουν, απλά τις αλλάζουν... αυτόματα. :p

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εχω αποφασίσει μετά από τόσα χρόνια οδήγησης ότι μάλλον έχουμε λάθος στην Ελλάδα σε αυτό το θέμα και να σας εξηγήσω γιατί.

 

. Ταξιτζήδες

. Φορτηγάκια μικρά

. Διανομείς (Τύπου κ.λ.π.) με συχνές στάσεις.

. Σκουπιδιάρικα

κ.λ.π.

 

Γιατί χρειάζονται κιβώτιο χειροκίνητο? Δεν σκέφτονται πόσο πιο άνετη θα ήταν η ζωή τους χωρίς τις άπειρες αλλαγές ταχυτήτων κάθε μέρα? :confused:

 

Πάρτε το αυτοκινητό σας και κάντε τη διαδρομή - Μαρούσι, Σύνταγμα - Μαρούσι περνώντας από τις κεντρικές αρτηρίες όπως Κηφησίας , Β.Σοφίας κ.λ.π. με αυτόματο και χειροκίνητο και θα καταλάβετε τι λέω.

 

Το έχω κάνει εγώ. Εχω και ένα αυτόματο Corolla 1.6 στην οικογένεια και δεν μπορείτε να πιστέψετε τι ξεκούραση είναι για την κίνηση.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Τα αυτοματα ειναι πολυ ξεκουραστα... Ουτε συμπλεκτες στο σταματα-ξεκινα, ουτε τιποτα... Και οπως λεει και ο vampyre, εδω τα χειροκινητα ειναι ο,τι πρεπει....

Ακομα καλυτερα δε, αν ειναι αυτοματα/σειριακα... τοτε αλλαζεις εσυ ταχυτητες οποτε θες.... Ισως να μην εχει την γλυκα του χειροκινητου αλλα.....

Στην Αμερικη οντως τα αυτοματα εχουν μεγαλυτερη αξια... Εδω ομως χανουν αξια...

 

Εdit: Οντως το DSG, που φορανε τα καινουργια Golf GTi kai R32, ειναι με διαφορα το καλυτερο αυτοματο/σειριακο κιβωτιο αυτη τη στιγμη... Πολυ καλυτερο απο το SMG των BMW...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και νομίζω ότι κάπου έχω ξαναδεί (και έχω απαντήσει σε) παρόμοιο θέμα, ψήφισα «ανάλογα με το αυτοκίνητο». Θα αγόραζα σίγουρα αυτόματο με τα καινούργια που αλλάζουν πολύ γρήγορα τις ταχύτητες (π.χ. DSG). Δυστυχώς (προς το παρόν) μπαίνουν μόνο σε ακριβά αυτοκίνητα. Άντε να έπαιρνα και κανένα CVT. Τα απλά αυτόματα είναι πολύ «ψόφια». Κατά τ'άλλα, δεν βρίσκω καμιά «ικανοποίηση», «γλύκα», «καύλα» (μπαρντόν για το... γαλλικό) κτλ. να οδηγώ σώνει και καλά με χειροκίνητο.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική των ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ευθειών υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιείς χειροκίνητο κιβώτιο;

 

Στην Ελλάδα πάλι των ΣΥΝΕΧΩΝ στροφών ναι, χρειάζεται το χειροκίνητο.

 

Edit: σχετικά με τη δημοσκόπηση: και τα αυτόματα ταχύτητες έχουν, απλά τις αλλάζουν... αυτόματα. :p

Φίλε μου στην Αμερική δεν έχουν μόνο ευθείες. Έχουν και βουνά αλλά και πόλεις. Όσον αφορά τις ευθείες, δεν καταλαβαίνω που υστερεί το χειροκίνητο σε θέμα ποιο είναι πιο βολικό. Στην ευθεία μια ταχύτητα έχεις και πηγαίνεις με σταθερή ταχύτητα! Άλλο στις μεγαλούπολεις όπως ανέφερε και ο vampyre, στις οποίες πράγματι το αυτόματο είναι πιο βολικό(αν και πάλι θα προτιμούσα χειροκίνητο). Στο κάτω κάτω ρε παιδιά οδήγηση δεν σημαίνει μόνο γκάζι και τιμόνι...

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα και τα δύο... Για μένα ιδανικό θα ήταν ένα μικρό αυτοκίνητο με αυτόματο(cvt κατά προτίμηση) για την πόλη και ένα μεγαλύτερο με χειροκίνητο για ταξίδια κτλ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στην Αμερική δεν έχουν μόνο ευθείες. Έχουν και βουνά αλλά και πόλεις. Όσον αφορά τις ευθείες, δεν καταλαβαίνω που υστερεί το χειροκίνητο σε θέμα ποιο είναι πιο βολικό. Στην ευθεία μια ταχύτητα έχεις και πηγαίνεις με σταθερή ταχύτητα! Άλλο στις μεγαλούπολεις όπως ανέφερε και ο vampyre, στις οποίες πράγματι το αυτόματο είναι πιο βολικό(αν και πάλι θα προτιμούσα χειροκίνητο). Στο κάτω κάτω ρε παιδιά οδήγηση δεν σημαίνει μόνο γκάζι και τιμόνι...

πρωτα απο ολα ειδικα στα καλα αμερικανικα αμαξια το αυτοματο ειναι οτι καλυτερο διοτι η δυναμη βγαινει πιο ομαλη χωρις σπασμους και σπινιαρισματα καταναλωση ομοιογενης τι αλλο θες? ξεκοουραζεις τα χερια σου και μπορεις να τα εχεις και τα δο στο τιμονι

Link to comment
Share on other sites

amerikh=polla kubika.... eee k ta automata tous einai polu pisw opws k oi mhxanes tous(elaxistes exereseis)

apo auto psifizw 7taxyto ths mercedes alla toul 3500cc

τα μικρα αυτοκ. με αυτοματο εχουν μηχανικο(το αλλο νομιζω ειναι υδραυλικο?) αυτοματο,π κ αυτο συμπλεκταρει κ γι αυτο κανει 10 ωρες να αλλαξει ταχυτητα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτόματο ή αυτόματο-σειριακό. Θέλω να έχω την άνεσή μου και να έχω την προσοχή μου αποκλειστικά και μόνο στον δρόμο και όχι στις ταχύτητες. Επίσης πιστεύω ότι ένα μεγάλο ταξίδι ( π.χ. 7 ωρών ) θα γινόταν πιο άνετα με αυτόματο. Και ας έχει ευθείες μπορεί να πετύχεις ξαφνικά μια στροφή (π.χ. όλο το ταξίδι Αθήνα-Ηγουμενίτσα και Ηγουμενίτσα-Αθήνα) . Μέχρι να κατεβάσεις ταχύτητα καληνύχτα... Φυσικά καλύτερο από το απλό αυτόματο είναι το αυτόματο-σειριακό. Βέβαια αν κάποιο αυτοκίνητο που ήθελα δεν έβγαινε αυτόματο-σειριακό, θα το αγόρασα με απλό αυτόματο. Σιγά μην κάτσω με χειροκίνητο, να μου λείπει. Και για ορισμένους που λένε ότι τα αυτόματα είναι για τεμπέληδες, ανάπηρους, άτομα που δεν νιώθουν να οδηγήσουν εγώ αυτά δεν τα υπολογίζω.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αυτόματο ή αυτόματο-σειριακό. Θέλω να έχω την άνεσή μου και να έχω την προσοχή μου αποκλειστικά και μόνο στον δρόμο και όχι στις ταχύτητες. Επίσης πιστεύω ότι ένα μεγάλο ταξίδι ( π.χ. 7 ωρών ) θα γινόταν πιο άνετα με αυτόματο. Και ας έχει ευθείες μπορεί να πετύχεις ξαφνικά μια στροφή (π.χ. όλο το ταξίδι Αθήνα-Ηγουμενίτσα και Ηγουμενίτσα-Αθήνα) . Μέχρι να κατεβάσεις ταχύτητα καληνύχτα... Φυσικά καλύτερο από το απλό αυτόματο είναι το αυτόματο-σειριακό. Βέβαια αν κάποιο αυτοκίνητο που ήθελα δεν έβγαινε αυτόματο-σειριακό, θα το αγόρασα με απλό αυτόματο. Σιγά μην κάτσω με χειροκίνητο, να μου λείπει. Και για ορισμένους που λένε ότι τα αυτόματα είναι για τεμπέληδες, ανάπηρους, άτομα που δεν νιώθουν να οδηγήσουν εγώ αυτά δεν τα υπολογίζω.

 

Αν δεν εχεις την αλλαγη ταχυτητας πανω στη στροφη τοτε δεν εχεις τιποτα.

Καλο και βολικο το αυτοματο αλλα χωρις ταχυτητες δε λεει η οδηγηση.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Χειροκίνητο. Πολύ βαρετά τα αυτόματα, αν και σε πολύ κίνηση ίσως να είναι καλύτερη επιλογή όπως είπε κι ο vampy.
Link to comment
Share on other sites

kai egw eimai ths apopshs aftomato sth polh kai xeirokinhto gia oles tis ypoloipes diadromes.prosfata odhghsa ena c2 sensodrive mias synadelfoy apo syntagma paraliakh kai emeina poly ikanopoihmenos(h kinhsh htan arketh)
Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων.

Αν είναι να σε οδηγεί (λέμε τώρα!!!) τι να το κάνεις..:p

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστέυω οτι είναι θέμα συνηθειας...

 

Εγω εχω συνηθησει να κραταω τον λεβιε των ταχυτητων, τωρα αν το αμαξι δεν ειχε λεβιέ... θα κρατούσα αλλον λεβιέ ;);):lol::lol::lol:

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

paidia ego pisteuo pos an den exeis symplexti kai levie taxythtwn den leei... kai poso mallon gia sport odhghsh... auti einai i apopsi mou...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στην Ελλάδα έχουμε το κακό συνήθειο σαν "μάγκες" που είμαστε να μην αισθανόμαστε άνετα στην οδήγηση αν δεν ακούμε τον κινητήρα στις 3000+ στροφές πηγαίνοντας με 40-50 χλμ στην πόλη. Το αυτόματο δεν θα αφήσει αυτό να συμβεί και γι αυτό έχουν βγει διάφοροι μύθοι ότι χαλάνε πιο εύκολα, αν χαλάσουν άντε να τα φτιάξεις κλπ κλπ στη λογική του Ελληνάρα ότι όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

Παλιότερα είχα αρνητική εντύπωση για τα αυτόματα μέχρι που άρχισα να ψάχνω περισσότερο το θέμα. Ο λόγος είναι ότι δεν είναι δυνατόν να συνεχίζουν οι εταιρίες παγκοσμίως να φτιάχνουν αυτόματα και να κάνουν λάθος και εμείς οι Ελληνάρες να έχουμε δίκιο. Επίσης, γιατί τα αυτοκίνητα με μεγάλο κυβισμό βγαίνουν αυτόματα και όχι χειροκίνητα.

Πρέπει να λάβουμε υπόψιν κάποια δεδομένα:

1) Οι εταιρίες όταν φτιάχνουν αυτοκίνητα δεν τα σχεδιάζουν με βάση τον Έλληνα οδηγό που αποτελεί απόγονο των Ιαπώνων καμικάζι.

2) Το χεράκι οποιουδήποτε οδηγού κάνει τις αλλαγές όπως θέλει επιφέρωντας μεγάλες φθορές στο κιβώτιο ταχυτήτων, ενώ το αυτόματο τις κάνει σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του υπολογιστή αυτοκινήτου όπως έχει προγραμματιστεί από το εργοστάσιο, το οποίο σίγουρα ξερει καλύτερα από τους οδηγούς τι είναι καλύτερο για τον κινητήρα.

3) Τα αυτόματα έχουν ελαφρά μεγαλύτερη κατανάλωση, την οποία εσύ δεν μπορείς παρέμβεις μέσω κιβωτίου πάντα για να τη μειώσεις ενώ με χειροκίνητο μπορείς (υψηλή σχέση, μικρές στροφές).

4) Το αυτόματο σε στιγμή προσπέρασης εκεί που εσύ θέλεις μέγιστη ιπποδύναμη αυτό μπορεί να κάνει αλλαγή ταχύτητας από μόνο του και να χάσεις κρίσιμα δευτερόλεπτα (όχι για λόγους μαγκιάς, αλλά για λόγους ασφάλειας) ρίχνωντας παράλληλα τις στροφές.

5) Το να είναι το ένα χέρι ελεύθερο δεν είναι μόνο άνεση είναι και ασφάλεια για όσους από εμάς έχουμε το κακό συνήθειο να μιλάμε στο κινητό επειδή δεν έχουμε Hands free.

6) Για όσους θέλουν να το παίζουν Σουμάχερ υπάρχουν ειδικές εκδόσεις οχημάτων από τις εταιρίες, αλλά να θυμάστε ότι και ο Άυρτον Σένα ήταν παγκόσμιος πρωταθλητής Formula 1 αλλά σκοτώθηκε σε αγώνα. Οπότε κανείς από εμάς δεν είναι αθάνατος.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο για τον λόγο που είπες που αφορά τις προσπεράσεις είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για την ασφάλεια και αυτό πρέπει να μας ανησυχεί!

 

Το καλύτερο είναι να μπορείς σε ένα αμάξι να έχεις και τα 2 και να εναλλάσεσαι ανάλογα με την περίπτωση(πολλά θέλω εεεε;; )!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν θες πολλά δεδομένου ότι πλέον στην Ελλάδα υπάρχουν 2-3 αυτοκίνητα ανά οικογένεια. Τί προτείνω εγώ; Το μικρό που συνήθως το οδηγάει η γυναίκα της οικογένειας να έχει αυτόματο κιβώτιο και το μεγάλο με ταχύτητες.
Link to comment
Share on other sites

Για μέσα στην πόλη το αυτόματο είναι μεγάλη ευκολία.

Αν θες οδηγηκή ευχαρίστηση τότε το χειροκίνητο συμβάλει προς αυτή την κατεύθυνση.

Προσωπικά θα προτιμούσα το ημιαυτόματο με padles πίσω από το τιμόνι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...