Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

λοιπον σημερα παρελαβα την νεα cannon-ixus-700 και θα γραψω τις πρωτες μου εντυπωσεις.σιγουρα αυτο που μου εκανε εντυπωση σαν πρωτη φαση ειναι το μικροτερο μεγεθος που διαθετει απ ολες τις αλλες 7αρες ψηφιακες,να αναφερω οτι το περιβλημα της ειναι ολο μεταλλικο και ειναι παρα πολυ στιβαρη σαν ψηφιακη.οι φωτρογραφικες μου εντυπωσεις ειναι αριστες μεχρι τωρα,το μενου της ειναι παρα πολυ ευκολο και η ποιοτητα φωτογραφιας που τραβαει κορυφαια,επισης να αναφερω οτι εχει και αρκετα δυνατο φλας που ειναι κατι σημαντικο που με ενδιαφερει πανω σε μια ψηφιακη μηχανη.την συστηνω και μαλιστα μου φαινεται πως ειναι λιγο καλυτερη απο την nikon-7900 που διαθετω,περισσοτερες εντυπωσεις αυριο.

 

Απο ταχύτητα τι λέει σε σχέση με sony nikon.

Link to comment
Share on other sites

Απο ταχύτητα τι λέει σε σχέση με sony nikon.

ειναι γρηγορη φιλε μου,μιλαμε για τρομερο μηχανημα :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εάν συνηθίζεις να κάνεις επεμβάσεις σε επίπεδο pixel στις φωτογραφίες σου και ξέρεις όλα τα shortcuts του photoshop απ' έξω και ανακατωτά, τότε μπορεί και να αξίζει.

Αγαπητέ, αυτό είναι μύθος. Η βασική επεξεργασία των RAW είναι απλή και δεν χρειάζεται καν Photoshop. Συνήθως αρκεί ένα πρόγραμμα που σου δίνουν με τη μηχανή. Την πρώτη φορά που θα σώσεις υποφωτισμένη ή με κακό WB φωτογραφία με δύο κλικ, θα με θυμηθείς :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ταξιδιωτη22, την πηρα και εγω πριν 1 μηνα περιπου. ωραιο μηχανημα οντος....Αλλά εχω και μια powershot που η ixus λυπαμαι που το λεω αλλα στα χρωματα , κατα το "ματι" μου παντα, δεν την φτανει με τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά. Η αδερφή μου έχει μια ψηφιακή Κοdak DC3200 και έχει σπάσει το πορτάκι του χώρου των μπαταριών με αποτέλεσμα να μην κλείνει. Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί ανταλλακτικό για αυτό το παλιό μοντέλο; Που θα πρέπει να απευθυνθεί;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω την olympus c70 zoom.

Παρακαλω μηπως ξερει καποιος τι πρεπει να κανω για τα κοκκινα ματια?

Ευχαριστω. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την C70, αλλά στις περισσότερες Olympus πατάς το κουμπάκι (διαδοχικά, δεν το κρατάς πατημένο) με τον κεραυνό (flash) μέχρι να δείξει στην οθόνη ένα μάτι (red eye reduction)...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια έρευνα και διαβάζοντας τα reviews απο χρήστες και απο σελίδες αποφάσισα στα Casio Z55 ή Z50. Την έχει κανείς;

Αξίζει σε επίπεδο απλού χρήστη και όχι επαγγελματία;

Θέλω οι φωτογραφίες να είναι καθαρές, να έχει καλό φλάς και η μπαταρία να διαρκεί πολύ (εννοείται καλή επικοινωνία μηχανής με το pc).

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την C70, αλλά στις περισσότερες Olympus πατάς το κουμπάκι (διαδοχικά, δεν το κρατάς πατημένο) με τον κεραυνό (flash) μέχρι να δείξει στην οθόνη ένα μάτι (red eye reduction)...

Ευχαριστω.

Θα το δοκιμασω και βλεπουμε. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω να σας κάνω τη γνωστή βαρετή ερώτηση «Ποια μηχανή να πάρω?» :worry:

 

Τι ψάχνω? Λοιπόν είμαι ερασιτέχνης, που όμως όταν τραβάει φωτογραφίες θέλει να βγαίνουν όμορφες. Τα megapixel δεν είναι αυτοσκοπός, τα καλά χρώματα με ενδιαφέρουν περισσότερο, όσο για το ζουμ, θέλω να ξέρω ότι μου δώσει η μηχανή θα είναι χωρίς θόρυβο.

 

Κανόνας απαράβατος το μέγεθος. Η μηχανή ΠΡΕΠΕΙ να είναι μικρή και ελαφριά. Ενδεικτικά τώρα έχω τη Fuji 6800z μέχρι εκεί τι θέλω σε μέγεθος.

 

Από χρήματα θέλω να παίξω γύρω στα 500 ευρώ.

 

 

Τη Sony DSC-F88 είδα και μου άρεσε, τι λέτε?

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά. Η αδερφή μου έχει μια ψηφιακή Κοdak DC3200 και έχει σπάσει το πορτάκι του χώρου των μπαταριών με αποτέλεσμα να μην κλείνει. Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί ανταλλακτικό για αυτό το παλιό μοντέλο; Που θα πρέπει να απευθυνθεί;

 

Υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία της kodak (www.kodak.gr), όπου μπορείς να βρεις τα τηλέφωνα και τις διευθύνσεις για να ρωτήσεις στο τμήμα service. Αν θυμάμαι όμως καλά, η ελληνική αντιπροσωπεία δεν έχει κανένα ανταλλακτικό σε στοκ και το παραγγέλνει από εξωτερικό, με ότι συνεπάγεται αυτό σε θέμα κόστους. Ελπίζω να έχει αλλάξει η κατάσταση και να βρεις αυτό που θέλεις. Αν δεν σε καλύψει η αντιπροσωπεία, τότε στο dpgr μπορείς να βρεις αρκετές διευθύνσεις από καταστήματα φωτογραφικών ειδών για να ρωτήσεις για ανταλλακτικό.

 

@kostasV οι μικρές φωτογραφικές της Canon (σειρά Ixus) είναι αρκετά ποιοτικές και αρκετά μικρές σε μέγεθος και ανάλογα το μοντέλο, η τιμή τους παίζει στα 400-500 ευρώ, νομίζω θα σε καλύψουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω να σας κάνω τη γνωστή βαρετή ερώτηση «Ποια μηχανή να πάρω?» :worry:

 

Τι ψάχνω? Λοιπόν είμαι ερασιτέχνης, που όμως όταν τραβάει φωτογραφίες θέλει να βγαίνουν όμορφες. Τα megapixel δεν είναι αυτοσκοπός, τα καλά χρώματα με ενδιαφέρουν περισσότερο, όσο για το ζουμ, θέλω να ξέρω ότι μου δώσει η μηχανή θα είναι χωρίς θόρυβο.

 

Κανόνας απαράβατος το μέγεθος. Η μηχανή ΠΡΕΠΕΙ να είναι μικρή και ελαφριά. Ενδεικτικά τώρα έχω τη Fuji 6800z μέχρι εκεί τι θέλω σε μέγεθος.

 

Από χρήματα θέλω να παίξω γύρω στα 500 ευρώ.

 

 

Τη Sony DSC-F88 είδα και μου άρεσε, τι λέτε?

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! :)

Καταρχην θα σε συμβουλευα να επισκεφτεις το http://www.dpgr.gr που ειναι εξειδικευμενο στην ψηφιακη φωτογραφια... ;)

 

Τωρα,απ'τις λιγοστες μου γνωσεις θα σου προτεινα να αδιαφορησεις για το μεγεθος,γιατι θα ειναι κριμα να δωσεις 500 ευρω & η μηχανη σου να εχει πχ. ενα φακο σαν κουμποτρυπα...βλεπω οτι εχεις "απελευθερωθει" απ'την εμμονη των πιξελς & μπραβο σου,ομως το μικρο μεγεθοσ εχει το μειονεκτημα του μετριου ή κακου φακου...κατι το οποιο ειναι απ'τα σημαντικοτερα(αν οχι το πιο σημαντικο) σε μια μηχανη...

 

Γι'αυτο λοιπον,αν θες κοιταξε τις(μεσω του πολυ καλου http://www.dpreview.com)Sony v3,Panasonic fz5 & fz20,konica minolta dimage z5,olympus c70 & c765,nikon coolpix 5900 & 7900,canon powershot g6.Oι Ιξους,αν & πολυ μικρες,μου φανηκε(απ'την 40 που ειχα παλιοτερα)οτι εβγαζαν καπως αλλοιωμενα χρωματα,με μια ταση προς το ροζ κυριως...επισης μετα απο εντατικη χρηση 5-6 μηνων ειχε αρχισει να σβηνει ξαφνικα(αυτο μπορει βεβαια να ετυχε μονο σε μενα).

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος τι ακριβος κανει το iso και γιατι ειναι καλυτερες οι ψηφιακες που εχουν οσο το δυνατον μεγαλυτερη ρυθμιση σε αυτο?

Για παραδειγμα τραβηξα με μια cybershot 3.2(λιγο παλιοτερη απο αυτες που υπαρχουν τωρα) με ρυθμιση iso-200 (ενα συγκεκριμενο τοπιο, μερα με ηλιο) και ξανα το ιδιο τοπιο με μια jenoptik 4.1 (ψηφιακη μολις των 120ε) που δεν εχει ρυθμιση iso (μονο της βαζει iso-100) και δεν ειδα σημαντικες διαφορες. Βασικα δεν ειδα γενικα διαφορες που κανουν -μπαμ- και στις ρυθμισεις ακομα το μονο που εχει παραπανω η cybershot ειναι το manual iso, που δεν ξερω και τι κανει!

Link to comment
Share on other sites

To ISO είναι η ευαισθησία του αισθητήρα στο φως. Παίρνει τιμές (συνήθως) 100/200/400/800/1600/3200 κτλ. Κάθε τιμή (θα την ακούσεις και ως "στοπ") έχει την διπλάσια ευαισθησία από την προηγούμενή της,πχ το ISO 400 έχει διπλάσια ευαισθησία από το ISO 200 και μισή από το 800. Ή διαφορετικά, το ISO 400 απαιτεί το μισό φως σε σχέση με το ISO 200 για την ίδια έκθεση. Στις ίδιες συνθήκες, πχ, με ISO 400, αν βάζαμε ταχύτητα 1/125sec, με ISO 200 θα βάζαμε 1/60. Πότε αυξάνουμε το ISO; Όταν, για παράδειγμα, οι φωτοστικές συνθήκες δεν μας επιτρέπουν το κράτημα της μηχανής με το χέρι, αυξάνουμε το ISO και έτσι μπορούμε να βάλουμε πιο γρήγορη ταχύτητα.

Και ποιό είναι το μειονέκτημα των μεγάλων ISO; Ο ψηφιακός θόρυβος που μοιάζει με κόκκο. Όσο πιο ψηλό το ISO, τόσο περισσότερο κόκκο έχουμε

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Λιγο αργα το ρωταω καθοτι ψωνισα ηδη τη μηχανουλα του ταξιδιωτη22, αλλα υπαρχει καμια μηχανη που να υποστηριζει bluetooth? ( sto price range εως 500 ευρω παντα)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

To ISO είναι η ευαισθησία του αισθητήρα στο φως. Παίρνει τιμές (συνήθως) 100/200/400/800/1600/3200 κτλ. Κάθε τιμή (θα την ακούσεις και ως "στοπ") έχει την διπλάσια ευαισθησία από την προηγούμενή της,πχ το ISO 400 έχει διπλάσια ευαισθησία από το ISO 200 και μισή από το 800. Ή διαφορετικά, το ISO 400 απαιτεί το μισό φως σε σχέση με το ISO 200 για την ίδια έκθεση. Στις ίδιες συνθήκες, πχ, με ISO 400, αν βάζαμε ταχύτητα 1/125sec, με ISO 200 θα βάζαμε 1/60. Πότε αυξάνουμε το ISO; Όταν, για παράδειγμα, οι φωτοστικές συνθήκες δεν μας επιτρέπουν το κράτημα της μηχανής με το χέρι, αυξάνουμε το ISO και έτσι μπορούμε να βάλουμε πιο γρήγορη ταχύτητα.

Και ποιό είναι το μειονέκτημα των μεγάλων ISO; Ο ψηφιακός θόρυβος που μοιάζει με κόκκο. Όσο πιο ψηλό το ISO, τόσο περισσότερο κόκκο έχουμε

 

Thanx, το πιασα τι κανει το iso. Απο τι καταλαβα ειναι χρησιμο, οταν θελουμε να φωτογραφισουμε κινουμενο αντικειμενο σε καταστασεις χαμηλου φωτισμου, χωρις φλας, με κοστος την ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές, έτσι είναι :)
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Λιγο αργα το ρωταω καθοτι ψωνισα ηδη τη μηχανουλα του ταξιδιωτη22, αλλα υπαρχει καμια μηχανη που να υποστηριζει bluetooth? ( sto price range εως 500 ευρω παντα)

Πού θα μπορούσε να χρησιμέψει το BT;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Ασυρματη επικοινωνια με τον εκτυπωτη, ασυρματη επικοινωνια με τον υπολογιστη για μεταφορα των φωτο και γενικοτερα ΛΙΓΟΤΕΡΑ καλωδια....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ασυρματη επικοινωνια με τον εκτυπωτη, ασυρματη επικοινωνια με τον υπολογιστη για μεταφορα των φωτο και γενικοτερα ΛΙΓΟΤΕΡΑ καλωδια....

Ξέρεις πόση ώρα θα σου πάρει να μεταφέρεις μια εικόνα 4-5mp με bt στον υπολογιστή;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόση ώρα θα σου πάρει να μεταφέρεις μια εικόνα 4-5mp με bt στον υπολογιστή;

 

 

ποση??? Δεν ειναι γρηγορο το μπλε δοντακι????

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

θα σου πάρει αρκετή ώρα!! (όχι μερικά λεπτά!)!!

 

Εγώ σήμερα αγόρασα το Casio EX-Z50 και μέχρι τώρα φαίνεται πολύ καλο απο λειτουργικότητα και φωτογραφίες που βγάζει.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

θα σου πάρει αρκετή ώρα!! (όχι μερικά λεπτά!)!!

 

Εγώ σήμερα αγόρασα το Casio EX-Z50 και μέχρι τώρα φαίνεται πολύ καλο απο λειτουργικότητα και φωτογραφίες που βγάζει.

φιλε μου καλοριζικη η μηχανουλα σου λοιπον μολις την σκαλισεις καλα κανε μας ενα mini review :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...