Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω πηρα σημερα στο τμημα διακοπης συμβολαιων να ρωτησω αν υπαρχει ρητρα διακοπης αν υπαναχωρησω εμπροθεσμα και μου ειπαν 2 παγια επιδοτησης επειδη ανανεωσα 2 μηνες τωρα με τελικο ποσο 30 το μηνα, ητοι 75 ευρω. Τους ειπα αφου το χαρτι της αυξησης λεει ατελως, μου λεει δεν ξερω, εδω ειμαστε το τμημα των διακοπων, μιληστε με την εξυπηρετηση. Τις λεω οκ, οποτε προχωραω κανονικα σε καταγγελιες παντου να υποθεσω ε; Δεν σηκωνει διαπραγματευση πριν ανοιξει το κουτι της πανδωρας, και αυτη αντιπροτεινει στο νεο παγιο των 35 ευρω, 10% εκπτωση για ολους τους μηνες οποτε παμε στα 32. Σκεφτομαι ακομη τι να κανω. Καταγγελιες παντου μεχρι να παρακαλανε η θα με γραψουν; Φορητοτητα μηπως παρακαλανε και εκει και το χαμηλωσω και αλλο;
Link to comment
Share on other sites

Όχι έχω cu αλλά θα πάω cosmote μήπως βρω καλύτερο σήμα.

Έχει app η frog? Από εκεί γίνεται η ανανέωση με τα bonus?

 

Όχι: Δεν έχει app το καρτοκινητό frog της Cosmote. Ο,ποια ανανέωση γίνεται με εγγραφή στο app της Cosmote ή περίπτερο ή κατάστημα.

Τα πακέτα ενεργοποιούνται μόνο με το 1330 (sms ή κλήση).

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ καταγγελία στην ΕΕΤΤ, και περιμένω να δούμε.

Στην cosmote που τους ξαναπήρα τηλ, πριν κάνω την καταγγελία, μου είπαν οτι το πέναλντυ είναι 235 ευρώ για τις 2 γραμμες σε οικογενεικαό που έχω 65 plus και πλήρωνα 52 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ! ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΚΑΛΕΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ Cosmote (2108006300) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΕΞΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑ :

 

Cosmote Mobile XL -> 1500 λεπτα προς ολους -> 2.5gb Ιντερνετ 4G = 33,44 τελικη τιμη (ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ WIND)

 

Cosmote Double Play -> Απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά -> ΕΩΣ 24 internet -> 30 λεπτα προς κινητα -> 24,90 τελικη τιμη (ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ Forthnet)

 

OTE TV Full pack -> 19,90

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ 18 μηνες ΣΥΜΒΑΣΗ.

 

 

ΘΑ ηθελα τη γνωμη σας μιας και ειμαι ασχετος στον τομεα αυτο και απο αποψη τιμων αλλα και παρόχων (ποιοτικα και κοστος).

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ! ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΚΑΛΕΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ Cosmote (2108006300) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΕΞΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑ :

 

Cosmote Mobile XL -> 1500 λεπτα προς ολους -> 2.5gb Ιντερνετ 4G = 33,44 τελικη τιμη (ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ WIND)

 

Cosmote Double Play -> Απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά -> ΕΩΣ 24 internet -> 30 λεπτα προς κινητα -> 24,90 τελικη τιμη (ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ Forthnet)

 

OTE TV Full pack -> 19,90

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ 18 μηνες ΣΥΜΒΑΣΗ.

 

 

ΘΑ ηθελα τη γνωμη σας μιας και ειμαι ασχετος στον τομεα αυτο και απο αποψη τιμων αλλα και παρόχων (ποιοτικα και κοστος).

Παρα πολύ καλες τιμες!!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Όχι: Δεν έχει app το καρτοκινητό frog της Cosmote. Ο,ποια ανανέωση γίνεται με εγγραφή στο app της Cosmote ή περίπτερο ή κατάστημα.

Τα πακέτα ενεργοποιούνται μόνο με το 1330 (sms ή κλήση).

Δηλαδή από ότι κατάλαβα κάνεις ανανέωση από το App του Whatsup η της cosmote? Το υπόλοιπο το βλέπεις από την εφαρμογή? Και τα πακέτα αναγκαστηκα ενεργοποίηση μόνο μέσω SMS?

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ότι κατάλαβα κάνεις ανανέωση από το App του Whatsup η της cosmote? Το υπόλοιπο το βλέπεις από την εφαρμογή? Και τα πακέτα αναγκαστηκα ενεργοποίηση μόνο μέσω SMS?

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τί είναι αυτό το pm που μου'στειλες;

 

Get the app today to access myphone.gr on the go. To get started, download the app at http://tapatalk.com/m and then search for "myphone.gr"

 

Παρακαλώ τους διαχειριστές να το ελέγξουν.

Link to comment
Share on other sites

Κατά λάθος από τη εφαρμογή που χρησιμοποιω για πρόσβαση στα forums πατηθηκε. Sorry. Αναμένω απάντηση αν γνωρίζεις ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατά λάθος από τη εφαρμογή που χρησιμοποιω για πρόσβαση στα forums πατηθηκε. Sorry. Αναμένω απάντηση αν γνωρίζεις ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

1. Ανανέωση ("κάρτα") από app, cosmote.gr, περίπτερο ή κατάστημα.

2. Πακέτα από 1330 (με κλήση ή sms).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν λίγο μπήκα ηλεκτρονικά να τσεκάρω τους λογαριασμούς της Cosmote (πρόγραμμα: cosmote65) για να τους πληρώσω (αυτόν που μόλις εκδόθηκε 15/04-14/05 και του προηγούμενου μήνα 15/03-14/04). Σ' αυτόν που μόλις βγήκε παρατηρώ μια αύξηση στο συνολικό ποσό, ενώ σ' αυτόν του προηγούμενου μήνα διαβάζω κάτω-κάτω:

"Από 8/5/2016 αυξάνονται τα ενσωματωμένα ΜΒ του προγράμματός σας για πλοήγηση στο Ιnternet εντός Ελλάδος από 2048 σε 2548ΜΒ

καθώς και το μηνιαίο σας πάγιο από 65 σε 70 ευρώ. Τυχόν εκπτώσεις που έχετε διατηρούνται. Επίσης, σας υπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να

καταναλώνετε τα MB του προγράμματός σας και από άλλη συσκευή (π.χ.tablet) με μία κάρτα Εxtra SIM (δώρο 3€/μήνα).Την κάρτα την

προμηθεύεστε δωρεάν μέσω του προγράμματος COSMOTE Mobile Internet Extra SIM από κατάστημα του δικτύου COSMOTE-ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

Έχετε το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής σας αζημίως (εξαιρούνται τυχόν υπόλοιπα επιδότησης συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού

ή οποιασδήποτε άλλης επιδότησης/ έκπτωσης/ προσφοράς), εντός 1 μηνός από την παρούσα κοινοποίηση."

 

Τηλεφωνώ κατευθείαν στην cosmote και μ' ενημερώνουν πως το πάγιο μου αυξήθηκε κατά 5 ευρώ (Δλδ για μένα που έδινα 30,5 ευρώ λόγω έκπτωσης, πήγα στα 35,5 ευρώ), αλλά ταυτόχρονα αυξήθηκαν τα GB κατά 0,5. Τους εξηγώ ότι δεν μ' ενδιαφέρουν τα GB γιατί ούτως ή άλλως δεν τα κατανάλωνα ποτέ full και πως δεν είμαι σύμφωνος μ' αυτήν την αλλαγή. Την ανανέωση δεν έχει ούτε δύο μήνες που την έκανα και ξαφνικά βρίσκομαι να πληρώνω 5 ευρώ παραπάνω/μήνα, από την συμφωνία που κάναμε. Αλλαγή σε πρόγραμμα δεν μου επιτρέπουν να κάνω. Ούτε παραπάνω έκπτωση γιατί μου είπαν ότι ανανέωσα πρόσφατα. Όπως επίσης μου εξήγησαν ότι εντός συμβολαίου υπήρχε ο όρος ότι δέχομαι την οποιαδήποτε αλλαγή από την πλευρά της εταιρίας (στην ηχογραφημένη συζήτηση - κάτι το οποίο αμφισβήτησα). Τους είπα ότι επιθυμώ να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρία, και η απάντηση ήταν ότι θα πρέπει να τους επιστρέψω το ποσό της έκπτωσης που είχα αυτούς τους δύο μήνες (Δλδ γύρω στα 30ευρώ/μήνα = 60 ευρώ). Με λίγα λόγια, "εκβιαστικά" πρέπει να παραμείνω και να δίνω 5 ευρώ παραπάνω, επειδή έτσι αποφάσισε η εταιρία, ενάμιση μήνα μετά την ανανέωση μας. Γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να κάνω κάτι από την πλευρά μου? Να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρία? Μένω κι απλά δίνω το 5εύρω/μήνα? :mad::(

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης μου εξήγησαν ότι εντός συμβολαίου υπήρχε ο όρος ότι δέχομαι την οποιαδήποτε αλλαγή από την πλευρά της εταιρίας (στην ηχογραφημένη συζήτηση - κάτι το οποίο αμφισβήτησα). Τους είπα ότι επιθυμώ να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρία, και η απάντηση ήταν ότι θα πρέπει να τους επιστρέψω το ποσό της έκπτωσης που είχα αυτούς τους δύο μήνες (Δλδ γύρω στα 30ευρώ/μήνα = 60 ευρώ). Με λίγα λόγια, "εκβιαστικά" πρέπει να παραμείνω και να δίνω 5 ευρώ παραπάνω, επειδή έτσι αποφάσισε η εταιρία, ενάμιση μήνα μετά την ανανέωση μας. Γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να κάνω κάτι από την πλευρά μου? Να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρία? Μένω κι απλά δίνω το 5εύρω/μήνα? :mad::(

 

Άσχετο:

Μόλις με πήρα στο καρτοκινητό Wind να μου "προσφέρουν":

200΄ όλους και 200ΜΒ με 20,56€ (,46€ ή κάτι τέτοιο)

ή

400΄όλους και 400ΜΒ με 25,46€ (ή ,56€ ή κάτι τέτοιο).

 

Γιατί το λέω (σε σχέση με το post σου):

 

3 φορές (ενώ ήδη το είχε πει άλλες 2 φορές) και στο ξεκάρφωτο εκεί που ου έλεγε την προσφορά διέκοπτε να το ξαναπεί:

 

"Σας ενημερώνω ότι η κλήση μας ηχογραφείται" ....:lol: (Λες και την "άκουγα"!!!! :p )

 

Αφού τελείωσε το μπλα-μπλα (2-3 λεπτά) , μου λέει:

"Πώς σας φαίνεται η προσφορά μας;"

 

"Απαίσια, ευχαριστώ δε θέλω" και της το έκλεισα.....

 

Γιατί το λέω:

Μου έχει τύχει και ακαταλαβίστικα να λένε (Αφού πουν ότι η κλήση μας ηχογραφείται!!)

και να ξαναρωτώ: "Τί είπατε;" και να ξαναλένε ό,τι είπαν ξανά ακαταλαβίστικα.....

 

Δε θα επεκταθώ: Ο νοών νοείτω...

Στο υπογραμμισμένο πάνω στο post σου σου απαντώ.

Για τα άλλα ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ: ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ (ΑΠΌ ΤΟ 1997 ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΕΠΙΑΣΑ ΚΙΝΗΤΟ)....:D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σήμερα πήρα χαμπάρι την αύξηση του παγίου-ανέτρεξα στον προηγούμενο λογαριασμό και όντως από κάτω υπήρχε το εξής κείμενο:

 

"Από 8/5/2016 αυξάνονται τα ενσωματωμένα ΜΒ του προγράμματός σας για πλοήγηση στο Ιnternet εντός Ελλάδος από 2048 σε 2548ΜΒ

καθώς και το μηνιαίο σας πάγιο από 65 σε 70 ευρώ. Τυχόν εκπτώσεις που έχετε διατηρούνται. Επίσης, σας υπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να

καταναλώνετε τα MB του προγράμματός σας και από άλλη συσκευή (π.χ.tablet) με μία κάρτα Εxtra SIM (δώρο 3€/μήνα).Την κάρτα την

προμηθεύεστε δωρεάν μέσω του προγράμματος COSMOTE Mobile Internet Extra SIM από κατάστημα του δικτύου COSMOTE-ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

Έχετε το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής σας αζημίως (εξαιρούνται τυχόν υπόλοιπα επιδότησης συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού

ή οποιασδήποτε άλλης επιδότησης/ έκπτωσης/ προσφοράς), εντός 1 μηνός από την παρούσα κοινοποίηση."

 

ο λογαριασμός που έλαβα αυτήν την ενημέρωση έχει ημερομηνία έκδοσης 15/04 αλλά στο email μου τον έλαβα 24/04 (σε έντυπη μορφή δεν γνωρίζω γιατί δεν έρχεται στην διεύθυνση που κατοικώ αλλά πάει στο πατρικό μου). Υπάρχει περίπτωση να έχω περιθώριο καταγγελίας ή δεν με πιάνει? Σε περίπτωση που δεν με πιάνει, υπάρχει περίπτωση εάν κάνω αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία να με κρατήσουν απορροφώντας την αύξηση; :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το νουμερο ειναι συνεργατης της cosmote και οχι η ιδια....https://www.facebook.com/cosmote/posts/487736151321509

δηλαδη καποιος dealer...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με κάλεσαν από το 6973158608 μεσημεριάτικα στο καρτοκινητό Wind... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6724151#post6724151

Και επέμενε ότι: "Η κλήση μας ηχογραφείται"

 

Ξέρετε από που είναι αυτός ο αριθμός;

 

OK Το βρήκα http://www.white-pages.gr/arithmos/6973158608

είναι τηλεπρήχτες, μια εταιρεία του ΟΤΕ με την ονομασία evalue

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου μήπως βοηθήσει:

 

Όπως αρκετοί εδώ, έτσι κι εγώ είδα την σημείωση με τις αλλαγές στους όρους της σύμβασης.

Πήρα κατευθείαν τηλ και ζήτησα να μιλήσω με το τμήμα ακυρώσεων.

Πιθανολογώ ότι αυτό έχει κάποια σημασία, καθώς αυτοί μπορουν να κάνουν αντιπροσφορές.

Είχα ήδη αιτηθεί τους προηγούμενος μήνες την αλλαγή του συμβολαίου μου (cosmote65) σε γοιτητικό καρτοσυμβόλαιο, καθώς με συνέφερε, αλλά μου ρίχνανε άκυρο χωρίς να αναφέρουν κανέναν λόγο (από δικαιολογητικά, ήμουν κομπλέ).

 

Μου είπε κι εμένα για την αύξηση 5€.

Της είπα ότι θέλω να υπαναχωρήσω, μου είπε θα πληρώσεις ότι σου δώσαμε από επιδότηση έως τώρα. (αυτό ελέγχεται, σε κάποιο θρεντ χτες είδα ότι κάποιος με καταγγελία στην ΕΕΤΤ διέκοψε συμβόλαιο χωρίς να του ζητήσουν πίσω την επιδότηση).

Της είπα την κατάσταση με το φοιτητικό και με πέρασε σε φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο με 14,60€ το μήνα, και μου επιβεβαίωσε σε τρεις διαφορετικές κλήσεις (που ηχογραφούνται) ότι δεν θα χρειαστεί να επιστρέψω την επιδότηση που είχα λάβει για όσο καιρό ήμουν στο cosmote 65.

Αυτή κέρδισε μία ανανέωση συμβολαίου/παραμονή πελάτη για την στοχοθεσία της κι εγώ αυτό που ήθελα.

Για αυτό όμως λέω ότι είνια καλύτερα να πας κατευθείαν σε συνομιλία με το τμήμα ακυρώσεων, αυτοί θα θέλουν να σε κρατήσουν, είτε με τρομοκρατία, είτε με προσφορά για ανανέωση συμβολαίου.

 

Αν όμως δεν έπαιζε το φοιτητικό θα πήγαινα κι εγώ προς ΕΕΤΤ καταγγελία και γαία πυρί μιχθήτω.

Link to comment
Share on other sites

Για περισσότερα , αναζήτησε τα "πράσινα παιδιά της Cosmote" στις πλατείες μεγάλων πόλεων: Το προτινόμενο για ΜΒ καρτοκινητό είναι το frog.

Πληροφορίες μπορείς να βρεις (για το frog) και αν ψάξεις τις σελίδες του thread "frog" εδώ στο myphone.

Από όσο γνωρίζω δεν έχει "κόφτη" (από ιδία εμπειρία) και έχει δυνατότητα 4G αν την ενεργοποιήσεις.

 

Ευχαριστώ για όλα!

 

Δυστυχώς δεν πήρα απαντήσεις στο Frog thread (μάλλον είναι λίγο επιθετικά τα παιδιά εκεί και υπερκάλυψαν την δημοσίευση με τις ερωτήσεις μου...). Άσε που δεν ξέρω σε ποια πλατεία να ψάξω. Δεν υπάρχει άλλη λύση για Frog από το να πάρω τους δρόμους στην τύχη και όπου με βγάλει;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με κάλεσαν από το 6973158608 μεσημεριάτικα στο καρτοκινητό Wind... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6724151#post6724151

Και επέμενε ότι: "Η κλήση μας ηχογραφείται"

 

Ξέρετε από που είναι αυτός ο αριθμός;

 

OK Το βρήκα http://www.white-pages.gr/arithmos/6973158608

είναι τηλεπρήχτες, μια εταιρεία του ΟΤΕ με την ονομασία evalue

 

 

 

Για σταθερο καλα ειναι.Για κινητο δεν αξιζει.Εκτος αμα εχεις θεμα με το σημα της Wind.Αλλα κριμα να χασεις τα 300' ή την ειδικη προσφορα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλα!

 

Δυστυχώς δεν πήρα απαντήσεις στο Frog thread (μάλλον είναι λίγο επιθετικά τα παιδιά εκεί και υπερκάλυψαν την δημοσίευση με τις ερωτήσεις μου...). Άσε που δεν ξέρω σε ποια πλατεία να ψάξω. Δεν υπάρχει άλλη λύση για Frog από το να πάρω τους δρόμους στην τύχη και όπου με βγάλει;

 

Αν γνωρίζεις τα (τρέχοντα, γιατί μπορεί να αλλάξουν!) δεδομένα για το τι "προσφέρει" το frog της C-Ote και επιλέξεις να έχεις frog,

έχεις τις εξής επιλογές για να το βάλεις:

1) Από άλλο καρτοκινητό C-Ote στέλνεις ALPAK στο 1314 και ακολουθείς τις οδηγίες για τη μετατροπή του σε frog (από Cosmocarta ή Whats'Up) με χρέωση 3€ και ό,τι υπόλοιπο είχες προηγουμένως να παραμένει (εκτός των 3€ της μετατροπής).

2) Πας σε κατάστημα Cosmote και ζητάς frog με κόστος 5€. Με την πρώτη κάρτα τουλάχιστον 5€ στον πρώτο μήνα πχ Μάη 2016 (όχι με sharing) έχεις 1,24€ κάθε μήνα για τους υπόλοιπους 4 μήνες και 600΄προς άλλα frog και 100΄προς όλους: Τα 2 τελευταία ισχύουν σε κάθε "κάρτα" (>=5€) για τους επόμενους 5 μήνες.

3) Βρίσκεις τα "πράσινα παιδιά" και με την ταυτότητά σου διαλέγεις αριθμό frog επιτόπου από αυτούς που έχουν εκεί (στις πλατείες, πχ Ομόνοια, αλλά είναι και σε άλλες πόλεις και σε άλλες πλατείες). Θα έχεις 500ΜΒ, 600΄προς frog και 100΄προς όλους με τα 6€ που θα δώσεις επιτόπου. Και 5,40€ μέσα στην κάρτα για να ενεργοποιήσεις (όποτε θες μέσα στο 3μηνο ισχύος υπολοίπου):

α) 300΄προς frog για 30 μέρες με 1€.

β) 120΄προς όλους για 30 μέρες με 3€ κάθε 2η (ή 3η) βδομάδα: Κανονικά είναι 60΄προς όλους με 3€. Το πότε 2xπλασιάζονται θα το μαθαίνεις με sms που θα σου έρχεται ή από εδώ στο myphone.

γ) 2GB με 4,40€.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ!

Καθώς δεν θέλω δεύτερο αριθμό, υπάρχει κάποια λύση με φορητότητα;

 

Η σίγουρη λύση (που ξέρω ότι γίνεται) είναι με κλήση στο 13897 (ή το 2106262800) σε καρτοκινητό Cosmokarta (ή Whats'Up) και μετά με 3€ χρέωση μετατροπή σε Frog. Όταν τηλεφωνήσεις θα προσπαθήσουν (ΣΙΓΟΥΡΑ) να σε πείσουν ότι είναι "καλύτερα" κάποιο συμβόλαιο (ή αν απελπιστούν) ΕΣΤΩ καρτοσυμβόλαιο: ΠΡΟΣΕΞΕ!!

Για κατευθείαν φορητότητα σε Frog δε γνωρίζω.

 

Δοκίμασε το και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες ωθούν τον κόσμο στα συμβόλαια ώστε να υπάρχει αναγκαστικά στάνταρ πάγιο όπου θα εισπράττουν χωρίς να περιμένουν τον καθένα για το αν και πότε θα βάλει κάρτα.Ειλικρινά πιστεύει κάποιος ότι παρέχουν την ίδια απόδοση σήματος ίντερνετ στα καρτοκινητά σε σχέση με τα συμβόλαια;

Δίνουν τα MB στα καρτοκινητά στο 1/3 της τιμής και θεωρούν κάποιοι πως μπορούν να χρησιμοποιούν το μάξιμουμ της απόδοσης;

Σα να λένε δηλαδή κάντε τα όλοι καρτοκινητά; Ε δε νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το παρατηρησα και εγω στον λογαριασμο μου και γι αυτο μπηκα στο νημα εδω και βλεπω οτι δεν ειμαι μονος!

Να σας πω την αληθεια στην αρχη νομισα οτι περασε το 18μηνο και απλα δεν ειχα πλεον την εκπτωση στο παγιο.

 

Στο δια ταυτα:

Αφου διαβασα εδω τι ειχατε πραξει, πηρα στο 13888 και το επαιξα ανηξερος, τι συμβαινει και τα λοιπα.

με ενημερωσαν οτι εγινε αλλαγη απο την εταιρία και απαντησα πως επρεπε να με ενημερωσουν, οχι για τα 2.5 ευρω αλλα γιατι εγω μπορει να ηθελα κατι άλλο, πχ λεπτα (να πω την αληθεια τα mb ηθελα γτ μου τελειωνουν που και που!)

τεσπα, μου ειπαν αν επιθυμω α επιστρεψω στο προγραμμα οπως ημουν, χωρις την αυξηση MB και τιμης και το δεχτηκα. δεν χρειαστηκε να απειλησω με καταγγελιες ουτε τπτ...ευτυχως!

 

υγ. σκεφτηκα τωρα οτι καθε φορα που μου τελειωνουν τα mb βαζω την επεκταση με 300 ΜΒ με 5ευρω (δηλ 150 με 2.5 ευρω αναλογικα για τον μηνα)

δηλ τωρα ηταν σαν να μου επιβαλλουν αυτο το πακετο...και σε μενα και στην μανα μου και στην αδερφη μου και στον πατερα...που εννοειται δεν χρησιμοποιεί κανενας τους ΜΒ....

Edited by dimitris_86
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο περίπου 1μιση μήνα σε ταξίδι μου σε χώρα ΕΕ η Cosmote χρέωσε παραπάνω 58€ για πλοήγηση στο internet, ενώ κανονικά το roaming μέχρι 500mb τη μέρα και εφόσον τα είχα σαν υπόλοιπο έπρεπε να είναι δωρεάν. Στο τηλεφωνικό κέντρο μου είπαν ότι δε θα έπρεπε να χρεώνομαι αλλα θα πρέπει να το δει το τεχνικό τμήμα. Απο την πρώτη μέρα, το τεχνικό τμήμα "εξετάζει" το ζητημα με προτεραιότητα.

 

Τώρα έχει λήξει ο λογαριασμός μου και διαβεβαίωσαν ότι ο λογαριασμός που θα εκδοθεί σήμερα θα αναγράφει το ότι έχω άλλες 15 μέρες να τον πληρώσω και ότι μέχρι τότε ελπίζουνε να έχει βγει η απόφαση του τεχνικού τμήματος. Βέβαια σήμερα δεν μπορεί να γίνει προβολή του λογαριασμού λόγω τεχνικού προβλήματος οπως με ενημερώνει η σελίδα της Cosmote.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μέχρι πόσο μπορούνε να τραβήξουνε ένα τεχνικό έλεγχο όταν στη μέση υπάρχουν ημερομηνίες που λήγουν λογαριασμοί; Θα άξιζε να κινηθώ μέσω του συνηγόρου του καταναλωτή;

 

(Πέρυσι τεχνικός έλεγχος στην υπηρεσία του Spotify κράτησε 6μηνες!)

Edited by dimitrislll
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας θελω την γνωμη σας στο ποια ειναι η καλυτερη επιλογη για την χρηση 2 τηλεφωνικων αριθμων (επαγγελματικου και μη). Εχω κινητο το οποιο υποστηριζει δυο καρτες σιμ απλα οταν τοποθετεις την δευτερη αφαιρεις την καρτα sd. Ειδα οτι μπορει η κοσμοτε να κανει 2 αριθμους κοσμοτε σε 1 σιμ. Δεν ξερω κατα ποσο βολικο ειναι αυτο σε σχεση με το δικαρτο που χρησιμοποιουσα παλιοτερα. Θα ηθελα γνωμες οποιων γνωριζουν ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη, χωρις πολλα προβληματα και πιο εκμεταλλευσιμη στην περιπτωση μου, διοτι εχω μια sd 32gb που καλο θα ηταν να την χρησιμοποιω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πολύ ενδιαφέρον το ερώτημα που έθεσες.

Μπορεί στην ίδια κάρτα Sim να είναι ένα νούμερο της Cosmote και το άλλο της Wind;

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...