Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

39 minutes ago, CosMap said:

Πάρε τηλ στα κεντρικά να σε κάνουν firmware update 🙂

 

Και εμένα έκανε τέτοια κόλπα με αποσυνδέσεις στο συγκεκριμένο router, αλλά τον τελευταίο καιρό, μετά από πολλά παράπονα που έκανα στην εξυπηρέτηση έστρωσε.

Παίζει δηλαδή να το έκαναν update; Αυτό το update δεν μπορεί να γίνει από τον χρήστη; πρέπει να γίνει μέσω εξυπηρέτησης;

Πολύ προβληματικό πάντως το συγκεκριμένο router.

Είχαμε αγανακτήσει με συνεχείς αποσυνδέσεις και αποσυγχρονισμους.

Ευτυχώς όλοι έχουμε απεριόριστα δεδομένα κινητής.

Εκεί που συγχρονιζε, ταυτόχρονα αποσυγχρόνιζε. 

Τι συμβαίνει;

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω λάβει το ίδιο router και το έχω στο κουτί περιμένοντας την ενεργοποίηση της γραμμής. Έχω διαβάσει πολλά παράπονα για το συγκεκριμένο, αλλά δεν ανησυχώ πολύ γιατί μιας και θα βγάλω οπτική θα χρησιμοποιηθεί μόνο σαν router, όχι σαν modem. Οπότε πιστεύω πως θέματα με αποσυνδέσεις δεν θα έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτήσω αυτό που ρώτησα και πιο πριν, αναβάθμιση λογισμικού γίνεται μόνο μέσω της cosmote; δεν μπορεί να την κάνει ο χρήστης μόνος του;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, CosMap said:

Εξαρτάται πόσα mbps οπτική ίνα ζήτησες. Για 200+ δεν κάνει καλύτερα το smart+ κι αν ζητούσες 1000 θα σε έδιναν το fritzbox. Υπάρχει καφετέρια που έχει 500αρα και το ΖΤΕ στο wifi όσο κοντά και να πας στο ρούτερ δυστυχώς πάνω από 200 δεν πάει ακόμα και στο 5ghz κανάλι sorry 😞

Με το smart+ τα φτάνει και τα ξεπερνά αλλά για την 500αρα δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα αν μπορεί.

Το μαύρο κάνει από 24-100 σίγουρα. Επίσης δεν δοκίμασα αν βγάζει τα 500 με ethernet γιατί πάνω τα μόνα που έχει κουμπώσει είναι ταμειακή, pos και κάμερες τίποτα άλλο θα ήθελα να μετρήσω αν έρχεται ολόκληρη η ταχύτητα με καλώδιο.

100άρα θα πάρω. Οπότε δεν με απασχολεί να πιάνει παραπάνω. Απλά είπα πως επειδή δεν θα συνδέεται το ίδιο απευθείας στο δίκτυο, αναμένω λιγότερα ή καθόλου θέματα με αποσυνδέσεις.

Το zte το μαύρο έχει wifi 6 που είναι το νεότερο και πιο γρήγορο. Βέβαια για να το καταλάβεις και να δεις διαφορά πρέπει και η συσκευή σου να το υποστηρίζει, να είναι σχετικά σύγχρονη δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, CosMap said:

Δυστυχώς από κεντρικά. Δεν υπάρχει καν η επιλογή firmware update ούτε από το μενού του router αλλά ούτε και από το site της cosmote.

Άρχισε αποσυνδέσεις πάλι. 

Θα πάρω αύριο στην εξυπηρέτηση να τους πω για update. 

Η πλάκα είναι ότι όλη την εβδομάδα πάει καλά και τα Σαββατοκύριακα αρχίζει τα κόλπα. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μιλήσει με το τεχνικό τμήμα, μου είπαν από την εφαρμογή My Cosmote από της ρύθμισης wifi να αλλάξω το band από 2.4 ghz σε 5 ghz ανάλογος καθένας τι έχει στην περιοχή, εγώ έβαλα να κάνει αναζήτηση αυτόματο και έστρωσε το θέμα. Οπότε δοκιμάστε όσοι έχουν θέμα. 

Screenshot_20221016-191457_COSMOTE.jpg

Screenshot_20221016-191502_COSMOTE.jpg

Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο κινητό σου αυτό το πρόγραμμα : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=en&gl=US

Αν το τρέξεις μπορείς να δεις σε ποιο κανάλι εκπέμπει ο καθένας από τους γείτονές σου. Αν βρεις κάποιο κανάλι που να είναι σχετικά άδειο, τότε να βάλεις το δικό σου εκεί μπας και αποφύγεις παρεμβολές. Αυτό σου είπαν να κάνεις, και στα 2.4 και στα 5GHz. Αν σου δουλεύει καλά στο αυτόματο βέβαια, ίσως και να μην το πείραζες....

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Mark_K said:

Βάλε στο κινητό σου αυτό το πρόγραμμα : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=en&gl=US

Αν το τρέξεις μπορείς να δεις σε ποιο κανάλι εκπέμπει ο καθένας από τους γείτονές σου. Αν βρεις κάποιο κανάλι που να είναι σχετικά άδειο, τότε να βάλεις το δικό σου εκεί μπας και αποφύγεις παρεμβολές. Αυτό σου είπαν να κάνεις, και στα 2.4 και στα 5GHz. Αν σου δουλεύει καλά στο αυτόματο βέβαια, ίσως και να μην το πείραζες....

Ευχαριστώ θα το βάλω να έχω. Προς το παρόν δουλεύει δεν έκανε διακοπές, θα το τσεκάρω κ αύριο να δω τι θα κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Euro2day: ΟΤΕ: «Επίθεση» για να αυξήσει το μερίδιο στη σταθερή τηλεφωνία.

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2160774/ote-epithesh-gia-na-ayxhsei-to-meridio-sth-stather.html

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Εδω και κάποιες μέρες οι γονείς μου δέχονται κλήσεις από αγνώστους στο σταθερό οι οποίοι τους ρωτούν αν πιστεύουν ότι ο Θεός μας αγαπάει. Κάποια άλλη κυρία που καλεί ισχυρίζεται ότι σκνΚ συγγενής με τη μητέρα μου και τη ζητά με το ονοματεπώνυμό της. Όταν ο πατέρας μου τη ρώτησε πού βρήκε το τηλέφωνο εκείνη είπε ότι το βρήκε στον τηλεφωνικό κατάλογο. Ψάχνοντας το όνομα της μητέρας μου όντως βρήκα όχι μόνο το τηλέφωνό της αλλά και τη διεύθυνση του σπιτιού(!). Μίλησα με το 13888 και μου είπαν ότι από την εταιρεία υπάρχει ενεργοποιημένο το μητρώο 11 και η απόκρυψη του αριθμού από τους καταλόγους. Μάλιστα επειδή φώναζα μου είπαν να κάνω καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. Αν κάνω την καταγγελία κατά της cosmote θα βγάλω άκρη; Με μια γρήγορη έρευνα υπάρχει και το δικό μου κινητό επίσης πάρα τη θέλησή μου κάτι που με έχει ενοχλήσει πολύ. Υπάρχει η διεύθυνση μου και στο σπίτι υπάρχει η εγκυμονούσα σύντροφός μου. Τι μπορώ να κάνω για να εξαφανιστούν τα τηλέφωνα; Σκέφτομαι τη μετάβαση όλων των αριθμών στη Vodafone ή τη NOVA μετά από αυτό. Τι να κάνω;

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Gv2008 said:

Καλησπέρα,

Εδω και κάποιες μέρες οι γονείς μου δέχονται κλήσεις από αγνώστους στο σταθερό οι οποίοι τους ρωτούν αν πιστεύουν ότι ο Θεός μας αγαπάει. Κάποια άλλη κυρία που καλεί ισχυρίζεται ότι σκνΚ συγγενής με τη μητέρα μου και τη ζητά με το ονοματεπώνυμό της. Όταν ο πατέρας μου τη ρώτησε πού βρήκε το τηλέφωνο εκείνη είπε ότι το βρήκε στον τηλεφωνικό κατάλογο. Ψάχνοντας το όνομα της μητέρας μου όντως βρήκα όχι μόνο το τηλέφωνό της αλλά και τη διεύθυνση του σπιτιού(!). Μίλησα με το 13888 και μου είπαν ότι από την εταιρεία υπάρχει ενεργοποιημένο το μητρώο 11 και η απόκρυψη του αριθμού από τους καταλόγους. Μάλιστα επειδή φώναζα μου είπαν να κάνω καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. Αν κάνω την καταγγελία κατά της cosmote θα βγάλω άκρη; Με μια γρήγορη έρευνα υπάρχει και το δικό μου κινητό επίσης πάρα τη θέλησή μου κάτι που με έχει ενοχλήσει πολύ. Υπάρχει η διεύθυνση μου και στο σπίτι υπάρχει η εγκυμονούσα σύντροφός μου. Τι μπορώ να κάνω για να εξαφανιστούν τα τηλέφωνα; Σκέφτομαι τη μετάβαση όλων των αριθμών στη Vodafone ή τη NOVA μετά από αυτό. Τι να κάνω;

 

 

 

 

 

 

 

Πάρε τηλ και ζήτησε απόκρυψη από όλους τους ονομαστικους καταλόγους όλων των γραμμών που ειναι στο όνομα σου.

Επέμεινε.

Προφανώς δεν στα είχαν αποκρύψει. 

Και μένα παλιότερα μ το είχαν κάνει.τα στοιχεία εμφανιζονταν ενώ είχα ζητήσει απόκρυψη.

Τώρα α. Θα βγάλεις κάποια άκρη από καταγγελία αυτό δε το γνωρίζω.

Αλλά είναι κρίμα μα αλλάξεις νούμερα απλά για αυτό.

Υπάρχουν τρόποι.

 

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nickchris36 said:

Πάρε τηλ και ζήτησε απόκρυψη από όλους τους ονομαστικους καταλόγους όλων των γραμμών που ειναι στο όνομα σου.

Επέμεινε.

Προφανώς δεν στα είχαν αποκρύψει. 

Και μένα παλιότερα μ το είχαν κάνει.τα στοιχεία εμφανιζονταν ενώ είχα ζητήσει απόκρυψη.

Το ζήτησα και μου είπαν ότι δεν μπορούν να το κάνουν και ότι ήδη το έχουν κάνει 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Gv2008 said:

Το ζήτησα και μου είπαν ότι δεν μπορούν να το κάνουν και ότι ήδη το έχουν κάνει 

Μπες σε ο ομαστικους καταλόγους και ψάξε να δεις με τα στοιχεία σου αν εμφανίζεται κάτι.

Αν δε βρεις τίποτα σημαίνει πως αποκρυφτηκαν.

Εγώ τ έχω κάνει και σε νόβα και σε κοσμοτε και πλέον δε φαίνονται.πουθενα.

Θέλει κάποιο διάστημα για την αλλαγή αυτή.

Ίσως αν έκανες πρόσφατα το αίτημα για αυτό να εμφανίζονται.

Περίμενε λίγες μέρες και ξανατσεκαρε το.

Αν δεις πως εμφανίζονται ακόμα πάρε τη ξέχεσε τους μετά και κάνε καταγγελία.

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Gv2008 said:

Καλησπέρα,

Εδω και κάποιες μέρες οι γονείς μου δέχονται κλήσεις από αγνώστους στο σταθερό οι οποίοι τους ρωτούν αν πιστεύουν ότι ο Θεός μας αγαπάει. Κάποια άλλη κυρία που καλεί ισχυρίζεται ότι σκνΚ συγγενής με τη μητέρα μου και τη ζητά με το ονοματεπώνυμό της. Όταν ο πατέρας μου τη ρώτησε πού βρήκε το τηλέφωνο εκείνη είπε ότι το βρήκε στον τηλεφωνικό κατάλογο. Ψάχνοντας το όνομα της μητέρας μου όντως βρήκα όχι μόνο το τηλέφωνό της αλλά και τη διεύθυνση του σπιτιού(!). Μίλησα με το 13888 και μου είπαν ότι από την εταιρεία υπάρχει ενεργοποιημένο το μητρώο 11 και η απόκρυψη του αριθμού από τους καταλόγους. Μάλιστα επειδή φώναζα μου είπαν να κάνω καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. Αν κάνω την καταγγελία κατά της cosmote θα βγάλω άκρη; Με μια γρήγορη έρευνα υπάρχει και το δικό μου κινητό επίσης πάρα τη θέλησή μου κάτι που με έχει ενοχλήσει πολύ. Υπάρχει η διεύθυνση μου και στο σπίτι υπάρχει η εγκυμονούσα σύντροφός μου. Τι μπορώ να κάνω για να εξαφανιστούν τα τηλέφωνα; Σκέφτομαι τη μετάβαση όλων των αριθμών στη Vodafone ή τη NOVA μετά από αυτό. Τι να κάνω;

 

 

 

 

 

 

 

Πριν λιγο καιρο έψαξα από περιέργεια τα στοιχεια μου στο Google και εβγαλε στο site του 11888 , το καρτοκινητό μου!!(ουτε καν το σταθερο) Και την διεύθυνση μου. Εκανα φορητότητα σε Nova και χωρίς να με ρωτήσουν αν θελω να εμφανίζομαι σε καταλόγους ή οχι, δεν υπάρχει πλέον το νουμερο και η διεύθυνση μου στην σελίδα. Προτείνω να κανεις και εσυ φορητότητα σε κάποια αλλη εταιρεία. 

Edited by panos43
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Nickchris36 said:

Μπες σε ο ομαστικους καταλόγους και ψάξε να δεις με τα στοιχεία σου αν εμφανίζεται κάτι.

Αν δε βρεις τίποτα σημαίνει πως αποκρυφτηκαν.

Εγώ τ έχω κάνει και σε νόβα και σε κοσμοτε και πλέον δε φαίνονται.πουθενα.

Θέλει κάποιο διάστημα για την αλλαγή αυτή.

Ίσως αν έκανες πρόσφατα το αίτημα για αυτό να εμφανίζονται.

Περίμενε λίγες μέρες και ξανατσεκαρε το.

Αν δεις πως εμφανίζονται ακόμα πάρε τη ξέχεσε τους μετά και κάνε καταγγελία.

Αυτοί λένε ότι είναι ήδη κλειστό 

6 minutes ago, panos43 said:

Πριν λιγο καιρο έψαξα από περιέργεια τα στοιχεια μου στο Google και εβγαλε στο site του 11888 , το καρτοκινητό μου!!(ουτε καν το σταθερο) Και την διεύθυνση μου. Εκανα φορητότητα σε Nova και χωρίς να με ρωτήσουν αν θελω να εμφανίζομαι σε καταλόγους ή οχι, δεν υπάρχει πλέον το νουμερο και η διεύθυνση μου στην σελίδα. Προτείνω να κανεις και εσυ φορητότητα σε κάποια αλλη εταιρεία. 

Αυτό ακριβώς θα κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, panos43 said:

Πριν λιγο καιρο έψαξα από περιέργεια τα στοιχεια μου στο Google και εβγαλε στο site του 11888 , το καρτοκινητό μου!!(ουτε καν το σταθερο) Και την διεύθυνση μου. Εκανα φορητότητα σε Nova και χωρίς να με ρωτήσουν αν θελω να εμφανίζομαι σε καταλόγους ή οχι, δεν υπάρχει πλέον το νουμερο και η διεύθυνση μου στην σελίδα. Προτείνω να κανεις και εσυ φορητότητα σε κάποια αλλη εταιρεία. 

Εμφανίστηκε και εμένα από το πουθενά. Στην extrasim που απέκτησα πρόσφατα βλέπω ότι ο υπάλληλος στο συμβόλαιο τσέκαρε το να φαίνεται ο αριθμος μου στους καταλόγους. 
Έστειλα μόλις στο τσατ, σε 5’ μου απάντησε και λέει σε 10 μέρες θα κρυφτούν.. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, paanos said:

Εμφανίστηκε και εμένα από το πουθενά. Στην extrasim που απέκτησα πρόσφατα βλέπω ότι ο υπάλληλος στο συμβόλαιο τσέκαρε το να φαίνεται ο αριθμος μου στους καταλόγους. 
Έστειλα μόλις στο τσατ, σε 5’ μου απάντησε και λέει σε 10 μέρες θα κρυφτούν.. 

Εμένα μου λένε και στο chat και τηλεφωνικά ότι φαίνεται ήδη απενεργοποιημένο κρυμμένο 

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με τον δικηγόρο σου και εάν έχεις αναγνώριση κλήσεων δώσε τα τηλέφωνα που σε ενόχλησαν στην αστυνομία. Πρώτα όμως συμβουλέψου τον δικηγόρο σου. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Smart-Select-20230306-151422-Viber.jpg

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cmvr said:

Smart-Select-20230306-151422-Viber.jpg

Πρέπει επειγόντως να φτιάξουν νέο site και καινούρια εφαρμογή 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...