Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω το εξής πρόβλημα, όχι σε καθημερινή βάση, αλλά να συμβαίνει μια στα τόσα. Εχω το τηλέφωνο ανοικτό και κάποιος μου στέλνει SMS. Δε λαμβάνω το SMS και μπορεί να περάσουν ακόμα και 2 ώρες. Αν κλείσω το κινητό και το ξαναανοίξω, τότε λαμβάνω όλα τα SMS που μου εστάλησαν σε αυτό το διάστημα κανονικά.

 

Πρόβλημα τηλεφώνου ή πρόβλημα Cosmote;

 

Η άλλη, κλασικότερη, περίπτωση είναι να αργούν πολύ τα SMS να έρθουν εφόσον είχαν σταλεί όσο είχα κλείσει το κινητό. Εκεί και πάλι μπορεί να έρθουν άμεσα με κλείσιμο και ξαναάνοιγμα. Αυτή την περίπτωση, βέβαια, την έχω ακούσει από αρκετούς και τη θεωρώ πιο "φυσιολογική" (με την ανώμαλη έννοια της Cosmote βέβαια!)

 

Κατά συνέπεια στρέφομαι κυρίως στην πρώτη περίπτωση και σας ρωτάω αν ξέρετε κάτι επί του θέματος. Να συμπληρώσω, επίσης, ότι στην πρώτη περίπτωση ο αποστολέας μπορεί να πάρει αναφορά αμέσως κι ας μην έχω λάβει εγώ το SMS (έχουν γίνει παρεξηγήσεις επ'αυτού!) το οποίο είναι απαράδεκτο. Επίσης δεν είναι θέμα διαφορετικών δικτύων διότι μου συμβαίνει κανονικότατα και από κινητά Cosmote!

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει ακομη η προσφορα της Cosmote για την μιση χρεωση sms+χρονου ομιλιας για ολα τα ΣΚ μεχρι το Πασχα?

 

Εκανα αλλαγη τη συνδεση (comote 60) σε καρτα (cosmocarta και την μετετρεψα σε what's up σημερα :D ) χθες και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να επωφεληθω απο αυτη την προσφορα..Ή μηπως ''νεους'' χρηστες εννοει η cosmote μονο τους νεους αριθμους :mad: και ετσι ειναι δωρον αδωρον να απαντηθει η αρχικη ερωτηση? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει ακομη η προσφορα της Cosmote για την μιση χρεωση sms+χρονου ομιλιας για ολα τα ΣΚ μεχρι το Πασχα?

 

Εκανα αλλαγη τη συνδεση (comote 60) σε καρτα (cosmocarta και την μετετρεψα σε what's up σημερα :D ) χθες και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να επωφεληθω απο αυτη την προσφορα..Ή μηπως ''νεους'' χρηστες εννοει η cosmote μονο τους νεους αριθμους :mad: και ετσι ειναι δωρον αδωρον να απαντηθει η αρχικη ερωτηση? ;)

 

Μονο για νεους αριθμους.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι προβλημα με Cote. Μου εχει τυχει να καλω σε εντος δικτυου κινητο της Cote, περι τις 15 φορες, και να μου λεει συνεχεια οτι ο συνδρομητης ειναι εκτος δικτυου. Αφου καταφερα να επικοινωνισω μεσω ΟΤΕ (σταθερο σε σταθερο), εκλεισε το κινητο, ανοιξε το κινητο και πηρε την αναφορα χαμενων κλησεων.
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε πει κατά καιρούς, το περίφημο ίντερνετ τσέπης (ο Θεός να το κάνει) από την κοσμοτέ, είναι ΑΣΥΜΒΑΤΟ με το γνωστό σύμπαν. Έτσι, αν κάνεις το λάθος να το ενεργοποιήσεις, δεν έχεις ούτε εισερχόμενα ούτε εξερχόμενα mms! Το ωραίο είναι όμως ότι ο αποστολέας παίρνει αναφορά ότι έφτασε στη συσκευή σου το mms! Καλόόό;;;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε πει κατά καιρούς, το περίφημο ίντερνετ τσέπης (ο Θεός να το κάνει) από την κοσμοτέ, είναι ΑΣΥΜΒΑΤΟ με το γνωστό σύμπαν. Έτσι, αν κάνεις το λάθος να το ενεργοποιήσεις, δεν έχεις ούτε εισερχόμενα ούτε εξερχόμενα mms! Το ωραίο είναι όμως ότι ο αποστολέας παίρνει αναφορά ότι έφτασε στη συσκευή σου το mms! Καλόόό;;;

αυτό γίνεται σε όλες τις εταιρίες η μόνο στην κοτέ? και αν το απενεργοποιήσεις θα επανέρθουν όλα στα "φυσιολογικά"?

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Μονο για νεους αριθμους.

και όπυ να είναι τελειώνει νομίζω.... :rolleyes:

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Η λυση απλη. Δοκιμασε την καρτα sim σου σε μια αλλη συσκευη. Δοκιμασε την συσκευη σου με μια αλλη καρτα sim. Τα αποτελεσματα δικα σου. Γενικα δεν τα κανει αυτα το δικτυο της κοσμοτε (και κανενα αλλο δικτυο αυτον τον καιρο). Και επειδη στα κανει μονιμα μαλλον ειτε η καρτα σου τα εχει παιξει και θελει αντικατασταση ή η συσκευη. Εκτος και αν εισαι σε περιοχη με οριακη καλυψη...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Η λυση απλη. Δοκιμασε την καρτα sim σου σε μια αλλη συσκευη. Δοκιμασε την συσκευη σου με μια αλλη καρτα sim. Τα αποτελεσματα δικα σου. Γενικα δεν τα κανει αυτα το δικτυο της κοσμοτε (και κανενα αλλο δικτυο αυτον τον καιρο). Και επειδη στα κανει μονιμα μαλλον ειτε η καρτα σου τα εχει παιξει και θελει αντικατασταση ή η συσκευη. Εκτος και αν εισαι σε περιοχη με οριακη καλυψη...

Αγαπητέ φίλε, επειδή όπως είπα δεν το κάνει σε καθημερινή βάση αλλά μια στα τόσα δε νομίζω ότι θα βγάλω ασφαλές συμπέρασμα αν χρησιμοποιήσω ένα άλλο κινητό για μερικές μέρες, εκτός και αν τύχει και το κάνει εκείνη τη στιγμή. Δε νομίζω να φταίει η SIM μου διότι αφενός δεν έχω κανένα πρόβλημα με κλήσεις αφετέρου δεν τη χρησιμοποιώ για SMS, μόνο στη μνήμη της συσκευής πάνε. Επίσης το σήμα μου είναι αρκετά καλό. Εχω καταλήξει στο ότι ή το κινητό μου κάνει κόλπα ή έχει πρόβλημα η Cosmote. Για να λες ότι η Cosmote δεν έχει τέτοια προβλήματα αυτόν τον καιρό τότε κάτι θα ξέρεις απλά ήθελα να βεβαιωθώ ότι δε συμβαίνει σε κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή βρίσκεσε; Εγώ στον Λαγκαδά Θεσσαλονίκης έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα από τις αρχές Ιανουαρίου περίπου... τώρα τελευταία μπλοκάρει πιο σπάνια αλλα στις αρχές Ιανουαρίου ήταν απελπισία η κατάσταση..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πιστεύω ότι εάν απευθυνθείς στο 1313 ή στείλεις 1 mail για να πάρεις 1 σίγουρη απάντηση

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.. οπότε και κάποιοι άλλοι το παθαίνουν αυτό. Εγώ είμαι στην Πάτρα. Τελευταία φορά μου το έκανε χτες (γι'αυτό έγραψα κι όλας)... Μάλλον η Cosmote δε μας τα λέει καλά!
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε πει κατά καιρούς, το περίφημο ίντερνετ τσέπης (ο Θεός να το κάνει) από την κοσμοτέ, είναι ΑΣΥΜΒΑΤΟ με το γνωστό σύμπαν. Έτσι, αν κάνεις το λάθος να το ενεργοποιήσεις, δεν έχεις ούτε εισερχόμενα ούτε εξερχόμενα mms! Το ωραίο είναι όμως ότι ο αποστολέας παίρνει αναφορά ότι έφτασε στη συσκευή σου το mms! Καλόόό;;;

Mono stin KOTE ginete afto. Re pedia o cosmote ine made in Greece. Otan itan oi Norvigi mesa kati ginotate tora ine mono otentzides, epikite ke i pliris exagora tis cosmote apo ton ote, fantastite ti exi na gini tote, sindikalistares, perifani ipalili kiala tetia anaptixiaka kiesi thes ke na doulevoun ta mms? den ise sta kala sou. Oso gia to i-mode sooooooooooopa poune mapa.

dtf
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει μόνο στην Cosmote γιατί ευτυχώς μόνο η Cosmote έχει το "παράλληλο σύμπαν" (κατά τα λεγόμενα του Nosferatu) που λέγεται i-mode...

 

Μεγάλο πρόβλημα αυτό... Το i-mode αρχικά φτιάχτηκε για την Ιαπωνία όπου δεν είχαν SMS και MMS... Τώρα εμείς που τα έχουμε όλα, γιατί να μπλέκουμε με αυτές τις χαζομάρες τύπου i-mode mail δεν μπορώ να καταλάβω...

A, επίσης ανακάλυψα ότι αν κάποιος κατεβάσει κάποιο παιχνίδι μέσω i-mode και μετά βάλει στη συσκευή του μια κάρτα SIM στην οποία δεν είναι ενεργοποιημένο το i-mode (ακόμα κι αν η κάρτα είναι της Cosmote) το παιχνίδι δεν δουλεύει!!! Ο κλειδώσας του κλειδώσαντος...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα αίτηση αναβάθμισης από cosmote 45 σε cosmote 2004. Μου είπαν ότι θέλει 35 ημέρες για να ολοκληρωθεί η αλλαγή :blink: :blink:

 

Είναι δυνατόν να θέλει τόσο πολύ; Η μου είπαν μούφα; Κι εγώ πως θα το ξέρω πότε θα γίνει η αλλαγή για να παίρνω πιο πολλά τηλέφωνα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !εάν η αιτήσει σου έγινε πριν αλλάξει ο λογαριασμός σου (γράφει πάνω τη περίοδο χρήσης ) τότε θα πάρει λιγότερο …τουλάχιστον εμένα έτσι έγινε …

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κανει τοσο πολυ,και οταν ολοκληρωθει θα σου στειλουν sms για να σε ενημερωσουν. Παρολο αυτα παρε ενα τηλ στην εξυπ. πελατων αυριο μεθαυριο να σου πουν σιγουρα πραγματα.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία έρχεται αυτόματα 1 sms από τη Cosmote που σε ειδοποιεί για την αλλαγή …

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία έρχεται αυτόματα 1 sms από τη Cosmote που σε ειδοποιεί για την αλλαγή …

 

Και το πιθανοτερο ειναι να σου ερθει την ημερα που ληγει ο τελευταιος σου λογαριασμος του Cosmote 45... Δες την ημερομηνια που θα επρεπε να τον πληρωσεις το αργοτερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με δημοσίευμα της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας ο ΟΤΕ σχεδιάζει την εξαγορά του 100% των μετοχών της Cosmote.

 

ΟΤΕ: Εξετάζει το ενδεχόμενο δημόσιας προσφοράς για την Cosmote

 

 

Την κατάθεση δημόσιας προσφοράς με στόχο την απόκτηση του 100% των μετοχών της Cosmote εξετάζει, σύμφωνα με πληροφορίες, η διοίκηση του ΟΤΕ.

 

 

Η σκέψη για πλήρη εξαγορά των μετοχών της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας, της διατήρησής της ως ανεξάρτητης εταιρείας, αλλά και της διαγραφής της μετοχής από το χρηματιστηριακό ταμπλό, ωριμάζει ολοένα και περισσότερο. Οι υποστηρικτές της πρότασης επισημαίνουν ότι με την πλήρη εξαγορά και όχι με απορρόφηση:

 

*Θα ενισχυθεί σημαντικά η κερδοφορία του οργανισμού τηλεπικοινωνιών τόσο σε επίπεδο μητρικής (λόγω των υψηλών μερισμάτων που διανέμει η Cosmote) όσο και σε επίπεδο ομίλου, λόγω της προσθήκης των δικαιωμάτων μειοψηφίας.

 

*Το πακέτο των μετοχών του ΟΤΕ θα γίνει ελκυστικότερο για τους ξένους επενδυτές, καθώς θα ενσωματώνει και την αξία της Cosmote. Ετσι, θα μπορέσει να προχωρήσει ταχύτερα η αποκρατικοποίηση του οργανισμού τηλεπικοινωνιών, κάτι που επιθυμεί διακαώς και το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης

 

*Με την εξαγορά των ποσοστών μειοψηφίας αποφεύγονται τα μειονεκτήματα που εμπεριέχει η απορρόφηση των μετοχών της Cosmote από την ΟΤΕ. Η διαδικασία πλήρους εξαγοράς μπορεί να ολοκληρωθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα, σε αντίθεση με τη διαδικασία απορρόφησης που απαιτεί πολύ χρόνο. Επίσης, αν αποφευχθεί η συγχώνευση, η Cosmote δεν χάνει το πλεονέκτημα λειτουργίας της ως ανεξάρτητης εταιρείας. (Πολλοί ξένοι αναλυτές έχουν εκφράσει επιφυλάξεις ότι σε ενδεχόμενη απορρόφηση, η Cosmote θα κληρονομήσει πολλά δεινά από τον ΟΤΕ, όπως τη δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία κ.ά.) Στελέχη του ΟΤΕ αλλά και της κυβέρνησης έχουν πάρει σαφή μηνύματα από τους ξένους επενδυτές: «Ο ΟΤΕ από μόνος του δεν μπορεί να πουληθεί».

 

Οι Ισπανοί

 

Ακόμη και η ισπανική Telefonica με την οποία έγιναν διερευνητικές συζητήσεις, εκδήλωσε ενδιαφέρον μόνο για τα υγιή περιουσιακά στοιχεία του ομίλου (Cosmote, Otenet κ.λπ.) και όχι για τη ζημιογόνο μητρική. Αν ολοκληρωθεί η πλήρης εξαγορά της Cosmote από τον ΟΤΕ, τότε η μοναδική λύση για όσους θελήσουν να επενδύσουν στην κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα, θα είναι να αγοράσουν μετοχές του ΟΤΕ (η Vodafone έχει φύγει από το Χρηματιστήριο, ενώ η ΤΙΜ η οποία επίσης βρίσκεται σε διαδικασία πώλησης, δεν είναι εισηγμένη στο Χ.Α.).

 

Κατά την τελευταία συνεδρίαση της προηγούμενης εβδομάδας, ο ΟΤΕ δαπάνησε περίπου 49 εκατομμύρια ευρώ για να αυξήσει το ποσοστό συμμετοχής του στο μετοχικό κεφάλαιο της Cosmote κατά 1,04% (από 59% σε 60%).

 

Αναμένεται η αγορά και άλλων πακέτων, ενώ περαιτέρω αύξηση της συμμετοχής του ΟΤΕ στο μετοχικό κεφάλαιο της Cosmote θα επιτευχθεί με τη μεταβίβαση των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας σε Σκόπια (Cosmofon) και Βουλγαρία (Globul). Ως γνωστόν, θα γίνει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου της Cosmote, η οποία θα καλυφθεί μονομερώς από τον ΟΤΕ με εισφορά των δύο εταιρειών κινητής τηλεφωνίας.

 

Από το πόσο θα αποτιμηθούν η Globul και η Cosmofon (η αξία τους υπολογίζεται σε περίπου ένα δισεκατομμύριο ευρώ) θα εξαρτηθεί και το πόσο θα αυξηθεί η συμμετοχή του ΟΤΕ στο μετοχικό κεφάλαιο της Cosmote. Πάντως, από αυτή τη διαδικασία, ο ΟΤΕ αναμένεται να ανεβάσει το ποσοστό του πάνω από το 65%. Για την απόκτηση του απόλυτου ελέγχου της εταιρείας, θα υπολείπεται ένα 35%, το οποίο σε τρέχουσες τιμές κοστίζει περίπου 1,6 δισ. ευρώ.

 

Το ποσό αυτό, ο ΟΤΕ μπορεί να το καλύψει με δάνειο. Ο ισολογισμός του, όπως επισημαίνουν αρμόδιες πηγές, δεν θα επιβαρυνθεί, καθώς μόνο το πρόσθετο μέρισμα που θα εισπράττει από την Cosmote (εκτιμάται στα 70 εκατ. ευρώ με βάση το αναμενόμενο μέρισμα για τη χρήση του 2004 -περίπου 0,55 ευρώ ανά μετοχή) υπερκαλύπτει τους τόκους του δανείου.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Μία σοβαρή εταιρία υπήρχε... την έλεγαν CosmOTE... Έτσι και γίνει αυτό πραγματικότητα, θα πάρω δορυφορικό τηλέφωνο για να μην έχω σχέση με κανένα μ....α στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

pies einai i rithmisis gia na mporw na stelno e-mail;exw to sony ericsson t630.kai gw exw e-mail sto freemail.euxaristw
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!Αν γίνει αυτό την κάτσαμε την βάρκα!!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

giati thn katsame r epaidia?

Mporei kapoios na eksigisei me apla logia?

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...