Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πάντος απ'ότι βλέπω και η Κοτε έβγαλε τη δυνατότητα ενημέρωσης του καλούντα αλλά δεν το ανακοίνωσε...

 

Αυτη η δυνατοτητα υπαρχει αν οχι απο την αρχη τοτε σιγουρα απο πολυ παλια!

Link to comment
Share on other sites

υπηρχε απο την αρχη!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Η COSMOTE ανακοινώνει ότι από 1-6-2005 θα τεθεί σε ισχύ ο νέος τρόπος

υπολογισμού και απόδοσης του «Bonus Εξερχόμενων Κλήσεων», για παλαιούς και

νέους κατόχους COSMOKAPTA, όπως αυτός αναγράφεται στον κατωτέρω πίνακα.

 

Κλιμάκιο μηνιαίας χρήσης (€)

 

 

Ποσοστό υπολογισμού Βonus κλιμακίου

 

από 0 έως και 7 € 3%

 

από 7 € έως και 15 € 5%

 

 

από 15 € έως και 30 € 8%

 

άνω των 30 € 15%

 

 

 

Το Βonus Εξερχόμενων Κλήσεων υπολογίζεται με βάση τη χρήση ανά ημερολογιακό

μήνα για όλες τις κλήσεις προς Εθνικά Δίκτυα.

Το σύνολο του μηνιαίου Βonus Εξερχόμενων Κλήσεων προκύπτει από το άθροισμα των

ποσών που αντιστοιχούν στα επιμέρους κλιμάκια και αποδίδεται εφόσον είναι

μεγαλύτερο ή ίσο των 0,15€.

Το Bonus που αντιστοιχεί στη χρήση του προηγούμενου ημερολογιακού μήνα

πιστώνεται αυτόματα στο υπόλοιπο του κατόχου COSMOKAPTA, μέσα στο πρώτο

δεκαήμερο του επόμενου μήνα.

Όλα τα ανωτέρω ποσά συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α. 19%.

 

Για σύγκριση παραθέτω το Bonus όπως ισχύει σήμερα

 

 

€5 - €10 10 %

 

€10 – €20 12 %

 

>€20 15 %

Πηγές σχολίου

 

α)

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_pageLabel=L116_marketing_promotion_fullstory&path=/SCSDevRepository/content/el/sections/foryou/promotion/BONUSCK_ANAKOINOSHpromotion.xml&_nfpb=true

 

β) http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=L116_marketing_promotion_fullstory&path=%2FSCSDevRepository%2Fcontent%2Fel%2Fsections%2Fforyou%2Fpromotion%2FBONUS_CKpromotion.xml&_locale=el_GR

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχουμε μείωση του BONUS σε όλα τα κλιμάκια πάνω από 7 ευρώ και αυξηση σε όσους καταναλώνουν από 5 μέχρι 7 !

Παράδειγμα

χρήση 5 ευρώ . Με νέο τρόπο 0,15 με παλιό 0 . Αύξηση 0,15 ευρώ

Χρήση 6 ευρώ . Με νέο τρόπο 0,18 με παλιό 0,10 Αυξηση 80%

Χρήση 7 ευρώ . Με νέο τρόπο 0,21 με παλιό 0,20 Αυξηση 5%

χρήση 10 ευρώ . Με νέο τρόπο 0,36 με παλιό 0,50 μείωση 28%

χρήση 15 ευρω . Με νέο τρόπο 0,61 με παλιό 1,1 μείωση 45%

Χρήση 20 ευρώ . Με νέο τρόπο 1,01 με παλιό 1,7 μείωση 41%

Χρήση 30 ευρώ . Με νέο τρόπο 1,81 με παλιό 3,2 μείωση 43%

Χρήση 40 ευρώ . Με νέο τρόπο 3,31 με παλιό 4,7 μείωση32%

Χρήση 50 ευρώ . Με νέο τρόπο 4,81 με παλιό 6,2 μείωση 22 %

Link to comment
Share on other sites

Δε με εκπλησσει. Στο τελος θα το καταργησουν τελειως.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το bonus είτε με τον παλιό τρόπο είτε με το νέο! Τα καρτοκινητά στην Ελλάδα είναι ληστεία, ειδικά η κοσμοκάρτα! Δεν τους κοστίζουν σε επιδότηση συσκευής και τους δίνουν σταθερά μεγάλα έσοδα μια και ο ελληνάρας προτιμά να χαλά μια κάρτα τη βδομάδα προκειμένου να «έχει τον έλεγχο»!

Δεν πάμε καλά !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το bonus είτε με τον παλιό τρόπο είτε με το νέο! Τα καρτοκινητά στην Ελλάδα είναι ληστεία, ειδικά η κοσμοκάρτα! Δεν τους κοστίζουν σε επιδότηση συσκευής και τους δίνουν σταθερά μεγάλα έσοδα μια και ο ελληνάρας προτιμά να χαλά μια κάρτα τη βδομάδα προκειμένου να «έχει τον έλεγχο»!

Δεν πάμε καλά !!!

Συμφωνώ μαζί σου

Έχω καρτοκινητό σε χώρα του εξωτερικού της εταιρείας ORANGE .

Η χρέωση είναι 0,09 ευρώ/λεπτό για κλήσεις σε κινητό εντός της χώρας ( κάτι παραπάνω αν πάρεις προς άλλη εταιρεία) ...και 0,33 μαζί με το ΦΠΑ για κλήσεις από την συγκεκριμένη χώρα πρός την Ελλάδα.....( κλήση προς εξωτερικό). Εδώ δίνουμε 0,39 Για κλήση ΣΤΟ εσωτερικό.... Για κλήση στο εξωτερικό ...άσε καλύτερα !!!.. Άλλα και στην Ιταλία που είχα παέι με την κάρτα φίλου μου είχα WIND και πλήρωνα περίπου 0,07 για τα 30 δευτερόλεπτα ή 0,14 για τα 60! Στην Ελλάδα η καρτοκινητή παραμένει σε υψηλότατα επίπεδα λόγω της υψηλής τιμολογίων των συνδέσεων τα οποία δεν μπορούν να μειωθούν όσο υπάρχει υψηλή επιδότηση ... Πραγματικά Πρέπει να κάνουν κάτι οι εταιρείες και για τα καρτοκινητά... Αντιθέτως η τάση στην Ελλάδα είναι να αποκτήσουν όλοι σύνδεση !

Πάντως δεν δέχομαι αυτό που λές - ειδικά η κοσμοκάρτα .

Η κοσμοκάρτα έχει τα δύο μπόνους και επίσης έχει και το +10 % στην κάρτα των 30 ευρώ .. Πράγμα που δεν έχει η ΤΙΜ (η Τιμ στο forall που είναι αντίστοιχο πακέτο έχει απλά έκπτωση 20% προς δύο αριθμούς ) ενώ η Vodafone εχει αντίστοιχα το pointmania ( 11% μπόνους με κάθε κάρτα ανανέωσης ) ....άρα τουλάχιστον στις κλήσεις φωνής η κοσμοκάρτα είναι λίγο πιο φτηνή από τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε, πήρα το Helpdesk και ζήτησα τα νούμερα. Παίζει ρόλο το αν θα βάλεις το +30 μπροστά. Δεν το έβαζα και γι'αυτό έλεγε ότι έχω κάνει εκτροπή σε λάθος αριθμό...

Δηλαδή:

Εκεί που έλεγα στο παραπάνω μήνυμα:

"2. Με κλήση στο **67*697547ΧΧΧΧ"

 

έπρεπε να έχω γράψει **67*+30697547ΧΧΧΧ

KCB
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο χοντρά τα αρπάζουν οι εταιρείες απ'τα καρτοκινητά φαίνεται τώρα που η Vodafone χαρίζει χρεώσεις μειωμένες κατά 40% στην ομιλία του a la carte (για νέες ενεργοποιήσεις μέχρι 15/5/2005), έτσι βγαίνει πιο φτηνό από το Vodafone-120 νομίζω! Άρα μας χρεώνουν πολύ περισσότερα απ'όσο τους κοστίζουμε...

Εγώ νομίζω ότι και με την συγκεκριμένη προσφορά, η Vodafone έχει περιθώριο κέρδους, άρα οι κανονικές χρεώσεις a la carte και της υπόλοιπης κλίκας είναι ύπέρογκες κατά τη γνώμη μου.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως η τάση στην Ελλάδα είναι να αποκτήσουν όλοι σύνδεση !

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι κάτι πρέπει να γίνει με τα καρτοκινητά (και όχι μόνο...), αλλά η τάση αυτή δεν γεννήθηκε από μόνη της...

Τους τελευταίους μήνες προωθείται ευρέως από αλυσίδες καταστημέτων σε συνεργασία με τις 3 εταιρίες (κυρίως με δόλωμα την επιδότηση)... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μηπως γνωριζει καποιος αν η cosmote προσφερει την υπηρεσια ερωτησης του ποσου οφειλης απο τον τελευταιο λογαριασμο που εχει εκδοθει σε συνδεσεις cosmote?...Για παραδειγμα υπαρχει αντιστοιχη υπηρεσια απο τη Vodafone οπου στελνοντας κενο μηνυμα στο 1289 λαμβανεται ενα απαντητικο μηνυμα που αναφερει τον αριθμο μητρωου συνδρομητη, την ημερομηνια εκδοσης του τελευταιου λογαριασμου και το ποσο οφειλης.

Ευχαριστω προκαταβολικα και ελπιζω να μην εχει ξαναγινει η ιδια ερωτηση αλλα επειτα απο επισταμενη ερευνα σε ολο το Cosmote δεν βρηκα αντιστοιχο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά,(τουλάχιστον παλιότερα ίσχυε,τώρα δεν ξέρω)γράφεις σε ενα κενο sms το γράμμα 'Λ' (χωρις τα '') ή το λατινικο 'L' και το στέλνεις στο 1256. Απανταει με τον τελευταιο λογαριασμο που σου εχει εκδοθει.

 

Προσοχή: Δεν ισχυει σε εταιρικους πελατες!

_________________

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Λ ή L στο 1256 και να το!!! Εγώ έτσι πληρώνω τον λογαριασμό! Πάω με το μνμ αυτό που γράφει τον αριθμό σε κατάστημα cosmote και το πληρώνω την πρώτη μέρα, γιατί πολλές φορές ο λογαριαμός μου ήρθε σε χαρτί 2-3 μέρες ΜΕΤΑ την λήξη του!!! :mad: :wacko:

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Isxyei se ola ta atomika simbolaia, ara den paizei sta etairika!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενεργοποίησα ένα νουμεράκι Cosmote-Cosmokarta από περιέργεια κυρίως για να δω πως δουλεύει το όλο σύστημα και φυσικά να δώ αν όντως υπάρχει ουσιώδης διαφορά στην κάλυψη. Εχω το Motorola V980 και έχω και 2 νούμερα Vodafone τα οποία λειτουργούν άψογα σε 3G δίκτυο. Προς μεγάλη μου απαγοήτευση σήμερα από το CC της Cosmote ενημερώθηκα ότι δεν δίνεται 3G access σε καρτοκινητά σε αντίθεση με τη Vodafone. Γνωρίζει κανείς πότε και αν θα δοθεί 3G σε καρτοκινητά; Ευχαριστώ! ;)
Link to comment
Share on other sites

Μια νεα εφαρμογη doja για imode συσκευες με την οποια θα μπορει καποιος να βλεπει καθως και να στελνει e-mail απο το κινητο του ειναι εδω http://imode.natygames.com (την διευθυνση αυτη την βλεπεις μονο απο imode συσκευη) αφου πρωτα αγορασει τον σχετικο κωδικο απο εδω http://www.ipopmail.net

Το κοστος ειναι 1,25 ευρω το μηνα ή 3,00 ευρω για 3 μηνες ή 5,70 για 6 μηνες ή 11,00 ευρω για 1 χρονο.

Συμβατες συσκευες ειναι οι εξης:

Mitsubishi: M341i - M342i - M420i - M430i

NEC: N341i - N342i - N400i - N401i - N410i

SAGEM: SG341i - SG342i

Samsung: S341i - S342i

Panasonic: P341i

LG: L341i

Link to comment
Share on other sites

i-mode mail σε pop3 θα ήταν καλοδεχούμενο για να μπορείς να το βλέπεις πχ και από τον υπολογιστή σου. Όμως αυτή η εφαρμογή δίνει pop3 σε i-mode συσκευές;

Και όπως και να έχει, είναι καθαρή εκμετάλλευση να πληρώνω με το μήνα!

Να το κρατήσουν για τον εαυτό τους !

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Την demo εκδοση την εχω κατεβασει. Το θεμα ειναι να μπορουσαμε να κατεβασουμε την κανονικη εκδοση. Δεν εχω πιστωτικη καρτα διαφορετικα θα την αγοραζα.
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην σε χρεώνουν για να μάθεις πόσα χρωστάς....

 

Όχι είναι δωρεάν ! :)

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Την demo εκδοση την εχω κατεβασει. Το θεμα ειναι να μπορουσαμε να κατεβασουμε την κανονικη εκδοση. Δεν εχω πιστωτικη καρτα διαφορετικα θα την αγοραζα.

 

Απ'οσο διάβασα πληρώνεις συνδρομή με το μήνα! Αν δεν σε πειράζει... Εγώ θα πλήρωνα ευχαρίστως 1 φορά το πρόγραμμα αλλά ΟΧΙ μηνιαία συνδρομή, το θεωρώ υπερβολικό !

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Την έναρξη του πρωτοποριακού ερευνητικού προγράμματος για την πλοήγηση των ατόμων με προβλήματα όρασης, “SmartEyes”, ανακοίνωσαν σήμερα σε Συνέντευξη Τύπου το Εργαστήριο Τηλεπικοινωνιών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.) και οι εταιρίες COSMOTE, Microsoft Ελλάς και Geomatics.

 

 

Το “SmartEyes” αποτελεί ένα ολοκληρωμένο σύστημα πλοήγησης, ειδικά προσαρμοσμένο στις ανάγκες των ατόμων με μερική ή ολική απώλεια όρασης, το οποίο, αξιοποιώντας τις δυνατότητες της σύγχρονης τεχνολογίας, επιτρέπει τον προσανατολισμό σε ένα αστικό περιβάλλον με ακρίβεια και ασφάλεια.

 

Με τη βούληση να συμβάλλουν ουσιαστικά στη βελτίωση της ποιότητας ζωής των ευαίσθητων κοινωνικών ομάδων αλλά και να ενισχύσουν το αξιόλογο έργο της ελληνικής επιστημονικής κοινότητας, οι εταιρίες COSMOTE, Microsoft και Geomatics ενώνουν τις δυνάμεις τους με το Α.Π.Θ., παρέχοντας οικονομική υποστήριξη, υλικοτεχνική υποδομή καθώς και την αναγκαία πρώτη ύλη και τεχνογνωσία για την υλοποίηση του “SmartEyes”.

Το “SmartEyes” αποτελείται από έναν φορητό υπολογιστή χειρός με δυνατότητα σύνδεσης bluetooth και ακουστικά, έναν δέκτη GPS καθώς και ένα προηγμένο σύστημα επικοινωνίας με το χρήστη. Εφοδιασμένο με έναν εμπλουτισμένο ψηφιακό χάρτη, το σύστημα συλλέγει τα στοιχεία μέσω GPS, τα επεξεργάζεται και παρέχει στο χρήστη όλες τις απαραίτητες πληροφορίες προσανατολισμού μέσω ηχητικών μηνυμάτων. Επιπλέον, έκτακτα ηχητικά μηνύματα προειδοποιούν το χρήστη για την προσέγγισή του σε προεπιλεγμένα από τον ίδιο σημεία, όπως στάσεις λεωφορείων, φωτεινούς σηματοδότες κ.α.

 

Η υλοποίηση του προγράμματος θα διαρκέσει συνολικά 19 μήνες. Οι πρώτοι 13 αφορούν στην ανάπτυξη της εφαρμογής και την εκπαίδευση των υποψήφιων χρηστών, ενώ οι υπόλοιποι έξι στη δοκιμαστική χρήση της εφαρμογής από 150 χρήστες, εκ των οποίων 100 στην Αθήνα και 50 στη Θεσσαλονίκη.

 

Το πρόγραμμα “SmartEyes” περιλαμβάνει, επίσης, την επιλογή και εκπαίδευση των χρηστών, τη συστηματική συντήρηση του συστήματος καθώς και την καταγραφή των αποτελεσμάτων από τη χρήση του κατά τη διάρκεια της πιλοτικής εφαρμογής.

 

«Αν η συμμετοχή των αναπήρων, και ιδιαιτέρως των τυφλών, σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής είναι ο κύριος στόχος, η προσβασιμότητα στο φυσικό και δομημένο περιβάλλον είναι το εργαλείο. Σίγουρα η υλοποίηση πρωτοποριακών προγραμμάτων όπως το “SmartEyes” αποτελούν ελπιδοφόρα μηνύματα, στην προσπάθεια για την πλήρη ενσωμάτωση των τυφλών στην κοινωνική ζωή» σχολίασε, κατά τη διάρκεια της Συνέντευξης Τύπου, η Πρόεδρος της Επιτροπής για την Αντιμετώπιση των Προβλημάτων που Απασχολούν τα Άτομα με Αναπηρία και Βουλευτής Επικρατείας Ν.Δ., κ. Ελευθερία Μπερνιδάκη-Άλντους.

....

Επισημαίνεται ότι η πενταμελής ομάδα του Εργαστηρίου Τηλεπικοινωνιών του Α.Π.Θ. που ανέπτυξε το “SmartEyes” έχει ήδη γνωρίσει τη διεθνή αναγνώριση, κατακτώντας την τρίτη θέση στον παγκόσμιο διαγωνισμό “Imagine Cup 2004” που διοργανώθηκε στη Βραζιλία.

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...