Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πληροφορίες και συζητήσεις για την υπηρεσία υπάρχουν εδώ

 

:)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

3erei kaneis an h Cosmote 8a 3ypnhsei kapoia stigmh kai mas dwsei online billing apo to site ths?

 

vasika ti kerdizeis an kaneis register sto site ths cosmote?!

If you can't be strong, then try to be smart... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτά τα κάνουν οι ξένες χαζές εταιρείες. Η κοσμοτέ είναι ελληνική... Αν δε σου στείλει λογαριασμό, πώς θα έχεις μια αγωνία, πώς θα πάς στα καταστήματα (αν πληρώνεις μετρητοίς) να γνωρίσεις κόσμο την ώρα που περιμένεις κτλ;;

Αν κάνεις register στο site της κοσμοτέ κερδίζεις ... τίποτα ! Και μπορεί στο μέλλον να σε ενοχλούν με διαφημίσεις/προσφορές... Πολύ χρήσιμο δηλαδή !

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η υπηρεσία παρέχεται ως τώρα μόνο στους εταιρικούς πελάτες !λογικά καποια στιγμή θα τη δώσουν και στα Προσωπικά συμβόλαια ...

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Εαν κάνω καινούριο συμβόλαιο χωρίς επιδότηση συσκευής (και άρα και με μειωμένο πάγιο), τότε σε πόσο διάστημα μπορώ να ζητήσω την μετατροπή του συμβολαίου σε κάρτα; Σε 1 μήνα;
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Και όλα αυτά αρκεί να μην πάρω συσκευή...

Υποθέτω πως η μετατροπή είναι δωρεάν. Και πως η κάρτα SIM δεν αλλάζει, δεν την αντικαθιστούν, έτσι δεν είναι;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αρκει να μην παρεις συσκευη. Ετσι κανεις μεταβαση σε συμβολαιο αοριστου χρονου.

Oχι, δε την αντικαθιστουν.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η κλήση στο 1313 κοστίζει 0,12 όση ώρα και να μιλήσεις ... Εννώ η κλήση σε αστικό μπορεί να σου στοιχίσει πιο πολύ αν μείνεις σε αναμονή πάνω από 4 λεπτά ...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος πόσο χρεώνεται η λήψη μηνύματος της Cosmokarta στην Αγγλία;

Επίσης πως μπορούμε να μάθουμε το υπόλοιπό μας μέσω μηνύματος και αν χρεώνεται αυτό.

Διότι πήρα να ακούσω το υπόλοιπο στο 1314 και αμέσως μετά ξαναπήρα και με είχε χρεώσει 1 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Για την ενημερωση υπολοιπου δε γνωριζω. Η ληψη εισερχομενων μηνυματων ειναι εντελως δωρεαν παντως.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Την 24/2/05 έκανα ανανέωση του συμβολαίου μου (cosmote 480) και με την επιδότηση των 135€ αγόρασα καινούργια συσκευή. Τώρα θέλω να διακόψω το συμβόλαιό μου και να το κάνω με κάρτα. Διαβάζω όμως σε ένα χαρτί που μου είχαν δώσει από τον ΟΤΕ ότι αν διακόψω το συμβόλαιο θα πρέπει να επιστρέψω τα 135€ της επιδότησης. Υπάρχει τρόπος να το αποφύγω αυτό; Μήπως αν μετατρέψω το συμβόλαιο από 480 λεπτά στο "Cosmote βασικό" με 7,50€ πάγιο, γλιτώσω κάποια χρήματα μέχρι την 24/2/06 οπότε και θα μπορώ να κάνω την οριστική διακοπή; Καμμιά άλλη ιδέα; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν έτσι τότε όλοι αυτό θα έκαναν!Για βλάκες τις έχεις τις εταιρείες;Για αυτό σου λένε να συνεχίσεις να έχεις συμβόλαιο(για έναν ακόμα χρόνο) για να πάρεις την επιδότητση.Δεν ξέρω αν μπορείς μετά από 6 μήνες να πας σε χαμηλότερο πρόγραμμα χωρίς επιπτώσεις στην επιδότηση.Πάντως για 6 μήνες το λιγότερο θα πληρώνεις αυτό που συμφώνησες στην αρχή.

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια υπηρεσία της κοσμοτε για να μιλάς απεριόριστα με ένα νούμερο της επιλογής σου ?

είτε γίνεται για συμβόλαιο είτε με καρτα...

ή είναι μόνο για τα εταιρικά συμβόλαια ?

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει. Μόνο στα εταιρικά.

Αλλά υπάρχει ήδη topic με το ερώτημα που έθεσες... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=66979

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά στην ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ (1212) το κόστος είναι 0,0025 €/δευτ. (0,15/λεπτό). Άσε που πλέον υπάρχουν και flat rate χρεώσεις ανά κλήση για σταθερά...
Link to comment
Share on other sites

Σε μικροτερο δε μπορεις να πας. Σε μεγαλυτερο μονο.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Άσε που πλέον υπάρχουν και flat rate χρεώσεις ανά κλήση για σταθερά...

Αυτο πως γινεται; Δεν ξερω να υπαρχει καποιο αναλογο προγραμμα. Ξερεις κατι που μπορεις να μας πεις;

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω αν εχει περασει 6μηνο μπορεις να πας σε μικροτερο προγραμμα αν πληρωσεις το 1/6 του ποσου της επιδοτησης επι του αριθμου των μηνων που υπολειπονται.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι θυμάμαι πρέπει να περάσουν 8 μήνες από τη στιγμή που θα κανείς ανανέωση συμβολαίου για να πας σε πιο χαμηλό πρόγραμμα

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα πρόσφατα το Wireless Internet Easy της Cosmote, και χρησιμοποιούσα το Qtek μου για να μπαίνω στο MSN messenger.

 

To KG powertools μου έβγαζε ότι είχαν κινηθεί περίπου 100ΚΒ, και το SPB GPRS Monitor μου έβγαζε ότι είχαν κινηθεί πάνω από 600ΚΒ.

 

Ψάχνοντας είδα ότι το δεύτερο στρογγυλεύει τα δεδομένα σε μέγεθος πακέτου, οπότε μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

 

Η χρέωση γίνεται μόνο για τα χρήσιμα ΚΒ σε ένα πακέτο ή και για τα άχρηστα; (π.χ. αν είναι 1ΚΒ το πακέτο και στείλο ένα μήνυμα στο MSN με 100 γράμματα, τότε τα χρήσιμα δεδομένα είναι 200byte και τα άχρηστα 800byte).

 

Ποιό είναι το μέγεθος πακέτου σε Cosmote;

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια προγράμματα έχει η altectelecom και η teledome. η χρέωση είναι 0,098 και 0,10 ανά κλήση αντίστοιχα για όσο χρόνο κι αν μιλήσεις, για αστικά και υπεραστικά.
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι θυμάμαι πρέπει να περάσουν 8 μήνες από τη στιγμή που θα κανείς ανανέωση συμβολαίου για να πας σε πιο χαμηλό πρόγραμμα

 

Γεγονός είναι ότι πρέπει να περάσουν 8 μήνες για αλλαγή σε μικρότερο πακέτο, ΑΝ όμως ΔΕΝ έχεις πάρει επιδότηση ! Η επιδότηση σε δεσμεύει για 1χρόνο στο πακέτο που συμφώνησες... Λογικό, δεν μπορούν να σου δίνουν μεγάλη επιδότηση λόγω του πακέτου όπου πήγες και μετά να τους την κάνεις γαλλικά...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πέντε χρόνια είμαι συνδρομητής της Cosmote και το πρόγραμμά μου είναι το Cosmote 90 με μιάμιση ώρα προπληρωμένου χρόνου ομιλίας. Τα τελευταία τρία χρόνια συνήθως ξεπερνώ το χρόνο αυτό κατά πολύ (μπορεί δηλαδή σε ένα μήνα να έχω εξερχόμενες κλήσεις διάρκειας μέχρι και τεσσάρων ωρών). Τον τελευταίο καιρό που άλλαξαν τα οικονομικά προγράμματα της Cosmote διαπίστωσα μετά λύπης μου ότι οι χρεώσεις μετά το πέρας του προπληρωμένου χρόνου ομιλίας μεταβλήθηκαν και στις περισσότερες των περιπτώσεων αυξήθηκαν. Αυτός ήταν και ο λόγος που απέφευγα να μεταβώ στο νέο Cosmote 240 (και να καταριέμαι την ώρα και τη στιγμή που δε μετέβην στο παλιό 240 όταν είχα την ευκαιρία). Παρά ταύτα, επειδή οι ανάγκες μου για ομιλία δε μειώνονται, με αποτέλεσμα να μιλάω κάθε μήνα γύρω στις 3.5-4.5 ώρες αποφάσισα να μεταβώ στο υπάρχον προνομιακό Cosmote 240.

 

Το ερώτημα είναι το εξής: με δεδομένο ότι τα sms που στέλνω κάθε μήνα είναι ελάχιστα (γύρω στα 25-45) και δεν επηρεάζουν σημαντικά τους λογαριασμούς μου, βρίσκετε σωστή κίνηση το να μεταβώ από το παλιό 90 στο υπάρχον 240? Αν όχι, έχετε να κάνετε κάποια εναλλακτική πρόταση? Στο σημείο αυτό πρέπει να πω ότι σκέφτηκα να διακόψω το υπάρχον συμβόλαιο (για να κάνω νέο επωφελούμενος από επιδότηση συσκευής) αλλά δε με συμφέρει διότι την ανανέωση την έκανα μόλις πριν ένα μήνα και θα πληρώνω τα πάγια του 90 για άλλους 11 μήνες.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...