Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Άρα η "πειρατεία" κάνει καλό από οικονομικής άποψης.

Και το να μπεις να κλεψεις σε ενα super market κανει καλο απο οικονομικης αποψης και να πας να κλεψεις ενα αμαξι κανει καλο απο οικονομικης αποψης και το ρευμα γιατι το πληρωνεις, μην το πληρωσεις αφου κανει καλο απο οικονομικης αποψης. Ας σοβαρευτουμε. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, king2009 said:

Και το να μπεις να κλεψεις σε ενα super market κανει καλο απο οικονομικης αποψης και να πας να κλεψεις ενα αμαξι κανει καλο απο οικονομικης αποψης και το ρευμα γιατι το πληρωνεις, μην το πληρωσεις αφου κανει καλο απο οικονομικης αποψης. Ας σοβαρευτουμε. 

Καμμία σχέση το σούπερ μάρκετ ή το αμάξι κλπ. Σοβαρέψου. Όταν βλέπεις ότι ο κόσμος αρνείται να πετάξει τα λεφτά του σε άχρηστο και ακριβό περιεχόμενο, αποφασίζει να μην το πληρώσει, τότε από οικονομικής άποψης είναι καλό. Του περισσεύουν τα λεφτά για άλλες πραγματικές ανάγκες.

Πάμε τώρα στο σούπερ μάρκετ. Πουλάει το λάδι 20€. Εμείς βρίσκουμε τρόπο να το παίρνουμε από τον παραγωγό χωρίς μεσάζοντες με 10€ και χωρίς απόδειξη. Παράνομο? Όχι γιατί ο νόμος επιτρέπει συναλλαγές πολιτών μέχρι 5000€ χωρίς παραστατικά. Έτσι θα αναγκαστεί το σούπερ μάρκετ να μειώσει το υπερβολικό κέρδος.

Εάν το κλωτσοσκούφι ζητά υπερβολικά δικαιώματα, ας μην τα πάρει. Εντάξει τα κορόιδα που σκοτώνονται για την ομάδα είναι κορόιδα, δεν περιμένουμε από αυτούς τίποτα. 

Υπάρχει η δυνατότητα της συνεπιβίβασης. Θα απαγορευτεί γιατί θα χάσουν λεφτά οι ταξιτζήδες και τα ΚΤΕΛ?

Η κοινωνία αλλάζει, έχουν περάσει οι εποχές που δεν υπήρχε διαδίκτυο και πειραγμενοι αποκωδικοποιητές του φιλμνετ.

Μπορούν όλοι να κάνουν streaming οτιδήποτε. Θα απαγορεύονται τα αυτοκίνητα για να μην χάσουν λεφτά τα κάρα?

Το ποδόσφαιρο και ο αθλητισμός είναι πλέον το όποιο του λαού.

Η πειρατεία επιτρέπεται κανονικά και ακόμα και τώρα διακινούνται "σπασμένα" πλεϊστεϊσον και άλλες παιχνιδομηχανές. Το θέμα είναι το μυαλό να βομβαρδίζεται συνεχώς με άχρηστα δεδομένα για να μην σκέφτεται. Σαν να σου ζητάνε να πληρώσεις το σκοινί που θα σε κρεμάσουν. Είσαι ευχαριστημένος?

Η διαφήμιση τα πληρώνει όλα κι εμείς έμμεσα βέβαια. Ε όχι να πληρώνουμε και άμεσα. Μονοπώλιο και κατάχρηση λέγεται.

Υπόψιν ότι στην οικογένεια έχουμε σταματήσει χρόνια να βλέπουμε πλύση εγκεφάλου, ακόμα και τσάμπα, γι αυτό κάνω τις ερωτήσεις εδώ. Πιο πολύ από περιέργεια.

 

5 ώρες πριν, leo06 said:

Είναι γελοίοι εκεί στην cosmote, η προσφορά είναι 5€ πάνω από την τιμή καταλόγου που έχουν στο site αυτή τη στιγμή, έτσι για τιμωρία που είχες ήδη cosmote tv. Δες από το site αν μπορείς να κανείς παραγγελία για τον αριθμό σου το ίδιο πακέτο στα 51.90€

Εννοείται ότι αφού έχεις κοσμοτέ τν σημαίνει ότι έχεις διαθέσιμα χρήματα έτσι θα πληρώσεις. Γνωστή τακτική όλων των εταιρειών και όχι μόνο κινητής. 

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2024 at 7:31 ΜΜ, anergos13 said:

Διαβαζω στο adslgr.com..

Και μου βγαζει στην εφαρμογη για αναβαθμιση συμβολαιου με 5.5€ παραπανω...

Αρα τα 3€ ειναι για συγκεκριμενης χρεωσης συμβολαιο?

Η νεα τιμη που αναφερουν δεν θα εχει -3€ για 2 μηνες?

Γνωριζει καποιος?

Τουρλουμπουκι....cosmote!

 

 

Screenshot_20240824_192009_Samsung Internet.png

Screenshot_20240824_192702_Samsung Internet.png

Screenshot_20240824_192542_COSMOTE.png

Για δοκίμασε πάλι. Διαβάζω ότι άλλαξε και δίνει πλέον δωρεάν για δυο μήνες και μετά με +3€. Δεν χρειάζεται νέο συμβόλαιο. Πρέπει να φάγανε τρελό κράξιμο για να το άλλαξαν 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, leo06 said:

Για δοκίμασε πάλι. Διαβάζω ότι άλλαξε και δίνει πλέον δωρεάν για δυο μήνες και μετά με +3€. Δεν χρειάζεται νέο συμβόλαιο. Πρέπει να φάγανε τρελό κράξιμο για να το άλλαξαν 

Εδωσε σε οσους εχουμε 3play  σημερα τα καναλια...αλλα δεν νομιζω οτι ειναι βέβαιο αν μετα το περας του δωρεαν 2μηνου...θα θελει 3ευρω ...ή οτι θα ζηταει η εφαρμογη για ανανεωση του συμβολαιου...

 

2 minutes ago, anergos13 said:

Εδωσε σε οσους εχουμε 3play  σημερα τα καναλια...αλλα δεν νομιζω οτι ειναι βέβαιο αν μετα το περας του δωρεαν 2μηνου...θα θελει 3ευρω ...ή οτι θα ζηταει η εφαρμογη για ανανεωση του συμβολαιου...

 

Κατι ενδιαφερον ..μολις ειδα στην εφαρμογη ...οτι εξαφανιστηκε η ανανεωση του συμβολαιου που υπηρχε ...με το καπελο των 5.5€...

Για να δουμε ...αν οντως επιασε τοπο το κραξιμο στο net....

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Είχα βλάβη σταθερής από τη Παρασκευή, δήλωσα βλάβη έστειλαν σε όλα τα κινητά [και καρτοκινητά] απεριόριστα GB και απεριόριστη ομιλία για 7 ημέρες.  Μεσολάβησε σκ οπότε δεν είχε έρθει τεχνικός ,ήρθε σήμερα τελικά έφταιγε το ρουτερ, το άλλαξε έκανε κάτι ελέγχους και είναι μια χαρά! Μου έδωσαν και ένα ups αν το λέω σωστά για το ρουτερ για διακοπές ρεύματος κλπ.

Το συγκεκριμένο 

Screenshot_20240826_125558_Chrome.thumb.jpg.f506151ca58357e48e5b6f0d2a318e80.jpg

20€ το πήρα ,και Γερμανό τόσο είναι. Το κρατάω συγκεκριμένα χρόνια; υπάρχει κίνδυνος για κάτι με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αγόρασες και είναι δικό σου να το κρατήσεις όσο θέλεις.

Δεν είναι UPS γιατί δεν έχει μπαταρία, οπότε δεν προσφέρει αδιάλλειπτη παροχή. Προστατεύει από υπέρταση και μεγάλα ρεύματα, τόσο ό,τι είναι συνδεδεμένο στην πρίζα, όσο και ό,τι είναι συνδεδεμένο στα τηλεφωνικά.

Το πιο πιθανό είναι ότι το ρουτεράκι σου δεν χάλασε από υπέρταση, αλλά δεν χάνεις τίποτα να το έχεις μπροστά από συσκευές που θέλεις να προστατέψεις. Εάν η γραμμή σου είναι DSL, επιβεβαίωσε ότι SNR, attenuation, attainable, κλπ παραμένουν στα ίδια επίπεδα με και χωρίς την προστασία.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, minast said:

Αυτό το αγόρασες και είναι δικό σου να το κρατήσεις όσο θέλεις.

Δεν είναι UPS γιατί δεν έχει μπαταρία, οπότε δεν προσφέρει αδιάλλειπτη παροχή. Προστατεύει από υπέρταση και μεγάλα ρεύματα, τόσο ό,τι είναι συνδεδεμένο στην πρίζα, όσο και ό,τι είναι συνδεδεμένο στα τηλεφωνικά.

Το πιο πιθανό είναι ότι το ρουτεράκι σου δεν χάλασε από υπέρταση, αλλά δεν χάνεις τίποτα να το έχεις μπροστά από συσκευές που θέλεις να προστατέψεις. Εάν η γραμμή σου είναι DSL, επιβεβαίωσε ότι SNR, attenuation, attainable, κλπ παραμένουν στα ίδια επίπεδα με και χωρίς την προστασία.

Έχω μια VDSL 50,μια χαρά λειτουργεί μέχρι στιγμής αυτό αποτι βλέπω.  

Μια έξτρα προστασία θα υπάρχει τουλάχιστον σε κακοκαιρία αν ρίχνει αστραπές τουλάχιστον μη τα παίξει με υπέρταση. 

Screenshot_20240826_135802_Chrome.thumb.jpg.65ec98c00f0b81d4ebc8969f67dbc8b5.jpg

αυτα ;

Και ένα speedtest αν χρειάζεται δεν ξέρω 

Screenshot_20240826_140015_Speedtest.thumb.jpg.0ab0972f41cb049e3fcea0806521b828.jpg

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Για 50άρα σε 17a είναι αξιοπρεπής. Το SNR 8.5 στο download είναι λίγο οριακό, αλλά δεν φαίνεται να έχεις σφάλματα, και τερματίζεις τα 50Mbps.

Εάν έχεις βάλει και τα τηλεφωνικά καλώδια στο Eaton, τότε παρακολούθησε τις επόμενες 1-2 μέρες εάν η γραμμή είναι σταθερή. Εάν είναι, όλα καλά. Εάν δεν είναι, τότε βγάλε τα τηλεφωνικά καλώδια από το Eaton και έλεγξε εάν επηρεάζονται αισθητά τα στατιστικά της γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, minast said:

Για 50άρα σε 17a είναι αξιοπρεπής. Το SNR 8.5 στο download είναι λίγο οριακό, αλλά δεν φαίνεται να έχεις σφάλματα, και τερματίζεις τα 50Mbps.

Εάν έχεις βάλει και τα τηλεφωνικά καλώδια στο Eaton, τότε παρακολούθησε τις επόμενες 1-2 μέρες εάν η γραμμή είναι σταθερή. Εάν είναι, όλα καλά. Εάν δεν είναι, τότε βγάλε τα τηλεφωνικά καλώδια από το Eaton και έλεγξε εάν επηρεάζονται αισθητά τα στατιστικά της γραμμής.

Ναι και χωρίς αυτό στο προηγούμενο Ρούτερ 17a ήταν, με μηδενικά σφάλματα 1,5 χρόνο. Με SNR 8.5 σε τι μπορεί να φέρει πρόβλημα;

Screenshot_20240826_150718_Chrome.thumb.jpg.8d4e9a68179cbaea28fb151e1b6217bd.jpg

εχω πει στο γείτονα να μου τα στέλνει εγώ δεν είμαι σπίτι οπότε θα το δω τις επόμενες μέρες εγώ με τον τεχνικό συνενοήθηκα μέσω Viber ,πολύ καλή εμπειρία με την εξυπηρέτηση μέχρι στιγμής στη σταθερή ότι θέλω με εξυπηρετούν σε προβλήματα.

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε λίγο εκτός θέματος, το SNR (Signal to Noise) είναι ένα μέτρο της ποιότητας της γραμμής.

Μία καλή γραμμή έχει μεγάλο SNR, μικρό attenuation, μεγάλο attainable rate, μικρός αριθμός σφαλμάτων, κλπ. 8.5 dB SNR είναι στο κάτω όριο του επιθυμητού, αλλά εάν η γραμμή παίζει καλά, δεν μας απασχολεί. Σε ρώτησα, γιατί ενίοτε κάποιες συσκευές προστασίας χαλάνε την ποιότητα του σήματος όταν παρεμβάλλονται.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω στην ΔΕΘ να γίνει κάτι με τον φόρο συνδρομητικής τηλεόρασης. Το όφελος είναι πολύ μικρό για το ελληνικό κράτος αφού δεν ξεπερνά τα 30 εκατομμύρια ευρώ ετησίως. Δεν γίνεται το 45 τοις εκατό των λογαριασμών να είναι φόροι,έλεος πια. Οι εταιρείες έκαναν το πρώτο βήμα,ας δείξει το κράτος επιτέλους την στάση του απέναντι στην πειρατεία και την έλλειψη ανταγωνισμού

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, aektzhs 1 said:

Ελπίζω στην ΔΕΘ να γίνει κάτι με τον φόρο συνδρομητικής τηλεόρασης. Το όφελος είναι πολύ μικρό για το ελληνικό κράτος αφού δεν ξεπερνά τα 30 εκατομμύρια ευρώ ετησίως. Δεν γίνεται το 45 τοις εκατό των λογαριασμών να είναι φόροι,έλεος πια. Οι εταιρείες έκαναν το πρώτο βήμα,ας δείξει το κράτος επιτέλους την στάση του απέναντι στην πειρατεία και την έλλειψη ανταγωνισμού

Δυστυχώς δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο…

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετά χρόνια με κανονική σταθερή είχα πάρει στην cosmote και χωρίς πολλά πολλά τους είπα ότι έχουμε διακοπές ρεύματος και με είχαν στείλει κανονικό ups για router αξίας 50 ευρώ δωρεάν και ακόμα το έχω δεν το ζήτησαν πίσω δηλαδή μετά τη διακοπή. Θα μου πείτε έχουν πάρει χιλιάρικα όλα τα χρόνια αλλά δοκιμάστε το και πιστεύω θα στείλουν εύκολα ειδικά αν έχετε διακοπές ρεύματος είναι σωτήριο. Είχε και usb πάνω για φόρτιση των κινητών. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, king2009 said:

Πριν αρκετά χρόνια με κανονική σταθερή είχα πάρει στην cosmote και χωρίς πολλά πολλά τους είπα ότι έχουμε διακοπές ρεύματος και με είχαν στείλει κανονικό ups για router αξίας 50 ευρώ δωρεάν και ακόμα το έχω δεν το ζήτησαν πίσω δηλαδή μετά τη διακοπή. Θα μου πείτε έχουν πάρει χιλιάρικα όλα τα χρόνια αλλά δοκιμάστε το και πιστεύω θα στείλουν εύκολα ειδικά αν έχετε διακοπές ρεύματος είναι σωτήριο. Είχε και usb πάνω για φόρτιση των κινητών. 

Και εμένα δωρεάν μου το είχαν δώσει το 2020

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Gv2008 said:

Και εμένα δωρεάν μου το είχαν δώσει το 2020

Εμένα μου είπε πως μπορώ να το πάρω από Cosmote ή Γερμανό διαφορετικά το είχε στο βανακι και κάνει 20€ το πήρα 😂😂 Δεν πειράζει όμως έχει έστω και μια μικρή ασφάλεια . Ένα Eaton είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

Ξερει κανεις ποσο ειναι το κοστος προωρης αποχωρησης στη σταθερη cosmote ι τους 2 πρωτους μηνες σε 24mbs ,50mbs αι 100 mbs ?

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, powerup said:

Καλησπερα ,

Ξερει κανεις ποσο ειναι το κοστος προωρης αποχωρησης στη σταθερη cosmote ι τους 2 πρωτους μηνες σε 24mbs ,50mbs αι 100 mbs ?

Λέει το συμβολαίου σου. Είναι το 1/4 των υπολοίπων παγίων,αλλά γιατί θέλεις να φύγεις εάν επιτρέπεται;;;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειμαι cosmote απλα να ξερω σε περιπτωση που παω αν δεν μινω ευχαριστημενος ποσο θα ειναι το κοστος αποχωρησης .Το 1/4 των υπολοιπων  παγιων ισχυει μετα τον 3 μηνα νομιζω.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, powerup said:

Οχι δεν ειμαι cosmote απλα να ξερω σε περιπτωση που παω αν δεν μινω ευχαριστημενος ποσο θα ειναι το κοστος αποχωρησης .Το 1/4 των υπολοιπων  παγιων ισχυει μετα τον 3 μηνα νομιζω.

Σωστά. Μέσα στους δύο πρώτους μήνες, είναι... δύο μήνες πάγια 😉

 

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε cosmote μαγαζι και ζητησα προσφορα για cosmote tv και μου ειπανε οτι θα με παρουν τηλεφωνο για διαφορετικη τιμη και φθηνοτερη για 2 ετη συμβολαιο.αναμενουμε..

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2024 at 6:20 ΜΜ, dimitroula10 said:

Επομένως αυτά που έγραψες είναι φαντασιώσεις.😆 Έχεις προσωπική εμπειρία.? Όχι οπότε......

Οι ίδιες οι εταιρείες έριξαν τις τιμές λόγω πειρατείας, όπως ανακοίνωσαν. Εσύ απολαμβάνεις τα καλά της πειρατείας χωρίς να έχεις κάνει τίποτα αλλά και κατηγορώντας αυτούς που έριξαν τις τιμές. Δεν είναι δίκαιο αυτό.

Σε ποιο πακέτο ποιας εταιρείας έπεσαν οι τιμές για να το προλαβω και εγώ?

Link to comment
Share on other sites

μολις μιλησα με εναν εκπροσωπο για φουλ πακετο κοσμοτε τιβι και η προταση του ητανε 32.90 καθε μηνα 24 μηνες συμβολαιο αλλα με δορυφορικο πιατο και επιπλεον 25 ευρο εγκατασταση..

φυσικα το απερριψα και θελω κατι με streaming και φυσικα λιγο καλυτερη τιμη και οχι αυτη οταν ειμαι ηδη συνδρομητης.

τι λετε γι'αυτη την τιμη?? εμενα μου φανηκε ακριβο.

 

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ktikti said:

μολις μιλησα με εναν εκπροσωπο για φουλ πακετο κοσμοτε τιβι και η προταση του ητανε 32.90 καθε μηνα 24 μηνες συμβολαιο αλλα με δορυφορικο πιατο και επιπλεον 25 ευρο εγκατασταση..

φυσικα το απερριψα και θελω κατι με streaming και φυσικα λιγο καλυτερη τιμη και οχι αυτη οταν ειμαι ηδη συνδρομητης.

τι λετε γι'αυτη την τιμη?? εμενα μου φανηκε ακριβο.

 

Εγώ πάντως πήρα nova 21 ευρώ 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aektzhs 1 said:

Συνδυαστικό με σταθερή;;;;

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...