Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς το τηλέφωνο που έχω τον αριθμό της cosmote είναι το vernee mars pro και όταν τους το είπα ψάχνανε κανένα 10 λεπτό για να μου πουν ότι δεν υποστηρίζεται

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την έχω ενεργοποιήσει την νεα καρτα.Το περίεργο είναι ότι όταν κάνω κλήση στο νούμερο του tracker στο κινητό ακούω ότι χτυπάει μία φορά και κλείνει η συνδεση .Αυτό είναι η κανονική λειτουργία.Απο εκεί και πέρα ότι μήνυμα και να στείλω π.χ. begin ...admin.....k.l.p δεν μου ερχετα ι απάντηση.Θα δοκιμάσω μάλλον με άλλη εταιρία.

Τότε το πρόβλημα σου είναι λάθος κέντρο μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι μου είναι υπόγειο με αποτέλεσμα να μην έχω καλό σήμα, έχω λοιπόν και από Vodafone και από cosmote τα μηχανήματα για το σήμα.

 

Την Τετάρτη λοιπόν το μηχάνημα της cosmote σταμάτησε να λειτουργεί, μετά από άπειρες επικοινωνίες reset του μηχανήματος ενέργειες από πλευράς cosmote έρχεται το Σάββατο sms που με πληροφορεί ότι το αίτημα μου προχωράει και θα επικοινωνήσουν μαζί μου ξανά.

 

Με καλεί σήμερα το πρωί λοιπόν υπάλληλος ο οποίος αφού του εξηγώ ότι έχουμε κάνει τα πάντα οπότε προφανώς το μηχάνημα χάλασε, με πληροφορεί ότι άπαξ και χαλάσει το μηχάνημα δεν κάνουν αντίκατασταση γιατί δεν έχουν!!!!!

 

Πάει ακόμη παραπέρα ότι κύριε πλέον έχουμε το VoLTE και το VoWIFI και ότι αν δεν το υποστηρίζει η συσκευή σας κόψτε το λαιμό σας η αγοράστε άλλη συσκευή.

 

Τι να πω πλέον έχουμε φτάσει την εξυπηρέτηση πελατών σε άλλο επίπεδο.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δν έχουν πιά συσκευές τέλειο σήμα? στο site τις έχει κανονικά πάντως...εννοώ γράφει για αυτές....

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχουν ποια για αντικατάσταση αν σου πάθει κάτι ούτε και δίνουν άλλες

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχουν ποια για αντικατάσταση αν σου πάθει κάτι ούτε και δίνουν άλλες

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή αυτό που έχω είναι συλλεκτικό χαχαχαχα Κρίμα πάντως που άμα κάποιος δεν το έχει ανάγκη δενν μπορεί να το δώσει σε άλλο.

έχω ένα και από vodafone και μπορείς ως χρήστης να το βγάλεις από πάνω σου και να πάει σε άλλον συνδρομητή.

 

μάλλον λόγω wifi calling το έχουν κόψει. αλλά το wifi calling Σε περιορίζει πάρα πολύ στις συσκευές..

Link to comment
Share on other sites

Πως το αλλάζω αυτό?

 

Πρέπει να δεις τις οδηγίες της συσκευής σου.

Θα αναφέρεται ως κέντρο μηνυμάτων ή SMSC ή SMS center.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό που έχω είναι συλλεκτικό χαχαχαχα Κρίμα πάντως που άμα κάποιος δεν το έχει ανάγκη δενν μπορεί να το δώσει σε άλλο.

έχω ένα και από vodafone και μπορείς ως χρήστης να το βγάλεις από πάνω σου και να πάει σε άλλον συνδρομητή.

 

μάλλον λόγω wifi calling το έχουν κόψει. αλλά το wifi calling Σε περιορίζει πάρα πολύ στις συσκευές..

 

Το παλιό μηχάνημα ήταν τεράστιο ρίσκο ασφαλείας και προσπαθούν όλοι να το ξεφορτωθούν.

Θεωρείται στοιχείο του δικτύου που μπορεί το δίκτυο να το εμπιστευθεί για ευαίσθητες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό μηχάνημα ήταν τεράστιο ρίσκο ασφαλείας και προσπαθούν όλοι να το ξεφορτωθούν.

Θεωρείται στοιχείο του δικτύου που μπορεί το δίκτυο να το εμπιστευθεί για ευαίσθητες πληροφορίες.

Ξέρω πάντως οτι το μηχάνημα που έχω τον τελευταίο περίπου χρόνο δεν δίνει data. έχεις full σήμα αλλά δεν μπορείς να στείλεις/λάβεις data μόνο φωνή.

οχι πως με ενδιέφερε ποτέ φυσικά εφόσον υπάρχει το wifi

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πάντως οτι το μηχάνημα που έχω τον τελευταίο περίπου χρόνο δεν δίνει data. έχεις full σήμα αλλά δεν μπορείς να στείλεις/λάβεις data μόνο φωνή.

οχι πως με ενδιέφερε ποτέ φυσικά εφόσον υπάρχει το wifi

 

Το θέμα είναι ότι είναι trusted στοιχείο του δικτύου και μπορεί να ζητάει από το HLR τα κλειδιά κρυπτογράφησης για όποιον χρήστη αγαπάει. Αν το χακέψεις μπορείς να ζητήσεις τα κλειδιά κρυπτογράφησης του Τσαμάζ, να στηθείς έξω από το μέγαρο του ΟΤΕ και να ακούς ό,τι περνάει από την συσκευή του. Έχουν προσπαθήσει να το κλείσουν όσο μπορούν, με access lists (πρέπει να δηλώσεις αριθμούς που επιτρέπονται), κλειστούς bootloaders, secure elements κτλ. Αλλά και πάλι, δεν είναι κάτι που τα δίκτυο σχεδιάστηκαν να υποστηρίζουν (το να υπάρχει δηλαδή στοιχείο του RAN σε χώρο που έχουν φυσική πρόσβαση τρίτοι).

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι μου είναι υπόγειο με αποτέλεσμα να μην έχω καλό σήμα, έχω λοιπόν και από Vodafone και από cosmote τα μηχανήματα για το σήμα.

 

Την Τετάρτη λοιπόν το μηχάνημα της cosmote σταμάτησε να λειτουργεί, μετά από άπειρες επικοινωνίες reset του μηχανήματος ενέργειες από πλευράς cosmote έρχεται το Σάββατο sms που με πληροφορεί ότι το αίτημα μου προχωράει και θα επικοινωνήσουν μαζί μου ξανά.

 

Με καλεί σήμερα το πρωί λοιπόν υπάλληλος ο οποίος αφού του εξηγώ ότι έχουμε κάνει τα πάντα οπότε προφανώς το μηχάνημα χάλασε, με πληροφορεί ότι άπαξ και χαλάσει το μηχάνημα δεν κάνουν αντίκατασταση γιατί δεν έχουν!!!!!

 

Πάει ακόμη παραπέρα ότι κύριε πλέον έχουμε το VoLTE και το VoWIFI και ότι αν δεν το υποστηρίζει η συσκευή σας κόψτε το λαιμό σας η αγοράστε άλλη συσκευή.

 

Τι να πω πλέον έχουμε φτάσει την εξυπηρέτηση πελατών σε άλλο επίπεδο.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μια άλλη λύση που μπορείς να κάνεις, είναι εξωτερική κεραία που συνδέεται με εσωτερικό αναμεταδότη. Δεν είναι φτηνή λύση πάντως - με τα ίδια λεφτά παίρνεις νέα συσκευή, που να υποστηρίζει VoWiFi.

Link to comment
Share on other sites

Μπα... Δεν μασάνε.

 

Μάλιστα, επειδή το αίτημα φορητότητας επιασε ενα μηνα ολοκληρο ( καιακυρωθηκε αυτοματα), μας εστειλαν μηνυμα να παμε να το ξανακανουμε και να περιμενουμε.!!

 

Δεν ξερω τι να πω.

 

Επίσης, το έλεγξα και από αλλου. Δεν έχουν καρτες sim. Δεν ξερω τι να πω....

Edited by dnik
It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα.

Επανέρχομαι στο θέμα και αναφέρω ότι τιποτα δεν εχει συμβεί ακόμη. Ακόμη περιμενουμε.

2 γεματοι μηνες πλεον

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα παιδες. Στο Site της cosmote δινει το τελειο σημα ως επιλογη μονο για επιχειρησεις. Για ιδιωτη δε δινεται?

 

καλημέρα! δεν ξερω τι λεει η σελιδα της αλλα στον αδερφο μου το ειχαν προτεινει επειδή σπιτι του εχει προβληματικο σημα, μονο που δεν υπαρχει καν γραμμη ουτε διαθεσιμο ζευγος....:lol::lol::lol:

μπορεις να παρεις και τηλ και να ρωτήσεις.

 

Παντως υπαρχουν και άλλες λυσεις αν σε ενδιαφερει. Πχ με repeater σε ορισμένες συχνότητες για καλη τιμη γιατι για ολες παει πολλα ευρω και λεω από εξωτερικο παντα γιατι αν βρεις από Ελλαδα οι τιμες είναι απλα out of space!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! δεν ξερω τι λεει η σελιδα της αλλα στον αδερφο μου το ειχαν προτεινει επειδή σπιτι του εχει προβληματικο σημα, μονο που δεν υπαρχει καν γραμμη ουτε διαθεσιμο ζευγος....:lol::lol::lol:

μπορεις να παρεις και τηλ και να ρωτήσεις.

 

Παντως υπαρχουν και άλλες λυσεις αν σε ενδιαφερει. Πχ με repeater σε ορισμένες συχνότητες για καλη τιμη γιατι για ολες παει πολλα ευρω και λεω από εξωτερικο παντα γιατι αν βρεις από Ελλαδα οι τιμες είναι απλα out of space!

Αυτο με το repeater σε ορισμενες συχνοτητες δεν το εχω ξανακουσει και δεν ξερω για τι να ψαξω. Εχεις ενα ενδεικτικο λινκ να το δω?

Ευχαριστω φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το repeater σε ορισμενες συχνοτητες δεν το εχω ξανακουσει και δεν ξερω για τι να ψαξω. Εχεις ενα ενδεικτικο λινκ να το δω?

Ευχαριστω φιλε μου

 

καλησπέρα, οι συχνοτητες κινητης ειναι πολλες, και φυσικα εχουμε GSM (2G), 3G που περιλαμβανει και το Η και Η+ και το 4G, καποιες συχνοτητες μπορει να παιζουν και σε 2 πχ η 800 και σε 2G και σε 4G δεν ξερω αν παιζει και σε 3G.

Πρεπει για να εισαι σιγουρος τι να παρεις ή να παρεις κατι να τα εχει ολα δλδ 800, 850, 900, 1800, 2600 κτλ, δεν θυμαμαι αν ξεχασα καποια.

Η αν θες κατι πολυ συγκεκριμενο και ξερεις ποια ειναι και απο ποιες κεραιες να παρεις κατι σε συγκεκριμενη πχ εγω στο εξοχικο θελω για 4G την 1800 (εχω και κινητο που δεν εχει την 800αρα) αλλα γενικα εχω θεμα με το σημα της Cosmote στο σπιτι.

Εχει διαφορα προγραμμα να κανεις δοκιμες για να δεις απο που πιανεις ακομα και πανω σε χάρτη! αλλα και τις συχνοτητες πχ το cell mapper για android.

πχ για την 1800 αυτο ειναι φτηνο https://www.ebay.ie/itm/NEW-Wireless-1800MHz-4G-Mobile-Signal-Booster-GSM-Repeater-LTE-Amplifier-Yagi/172889629615?hash=item28410663af:g:fCMAAOSwVJhZVKtz

περιλαμβανει και τις κεραιες και εχει εξωτερικη κατευθυντικου τυπου.

κατι που εχει πολλες συχνοτητες πχ αυτο ειναι πολυ ακριβα https://www.ebay.ie/itm/800-900-1800-2100-2600MHz-Handy-Signalverstarker-Repeater-70dB-fur-zu-Hause-Buro/182890747516?hash=item2a9523567c:g:FigAAOSwXrdaBXw5

γενικα θελει πολυ ψαξιμο σε ebay και aliexpress εβαλα μονο 2 links ενδεικτικα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, οι συχνοτητες κινητης ειναι πολλες, και φυσικα εχουμε GSM (2G), 3G που περιλαμβανει και το Η και Η+ και το 4G, καποιες συχνοτητες μπορει να παιζουν και σε 2 πχ η 800 και σε 2G και σε 4G δεν ξερω αν παιζει και σε 3G.

Πρεπει για να εισαι σιγουρος τι να παρεις ή να παρεις κατι να τα εχει ολα δλδ 800, 850, 900, 1800, 2600 κτλ, δεν θυμαμαι αν ξεχασα καποια.

Η αν θες κατι πολυ συγκεκριμενο και ξερεις ποια ειναι και απο ποιες κεραιες να παρεις κατι σε συγκεκριμενη πχ εγω στο εξοχικο θελω για 4G την 1800 (εχω και κινητο που δεν εχει την 800αρα) αλλα γενικα εχω θεμα με το σημα της Cosmote στο σπιτι.

Εχει διαφορα προγραμμα να κανεις δοκιμες για να δεις απο που πιανεις ακομα και πανω σε χάρτη! αλλα και τις συχνοτητες πχ το cell mapper για android.

πχ για την 1800 αυτο ειναι φτηνο https://www.ebay.ie/itm/NEW-Wireless-1800MHz-4G-Mobile-Signal-Booster-GSM-Repeater-LTE-Amplifier-Yagi/172889629615?hash=item28410663af:g:fCMAAOSwVJhZVKtz

περιλαμβανει και τις κεραιες και εχει εξωτερικη κατευθυντικου τυπου.

κατι που εχει πολλες συχνοτητες πχ αυτο ειναι πολυ ακριβα https://www.ebay.ie/itm/800-900-1800-2100-2600MHz-Handy-Signalverstarker-Repeater-70dB-fur-zu-Hause-Buro/182890747516?hash=item2a9523567c:g:FigAAOSwXrdaBXw5

γενικα θελει πολυ ψαξιμο σε ebay και aliexpress εβαλα μονο 2 links ενδεικτικα.

Ειναι υπεραρκετα για να καταλαβω τι ψαχνω φιλε μου και τα λινκς και οι επεξηγησεις που εκανες τον κοπο να γραψεις.

Ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πρίν μία βδομάδα αλλαξα μία κάρτα sim γιατί χρειαζόμουν nano sim. Τη βάζω στο moto x 2014 και παρατηρώ ότι σε 4g σήμα δεν ανοίγει τα data. Για να γίνει αυτό πρέπει να γυρίσω σε 3g και στη συνέχεια με ανοιχτά τα δεδομένα να αλλάξω σε 4g. Εάν κλείσω τα δεδομένα και προσπαθήσω να τα ξανανοίξω πάλι κολλάει και δεν ανοίγουν. Δοκίμασα και σε αλλο κινητό P8 lite και γίνονταν το ίδιο. Πήγα σήμερα στο Γερμανό όπου είχα πάρει τη sim διαπίστωσαν το πρόβλημα και μου την άλλαξαν...... Και πάλι τα ίδια . Τι μπορεί να παίζει; Εχω κουφαθεί. Εννοείται το 4g και τα data είναι ενεργοποιημένα όπως καί τό σημείο πρόσβασης.
Link to comment
Share on other sites

Πρίν μία βδομάδα αλλαξα μία κάρτα sim γιατί χρειαζόμουν nano sim. Τη βάζω στο moto x 2014 και παρατηρώ ότι σε 4g σήμα δεν ανοίγει τα data. Για να γίνει αυτό πρέπει να γυρίσω σε 3g και στη συνέχεια με ανοιχτά τα δεδομένα να αλλάξω σε 4g. Εάν κλείσω τα δεδομένα και προσπαθήσω να τα ξανανοίξω πάλι κολλάει και δεν ανοίγουν. Δοκίμασα και σε αλλο κινητό P8 lite και γίνονταν το ίδιο. Πήγα σήμερα στο Γερμανό όπου είχα πάρει τη sim διαπίστωσαν το πρόβλημα και μου την άλλαξαν...... Και πάλι τα ίδια . Τι μπορεί να παίζει; Εχω κουφαθεί. Εννοείται το 4g και τα data είναι ενεργοποιημένα όπως καί τό σημείο πρόσβασης.

 

Φαντάζομαι έχεις ενεργοποίηση το 4G σαν υπηρεσία;

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Nαι το 4g ενεργό. Αnyway το πρόβλημα λύθηκε μετα απο επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών όπου μετά απο απενεργοποίηση και ξανά ενεργοποίηση του 4g όλα βαίνουν καλώς.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θελω να κανω μια ερωτηση. Καλω ενα νουμερο Whatsup και μου βγαζει το εξης ηχητικο μηνυμα..''Το νουμερο δεν χρησιμοποιεται'', ενω μια μερα πριν συμβει αυτο καλεσε κανονικα. Τις επομενες ομως φορες που ξανακαλεσα το ιδιο νουμερο μου βγαζει στην οθονη το μηνυμα ''Γραμμη Απασχολημενη΄'. Θα ηθελα να μου απαντησει καποιος αν του εχει τυχει παρομοιο περιστατικο. Ευχαριστω..:)
Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς σε έχει βάλει στο Blacklist ίσως κατά λάθος.

Δοκίμασε να καλέσεις με απόκρυψη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θελω να κανω μια ερωτηση. Καλω ενα νουμερο Whatsup και μου βγαζει το εξης ηχητικο μηνυμα..''Το νουμερο δεν χρησιμοποιεται'', ενω μια μερα πριν συμβει αυτο καλεσε κανονικα. Τις επομενες ομως φορες που ξανακαλεσα το ιδιο νουμερο μου βγαζει στην οθονη το μηνυμα ''Γραμμη Απασχολημενη΄'. Θα ηθελα να μου απαντησει καποιος αν του εχει τυχει παρομοιο περιστατικο. Ευχαριστω..:)

 

συχνά καλώντας σε αριθμούς wu από vodafone λαμβάνω απάντηση συστήματος "o αριθμος που καλέσατε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή..."

αν στο καπάκι κάνω κλήση στον ίδιο αριθμό από frog λαμβάνω απάντηση "ο αριθμός που καλέσατε είναι εκτός δικτύου και θα ειδοποιηθεί με γραπτο μύνημα..."

φυσικά αν ξανακαλέσω αργότερα από vodafone ο καλούμενος αριθμός κουδουνίζει κανονικά.

εκτιμώ πως οι παροχοι έχουν χαθεί στη μεταφραση σηματοδοσίας

 

Πιθανώς σε έχει βάλει στο Blacklist ίσως κατά λάθος.

Δοκίμασε να καλέσεις με απόκρυψη.

 

μάλλον απίθανο, η ενσωματωμένη διαδικασία απόρριψης κλήσεων σε συσκευές αλλά και η πλειονότητα των εφαρμογών που διατίθενται στο play store αφήνουν την κλήση να χτυπήσει μια φορά τουλάχιστον. το πλεονέκτημα των εφαρμογών συνήθως είναι ότι θέτουν το κινητό σε αθόρυβη λειτουργία για τη διάρκεια του κουδουνίσματος.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...