Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είστε επιλέξιμοι για να λάβουν την επιστροφή του ποσού των ...

Έλαβα αυτό το mail απο τον cosmote σήμερα και μου ζητάει να συμπληρώσω μια φόρμα με ολα τα προσωπικά μου δεδομένα.

Γνωρίζει καποιος τη είναι όλα αυτά...

Edited by Mark_K
M. K.
Link to comment
Share on other sites

Είστε επιλέξιμοι για να λάβουν την επιστροφή του ποσού των ...

Έλαβα αυτό το mail απο τον cosmote σήμερα και μου ζητάει να συμπληρώσω μια φόρμα με ολα τα προσωπικά μου δεδομένα.

Γνωρίζει καποιος τη είναι όλα αυτά...

Πάρε πίσω τηλέφωνο σε εξυπηρέτηση πελατών

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είστε επιλέξιμοι για να λάβουν την επιστροφή του ποσού των ...

Έλαβα αυτό το mail απο τον cosmote σήμερα και μου ζητάει να συμπληρώσω μια φόρμα με ολα τα προσωπικά μου δεδομένα.

Γνωρίζει καποιος τη είναι όλα αυτά...

 

Για βάλε εδώ το ποιό είναι το μειλ απ'το οποίο σου στείλανε, να σου πούμε ΑΝ είναι hack...:)

Μη στέλνεις στοιχεία πριν βεβαιωθείς:

Χρησιμοποίησε το call back για να σε τηλεφωνήσουν https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/commonNew/callMeBack/callMeBack.jsp , ΑΝ είναι όντως έτσι, και πες μας τι αφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποντάρω ότι είναι απάτη, και δεν έχει σχέση με την Cosmote ο αποστολέας.

Το "είστε επιλέξιμοι για να λάβουν το ποσό" κάνει μπαμ από μακριά πως πρόκειται για κακή μετάφραση από Google. Εννοείται πως δεν πρέπει να στείλεις τίποτα από τα προσωπικά σου στοιχεία. Όλοι οι οργανισμοί που έχουν συναλλαγές μέσω internet με τον κόσμο συνήθως τονίζουν πως ποτέ δεν θα σου ζητήσουν να παραθέσεις προσωπικά στοιχεία on line.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο μαιλ εχω παραλαβει απο διευθυνση C0SM0TE@business-services.ID10047616.edp.pt

 

:rolleyes::rolleyes:

 

διαγραφη κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο μαιλ εχω παραλαβει απο διευθυνση C0SM0TE@business-services.ID10047616.edp.pt

Μήπως έχει μια (ή 2) "μικρές" διαφορές με αυτό; .COSMOTE@business-services.ID10047616.edp.pt

:rolleyes::rolleyes:

 

διαγραφη κατευθειαν.

 

Για λιγούρηδες μας περνάνε:

το ποσό είναι 35,60

 

Ένα 3.560,00 ΑΝ έβαζαν...... Αλλά θα "καρφώνονταν"......:p

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για απάτη το βλέπω το μήνυμα το έλαβα από C0SM0TE@business-services.ID10140614.edp.pt.

Το θέμα είναι ότι παίρνω τηλέφωνο στο Κοσμοτε από το πρωί και ΔΕΝ ενδιαφέρονται να προστατέυσουν τους πελάτες τους και τον κόσμο.

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για απάτη το βλέπω το μήνυμα το έλαβα από C0SM0TE@business-services.ID10140614.edp.pt.

Το θέμα είναι ότι παίρνω τηλέφωνο στο Κοσμοτε από το πρωί και ΔΕΝ ενδιαφέρονται να προστατέυσουν τους πελάτες τους και τον κόσμο.

 

Οι αριθμοί μετά το ID στο @mail αλλάζουν....

 

Πασιφανές.:D

Link to comment
Share on other sites

έλαβα από ψεύτικο e-mail από cosmote που με ενημερώνει ότι θέλει να μου επιστρέψει 35,65€ και να συμπληρώσω μια φόρμα με προσωπικά δεδομένα και λογαριασμό τράπεζας. ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ
M. K.
Link to comment
Share on other sites

έλαβα από ψεύτικο e-mail από cosmote που με ενημερώνει ότι θέλει να μου επιστρέψει 35,65€ και να συμπληρώσω μια φόρμα με προσωπικά δεδομένα και λογαριασμό τράπεζας. ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ

 

Εεεεντάξ....Δε θελ κ πολύ "μυαλό" να το κταλάβς......:)

Link to comment
Share on other sites

έλαβα από ψεύτικο e-mail από cosmote που με ενημερώνει ότι θέλει να μου επιστρέψει 35,65€ και να συμπληρώσω μια φόρμα με προσωπικά δεδομένα και λογαριασμό τράπεζας. ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ

 

προφανώς δεν έλαβες e-mail από Cosmote

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικους μηνες ερχονται καποιες περιεργες χρεωσεις στον λογαριασμο της cosmote και εμφανιζεται ως αγορα περιεχομενου απο τριτους χωρις να χρησιμοποιω καποια υπηρεσια ή εφαρμογες επι πληρωμη. Γνωριζει κανεις τι ειναι αυτο;;;;
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικους μηνες ερχονται καποιες περιεργες χρεωσεις στον λογαριασμο της cosmote και εμφανιζεται ως αγορα περιεχομενου απο τριτους χωρις να χρησιμοποιω καποια υπηρεσια ή εφαρμογες επι πληρωμη. Γνωριζει κανεις τι ειναι αυτο;;;;

 

Έχει δικαιολόγηση (πχ # αριθμό 5ψήφιο) η κάθε χρέωσή σου στο λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε μολις η κοπελα στο τηλεφωνο για μια υπηρεσια gamifive στην οποια εγω δεν εχω ποτε εγγραφει και δεν εχω βαλει και ποτε τον αριθμο μου πουθενα. Το κινητο το χειριζομαι αποκλειστικα εγω και γενικα προσεχω.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Λοιπον παιδια καλησπερα και χρονια πολλα, εχω ενα κινητο της zte 310 και παρατηρησα 25 δεκεμβρη 1ιανουαριου 2 3 5 6 καθε φορα ιδια ωρα μπωρει πρωι μπωρει την νυχτα καθορισμενη ωρα, τραβαει δεδομενα κινητης και με χρεωνει 1Ε χωρις να εχω ενεργοποιησει τα δεδομενα καθολου, στην αρχη νομιζα ειναι καποιο δωρο απο την cosmote και ειπα ας κανω ενα speed test τις 2 μερες αυτες. Παιρνω την cosmote με βαζει μια ασφαλεια να ενεργοποιηται απο την σελιδα το ιντερνετ και οχι αυτοματα, με γυρισε και 1Ε πισω απο τα 3Ε που εχασα, γιατι λεει τις αλλες 2 φορες ξεπερασες ογκο δεδομενων βλακεια μου και εμενα, αλλα παρατηρω οτι παλι παει να συνδεθει τωρα η ωρα αλλαξε ειναι 10 το πρωι εχει παλι 2 μερες που το κανει, απο την εμπειρια σας εχει κολησει η cosmote το συστημα της ή εχω κανεναν χακερ και δεν το ξερω γιατι ετσι οπως παει τωρα στελνει μυνημα για να μπει ιντερνετ αρα παλι παει να τραβηξει δεδομενα χωρις να ειναι τα δεδομενα ανοιχτα η cosmote δεν παραδεχεται οτι φταιει αυτη
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια καλησπερα και χρονια πολλα, εχω ενα κινητο της zte 310 και παρατηρησα 25 δεκεμβρη 1ιανουαριου 2 3 5 6 καθε φορα ιδια ωρα μπωρει πρωι μπωρει την νυχτα καθορισμενη ωρα, τραβαει δεδομενα κινητης και με χρεωνει 1Ε χωρις να εχω ενεργοποιησει τα δεδομενα καθολου, στην αρχη νομιζα ειναι καποιο δωρο απο την cosmote και ειπα ας κανω ενα speed test τις 2 μερες αυτες. Παιρνω την cosmote με βαζει μια ασφαλεια να ενεργοποιηται απο την σελιδα το ιντερνετ και οχι αυτοματα, με γυρισε και 1Ε πισω απο τα 3Ε που εχασα, γιατι λεει τις αλλες 2 φορες ξεπερασες ογκο δεδομενων βλακεια μου και εμενα, αλλα παρατηρω οτι παλι παει να συνδεθει τωρα η ωρα αλλαξε ειναι 10 το πρωι εχει παλι 2 μερες που το κανει, απο την εμπειρια σας εχει κολησει η cosmote το συστημα της ή εχω κανεναν χακερ και δεν το ξερω γιατι ετσι οπως παει τωρα στελνει μυνημα για να μπει ιντερνετ αρα παλι παει να τραβηξει δεδομενα χωρις να ειναι τα δεδομενα ανοιχτα η cosmote δεν παραδεχεται οτι φταιει αυτη

 

Δύσκολο να καταλάβεις ότι είναι κάποια εφαρμογή που εκείνη την ώρα κάνει update?Κοίταξες απο την καρτέλα των δεδομένων ποια εφαρμογή γράφει ότι τραβά δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κοιταξει με την εφαρμογη watch dogs καμια απολυτως εφαρμογη δεν τραβαει τιποτα, αλλα και να τραβουσε θα εβλεπε οτι ειναι κλειστα τα δεδομενα, γιατι οταν πχ παω να μπω στο chrome θα μου πει εχω κλειστα δεδομενα δεν γινεται η συνδεση, δεν θα τραβηξει 1Ε για πλακα, τωρα το εχω βαλει σε αλλο κινητο στο sony ericson w200 οπως με ειπε αυτος ο κυριος, για να δουμε αν αυριο δω παλι το ιδιο μυνημα
Link to comment
Share on other sites

Το εχω κοιταξει με την εφαρμογη watch dogs καμια απολυτως εφαρμογη δεν τραβαει τιποτα, αλλα και να τραβουσε θα εβλεπε οτι ειναι κλειστα τα δεδομενα, γιατι οταν πχ παω να μπω στο chrome θα μου πει εχω κλειστα δεδομενα δεν γινεται η συνδεση, δεν θα τραβηξει 1Ε για πλακα, τωρα το εχω βαλει σε αλλο κινητο στο sony ericson w200 οπως με ειπε αυτος ο κυριος, για να δουμε αν αυριο δω παλι το ιδιο μυνημα

 

Μηπως ειναι χρεωση απο 5ψηφιο νουμερο?Να εχεις εγραφει καταλαθος σε καμια "υπηρεσια" προς τριτους και να σε χρεωνει?Δες και το thread με χρεωσεις προς 5ψηφιους αριθμους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Είχα εδώ και χρόνια το πρόγραμμα Comote προς όλους 35 συνδυασμένο με το Internet Any Way 2GB (μαζί με μια extra sim μόνο για δεδομένα). Τέλη Οκτωβρίου άλλαξα το βασικό πρόγραμμα από Cosmote προς όλους 35 σε Cosmote Mobile M χωρίς να κάνω καμία αλλαγή στο Internet Any Way.

Όλα πήγαιναν καλά, μέχρι που την περασμένη εβδομάδα, μπήκα τυχαία στην εφαρμογή της Cosmote στο κινητό και διαπίστωσα με έκπληξη ότι μου είχαν τελειώσει όλα τα δεδομένα ΧΩΡΙΣ να μου έχει έρθει ενημέρωση για την κατανάλωση του 80% των 2GB του Internet Any Way (μου ήρθε μόνο ενημέρωση για την κατανάλωση του 80% των 300ΜΒ του Cosmote Mobile M)!!!

Ουσιαστικά δεν ξέρω ούτε καν πότε έληξαν ούτε και κατά πόσο έχω υπερβεί τα 300ΜΒ+2GB!

Στέλνω, λοιπόν, σχετικό ερώτημα στην Cosmote και μου απαντάει μια υπάλληλος πως ουδέποτε μου ερχότανε ενημέρωση για την κατανάλωση του 80% των 2GB παρά μόνο αν τα εξαντλούσα χρησιμοποιώντας την extra sim των δεδομένων!! Επειδή όμως εγώ σπάνια χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη sim, έχω την εντύπωση πως απλά με δουλεύουν. Παρακολουθώντας τα SMS που μου έχει στείλει η Cosmote διαπίστωσα πως το τελευταίο SMS για ανάλωση του 80% του Internet Any Way το έλαβα τον περασμένο Οκτώβριο.

Μήπως έπρεπε να γίνει κάποια κίνηση όταν άλλαξα πρόγραμμα για να "ενοποιηθούν" τα Mobile M + Internet Any Way ώστε να ενημερώνομαι για στο 80% και των 2GB ανεξάρτητα από το ποια sim χρησιμοποιώ; (Η υπάλληλος επέμενε πως ποτέ μέχρι σήμερα δεν προσέφερε κάτι τέτοιο η Cosmote)

 

Καμιά ιδέα;

 

Υποπτεύομαι, ότι δεν θέλουν να παραδεχτούν το συγκεκριμένο θέμα (της μη ενημέρωσης για το 80%) για να αποφύγουν πιθανό αίτημα αποχρέωσης από εμένα για τα δεδομένα πέρα του προγράμματός μου που εν αγνοία μου κατανάλωσα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε οικογενειακό πακέτο σύνδεσης 5 άτομα. Οι 4 θέλουμε να διακόψουμε τη σύνδεση και η Cosmote ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ τον κωδικό για να πάμε σε ένα κατάστημα να κάνουμε τη διακοπή. Η διακοπή πρέπει να γίνει ως αυτή τη βδομάδα για να μην πληρώσουμε το πάγιο του επόμενου μήνα.

 

Πήγαμε το είπαμε σε ένα κατάστημα Cosmote και είπαν πρέπει να πάρετε τους κωδικούς πρώτα.

 

Τί να κάνουμε τώρα; Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

...Life goes on...;)
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε οικογενειακό πακέτο σύνδεσης 5 άτομα. Οι 4 θέλουμε να διακόψουμε τη σύνδεση και η Cosmote ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ τον κωδικό για να πάμε σε ένα κατάστημα να κάνουμε τη διακοπή. Η διακοπή πρέπει να γίνει ως αυτή τη βδομάδα για να μην πληρώσουμε το πάγιο του επόμενου μήνα.

 

Πήγαμε το είπαμε σε ένα κατάστημα Cosmote και είπαν πρέπει να πάρετε τους κωδικούς πρώτα.

 

Τί να κάνουμε τώρα; Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

Αν κάνετε μεταφορά σε καρτοκινητο άλλης εταιρίας, δεν θα πιάσει;

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...