Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοιτάξτε, σε ενα επιπεδο λογικής συζητησης, το παλικάρι, φταίει,ναι.

Από την αλλη, ειναι απαραδεκτο ότι δεν ενημερώθηκε για την χρέωση αυτη (εστω και χωρίς να εχει ενεργοποιήσει το cost control, και πάλι, δε μπορεί κάποιος με λογ/σμο 20 ευρω, να φτανει τα 800. Η εταιρεία θα επρεπε να εχει καποια προστασία, γιατι αυτος με τα 20, αν περάσει ατ 200, λογικά, δε θα στα πληρώσει ποτέ)!

Θεωρώ ότι μια σολομώντεια λύση, στο στυλ, ποσο εχει το πραγματικά απεριόριστο προγραμμα σας, πχ, 80 ευρω. Οκ, να σας πληρώσω το διπλάσιο, σαν ενδειξη καλής θέλησης, και να τελειώσει εκεί, ειναι το καλύτερο.

αν τώρα, η κοσμοτέ δεν το δεχθεί, θα σερνέστε στα δικαστηρια. χρόνος και χρήμα χαμένο!

εχεις ομως κπαοιο νεο, κατι?

Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν βλεπω κατι παρανομο σε αυτό ,εχω κληθεί πολλές φορές και εχω λαβει προσφορες χωρις κανενα περαιτερω προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

ας σου στειλει γραπτα την προσφορα αυτη με ενα μειλ. αν σου κανει 18μηνο συμβολαιο και διακοψεις στους 12 μηνες θα πληρωσεις αναποσβεστο ποσο επιδοτησης. σε 12 μηνες δεν προκειται να εχει βγει νεα επιδοτηση.
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει μαμησει την μπαταρία τον τελευταίο μηνα μάλλον αυτό το fast dormancy. ..Υπάρχει οδηγός να το απενεργοποιώ σε note 2?

 

Σύμφωνα με το http://androidforums.com/samsung-galaxy-s2-international/674208-fast-dormancy-in-nutshell.html κάνεις κλήση στο *#9900# και το απενεργοποιείς. Δέν έχω Note2 και το δικό μου τηλέφωνο είναι root όποτε δεν ξέρω αν θα δουλέψει....

"To turn FD on/off enter *#9900# in the dialler to get into the SysDump screen then select the Fast Dormancy option"

Link to comment
Share on other sites

Την ρώτησα για email αλλά ευγενικά αρνήθηκε.

Πήρα τηλ και στο Τμ.Εξυπ. Πελατών της Cosmote και ο υπάλληλος τα επιβεβαίωσε όλα:

δηλαδή ότι γνωρίζουν για το συγκεκριμένο τμήμα προσφορών και δεν υπάρχει κανένα θέμα, επιβεβαίωσε επίσης ότι μπορούν μετά την ενεργοποίηση να μου πουν με σιγουριά αν ισχύουν όλες οι παροχές που μου έταξαν, καθώς επίσης και ότι έχω δικαίωμα υπαναχώρησης μέσα στις πρώτες 15 μέρες που θα ενεργοποιηθώ!

 

Μιας και στην Vodafone τελειώνει το συμβόλαιο σε 2 μήνες, μου ζήτησαν να επιστρέψω μέρος της επιδότησης που είχα πάρει.

Όταν το είπα στην Cosmote (στο 210-8006300) μου πρότεινα να μου κάνουν δώρο και 1 πάγιο(!).

Επίσης λύθηκε και το "μυστήριο" για την διάρκεια του συμβολαίου:

είναι 18 μήνες, αλλά μπορώ να φύγω και στους 12 αλλά θα πρέπει να επιστρέψω το ποσό της έκπτωσης που έχω λάβει.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα πηρανε απο το ιδιο τηλ και μου δωσανε την εξης προσφορα για δυο εταιρικες γραμμες

απεριοριστα προς κοσμοτε, 420 λεπτα προς αλλα δικτυα,1500 λεπτα προς σταθερα και 1.5gb ιντερνετ

μου ειπε πως ειναι προσφορα απο. τα κεντρικα

τελικη τιμη με φπα και φορους μεσα 33 ευρω εκαστη γραμμη

 

πηγα λοιπον στον οτε που εχω υπαλληλο φιλο.

καταρχην το σταθερο απο το οποιομε πηρανε δεν ανηκει στα κεντρικα της κοσμοτε αλλα σε εταιρια franchise κινητης

δευτερον ο υπαλληλος φιλος μου εβαλε στοιχημα το μισθο του πως τετοια προσφορα δεν παιζει

αυτοι πονταρουν οταν ερθει η ωρα να υπογραψεις το συμβολαιο,στα ψιλα γραμματα που κανεις δεν διαβαζει και απαξ και υπογραψεις την τρως μετα.

 

τα συμπερασματα δικα σας

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος με ποια εφαρμογή μπορούμε να το απενεργοποιήσουμε σε CM10.1 που δεν έχει τον στοκ dialer;

 

Edit: Το βρήκα! Κατεβάζεις από το playstore το fast dormancy toggle για το I9300 δουλεύει άριστα και στο Ι9100! Είναι του gokhanmoral, του δημιουργού του siyah kernel και του ST-tweaks.

link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gokhanmoral.fastdormancytoggle.i9300&hl=el

Edited by fitifititis
Link to comment
Share on other sites

bujinkan, είναι εφικτό. Αν δεις την online προσφορά στο site της Cosmote, το απεριόριστα55 που περιγράφεις ( με διπλασιασμό στο χρόνο ομιλίας προς τα άλλα δίκτυα και το internet βάσει τρέχουσας προσφοράς ), για φορητότητα με έκπτωση στα πάγια πέφτει στα 41,25€. Αν συνυπολογίσεις τα 7,5€ απο το οικογενειακό πακέτο που θα έχεις ( γιατί για οικογενειακό πακέτο μιλάμε με 2 γραμμές, εταιρικό γίνεται με 3 και πάνω, στα προγράμματα business, άρα σίγουρα υπολογίζεται η έκπτωση του οικογενειακού ), πάμε στα 33,75+τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας. Δεν αποκλείεται λοιπόν να σου έχει γίνει ακόμα καλύτερη προσφορά που να κατεβάζει το τελικό ποσό στα 33 για τη κάθε γραμμή. Με αυτά τα δεδομένα, εγώ προσωπικά θα έκανα τις συνδέσεις αφού έβαζα και το στοίχημα με τον φίλο σου. :p

 

Υ.Γ. Το να καλούν απο κάποια θυγατρική της Cosmote δεν είναι κάτι το επιλήψιμο, άλλωστε και σε τελική ανάλυση, λίγα είναι και τα 100% ΓΕΡΜΑΝΟΣ καταστήματα, τα πιο πολλά είναι franchise επίσης. Με αυτό το σκεπτικό, θα έπρεπε να πηγαίναμε μόνο στα Cosmote shops ή να ζητούσαμε καταστατικό απο το κάθε υποκατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ...

Υ.Γ.2 Ή μήπως νομίζει ο φίλος σου ότι η Cosmote έχει ΜΟΝΟ ΕΝΑ τηλεφωνικό κέντρο το οποιο είναι εγκατεστημένο στα κεντρικά της...? :)

Edited by UniqueGR
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν αναφέρεται ρητά η προσφορά στο συμβόλαιο προσωπικά δε μου αρέσει... Αλλά όπως και να έχει, θα σου έλεγα να σκεφτείς αρκετά να πας από vodafone σε cosmote καθώς αφήνεις ένα δίκτυο "διαμάντι", για να πας σε ένα δίκτυο με τεράστια προβλήματα... Άποψή μου είναι πρίν κάνεις μεταφορά να πάρεις ένα καρτοκινητό cosmote και να δοκιμάσεις το δίκτυό της στις περιοχές που κινείσαι.

Τέλος, να περιμένεις αντίστοιχη (ή και καλύτερη πρόταση) από την vodafone μια-δύο μέρες απ' όταν υποβάλεις την φορητότητα. Η vodafone δε "χαρίζει" συνδρομητές και ειδικά στην cosmote που είναι το αντίπαλο δέος! :)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Τι σημαίνει αυτό το Fast dormancy; και τι κάνει αυτό το πρόγραμμα που πρότεινε ο “fitifititis”;

Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει με απλά λόγια;

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο τηλεφωνικο νουμερο ειναι διαμαντι...προσφορα για μεταφορα απο vodafone...στο απεριοριστο 65 τελικη τιμη 25e τελικη.
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει λογικα, και μενα με πηραν τηλεφωνο αλλά μολις εμαθα οτι ειναι για 18μηνο αρνηθηκα :O
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη κοινότητα,

 

χρειάζομαι για περιπου 1-2 εβδομάδες 4 συνδέσεις whats up (οχι δεν ειμαι τρομοκράτης :P αλλά θέλω να τρέξω ένα πείραμα)

 

Υπάρχει περίπτωση να βρω πουθενά promotional νούμερα για να μην πληρώνω 4 πακέτα * 5 ευρώ =20 ευρώπουλα; Οι αριθμοί δεν χρειάζεται να εχουν χρήματα μέσα, 4 SIM που να είναι SIM cosmote θέλω όλο και όλο!

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Exw pathei sok!Xtes to vrady kathws xsaplwsa gia na koimithw lew na mpw na tsekarw to upoloipo tou logariasmou mou sthn cosmote ti ofeilw stous antrwpous giati den phga telos tou mhna na plhrwsw!Na phgaina shmera na plhrwna kai tous duo mhnes skeftika!!!kai ti na dw mou esteilan mhnuma oti to neo mou upoloipo einai 524,32 euro!!epatha paniko!den mporw na hremisw!tous phra thlefwno amesws tous rwthsa kai mou lene oti nai isxuei!!pws kratithika na mhn tous diaolosteilw den fantazeste!Ena paidaki kai lew paidaki giati h exsupiretisi tou htan san mikrou paidiou xaskogelouse kai mou lege na iremisw akousa kai enan upeuthino na milaei dipla tou alla den mou ton edwse!!!den xserw ti na kanw!den ekleisa mati!!!irtha sthn douleia apo to prwi kai perimenw na paei 10 gia na tous parw na tous zhthsw thn analusi tou logariasmou mou!!!epi tin eukairia na enhmerwsw oti exw blackberry bold 9900 sumvolaio aperiorista 25 kai programma bis blackberry 100 mb pou!Exw katalavei ti ginetai me tis xrewseis ton blackberry kai thn cosmote se 1 mhna kai lhgei to sumvolaio!!den xserw!!!pws na tous xeiristw?
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον ηρέμησε! Δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος. Εννοείται πως θα ζητήσεις αναλυτικό λογαριασμό και αν είναι υπερχρεωση από δεδομένα κάνε φασαρία και μην πληρώνεις αρχικά τίποτα.

Προσπάθησε να κερδίσεις κάποια μείωση και κάνε κάποιο διακανονισμό για αποπληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

Na hremhsw?Ma den ekana xrhsh autwn pou me kathgoroun!einai to gamwto!ma xtes tous zhthsa peite mou pou ta pragmatopoihsa auta kai den mou edinan apantisi mou eipan na tous parw shmera kai na mhn paw apo katasthma!!kala an kai kopela den mporw na vrisw alla an me ekneurisoun tha tous parei o diaolos..oloi oi gnwstoi mou exoun cosmote skefthka na tous apeilisw kai me auto!oti tha fugoun 20 sundromites!!akomi kai h etaireia pou douleuw ta etairika tis einai cosmote!!!den uparxei periptwsh na ''fovithoun''???
Link to comment
Share on other sites

Ο αναλυτικός θα σου δείξει τα πάντα. Πάρε τον στα χέρια σου πρώτα και μετά κάνε την όποια κίνηση. Είναι λογικό να έχεις νεύρα αλλά μόνο κακό σε σένα θα κάνεις. Πάρε τον αναλυτικό πρώτα και μετά κάνεις οτιδήποτε άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Καλοσωρισες,γράφε ελληνικα σε παρακαλώ:)

Οσο για το θεμα σου,να σου βγάλουν αναλυτικό,αν ομως δεν καταφέρεις κατι,οπως μείωση,διακανονισμό που να μπορείς να πληρώνεις χωρις να στο κόψουν, πολυ απλα μην πληρώσεις τιποτα,άλλαξε εταιρεία με νέο νούμερο,νομικές κυρώσεις πέρα απο τα ψαρωτικα μην περιμένεις.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη που δεν έγραφα ελληνικά αλλα έχει πρόβλημα ο υπολογιστής μου και δεν μπορεί να κάνει αλλαγή γλώσσας!1

Λοιπόν μόλις τους πήρα τηλ και μου μίλησαν λες και δεν τρέχει τπτ!μια κοπελιτσα αγενεστατη με τσαμπουκά μου είπε οτι γνωρίζουμε τα προβλήματα αυτα αμα θέλετε αλλάξτε εταιρεία δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ή πληρώνεται ή κάνετε αμφισβήτηση του λογαριασμού κτλπ.Περιττό να πω πως μου είπε ολα απο ιντερνετ έγιναν!!Εγω δεν μπήκα καν πως έγινε αυτό?Και σαν να μην φτάνουν αυτά της είπα αν θα μπορούσα να μιλήσω με κάποιον ανώτερο σας προιστάμενο και εκνευυρίστηκε και μόνο που δεν μου το έκλεισε στα μούτρα!δλδ έλεος!θα τα σπάσω όλα τι εξυπηρέτηση είναι αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Μην πληρώσεις τίποτα. Κάνε αμφισβήτηση λογαριασμού.

Πάρε νέο νούμερο από wind και κάνε τη δουλειά σου.

Στέλνουν κάτι ψαρωτικα για νομικές κυρώσεις. Μην μασάς!

 

Επίσης στείλε mail στην ΕΕΤΤ με το τι ακριβώς έχει γίνει και κοινοποίηση στη κοσμοτε.

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το εεπ?Μπορεις να μου εξηγήσεις?τωρα μίλησα μαζί τους και ήταν αγενέστατοι!και πριν λίγο με πήρε η υπεύθυνη τάχα μου και είπε ότι δεν συμβαίνει συχνά αυτο!Και ότι δεν μπορούν να κανουν τπτ!
Link to comment
Share on other sites

Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων..

Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους, να σε ενημερώσουν τι μπορείς να κάνεις και φυσικά να κάνεις καταγγελία στην επιτροπή προς την Cote..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δουλευα κοσμοτε 999/1000 περιπτωσεις ειχαν αδικο(αγνοια πεστο,ψιλα γραμματα της κοσμοτε πες το) ,μακαρι να εισαι στη μια, αλλα χλωμο...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...