Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην ίδια περίπτωση είμαι και εγώ με την ΤΙΜ. Έκανα συμβόλαιο πριν ένα μήνα χωρίς επιδότηση, και μου είπαν οτι αν θέλω επιδότηση θα πρέπει να κλείσω χρόνο χωρίς φυσικά να έχω οποιαδήποτε δέσμευση απέναντί τους. Εμένα η επιδότηση λίγο που με ενδιαφέρει απλά ρώτησα ενημερωτικά. Τώρα όμως με τις δωρεάν φορητότες δεν τίθεται θέμα όμως.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για λογικη του παραλογου.

Ο μονος λογος που δεν εχω κανει ακομα φορητοτητα στη vodafone απο την οποια ημουν ετσι κι αλλιως πιο ικανοποιημενος σε σχεση με την cosmote (για διαφορους λογους αλλα κυριως λογω της αριστης εξυπηρετησης πελατων που ειχε σε σχεση με την cosmote, τουλαχιστον πριν 2 χρονια οταν ειχα vodafone) ειναι οτι καποιο δικο μου προσωπο εχει συμβολαιο cosmote και αναγκαστικα αν θελω να βαλω προγραμμα με απεριοριστες κλησεις προς τον συγκεκριμενο αριθμο, θα πρεπει να παραμεινω στην cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για λογικη του παραλογου.

Ο μονος λογος που δεν εχω κανει ακομα φορητοτητα στη vodafone απο την οποια ημουν ετσι κι αλλιως πιο ικανοποιημενος σε σχεση με την cosmote (για διαφορους λογους αλλα κυριως λογω της αριστης εξυπηρετησης πελατων που ειχε σε σχεση με την cosmote, τουλαχιστον πριν 2 χρονια οταν ειχα vodafone) ειναι οτι καποιο δικο μου προσωπο εχει συμβολαιο cosmote και αναγκαστικα αν θελω να βαλω προγραμμα με απεριοριστες κλησεις προς τον συγκεκριμενο αριθμο, θα πρεπει να παραμεινω στην cosmote.

 

Πάρε το το άλλο πρόσωπο και πάτε στη vodafone μαζί, για το vodafone you&me. Είναι καλύτερο πρόγραμμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το το άλλο πρόσωπο και πάτε στη vodafone μαζί, για το vodafone you&me. Είναι καλύτερο πρόγραμμα.

 

Φιλε μου ευχαριστω για τη συμβουλη. Με το You & Me ομως περα απο την απεριοριστη επικοινωνια μεταξυ των 2, εχουν 300 λεπτα χρονο ομιλιας και οι 2 να μοιραζονται..

Αν λαβεις υποψη το ποσο μιλανε οι γυναικες στο κινητο, μαλλον θα με στηλει φυλακη :lol:

Τουλαχιστον το Cosmote Απεριοριστο 1 δινει με 30 ευρω απεριοριστες κλησεις προς 1 αριθμο και 60 λεπτα προς ολους

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που η φορητότητα είναι δωρεάν... πάρε το νουμεράκι σου και πήγαινέ το σε άλλο δίκτυο, αφού δεν έχεις δέσμευση...

Mια χαρά επιδότηση θα πάρεις... :wink:

Αν πάλι θέλεις τόσο πολύ την cosmote... πήγαινέ το σε άλλο δίκτυο χωρίς δέσμευση πάλι... και μετά ξανακάντο cosmote με συμβόλαιο για να πάρεις την επιδότηση... :wacko:

 

Η λογική του παραλόγου στην κυριολεξία !!! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούγεται πολύ παράξενο... Και λογικά θα το κάνουν όλα τα δίκτυα. Η επιδότηση δίνεται σε νέα σύνδεση ή σε σύνδεση που έχει κλείσει χρόνο. Οποτεδήποτε πριν το χρόνο δεν εμπίπτει σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες..

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούγεται πολύ παράξενο... Και λογικά θα το κάνουν όλα τα δίκτυα. Η επιδότηση δίνεται σε νέα σύνδεση ή σε σύνδεση που έχει κλείσει χρόνο. Οποτεδήποτε πριν το χρόνο δεν εμπίπτει σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες..

 

Ενω αν το κανω καρτα και μετα παλι συνδεση με επιδοτηση ειναι λογικο

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν τον δέσμευσαν! Του είπαν απλώς ότι δεν μπορεί να πάρει επιδότηση τώρα αφού δεν την πήρε στην αρχή! Η καταγγελία τι θα λέει;

Ωχ γράψτε λάθος παιδιά! Νόμιζα οτι επιπλέον δεν τον αφήνουν να αλλάξει πρόγραμμα χρήσης και σε αυτό αναφερόμουν για την καταγγελία :p

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ενω αν το κανω καρτα και μετα παλι συνδεση με επιδοτηση ειναι λογικο

 

Αν το κάνεις κάρτα και μετά σύνδεση θεωρείται νέα σύνδεση και παίρνει επιδότηση. Τώρα δεν είναι ούτε νέα σύνδεση ούτε έχει κλείσει χρόνο για να πάρει επιδότηση. Είναι ξεκαθαρισμένο από πλευράς εταιρειλων. Τώρα από πλευράς λογικής ή μάρκετινγκ, θα ήταν χαζό να μη δεσμεύσεις με μια επιδότηση κάποιον που πήγε να "ξεφύγει" στην αρχή επιλέγοντας να μην τη χρησιμοποιήσει! Αλλά δεν είναι τόσο προχωρημένα τα πράγματα εδώ και ίσως και εκτός Ελλάδας. Επίσης, χωρίς αυτό να δικαιολογεί την κατάσταση, νομίζω ότι όλα τα ελληνικά δίκτυα αυτή την πολιτική εφαρμόζουν...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που τώρα τελευταία το παρατηρώ πολύ σε αρκετούς χρήστες!!

Φαντάζομαι ότι στην whats up υπάρχει η δυνατότητα πλοήγησης στο internet!

Παρόλα αυτά, θα ήθελα να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το θέμα!!

 

1ον, πόση είναι η χρέωση???(θα ήταν πιο κατατοπιστικό αν θα μπορούσατε να μου τα αναλύσατε σε χρονικό όριο και όχι σε BYTES!!)

 

2ον, ξέρω ότι αν έχεις i-mode κινητό έχεις και τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς και το messenger!!Σε άλλες συσκευές σου παρέχεται πια αυτή η δυνατότητα έστω με κάποιο προγραμματάκι και αν ναι με ποιό???

 

Υ.Γ.Μιλάω πάντα για whats up καρτοκινητή και το μοντέλο του κινητού μου k750i!!

 

Ευχαριστώ!!:!:

 

1. Δεν παίζει χρονοχρέωση. βάζεις το WAP advanced μέσω gprs και μετράει ότι κατεβάζεις( βγάλε την εμφάνιση εικόνων στο κινητό για εξοικονόμηση ). Γενικά είναι πανάκριβο.

2. Ναι, αλλά τις ρυθμίσεις για i-mode είναι επτασφράγιστο μυστικό, προγράμματα θα βρεις πολλά αν δεν έχεις imode κινητό αλλά θα χρεώνεσαι μέσω του WAP advanced. Μόνο αν έχεις imode κάτι γίνεται από χρεώσεις

 

ΑΝ ΚΑΙ... οι εταιρίες ενώ ξέρουν ότι αν εφαρμόσουν ρυθμίσεις για IM, και καλή τιμολογιακή πολιτική ( όλα τα κινητά πλέον υποστηρίζουν με δικιά τους εφαρμογη που τρέχει στο παρασκήνιο) θα γίνει χαμός... to marketing ( τα sms τους προσφέρουν πολλά για τα ελάχιστα bytes που διακινούνται ) σου λέει βάλε στα "κορόιδα" να πληρώνουν gprs.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

paidia kalispera kai signwmh pou epanaferw ena thema pou exei anaferthei toses fores. gnwrizw ti einai to ota ok alla den kserw gia pio logo mou erxetai to sigekrimeno minima tous teleutaious 5 mhnes kathe mera!!! borei kai 2 fores th mera!! borw kapws na to stamatisw h h sim mou anavathmizetai kathe mera kai exw ftasei se diasthmika epipeda??

euxaristw poly!

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑ σημαίνει Over The Air. Τώρα το τι σου έρχεται και γιατί... δεν το καταλαβαίνω...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Και θα συμφωνησω και εγω, και θα πω οτι ειναι εντελως παραλογο!

Αφου γουσταρουν την ταλαιπωρια, κόψε το "συμβολαιο" που έχεις, κάντο καρτοκινητό και στο καπάκι ξανά συμβόλαιο με επιδότηση.

Τους αρέσει η χαρτούρα μου φαίνεται!

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Εκανα το αλλο. Πηρα στο 13894 (φορητοτητα vodafone) και την επομενη με πηραν απο το τμημα αποτροπης ακυρωσης συμβολαιων να με ρωτησουν αν εχω παραπονο απο την εταιρεια !! (προφανως ειδαν την κληση στο 13894).

Τελικα κατ'εξαιρεση μου δινουν 90 ευρω επιδοτηση, η οποια φυσικα δε με ικανοποιει και οταν γυρισω απο το εξωτερικο οπου θα λειψω για 1 εβδομαδα στις αρχες Μαιου, θα προχωρησω με φορητοτητα στη vodafone (για το vodafone 200 και εξοφληση με πιστωτικη η επιδοτηση ειναι σχεδον 130 ευρω).

Link to comment
Share on other sites

Λαχανί εννοείς. :p

Μπα, ο Γερμανός είναι πολύ γνωστό όνομα και δεν νομίζω να συνδέσουν το όνομά τους και φανερά με ένα μόνο δίκτυο κινητής!

 

Το πολύ πολύ να κάνουν πιο εμφανές το σήμα της Cosmote στα μαγαζιά ή κάτι τέτοιο ώστε οι πελάτες που θα θέλουν να εξυπηρετηθούν σε αποκλειστικό κατάστημα Cosmote, να ξέρουν ότι αυτό είναι ο Γερμανός και οι πελάτες που θέλουν να πάνε στον Γερμανό επειδή είναι "Ο" Γερμανός να πάνε πάλι εκεί χωρίς να χαλάσει στο μυαλό τους η εικόνα που έχουν για τον Γερμανό (την πρώτη εγκαθιδρυμένη στο μυαλό του απλού καταναλωτή, αλυσίδα κινητής τηλεφωνίας)!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με την αλλαγή σε κάρτα και μετά συμβόλαιο!

thanks!

Εγώ είμαι ....12 χρόνια στην cosmote και έχω καιρό να ψάξω τι συμφέρει με τις χρεώσεις.

Ξέρει κάποιος εάν συμφέρει cosmote ή vodafone όσον αφορά τις χρεώσεις στο χρόνο ομιλίας και απο θέμα εξυπηρέτησης?(επιδότηση, τηλεφωνητής κλπ)

Γιατί τελευταία ακούω πολλούς που αλλάζουν σε vodafone λόγω παραπόνων? απο την cosmote.

Δε μετανιωνω
Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν πελατης και των 2 για τα ιδια περιπου χρονια..

Vodafone σαφως καλυτερη εξυπηρετηση πελατων, καλυτερη ληψη μεσα στα κτηρια (ειδικα μεσα στο σπιτι μου με κοσμοτε μιλαω μονο στο παραθυρο - ενω η κοσμοτε μπορει να πιανει καλυτερα σε πιο δυσπροσητες περιοχες) και αρκετα καλες επιδοτησεις οπως ειδα.

ΟΜΩΣ οταν θα κανεις ανανεωση μετα απο ενα χρονο η συντριπτικη πλειοψηφια των συσκευων που θα εχεις να επιλεξεις θα ειναι vodafone live.

Αλλο κακο της vodafone ειναι οτι εχει προγραμματα ομιλιας 100 λεπτων, 200 και 300 λεπτων χωρις κατι ενδιαμεσο. Το καλο ειναι οτι αν επιλεξεις τα 200 λεπτα για παραδειγμα και τελικα ειναι πολλα, μπορεις σε 3 μηνες να κατεβεις χωρις χρεωση.

Link to comment
Share on other sites

thanks για την απάντηση.

Το σήμα δεν με απασχολεί τόσο όσο το ότι νομίζω ότι το cosmote 120 είναι πιο φτηνό ή = ,απο το vodafone 100 και χρεώνει πιο φτηνά τα δευτερόλεπτα.Ενα άλλο θέμα σε μένα είναι ότι η τελευταία νέα σύνδεση έγινε μέσω sanyo.com και τώρα η cosmote μου λέει ότι θα εξυπηρετούμαι μέσω sanyo για οτιδήποτε και όταν ζήτησα να περάσω στην cosmote απευθείας μου απάντησαν ότι ,για να πάρω επιδότηση πρέπει να ανέβω στο 240!

Δε μετανιωνω
Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν πελατης και των 2 για τα ιδια περιπου χρονια..

Vodafone σαφως καλυτερη εξυπηρετηση πελατων, καλυτερη ληψη μεσα στα κτηρια (ειδικα μεσα στο σπιτι μου με κοσμοτε μιλαω μονο στο παραθυρο - ενω η κοσμοτε μπορει να πιανει καλυτερα σε πιο δυσπροσητες περιοχες) και αρκετα καλες επιδοτησεις οπως ειδα.

ΟΜΩΣ οταν θα κανεις ανανεωση μετα απο ενα χρονο η συντριπτικη πλειοψηφια των συσκευων που θα εχεις να επιλεξεις θα ειναι vodafone live.

Αλλο κακο της vodafone ειναι οτι εχει προγραμματα ομιλιας 100 λεπτων, 200 και 300 λεπτων χωρις κατι ενδιαμεσο. Το καλο ειναι οτι αν επιλεξεις τα 200 λεπτα για παραδειγμα και τελικα ειναι πολλα, μπορεις σε 3 μηνες να κατεβεις χωρις χρεωση.

αυτό ισχύει και στην cosmote.Μπορείς να κατέβεις πρόγραμμα χωρίς χρέωση μετά απο 3 μήνες.Μ αυτή τη λογική σκέφτηκα μπορώ να κατέβω πρόγραμμα και μετά ,για να πάρω την επιδότηση,να ανέβω πάλι.

Δε μετανιωνω
Link to comment
Share on other sites

Cosmote 120 : 22 € και 0,0038 / δευτερολεπτο

 

Vodafone 100 : 21 € και 0,0039 / δευτερολεπτο

 

Εαν δε σε ενδιαφερει η εξυπηρετηση πελατων μεινε στην Cosmote. Εαν τη χρειαστεις απλα κανε το σταυρο σου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Cosmote 120 : 22 € και 0,0038 / δευτερολεπτο

 

Vodafone 100 : 21 € και 0,0039 / δευτερολεπτο

 

Εαν δε σε ενδιαφερει η εξυπηρετηση πελατων μεινε στην Cosmote. Εαν τη χρειαστεις απλα κανε το σταυρο σου :lol:

χα,χα καλό!

ενημερωμένος μπράβο.

νομίζω ότι συμφέρει έτσι κοσμοτε.εξυπηρέτηση........μόνο 1212 απο κινητο.Στο σταθερό δεν απαντούν ΠΟΤΕ!!!!

Δε μετανιωνω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...