Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγώ απο τότε έχω παρατήσει το gaming :lol: άλλα τώρα τα παιδιά μας έχουν αναλάβει να συνεχίσουν την παράδοση.....

 

με την ευκαιρία:

 

κάποιος μου σύστησε

 

για επεξεργαστή Intel Core i5-6400 2.7G 6MB στα 220ευρώ

για κάρτα γραφικών Nvidia Gigabyte GTX 1050 Over Clocked 2GB GDDR5 στα 160ευρώ

 

για αυτά τα δύο, υπάρχει μήπως κάποια πρόταση αντικατάστασης τους με κάτι άλλο (επεξεργαστή ή κάρτα γραφικών) που να είναι αισθητά φθηνότερο χωρίς όμως να υστερεί αισθητά σε επιδόσεις;

Για την κάρτα γραφικών όπως σου είπα δεν έχω άποψη.

Για πιο φτηνό επεξεργαστή μπορείς να πας σε Core i3, για παράδειγμα τον Intel Core i3-6320

Είναι βέβαια ουσιαστικά διπύρηνος και όχι πραγματικός τετραπύρηνος αλλά είναι κάνα 40ρι πιο φτηνός, έχει αρκετά ψηλό χρονισμό και για παιχνίδια που δεν ζορίζουν το multithreading μπορεί να είναι και πιο γρήγορος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δηλ. τα 5ms είναι απαγορευτικά για gaming? Σε αυτήν την τιμή εμφανίζονται "σκιές" στα παιχνίδια; Ψάχνοντας λίγο βλέπω ότι η μεγάλη πλειοψηφία των monitor είναι στα 5ms

Όχι, τα 5ms είν άψογα. Δε θα δεις καμιά διαφορά με 1ms, ελάχιστοι διακρίνουν ghosting σε fps παιχνίδια αλλά μόνο με σύγκριση δίπλα δίπλα.

Πήγαινε σε LG 23MP68VQ-P που χει και freesync αν έχεις amd gpu.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... Βρικω λιγο χρονο τωρα τελευταια και σκαλισα ενα παλιο desktop που ειχα. Το σκαλισμα το ξεκινησα επειδη σκεφτομουν μηπως το σουλουπωσω λιγο και το βαλω σε κανα σαλονι για "βασικη" χρηση (browsing, office, καμια ταινια κλπ).

Τα specs του ειναι:

ABIT IS7-E2 - motherboard - ATX - Socket 478 - i865PE

Pentium 4 3.07 ghz

2x512 DDR ram

2xSata, 2xIDE

psu 350w

Leadtek WinFast A340 T graphics card - GF FX 5200 - 128 MB

 

Τωρα, ποια ειναι τα θεματα του. Αρχικα, πριν το κανω στην ακρη, ειχε ξεκινησει που και που να κανει θορυβο. Το περιεργο ηταν οτι οταν το εκανα restart ο θορυβος χανοταν... Τον θορυβο τον ειχα εντοπισει απο το ανεμιστηρακι του τροφοδοτικου, οποτε ειτε παω για καινουργιο ειτε πρεπει να το ανοιγω (φανταζομαι).

Μετα, με 1gb ram δεν παει πουθενα αρα παω να maxαρω τα 2gb που μου αφηνει η μητρικη. Η μονη αλλη αλλαγη που μπορω σκεφτω ειναι να του πεταξω και καναν ssd.

Λογικα ο ssd θα πηγαινει σφαιρα σε boot κλπ και το τροφοδοτικο ελπιδω οτι αμα του βαλω λιγο χερι θα στρωσει. Για την ram μπορει να του περασω κανα linux.

Συνολικα, πιστευετε αξιζει να ριξω πανω κατω 100€ για την αναβαθμιση ή μηπως συμφερει καλυτερα να φτιαξω απο την αρχη ενα "office" pc με low budget (<250€ χωρις περιφεριακα/os);

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... Βρικω λιγο χρονο τωρα τελευταια και σκαλισα ενα παλιο desktop που ειχα. Το σκαλισμα το ξεκινησα επειδη σκεφτομουν μηπως το σουλουπωσω λιγο και το βαλω σε κανα σαλονι για "βασικη" χρηση (browsing, office, καμια ταινια κλπ).

Τα specs του ειναι:

ABIT IS7-E2 - motherboard - ATX - Socket 478 - i865PE

Pentium 4 3.07 ghz

2x512 DDR ram

2xSata, 2xIDE

psu 350w

Leadtek WinFast A340 T graphics card - GF FX 5200 - 128 MB

 

Τωρα, ποια ειναι τα θεματα του. Αρχικα, πριν το κανω στην ακρη, ειχε ξεκινησει που και που να κανει θορυβο. Το περιεργο ηταν οτι οταν το εκανα restart ο θορυβος χανοταν... Τον θορυβο τον ειχα εντοπισει απο το ανεμιστηρακι του τροφοδοτικου, οποτε ειτε παω για καινουργιο ειτε πρεπει να το ανοιγω (φανταζομαι).

Μετα, με 1gb ram δεν παει πουθενα αρα παω να maxαρω τα 2gb που μου αφηνει η μητρικη. Η μονη αλλη αλλαγη που μπορω σκεφτω ειναι να του πεταξω και καναν ssd.

Λογικα ο ssd θα πηγαινει σφαιρα σε boot κλπ και το τροφοδοτικο ελπιδω οτι αμα του βαλω λιγο χερι θα στρωσει. Για την ram μπορει να του περασω κανα linux.

Συνολικα, πιστευετε αξιζει να ριξω πανω κατω 100€ για την αναβαθμιση ή μηπως συμφερει καλυτερα να φτιαξω απο την αρχη ενα "office" pc με low budget (<250€ χωρις περιφεριακα/os);

Ξέχνα το, με 100€ παίρνεις refurbished pc με core 2 duo 775 και 4GB ram σε cosmodata κλπ κι έχεις κι εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα το, με 100€ παίρνεις refurbished pc με core 2 duo 775 και 4GB ram σε cosmodata κλπ κι έχεις κι εγγύηση

 

Ωραιος ;). Βλεπω εχει και -να το πω "επιτραπεζια"- κουτια, τα οποια μπορω να τα βαλω κατω απο την οθονη και να μην γεμισει ο τοπος.

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια καλησπερα. Εχω 2 ραμ 2αρες η καθεμια στα 1333mhz. Μπορω να βαλω μια 4αρα στην θεση της μιας ωστε να εχω 6 το συνολο αλλα να ειναι στα 1600mhz ή δεν θα λειτουργει λογω διαφορετικης συχνοτητας;
Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται απο την μητρικη σου καθως υπαρχει το θεμα ασυμβατοτητας. Μπορει να παιξει αλλα απο 1600 θα το ριξει στα 1333.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλημέρα. Ένας γνωστός μου έκανε υπολογιστή καινούριο στον οποίο έβαλε έναν ssd 128gb και έναν hdd 1tb, τον ssd καθαρά και μόνο για τα windows. Γίνεται να κάνει εγκατάσταση τα windows στον 128αρι αλλά να βάλει σαν πρώτο σκληρό τον 1 τερα;; Εννοώ όταν ας πούμε πάει να κάνει κάτι εγκατάσταση ή να κατεβάσει κάτι να πηγαίνει από προεπιλογή στον μεγάλο και όχι στον ssd?
Link to comment
Share on other sites

Πολύ γενικό αυτό που ρωτάς, είναι εφικτό σε καθε περίπτωση, αλλα χρειάζεται και κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις.

 

Π.χ. Σε κάθε εγκατάσταση προγράμματος Επιλέγεις το που θέλεις να γίνει, ενώ σε ορισμένους browsers πρέπει εσύ να ορίσεις που θα γίνεται η αποθήκευση αρχείου, μέσω τη; επιλογής για ερώτηση πριν την αποθήκευση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.Παιδιά θελω λιγο την βοήθεια σας.Μετα από κάποια χρόνια (3-4) που έφτιαξα τον υπολογιστη μου ηρθε η ωρα για την πρώτη αναβάθμιση που μετα οχι και απο πολύ σκεψη θα ειναι η καρτα γραφικων.Δεν είχα ούτε εχω τρελές απαιτήσεις απλά επειδή μου αρεσουν τα games θελω να μπορώ να παίζω σε 1080p με σχετικα καλά fps. Η κάρτα με την οποία εχω φάει ψιλοκολλημα ειναι αυτη

https://www.msi.com/Graphics-card/Radeon-RX-470-ARMOR-4G-OC.html#hero-overview.

Το θεμα μου ειναι το εξής.

1.Το τροφοδοτικό μου ειναι της aerocool με ισχύ 500w.

Η κάρτα εχει ελάχιστη απαίτηση σε PSU 450w.Ξερω οτι η aerocool δεν ειναι ουτε corsair ουτε evga αλλα τοτε που έφτιαξα τον υπολογιστη μου ηταν καλη ευκαιρία και μεσα στα οικονομικά πλαίσια που ειχα βάλει.Να αγοράσω καινούργιο και επώνυμο με μεγαλύτερη ισχύ πριν παρω την καρτα? Με ενα γρήγορο ψάξιμο βρηκα αυτο

https://www.skroutz.gr/s/5604285/Corsair-VS-Series-VS650-80Plus.html

Και κατι τελευταίο.Η κάρτα αυτη θέλει εναν 8pin connector για τροφοδοσία.Αυτός υπάρχει μεσα στην αρχική συσκευασία η πρεπει να τον αγοράσω ξεχωριστά? Και αν πρέπει να τον αγορασω ξεχωριστά μπορείτε να δώσετε κάποιο λινκ για να ξερω τι ψάχνω?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικα και συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.

 

Sent from my LG-H525n using Tapatalk

Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

@xxSAKISxx

Μοντέλο τροφοδοτικού που έχεις, λογικά θα έχει 8πινο.

Το 8πινο το έχει το τροφοδοτικό που έχεις θα έιναι σαν αυτό στη εικόνα.

http://www.mechbgon.com/build/8-pin_pcie.jpg

Λογικά θα την σηκώνει την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

@xxSAKISxx

Μοντέλο τροφοδοτικού που έχεις, λογικά θα έχει 8πινο.

Το 8πινο το έχει το τροφοδοτικό που έχεις θα έιναι σαν αυτό στη εικόνα.

http://www.mechbgon.com/build/8-pin_pcie.jpg

Λογικά θα την σηκώνει την κάρτα.

Σε ευχαριστώ πολυ.Το τροφοδοτικό που εχω τωρα είναι αυτο

http://www.aerocoolaustralia.com.au/au/psu/strike-x/strike-x-500.Επειδή ομως μου μπήκε ο διάολος στο κεφάλι θα παρω και το τροφοδοτικό απο την corsair.

 

Sent from my LG-H525n using Tapatalk

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα στην παρεα.Παιδια θελω την βοηθεια σας γιατι θα τρελαθω.Ειπα σημερα που ειχα και ρεπο απο την δουλεια να παω να περασω την καινουργια καρτα γραφικων που πηρα.Ολα πηγαν καλα μεχρι την στιγμη που καναμε το 1ο boot.Η καρτα δεν αναγνωριζει την οθονη.Η καρτα μου ειναι αυτη http://www.skroutz.gr/s/10529205/MSI-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-Gaming-GTX-1050-TI-GAMING-4G.html

και η οθονη μου αυτη http://www.lg.com/ae/monitors/lg-20M35A η οποια εχει μονο μια D-SUB θυρα πισω.Ειπα οκ θα παρω ενα ανταπτορακι απο dvi σε vga και θα ειμαι οκ.Πηρα λοιπον αυτο το ανταπτορακι http://www.skroutz.gr/s/4777777/OEM-DVI-D-male-VGA-female.html αλλα και παλι τιποτα γιατι κατι παιζει με το αναλογικο και ψιφιακο σημα.Στο διαταυτα λοιπον.Υπαρχει καποιο αλλο ανταπτορακι που να μου κανει την δουλεια η δεν υπαρχει λυση και πρεπει να αγορασω καινουργιο μονιτορ? Η αν καποιος μπορει να δωσει καποια λυση γιατι ολο το budget εφυγε στην καρτα στο τροφοδοτικο και σε 2 ανεμηστηρακια τησ corsair που πηρα.Ευχαριστω προκαταβολικα παιδια.

Επισης να πω οτι δοκιμασα και την HDMI θυρα της καρτας με αλλη οθονη που εχει HDMI και δουλευει κανονικοτατα.

Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

@xxSAKISxx

Έχει ενσωματωμένη η μητρική πλακέτα κάρτα γραφικών??

ΠΧ όπως η παρακάτω εικόνα

125a.jpg

Link to comment
Share on other sites

@xxSAKISxx

Έχει ενσωματωμένη η μητρική πλακέτα κάρτα γραφικών??

ΠΧ όπως η παρακάτω εικόνα

125a.jpg

Θα σε γελάσω ρε Μαρίνο.δεν το κατέχω και πολύ το άθλημα.Αν σε βοηθάει πάντως εχω αυτη τη μητρικη απο την asus. Την A55BM-E

 

Sent from my LG-H525n using Tapatalk

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

@xxSAKISxx

Λοιπών συνέδεσε ανταπτορα στη vga θύρα πάνω από την άσπρη θύρα, σου δείχνει εικόνα τώρα??

j2xdNSeDxB8PeOPd_500.jpg

Link to comment
Share on other sites

@xxSAKISxx

Λοιπών συνέδεσε ανταπτορα στη vga θύρα πάνω από την άσπρη θύρα, σου δείχνει εικόνα τώρα??

j2xdNSeDxB8PeOPd_500.jpg

Όπως εχει τις 2 θύρες στην εικόνα (επανω μαύρη και κατω άσπρη) εβαλα το καλωδιο με τον ανταπτορα στην κατω θύρα(ασπρη) δεν εχω εικόνα.Μετα δοκίμασα στην πανω θύρα (μαύρη) χωρις ανταπτορα φυσικά αλλα και πάλι δεν εχω εικόνα.

 

Sent from my LG-H525n using Tapatalk

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.Παιδια θελω την βοηθεια σας γιατι θα τρελαθω.Ειπα σημερα που ειχα και ρεπο απο την δουλεια να παω να περασω την καινουργια καρτα γραφικων που πηρα.Ολα πηγαν καλα μεχρι την στιγμη που καναμε το 1ο boot.Η καρτα δεν αναγνωριζει την οθονη.Η καρτα μου ειναι αυτη http://www.skroutz.gr/s/10529205/MSI-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-Gaming-GTX-1050-TI-GAMING-4G.html

και η οθονη μου αυτη http://www.lg.com/ae/monitors/lg-20M35A η οποια εχει μονο μια D-SUB θυρα πισω.Ειπα οκ θα παρω ενα ανταπτορακι απο dvi σε vga και θα ειμαι οκ.Πηρα λοιπον αυτο το ανταπτορακι http://www.skroutz.gr/s/4777777/OEM-DVI-D-male-VGA-female.html αλλα και παλι τιποτα γιατι κατι παιζει με το αναλογικο και ψιφιακο σημα.Στο διαταυτα λοιπον.Υπαρχει καποιο αλλο ανταπτορακι που να μου κανει την δουλεια η δεν υπαρχει λυση και πρεπει να αγορασω καινουργιο μονιτορ? Η αν καποιος μπορει να δωσει καποια λυση γιατι ολο το budget εφυγε στην καρτα στο τροφοδοτικο και σε 2 ανεμηστηρακια τησ corsair που πηρα.Ευχαριστω προκαταβολικα παιδια.

Επισης να πω οτι δοκιμασα και την HDMI θυρα της καρτας με αλλη οθονη που εχει HDMI και δουλευει κανονικοτατα.

Πριν η οθόνη έπαιζε μια χαρά;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πριν η οθόνη έπαιζε μια χαρά;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Έπαιζε μια χαρά.το μόνο που άλλαξα ειναι η κάρτα γραφικων.

Εχω φλιπαρει απο το πρωι.περιμενα πως και πως να βαλω τη νεα καρτα και τωρα υπαρχει αυτο το προβλημα.Βρε παιδια μηπως αυτο θα μου το λυσει το προβλημα? http://www.e-shop.gr/goobay-51758-hdmi-to-vga-adapter-p-PER.618163

Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Απο τι στιγμη που παιζει με την εξοδο HDMI αποκλειεται να παιζει και με την ondboard καρτα αν δεν το ρυθμισεις εσυ στο bios να βγαζει δυο σηματα και απο τις δυο καρτες.

 

Μηπως δεν παιζει το ανταπτορακι που πηρες; Μια καλη λυση ειναι να συνδεσεις την καρτα γραφικων με HDMI στην οθονη που παιζει για να εχεις εικονα και να ξερεις τι σου γινεται και οταν φορτωσει τα windows βαλε και ως δευτερη την κανονικη. Η καρτα αντιδραει; Καταλαβαινει οτι προσθεσες και αλλη μια οθονη; Επισης, μπας και εχει κανα input κουμπι η οθονη σου και εχει φαει κανα σκαλωμα με τις εισοδους;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Απο τι στιγμη που παιζει με την εξοδο HDMI αποκλειεται να παιζει και με την ondboard καρτα αν δεν το ρυθμισεις εσυ στο bios να βγαζει δυο σηματα και απο τις δυο καρτες.

 

Μηπως δεν παιζει το ανταπτορακι που πηρες; Μια καλη λυση ειναι να συνδεσεις την καρτα γραφικων με HDMI στην οθονη που παιζει για να εχεις εικονα και να ξερεις τι σου γινεται και οταν φορτωσει τα windows βαλε και ως δευτερη την κανονικη. Η καρτα αντιδραει; Καταλαβαινει οτι προσθεσες και αλλη μια οθονη; Επισης, μπας και εχει κανα input κουμπι η οθονη σου και εχει φαει κανα σκαλωμα με τις εισοδους;

Κατ αρχήν καλημερα σε ολους.Απ οτι ψάξαμε με το φιλαράκι μου στο ιντερνετ για καποιο παρομοιο προβλημα βρήκαμε οτι μαλλον δεν κανει το ανταπτορακι γιατι

η καρτα απο την dvi δεινει ψηφιακό σημα.Η οθονη απο την vga παίρνει παλι ψηφιακό σημα απο το ανταπτορακι ομως περνάει μονο αναλογικό σημα .Στεκει σαν αιτία αυτό η λαλακιες καταλάβαμε και οι δυο?

 

Sent from my LG-H525n using Tapatalk

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν καλημερα σε ολους.Απ οτι ψάξαμε με το φιλαράκι μου στο ιντερνετ για καποιο παρομοιο προβλημα βρήκαμε οτι μαλλον δεν κανει το ανταπτορακι γιατι

η καρτα απο την dvi δεινει ψηφιακό σημα.Η οθονη απο την vga παίρνει παλι ψηφιακό σημα απο το ανταπτορακι ομως περνάει μονο αναλογικό σημα .Στεκει σαν αιτία αυτό η λαλακιες καταλάβαμε και οι δυο?

 

Sent from my LG-H525n using Tapatalk

Περίεργο που δοκίμασες και την άσπρη θύρα (ψηφιακή) και δεν παίζει.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν καλημερα σε ολους.Απ οτι ψάξαμε με το φιλαράκι μου στο ιντερνετ για καποιο παρομοιο προβλημα βρήκαμε οτι μαλλον δεν κανει το ανταπτορακι γιατι

η καρτα απο την dvi δεινει ψηφιακό σημα.Η οθονη απο την vga παίρνει παλι ψηφιακό σημα απο το ανταπτορακι ομως περνάει μονο αναλογικό σημα .Στεκει σαν αιτία αυτό η λαλακιες καταλάβαμε και οι δυο?

 

Sent from my LG-H525n using Tapatalk

Θες μετατροπέα, όχι σκέτο καλώδιο αντάπτορα.

Link to comment
Share on other sites

Θες μετατροπέα, όχι σκέτο καλώδιο αντάπτορα.

Σ ευχαριστώ πολύ.Μήπως μπορείς να δώσεις κάποιο λινκ για να ξερω τι ακριβώς ψάχνω?

 

Sent from my LG-H525n using Tapatalk

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...