Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε ολους.Μια ερωτηση.Μπορω σε μια motherboard (ασ πούμε την asRock z170 pro 4s)να βαλω το bios που δινεται σε αυτη τη σελιδα(http://overclocking....-non-k-oc-bios/ ) και να μπορεσω να κανω overclock εναν non k cpu?? ή το χαρακτηριστικο αυτο το κλειδωσε και η Intel στους CPU εκτως απο τις motherboards??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν δεν εχει βγει update στο ήδη υπάρχων bios δε βλέπω γιατί δεν μπορείς.

Εμένα δεν έχει έρθει πχ,αλλά δεν έχω δοκιμάσει.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας! Θέλω λίγο τα φώτα σας!!

 

Λογικά θα κινηθώ σε e-shop, να στείλω τον Πύργο μου και να μου βάλουν καινούργια.

 

Έχω εναν υπολογιστή κοντά 7 χρόνια, μπορεί και παραπάνω και απλά δεν.. Θελει μια αναβάθμιση..!! Για αρχή ελεγα να κρατήσω το κουτι και να αλλάξω μητρική - επεξεργαστή και γραφικών! Ίσως πάει και το τροφοδοτικό μαζί, ανάλογα! Είχα αλλάξει τροφοδοτικό και δεν θυμάμαι τώρα τι έχω. Με το σκεπτικό πάντα πως θα το κρατήσω πόσα χρόνια ΚΑΙ να μπορέσω να αναβαθμίσω εύκολα τον επεξεργαστή πχ. (Άρα παμε σε σοκετ 1151; )

 

Κατα κύριο λόγο ο υπολογιστής θα είναι για μουσική, ταινίες.. Προγραμματισμό υποτίθεται και παιχνίδια τα έχω σταματήσει γιατί ο υπολογιστής δεν τα σήκωνε εύκολα ! Αλλά αν έχω υπολογιστή να σηκώνει, θα παίζω!

 

Στην αρχή έλεγα για το πακέτο (μητρική, επεξεργαστής, γραφικών) να δώσω περίπου 500€ αλλά... Από οτι βλέπω μάλλον δεν μπορω να κρατήσω εκει το μπατζετ! Επεξεργαστής Intel και μητρική Asus! Τώρα για παράδειγμα κοιτάω τον 6700k ενώ κάποιοι μου προτείνουν τον 4790..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Θέλω λίγο τα φώτα σας!!

 

Λογικά θα κινηθώ σε e-shop, να στείλω τον Πύργο μου και να μου βάλουν καινούργια.

 

Έχω εναν υπολογιστή κοντά 7 χρόνια, μπορεί και παραπάνω και απλά δεν.. Θελει μια αναβάθμιση..!! Για αρχή ελεγα να κρατήσω το κουτι και να αλλάξω μητρική - επεξεργαστή και γραφικών! Ίσως πάει και το τροφοδοτικό μαζί, ανάλογα! Είχα αλλάξει τροφοδοτικό και δεν θυμάμαι τώρα τι έχω. Με το σκεπτικό πάντα πως θα το κρατήσω πόσα χρόνια ΚΑΙ να μπορέσω να αναβαθμίσω εύκολα τον επεξεργαστή πχ. (Άρα παμε σε σοκετ 1151; )

 

Κατα κύριο λόγο ο υπολογιστής θα είναι για μουσική, ταινίες.. Προγραμματισμό υποτίθεται και παιχνίδια τα έχω σταματήσει γιατί ο υπολογιστής δεν τα σήκωνε εύκολα ! Αλλά αν έχω υπολογιστή να σηκώνει, θα παίζω!

 

Στην αρχή έλεγα για το πακέτο (μητρική, επεξεργαστής, γραφικών) να δώσω περίπου 500€ αλλά... Από οτι βλέπω μάλλον δεν μπορω να κρατήσω εκει το μπατζετ! Επεξεργαστής Intel και μητρική Asus! Τώρα για παράδειγμα κοιτάω τον 6700k ενώ κάποιοι μου προτείνουν τον 4790..

 

Κατ' αρχάς ο 6700 είναι 1151 ενώ ο 4790 είναι 1150.

Το μπάτζετ μπορεί να κρατηθεί στα 500 με μεγάλες εκπτώσεις σε ότι αφορά cpu, mobo δίνοντας βάση στην κάρτα γραφικών.

πχ. ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS TROOPER B150 D3 + CPU INTEL CORE I3-6100 + VGA EVGA GEFORCE GTX960 SUPERSC ACX 2.0 = 448.70€.

Το οποίο είναι αξιοπρεπέστατο σύνολο και για gaming με αυτή την κάρτα γραφικών και αν μελλοντικά θες να αναβαθμίσεις cpu & mobo, ρίχνεις ένα καλό ποσό και παίρνεις όποια θες.

Αν τώρα θες οπωσδήποτε από την αρχή σύστημα πολύ ισχυρό, εννοείται ξεχνάς τα όριο των 500€.

ΥΓ. Λογικά πρέπει να θες και καινούριες ram, έτσι;

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γνωρίζω για την διαφορά στους επεξεργαστές. Προτιμότερο όμως δεν είναι να παω σε 1151;

 

Θέλω ένα καλο σύνολο και αυτό πιστεύω πως ανεβαίνει και η τιμή! Προς το παρόν έχω 4 gb ram και θα τις αλλάξω αργότερα όταν θα ξαναμπούν χρήματα στον λογαριασμό! Για αυτό ζητάω μονο τα 3 πρώτα. Σιγά σιγά θα έρθει και ο ssd και η ραμ. Αν παω στο i5 6600 ή 6500; Για να βγει και πιο φθηνά το πακέτο. Επίσης, ποια η διαφορά του 6600 με το 6600Κ ; Ψύξη να προτιμήσω διαφορετική από της Intel ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γνωρίζω για την διαφορά στους επεξεργαστές. Προτιμότερο όμως δεν είναι να παω σε 1151;

 

Θέλω ένα καλο σύνολο και αυτό πιστεύω πως ανεβαίνει και η τιμή! Προς το παρόν έχω 4 gb ram και θα τις αλλάξω αργότερα όταν θα ξαναμπούν χρήματα στον λογαριασμό! Για αυτό ζητάω μονο τα 3 πρώτα. Σιγά σιγά θα έρθει και ο ssd και η ραμ. Αν παω στο i5 6600 ή 6500; Για να βγει και πιο φθηνά το πακέτο. Επίσης, ποια η διαφορά του 6600 με το 6600Κ ; Ψύξη να προτιμήσω διαφορετική από της Intel ;

 

Αν οι ραμ που έχεις δεν είναι ddr3 τότε θες απαραίτητα καινούριες.

Οι cpu που έχουν το Κ στο τέλος, έχουν ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή και είναι για overclock. Σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο; Αν ναι τότε παίρνεις και άλλη ψύκτρα.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Αν οι ραμ που έχεις δεν είναι ddr3 τότε θες απαραίτητα καινούριες.

 

 

Οι cpu που έχουν το Κ στο τέλος, έχουν ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή και είναι για overclock. Σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο; Αν ναι τότε παίρνεις και άλλη ψύκτρα.

 

 

 

Για μενα αμα θελεις πανε σε i3-6100,μια H110 μητρικη,8gb ram.Επισης αμα το budget ειναι περιορισμενο παρε μια 750ti ή r7 370.Ειναι κατω απο 200€.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν οι ραμ που έχεις δεν είναι ddr3 τότε θες απαραίτητα καινούριες.

Οι cpu που έχουν το Κ στο τέλος, έχουν ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή και είναι για overclock. Σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο; Αν ναι τότε παίρνεις και άλλη ψύκτρα.

Τι εννοείς ότι θέλει καινούριες ;

Γιατί να μην προσθέσει σε αυτές που έχει;

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ότι θέλει καινούριες ;

Γιατί να μην προσθέσει σε αυτές που έχει;

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

Οι ραμ που παίρνουν οι μητρικές 1151 είναι ή ddr3 ή ddr4. Αν αυτές που ήδη έχει ΔΕΝ είναι ddr3, πρέπει να πάρει.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

ddr3 είναι για καλή μου τύχη! Τις αλλάζω μετά! Για τροφοδοτικό τώρα; Για τι μέγεθος μιλάμε; Για κάρτα γραφικών θα φτάσω εκεί στο 200αρι.

 

Είχα καιρό να ασχοληθώ με τα του υπολογιστή και έχω μείνει αρκετά πίσω..!

Link to comment
Share on other sites

ddr3 είναι για καλή μου τύχη! Τις αλλάζω μετά! Για τροφοδοτικό τώρα; Για τι μέγεθος μιλάμε; Για κάρτα γραφικών θα φτάσω εκεί στο 200αρι.

 

Είχα καιρό να ασχοληθώ με τα του υπολογιστή και έχω μείνει αρκετά πίσω..!

 

 

 

Λοιπον αμα θες κατι καλο,σε διπυρηνο το οποιο βαζει γυαλια σε i3 και αμα βαλεις και αλλα λεφτα γοα υδροψυξη+z97 μητρικη φτανεις i5-4460.Μπορεις να παρεις τα εξης:

 

Pentinum G3258

 

Msi-H81M-P33

 

Gtx 750ti

 

Και αμα εχεις 4gb ram τουλαχιστον βαλε SSD 120GB.Ή βαλε 8gb ram.

 

Ο CPU παει ανετα απο τα 3.2 στα 4.0-4.2 με την μαμα ψυκτρα.Αμα βαλεις καμια Coolermaster 212 Evo πιανεις και 4,4.Αμα παμε για υδροψυξη+z97 μητρικη φτανει 4,6-4,7Ghz σταθερο.Καποιοι το πηγαν και πανω απο 4,7 αλλα το Core Voltage επρεπε να ειναι πανω απο 1,4V και γενικοτερα ηταν ασταθες το OverClock.Οσο για τον συγκεκριμενο μεσω Bios και με την συγκεκριμενη μητρικη το OC ειναι παιχνιδακι.Εχει βιντεο και στο Youtube.

 

Απλα οι θερμοκρασεις με την μαμα θα ειναι στους 60 βαθμους κελσιου οταν δουλευει στο τερμα.Και μετα μαζεψε για i5-i7 ή κανα Xeon.

 

δες και τι FPS πιανει σε 1080p στο CS:GO.Τον εχει OC στα 4.0Ghz,750ti καρτα γραφικων και 4GB Ram. Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολή σε χρήστη που δεν έχει τρελές απαιτήσεις να προτείνουμε Υδροψυξη.

Κατά τα άλλα, καλύτερα από την αρχή να πάει στα 8gb Ram και αναβαθμίζει πιο μετά τον SSD.

 

Sent from my ONDA A9 Core4 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολή σε χρήστη που δεν έχει τρελές απαιτήσεις να προτείνουμε Υδροψυξη.

Κατά τα άλλα, καλύτερα από την αρχή να πάει στα 8gb Ram και αναβαθμίζει πιο μετά τον SSD.

 

Sent from my ONDA A9 Core4 using Tapatalk

 

 

 

Τοτε για μενα

 

G3258

 

MSI H81M-P33

 

Gigabyte Geforge 750ti 2GB GDDR5

 

Στο e-shop βγαινουν γυρω στα 250€

 

Και με 50€ παιρνει τον Hyper-X Fury 120GB ή εναν Patriot Blast 120GB.Τον 2ο τον κοιταω και εγω για ενα pc.

 

Ας του κανει και ενα ελαφρυ OC στα 3.8-4Ghz.

 

Θα παιζει κομπλε το μηχανημα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαίρεται, σε FX-8320 / Gigabyte ga-970a-ud3p που είναι stock και δεν νομίζω τουλάχιστον σύντομα ή ποτέ να κάνω OC, τι ψύκτρα να προτιμήσω για αντικατάσταση της εργοστασιακής (κάνει πολύ θόρυβο);

Δεν παίζω ιδιαίτερα βαριά παιχνίδια, οπότε δεν θέλω κάποια ακριβή ψύκτρα.

Έχω δει λίγες λύσεις πχ CS Hyper 212 evo, Hyper 212X, Τ4, Τ3. Επίσης διαβάζω ότι υπάρχουν αξιόλογες άλλες μάρκες σε ίδιες ή χαμηλότερες τιμές που κάνουν και καλύτερη δουλειά όπως πχ Cryorig, Raijintek.

Θέλω να προτιμήσω κάποια που να είναι εύκολο να τοποθετηθεί κιόλας, να μη χρειαστεί να βγάλω μητρική κτλ.

Καλύτερα να είναι 120mm αλλά φυσικά να χωράει και στο κουτί http://www.zalman.com/eng/product/Product_Read.php?Idx=971 .

Link to comment
Share on other sites

Σε AMD θα σου βγει η πίστη αν δε βγάλεις τη μητρική. Πάντως εφόσον δεν τον έχεις υπερχρονίσει, πάνω από 30€ ψύκτρα δε χρειάζεσαι, είναι υπερβολή. Ακόμη κι η HYPER TX3 EVO σε καλύπτει
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ για μέχρι 30€ μιλούσα, απλώς να κρατάει σε καλύτερα επίπεδα cpu/μητρική και από πλευράς θερμοκρασίας και από πλευράς θορύβου.

ΤΧ3 Ενο βλέπω έχει pins για να μπει στη μητρική, οπότε υποθέτω θα είναι κάπως εύκολη η τοποθέτηση ή είναι για intel αυτός ο τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ για μέχρι 30€ μιλούσα, απλώς να κρατάει σε καλύτερα επίπεδα cpu/μητρική και από πλευράς θερμοκρασίας και από πλευράς θορύβου.

ΤΧ3 Ενο βλέπω έχει pins για να μπει στη μητρική, οπότε υποθέτω θα είναι κάπως εύκολη η τοποθέτηση ή είναι για intel αυτός ο τρόπος;

Για INTEL είναι, το σοκετ της AMD δεν έχει τέτοια pins. Είδα έχεις άνετο κουτί όμως οπότε δε θα ζοριστείς να τη βάλεις. Εγώ σε mini κουτί ζορίστικα αρκετά, αλλά κατάφερα να τη βάλω χωρίς να βγάλω τη μητρική, αλλά έχω και μεγάλη εμπειρία από συναρμολογήσεις υπολογιστών, κάποιος χωρίς εμπειρία μπορεί να απελπιστεί ή να χτυπήσει τη μητρική. Το ίδιο ισχύει για οποιαδήποτε μεγάλη ψύκτρα AMD.

Δες κι αυτήν http://www.e-shop.gr/zalman-cnps10x-optima-2011-sharks-fin-blade-cpu-cooler-p-PER.815004 είναι λίγο ακριβότερη, πιο αθόρυβη και ποιοτική κι έχει 12άρη ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει περίπτωση με 700€ να βρούμε gaming υπολογιστή ο οποίος θα τρέχει άνετα παιχνίδια όπως το GTAV, Rise of Tomb Raider, Mafia 3 κλπ;

Το να πάρουμε κάποιον και να ρίξουμε τις ρυθμίσεις θα ναι οκ αρκεί να βγάλει αρκετά χρόνια και να μην τις ρίξουμε τόσο που χάσουμε τη μισή ποιότητα

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση με 700€ να βρούμε gaming υπολογιστή ο οποίος θα τρέχει άνετα παιχνίδια όπως το GTAV, Rise of Tomb Raider, Mafia 3 κλπ;

Το να πάρουμε κάποιον και να ρίξουμε τις ρυθμίσεις θα ναι οκ αρκεί να βγάλει αρκετά χρόνια και να μην τις ρίξουμε τόσο που χάσουμε τη μισή ποιότητα

Άνετα, εκτός αν θες και μεγάλη οθόνη μέσα σ αυτό το κόστος

Link to comment
Share on other sites

Άνετα, εκτός αν θες και μεγάλη οθόνη μέσα σ αυτό το κόστος

 

Όχι, 700€ καθαρά για πύργο. Monitor έχουμε, αλλά δεν μας νοιάζει ούτε το FHD, ούτε το 4K. Θέλουμε έναν που θα τα τρέχει βούτυρο και θα ναι αξιόπιστος, αρκεί, όπως έγραψα, να μην κλείσουμε τίποτα και χάσουμε πολύ. Το να ρίξουμε πχ τις σκιές στο μισο θα ναι Εντάξει.

 

Καμία πρόταση;

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Όχι, 700€ καθαρά για πύργο. Monitor έχουμε, αλλά δεν μας νοιάζει ούτε το FHD, ούτε το 4K. Θέλουμε έναν που θα τα τρέχει βούτυρο και θα ναι αξιόπιστος, αρκεί, όπως έγραψα, να μην κλείσουμε τίποτα και χάσουμε πολύ. Το να ρίξουμε πχ τις σκιές στο μισο θα ναι Εντάξει.

 

Καμία πρόταση;

Έστησα πρόσφατα ένα παρόμοιο: 5768662aa07cb.png

Φυσικά προσθέτεις κουτάκι και ssd της επιλογής σου (προτείνω ocz trion 150). O κάτοχος του παραπάνω μηχανήματος (αν κι επέλεξε την full-atx έκδοση μητρικής για περισσότερες θέσεις pci αλλά δεν έχει σημασία) παίζει GTA V σε 1366x768 με ρυθμίσεις στο μέγιστο και vsync με πάνω από 60fps, αλλά έχω δει πως τα ιδια fps πιάνεις και σε FHD (απλά το vsync τα περιορίζει για να ναι σταθερή η εικόνα). Με λίγα λόγια παίζεις τα πάντα με μέγιστη ποιότητα

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Έστησα πρόσφατα ένα παρόμοιο: 5768662aa07cb.png

Φυσικά προσθέτεις κουτάκι και ssd της επιλογής σου (προτείνω ocz trion 150). O κάτοχος του παραπάνω μηχανήματος (αν κι επέλεξε την full-atx έκδοση μητρικής για περισσότερες θέσεις pci αλλά δεν έχει σημασία) παίζει GTA V σε 1366x768 με ρυθμίσεις στο μέγιστο και vsync με πάνω από 60fps, αλλά έχω δει πως τα ιδια fps πιάνεις και σε FHD (απλά το vsync τα περιορίζει για να ναι σταθερή η εικόνα). Με λίγα λόγια παίζεις τα πάντα με μέγιστη ποιότητα

 

Οπότε πάμε σε φτιαχτο. Υπάρχει περίπτωση στο ποσό που έδωσα πριν να μπει και η εγκατάσταση από κάποιον;

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάμε σε φτιαχτο. Υπάρχει περίπτωση στο ποσό που έδωσα πριν να μπει και η εγκατάσταση από κάποιον;

To eshop σου κάνει την συναρμολόγηση δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...