Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

560Ti vs 580, εχουν τεραστια διαφορα?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Και στην τιμη ειχαν καποτε, και στην αποδοση (ακομα). Η διαφορα δλδ στην τιμη ανταποκρινοταν και στις δυνατοτητες. Τωρα με την ελευση της σειρας 6, οι 580 ειναι καλη ευκαιρια σε μεταχειρισμενο. Εγω ετσι απεκτησα την 580 lightning :)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση sos:

Καλησπέρα, έχω ένα laptop fujitsu με κάρτα γραφικών της nVidia (8600 gm). Εδώ κ 2 μέρες όταν το ανοίγω μου εμφανίζεται μια μάυρη οθόνη με μηδενικά, όταν εισέλθω στο bios οι χαρακτήρες είναι "κινέζικα" και όταν μπει στην επιφάνεια εργασίας (μόνο με safe mode το έχω καταφέρει) η οθόνη εμφανίζεται παραμορφωμένη. Έχω απεγκατασήσει τον driver χωρίς να υπάρξει αποτέλεσμα. Το θέμα είναι ότι το πρόβλημα παρουσιάζεται απο τη στιγμή που μπουτάρει ο υπολογιστής. Τελικά είναι πρόβλημα της κάρτας γραφικών? Η έχει να κάνει με την μητρική ή δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο; Θα εκτιμούσα πριν το πάω στο service να γνώριζα κάποια άποψη των συμφορυμιτών εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

πριν κανα 2 μέρες έψαχνα ένα τρόπο να βελτιώσω η να ανεβάσω την κάρτα γραφικών μου, τελικά με πειραματισμούς και κάποια παραδείγματα κατάλαβα και ετοίμασα έναν οδηγό για το overclock της συγκεκριμένης κάρτας γραφικών. Ο λόγος που έκανα αυτόν τον οδηγό ήταν οτι πολλοί έψαχναν για αυτό το θέμα, τελικά ανέβασα ένα pdf με οδηγίες στα αγγλικά. Μπορείτε να το κατεβάσετε από αυτό το Link Kαλό overclocking!!!! :)

 

Θερμική Συμπεριφορά: Άριστη, αφού παραμένει σε θερμοκρασίες 52°C-54°C (Μέγιστα Επιτρεπόμενα Όρια: Μέχρι ~ 60°C-65°C)

Αύξηση Επιδόσεων: 2 Overclocks (1#= +20% / #2= +40%)

Τύπος Επιδόσεων: Visual & Performance

Υπερχρονισμός Ρεύματος: ΟΧΙ

Σταθερότητα: ΝΑΙ 99.9%-100.0% ανάλογα το Σύστημα

Συμβατότητα: nVidia GeForce GT 540M 1GB / nVidia GeForce GT 540M 2GB

Υπέρ-Ισχύει των: nVidia GeForce GT 550M / nVidia GeForce GT 620M

Όμοια με την: nVidia GeForce GT 630M (Κάποιες εφαρμογές/παιχνίδια αναγνωρίζουν την κάρτα μας ως την nVidia GeForce GT 630M)

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησουλες :

Γιατί δεν το αναφέρεις στο σχετικό θέμα με τις κάρτες;

Αφού είμαστε σε ελληνικό φόρουμ γιατί έκανες τον οδηγό στα αγγλικά;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μοιράστηκε και σε άλλα φορουμς του εξωτερικού.

 

Τι να πω και εγώ που έφτιαξα ελληνικό οδηγό για κάποιο θέμα σχετικά με το Desire HD και τον είχα και εγώ σε ξένα φόρουμ για κατέβασμα. :p

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδιά ποια πιστεύετε θα ειναι πιο γρήγορη...αυτή http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=30177&cat=5 Ή αυτή http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=30507&cat=5 ? η βασική διαφορά τους είναι η Συχνότητα μνήμης...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ποια πιστεύετε θα ειναι πιο γρήγορη...αυτή http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=30177&cat=5 Ή αυτή http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=30507&cat=5 ? η βασική διαφορά τους είναι η Συχνότητα μνήμης...

Και τα 2gb στην ποσότητα της μνήμης.

Προσωπικά θα διάλεγα την πιο γρήγορη (1.800mhz).

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2gb στην ποσότητα της μνήμης.

Προσωπικά θα διάλεγα την πιο γρήγορη (1.800mhz).

 

junglist τελικά μάλλον θα καταλήξω σε αυτήν με τα 2gb και 1800 συχνότητα μνήμης... πάντως ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα!! Εχω ενα pc χωρις ιδιαιτερο hardware το οποιο χρησιμοποιειται κυριως για internet. Τοσο καιρο λειτουργουσε χωρις εξωτερικη καρτα γραφικων, αλλα με την ενσωματωμενη της μητρικης (μπορει να ειναι και του επεξεργαστη θα σας γελασω :P). τωρα λοιπον αποφασισα να βαλω μια φθηνη καρτα για να ενισχυσω λιγο το youtube, στο οποιο χανει μερικα frames ακομα και σε αναλυση 480p και κατω, αλλα και γενικα για να βελτιωθει λιγο η εικονα του υπολογιστη και να μπορει να παιξει και καποια ελαφρια παιχνιδια. (πχ nfsu2). Ο βασικος λογος που γραφω ειναι για να σιγουρευτω αν η καρτα που διαλεξα ειναι συμβατη με την μητρικη...

Η μητρικη που εχει ειναι μια ECS 945GCT-M2/1333 με επεξεργαστη Pentium Dual CPU E2160 1.8 GHz και RAM 1 GB.

Η συγκεκριμενη καρτα θα δουλεψει, και προπαντων θα κανει τη δουλεια που θελω?

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/MSI-5450-PCI-Express-x-16-2-0-1-GB-GDDR3-R5450-MD1GD3H-LP.htm

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και ταιριάζει και θα σου κάνει τη δουλειά. Εφ' όσον η μητρική σου έχει υποδοχή PCI Express x16, η κάρτα ταιριάζει και δουλεύει.
I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και ταιριάζει και θα σου κάνει τη δουλειά. Εφ' όσον η μητρική σου έχει υποδοχή PCI Express x16, η κάρτα ταιριάζει και δουλεύει.

 

Ωραια!! Με την τοποθετηση τι γινεται? εχω δει οτι υπαρχουν βιντεο στο youtube και οτι δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο... Στη συνεχεια ομως χρειαζεται καποιο software η ειναι plug and play? Υπαρχουν drivers στο κουτι της καρτας?

 

Edit: Απο τροφοδοτικο απαιτει κατι ιδιαιτερο? Πρεπει να ειναι 450 watt... Ειναι αρκετα?

Edited by savvas94
Link to comment
Share on other sites

Ωραια!! Με την τοποθετηση τι γινεται? εχω δει οτι υπαρχουν βιντεο στο youtube και οτι δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο... Στη συνεχεια ομως χρειαζεται καποιο software η ειναι plug and play? Υπαρχουν drivers στο κουτι της καρτας?

 

Edit: Απο τροφοδοτικο απαιτει κατι ιδιαιτερο? Πρεπει να ειναι 450 watt... Ειναι αρκετα?

 

Θες drivers οπωσδήποτε.

Θα πας στο site της εταιρείας και θα κατεβάσεις αυτούς που ταιριάζουν στα Windows που φοράς.

Εφόσον η κάρτα δεν είναι πολύ δυνατή, θα είσαι οκ με τα 450.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία σχετικά με τις κάρτες γραφικών τους επεξεργαστές και τα παιχνίδια. Ποιός ευθύνεται για τα fps? Η κάρτα γραφικών ή ο επεξεργαστής? Δηλαδή εγώ που τρέχω το Prototype 2 σε ανάλυση 1280x1024 και όλα τα γραφικά στο low πιανω 15-17 fps. Τι θα πρέπει να κάνω για να ανέβουν τα fps? Να παρω καλύτερ κάρτα γραφικών ή πιο γρήγορο επεξεργαστή? Το σύστημά μου είναι το εξής:

Μητρική: MSI H61M-P21

Επεξεργαστής: Intel Celeron G530

Κάρτα γραφικών: Nvidia GeForce GT 520

RAM: 4GB Corsair XMS 3

Τροφοδοτικό: Ένα πεντακοσάρι της σειράς

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία σχετικά με τις κάρτες γραφικών τους επεξεργαστές και τα παιχνίδια. Ποιός ευθύνεται για τα fps? Η κάρτα γραφικών ή ο επεξεργαστής? Δηλαδή εγώ που τρέχω το Prototype 2 σε ανάλυση 1280x1024 και όλα τα γραφικά στο low πιανω 15-17 fps. Τι θα πρέπει να κάνω για να ανέβουν τα fps? Να παρω καλύτερ κάρτα γραφικών ή πιο γρήγορο επεξεργαστή? Το σύστημά μου είναι το εξής:

Μητρική: MSI H61M-P21

Επεξεργαστής: Intel Celeron G530

Κάρτα γραφικών: Nvidia GeForce GT 520

RAM: 4GB Corsair XMS 3

Τροφοδοτικό: Ένα πεντακοσάρι της σειράς

 

Και τα 2, με πιο βασική την κάρτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία σχετικά με τις κάρτες γραφικών τους επεξεργαστές και τα παιχνίδια. Ποιός ευθύνεται για τα fps? Η κάρτα γραφικών ή ο επεξεργαστής? Δηλαδή εγώ που τρέχω το Prototype 2 σε ανάλυση 1280x1024 και όλα τα γραφικά στο low πιανω 15-17 fps. Τι θα πρέπει να κάνω για να ανέβουν τα fps? Να παρω καλύτερ κάρτα γραφικών ή πιο γρήγορο επεξεργαστή? Το σύστημά μου είναι το εξής:

Μητρική: MSI H61M-P21

Επεξεργαστής: Intel Celeron G530

Κάρτα γραφικών: Nvidia GeForce GT 520

RAM: 4GB Corsair XMS 3

Τροφοδοτικό: Ένα πεντακοσάρι της σειράς

 

Σε αυτη την αναλυση σε κοβει αρκετα και το cpu. Οσο ανεβαινει η αναλυση τοσο πιο πολυ (εως 99%) παιζει ρολο η καρτα

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τι θα μου προτεινατε για μικρο budget αλλα και να εχω τη δυνατοτητα να παιζω παιχνιδια οπως nfsu2,cod 2 κτλ.??

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση!τελικα θα προτιμησω την GTX 670! ;)

 

EDIT: GTX 660

Edited by kostas96

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Εχω ενα pc χωρις ιδιαιτερο hardware το οποιο χρησιμοποιειται κυριως για internet. Τοσο καιρο λειτουργουσε χωρις εξωτερικη καρτα γραφικων, αλλα με την ενσωματωμενη της μητρικης (μπορει να ειναι και του επεξεργαστη θα σας γελασω :P). τωρα λοιπον αποφασισα να βαλω μια φθηνη καρτα για να ενισχυσω λιγο το youtube, στο οποιο χανει μερικα frames ακομα και σε αναλυση 480p και κατω, αλλα και γενικα για να βελτιωθει λιγο η εικονα του υπολογιστη και να μπορει να παιξει και καποια ελαφρια παιχνιδια. (πχ nfsu2). Ο βασικος λογος που γραφω ειναι για να σιγουρευτω αν η καρτα που διαλεξα ειναι συμβατη με την μητρικη...

Η μητρικη που εχει ειναι μια ECS 945GCT-M2/1333 με επεξεργαστη Pentium Dual CPU E2160 1.8 GHz και RAM 1 GB.

Η συγκεκριμενη καρτα θα δουλεψει, και προπαντων θα κανει τη δουλεια που θελω?

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/MSI-5450-PCI-Express-x-16-2-0-1-GB-GDDR3-R5450-MD1GD3H-LP.htm

 

Καλησπερα. Τελικα αγορασα αυτην: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-5450-SVGA-PCI-Express-1GB-DDR3-11166-02-20R.htm.

 

Οταν ομως πηγα να την συνδεσω δεν εκανε boot ο υπολογιστης. ξεκιναει να δουλευει, δουλευουν για λιγο τα ανεμιστηριακια και μετα απο μισο λεπτο περιπου σταματαει και ξανακανει το ιδιο απο την αρχη απο μονο του.

Το τροφοδοτικο μου τελικα ειναι 435 Watt και στο κουτι της καρτας γραφει οτι θελει τροφοδοτικο με τουλαχιστον 400. Μπορει να μου πει καποιος τι φταιει και πως μπορω να το διορθωσω?

Link to comment
Share on other sites

Τι τροφοδοτικό έχεις; Μπορείς να μας πεις μάρκα και μοντέλο, ή ακόμα καλύτερα να βγάλεις φωτογραφία την ετικέτα του και να την ανεβάσεις;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Τελικα αγορασα αυτην: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-5450-SVGA-PCI-Express-1GB-DDR3-11166-02-20R.htm.

 

Οταν ομως πηγα να την συνδεσω δεν εκανε boot ο υπολογιστης. ξεκιναει να δουλευει, δουλευουν για λιγο τα ανεμιστηριακια και μετα απο μισο λεπτο περιπου σταματαει και ξανακανει το ιδιο απο την αρχη απο μονο του.

Το τροφοδοτικο μου τελικα ειναι 435 Watt και στο κουτι της καρτας γραφει οτι θελει τροφοδοτικο με τουλαχιστον 400. Μπορει να μου πει καποιος τι φταιει και πως μπορω να το διορθωσω?

 

2 περιπτώσεις παίζουν :

1) δεν συνδεσες μήπως την έξτρα τροφοδοσία της κάρτας

2) το τροφοδοτικό δεν επαρκεί. Γενικά κάτω από 500w δεν θα έπρεπε να κυκλοφορούν σε σύγχρονα συστήματα

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...