Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι τροφοδοτικό έχεις; Μπορείς να μας πεις μάρκα και μοντέλο, ή ακόμα καλύτερα να βγάλεις φωτογραφία την ετικέτα του και να την ανεβάσεις;

 

[ATTACH]27244[/ATTACH]

 

2 περιπτώσεις παίζουν :

1) δεν συνδεσες μήπως την έξτρα τροφοδοσία της κάρτας

2) το τροφοδοτικό δεν επαρκεί. Γενικά κάτω από 500w δεν θα έπρεπε να κυκλοφορούν σε σύγχρονα συστήματα

 

εισαι σιγουρος οτι η συγκεκριμενη καρτα εχει εξτρα τροφοδοσια? δεν βλεπω καποια εισοδο πανω στην καρτα...

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι η συγκεκριμενη καρτα εχει εξτρα τροφοδοσια? δεν βλεπω καποια εισοδο πανω στην καρτα...

 

Δεν την έχω δει την κάρτα.

Απλά ρώτησα αν το έχεις προσέξει.

Μπορείς να τσεκάρεις επίσης την κάρτα σε κάποιο άλλο pc.

Αν παίζει εκεί, 99% είναι το τροφοδοτικό το πρόβλημα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν φαίνεται να χρειάζεται τροφοδοσία επιπλέον αυτής που δίνει το bus. Πιο πιθανό είναι να μην επαρκεί το τροφοδοτικό, ούτως ή άλλως 400W είναι πολύ λίγα εδώ και καιρό και αν δεν είναι επώνυμο, μπορεί να μην βγάζει ούτε τόσο.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, επειδή αυτή είναι η μάρκα με τα 1000 διαφορετικά ονόματα (Allied, Deer, L&C, Premier, Force και τα καλά τροφοδοτικά της, Solytech) και είναι γνωστή για εντελώς μούφα τροφοδοτικά που λένε στην ετικέτα 450W πχ και σκάνε στα 250W, ποντάρω ότι φταίει το τροφοδοτικό σου.

 

Αν πας για νέο τροφοδοτικό να ξέρεις ότι τα Watt από μόνα τους δε λένε τίποτα, ο καθένας μπορεί να γράψει ό,τι θέλει. Άρα κοίτα τη μάρκα και την τιμή. Αν είναι κάτω από 40 ευρώ σου έχω άσχημα νέα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.. Πριν λιγες ημερες αγορασα την MSI N630GT 4GB DDR3! Η καρτα δουλευει μια χαρα απο τη στιγμη που εκανα εγκατασταση τους drivers και ολο το σχετικο λογισμικο που την συνοδευε! Το βραδυ πριν παω για υπνο αφηνω ανοιχτο τον υπολογιστη και μετα απο δεν ξερω ποση ωρα παει σε sleeping mode οπως ειναι φυσιολογικο. Μετα απο ωρες οταν παω να τον ενεργοποιησω ξανα,υπαρχει μπλε οθονη και τα γραφικα ειναι φριχτα!Ξεκιναει να κανει μονος του επανεκκινηση και τα γραφικα συνεχιζουν να ειναι φριχτα. Τα χρωματα ειναι απαισια και εχει διαφορες χρωματιστες βουλιτσες και κουκιδες στην οθονη. Μολις κανω επανεκιννηση ξανα ομως ολα λειτουργουν ρολόι! Τι μπορει να φταιει? Η ιδια η καρτα ή ειναι καποιο bug στο λογισμικο? Δεν εχω ξαναδει ποτε κατι τετοιο να γινεται!Αν και η μπλε οθονη μου λεει οτι κατι φταιει στο hardware!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.. Πριν λιγες ημερες αγορασα την MSI N630GT 4GB DDR3! Η καρτα δουλευει μια χαρα απο τη στιγμη που εκανα εγκατασταση τους drivers και ολο το σχετικο λογισμικο που την συνοδευε! Το βραδυ πριν παω για υπνο αφηνω ανοιχτο τον υπολογιστη και μετα απο δεν ξερω ποση ωρα παει σε sleeping mode οπως ειναι φυσιολογικο. Μετα απο ωρες οταν παω να τον ενεργοποιησω ξανα,υπαρχει μπλε οθονη και τα γραφικα ειναι φριχτα!Ξεκιναει να κανει μονος του επανεκκινηση και τα γραφικα συνεχιζουν να ειναι φριχτα. Τα χρωματα ειναι απαισια και εχει διαφορες χρωματιστες βουλιτσες και κουκιδες στην οθονη. Μολις κανω επανεκιννηση ξανα ομως ολα λειτουργουν ρολόι! Τι μπορει να φταιει? Η ιδια η καρτα ή ειναι καποιο bug στο λογισμικο? Δεν εχω ξαναδει ποτε κατι τετοιο να γινεται!Αν και η μπλε οθονη μου λεει οτι κατι φταιει στο hardware!

Τις πληροφορίες στην μπλε οθόνη μπορείς να τις γράψεις εδώ; Λογικά φταίει ο driver της κάρτας γραφικών. Έχεις τον τελευταίο;

Link to comment
Share on other sites

Τις πληροφορίες στην μπλε οθόνη μπορείς να τις γράψεις εδώ; Λογικά φταίει ο driver της κάρτας γραφικών. Έχεις τον τελευταίο;

 

ήθελα να σας τις γραψω..αλλα δεν προλαβαινω..γιατι με το που την δειχνει κανει restart απο μονο του! ουτε φωτογραφια δεν προλαβαινω να τραβηξω..και εκτος απο αυτο ηδη δεν τα δειχνει καλα τα γραφικα..αν ηταν ο driver στην οθονη εκκινησης του υπολογιστη, δλδ εκει που θα πατουσες το del για να μπεις στο bios ας πουμε..απο κει τα γραμματα και τα γραφικα ηδη ειναι χαλια..για αυτο πιστευω οτι ειναι hardware.. ο driver ειναι ο τελευταιος συμφωνα με το live update της msi!

Link to comment
Share on other sites

Πριν μπει σε sleep mode ο υπολογιστής θα πας στο System -> Advanced system settings -> Startup and recovery και θα ξετικάρεις το Automatically restart.

Μετά θα αναπαράγεις τη μπλε οθόνη και θα μας πεις τι γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μπει σε sleep mode ο υπολογιστής θα πας στο System -> Advanced system settings -> Startup and recovery και θα ξετικάρεις το Automatically restart.

Μετά θα αναπαράγεις τη μπλε οθόνη και θα μας πεις τι γράφει.

 

Οκ το εκανα και τα αποτελεσματα ειναι παρακατω:

 

"A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.

Attempt to reset the display driver and recover from timeout failed.

 

If this is the first time you've seen this stop error screen, restart your computer. If this screen appears again, follow these steps:

 

Check to make sure any new hardware or software is properly installed.

If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer for any windows updates you might need.

 

If problems continue, disable or remove any newly installed hardware or software. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing. If you need to use safe mode to remove or disable components, restart, your computer press F8 to select advanced startup options, and then select safe mode.

 

Technical information:

 

***STOP: 0x00000116 (0x875EF510, 0x92697EEE, 0xC000009A, 0x00000004)

 

*** nvlddmkm.sys - Address 92697EEE base at 91C28000, Datestamp 4fb2071b

 

Collecting data from crash dump...

Initializing disk for crash dump...

Beginning dump of physical memory.

Dumping physical memory to disk: 100

Physical memory dump complete.

Contact your system admin or technical support group for further assistance."

 

Το ξερω οτι ισως δεν χρειαζοταν να σας τα γραψω ολα αλλα μονο τα σημαντικα..αλλα μιας και το καναμε ειπα να το κανω σαν bot:

επισης τραβηξα και μια φωτογραφια με το κινητο για να δειτε πως φαινονται τα γραφικα οταν μου πεταει την μπλε οθονη!

 

Απ'οτι καταλαβαινω παντως για τον driver μιλαει! Αρα θα πρεπει ισως να γυρισω σε καποια πιο παλια του εκδοση? Πως θα μπορεσω να βρω πιο παλια?

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε ξανα τους drivers της κάρτας γραφικών αφου πρώτα τους απεγκαταστήσεις απο το safe mode. Με την προϋπόθεση βέβαια οτι η καρτα σου λειτουργεί κανονικά (σαν υλικο)
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε ξανα τους drivers της κάρτας γραφικών αφου πρώτα τους απεγκαταστήσεις απο το safe mode. Με την προϋπόθεση βέβαια οτι η καρτα σου λειτουργεί κανονικά (σαν υλικο)

 

Φιλε το παραξενο ειναι οτι δουλευει κανονικα..παιζω και games και μονταζ κανω με After Effects κλπ..Απλα καθε φορα που θα παει σε sleep mode μετα γινεται αυτο το πραγμα..restart και ολα στρωνουν! Οκ θα δοκιμασω αυτο που μου λες και περιμενω και τον elektrik να μου πει την γνωμη του! Ευχαριστω!

 

Edit: Δεν ειναι δυνατο να γινει απεγκατασταση σε safe mode! Προφανως δεν χρειαζεται σε safe mode! δοκιμαζω τωρα κανονικα!

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

Κάνε κανονική απεγκατάσταση, επανεκκίνηση, ξανά εγκατάσταση, πάλι επανεκκίνηση, μπες σε sleep και δες τι παίζει. Μπορεί πάντως να είναι και θέμα των Windows. Αναβάθμισε τους drivers του chipset σου από το κατασκευαστή του.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε κανονική απεγκατάσταση, επανεκκίνηση, ξανά εγκατάσταση, πάλι επανεκκίνηση, μπες σε sleep και δες τι παίζει. Μπορεί πάντως να είναι και θέμα των Windows. Αναβάθμισε τους drivers του chipset σου από το κατασκευαστή του.

 

Πέρασε ξανα τους drivers της κάρτας γραφικών αφου πρώτα τους απεγκαταστήσεις απο το safe mode. Με την προϋπόθεση βέβαια οτι η καρτα σου λειτουργεί κανονικά (σαν υλικο)

 

Τελικα εκανα απεγκατασταση μονο την τελευταια αναβαθμιση των drivers..γυρισα σπιτι ο υπολογιστης ηταν σε sleep mode και οταν τον ανοιξα ολα ηταν φυσιολογικα..θα το δω και τις επομενες μερες..αν δω οτι κατι παει στραβα θα παω να μου κανουν αντικατασταση της καρτας για καλο και για κακο! Σας ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους...το προβλημα μ εχει ως εξης,τις τελευτες μερες η καρτα γραφικων μ ανεβαζεί θερμοκρασια,φτάνει μεχρι και 110 βαθμους με αποτελεσμα το PC να κλεινει.... εκανα αλλαγη θερμοαγώγιμης πάστα αλλα δν αλλαξε κατι....επισης το προβλημα ειναι οτι δν το κανει συνεχεια ανεβαζει βαθμους μεσα σε παιχνίδια και οποτε τις κανει κεφι κατα την διαρκεια του παιχνιδου και αλες φορες δν ανεβάζει καθολου οσο και αν παιζω (κανονικη βαθμοι ως 80-88 το πολυ)....εχει κανεις καμια ιδεα το τι μπορει να φταιει; :/

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους...το προβλημα μ εχει ως εξης,τις τελευτες μερες η καρτα γραφικων μ ανεβαζεί θερμοκρασια,φτάνει μεχρι και 110 βαθμους με αποτελεσμα το PC να κλεινει.... εκανα αλλαγη θερμοαγώγιμης πάστα αλλα δν αλλαξε κατι....επισης το προβλημα ειναι οτι δν το κανει συνεχεια ανεβαζει βαθμους μεσα σε παιχνίδια και οποτε τις κανει κεφι κατα την διαρκεια του παιχνιδου και αλες φορες δν ανεβάζει καθολου οσο και αν παιζω (κανονικη βαθμοι ως 80-88 το πολυ)....εχει κανεις καμια ιδεα το τι μπορει να φταιει; :/

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

 

Είναι με Overclocking η κάρτα;

Αν ναι, γυρνα την στα κανονικά ρολόγια και ξανά δοκιμασε.

Αλλιώς θέλει καλο καθάρισμα ο ανεμιστήρας της.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είναι με Overclocking η κάρτα;

Αν ναι, γυρνα την στα κανονικά ρολόγια και ξανά δοκιμασε.

Αλλιώς θέλει καλο καθάρισμα ο ανεμιστήρας της.

 

Oχί η κάρτα δεν είναι με οverclocking

και ειναι και καθαρισμένη οσο ποιο καλα γινετε :/

καμια αλλη ιδέα;;;

ευχαριστώ παντος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας. Άφησα τον υπολογιστή μου ανοιχτό και όταν γύρισα σπίτι τον βρήκα με μπλε οθόνη. Από εκείνη τη στιγμή και έπειτα εμφανίζονται artifacts στην οθόνη αλλά όχι πάντα. Συνήθως όταν υπάρχει gpu usage. Επίσης σε αυτές τις φάσεις όλα τα παράθυρα στα windows 7 παρουσιάζουν glitches, η έναρξη έχει μόνο περίγραμμα, εξαφανίζεται το περιεχόμενο από τα παράθυρα κλπ. Αν σταματήσει αυτό που προκαλεί αυξημένο gpu usage (πχ το render test του gpu-z) μπορεί και να στρώσουν τα γραφικά. Αν όχι κάποιες φορές στρώνουν με επανεκκίνηση. Άλλες φορές μένουν τα artifacts ακόμα και πριν την εκκίνηση των windows.

 

Πάει για πέταμα η κάρτα λοιπόν;

 

Η κάρτα είναι η Sapphire Vapor-X HD4870 1GB και από τότε που την αγόρασα έχω παρατηρήσει ότι οι μνήμες της έχουν πάντα πολύ υψηλότερη θερμοκρασία από την gpu και το καλοκαίρι φτάναν και τους 90 βαθμούς αν θυμάμαι καλά. Ακόμα και idle η συγκεκριμένη κάρτα είναι πολύ καυτή. Σήμερα ανακάλυψα αυτό το περίεργο άσπρο υλικό κάτω από μία ψύκτρα. Καμία ιδέα τι είναι αυτό; Από την υφή του δεν μου μοιάζει καθόλου για θερμοαγώγιμο υλικό, αντιθετως για θερμομονωτικό υλικό. Έχει ίδια υφή με το αφρώδες δαχτυλίδι που έχουν τα cd/dvd cakebox.

DSC_0022.JPG

DSC_0036.JPG

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Τι τροφοδοτικό έχεις;

 

Θα μπορούσε ίσως να φταίε κι αυτό για τα artifacts. Έχει τύχει πολλές φορές να κάνει τέτοια παράξενα η κάρτα και να φταίει το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας. Άφησα τον υπολογιστή μου ανοιχτό και όταν γύρισα σπίτι τον βρήκα με μπλε οθόνη. Από εκείνη τη στιγμή και έπειτα εμφανίζονται artifacts στην οθόνη αλλά όχι πάντα. Συνήθως όταν υπάρχει gpu usage. Επίσης σε αυτές τις φάσεις όλα τα παράθυρα στα windows 7 παρουσιάζουν glitches, η έναρξη έχει μόνο περίγραμμα, εξαφανίζεται το περιεχόμενο από τα παράθυρα κλπ. Αν σταματήσει αυτό που προκαλεί αυξημένο gpu usage (πχ το render test του gpu-z) μπορεί και να στρώσουν τα γραφικά. Αν όχι κάποιες φορές στρώνουν με επανεκκίνηση. Άλλες φορές μένουν τα artifacts ακόμα και πριν την εκκίνηση των windows.

 

Πάει για πέταμα η κάρτα λοιπόν;

 

Η κάρτα είναι η Sapphire Vapor-X HD4870 1GB και από τότε που την αγόρασα έχω παρατηρήσει ότι οι μνήμες της έχουν πάντα πολύ υψηλότερη θερμοκρασία από την gpu και το καλοκαίρι φτάναν και τους 90 βαθμούς αν θυμάμαι καλά. Ακόμα και idle η συγκεκριμένη κάρτα είναι πολύ καυτή. Σήμερα ανακάλυψα αυτό το περίεργο άσπρο υλικό κάτω από μία ψύκτρα. Καμία ιδέα τι είναι αυτό; Από την υφή του δεν μου μοιάζει καθόλου για θερμοαγώγιμο υλικό, αντιθετως για θερμομονωτικό υλικό. Έχει ίδια υφή με το αφρώδες δαχτυλίδι που έχουν τα cd/dvd cakebox.

DSC_0022.JPG

DSC_0036.JPG

 

Μια ιδέα μόνο. Αφαίρεση των drivers και πέρασμα των τελευταίων, μήπως κάποιο αρχείο επηρεάστηκε.

Επίσης βλέπε θερμοκρασίες. Τέτοια εποχή δεν πρέπει να περνάς τους 80 βαθμούς με μαμά Ρολόγια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά τα ίδια. Άλλες φορές ο υπολογιστής ανοίγει χωρίς εικόνα, άλλες φορές με artifacts σε όλη την οθόνη (γραμμές παύλες κουτάκια) άλλες φορές λειτουργούν όλα κανονικά για λίγο και μετά αρχίζουν τα ίδια. Άλλαξα καλώδια τροφοδοσίας (χρησιμοποίησα τους αντάπτορες από molex που είχε το κουτί της κάρτας) και επίσης δοκίμασα με τα κανονικά καλώδια του τροφοδοτικού για την κάρτα αλλά συνδεμένα στην άλλη έξοδο του τροφοδοτικού για gpu. Νομίζω ήρθε η ώρα να συζητήσουμε για την αγορά άλλης κάρτας.

 

Με 120 ευρώ το πολύ που μπορώ να διαθέσω κατέληξα στην HD7770 ως καλύτερη επιλογή αλλά με περισσότερο ψάξιμο ανακάλυψα ότι γενικά η σειρά 7000 της AMD παρουσιάζει BSOD κ.α. και δεν έχει λυθεί το πρόβλημα σε όλες τις κάρτες έπειτα από τους τελευταίους drivers της AMD. Και είμαι σε δίλημμα, να πάρω το ρίσκο και να αγοράσω μία 7770 ή μία λιγάκι κατώτερων επιδόσεων Nvidia GTX650 να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, γιατί νομίζω σε θέμα drivers η Nvidia είναι πιο αξιόπιστη (το λέω αυτό αν και είμαι οπαδός της AMD).

 

Ένα άλλο ζήτημα είναι η μάρκα της κάρτας. Πάντως Sapphire δεν ξανα αγοράζω. Ποιες όμως θεωρούνται αξιόπιστες; Ποιες έχουν καλή υποστήριξη/service/εγγύηση (όχι μόνο όσον αφορά τα έτη αλλά και την πολιτική της εταιρίας); Δεν θέλω να κάνω πάλι καμία κακή επιλογή και να καταλήξω με μία κάρτα η οποία άνευ λόγου θα χαλάσει με το που θα τελειώσει η εγγύηση ή ένα χρόνο πιο μετά.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά τα ίδια. Άλλες φορές ο υπολογιστής ανοίγει χωρίς εικόνα, άλλες φορές με artifacts σε όλη την οθόνη (γραμμές παύλες κουτάκια) άλλες φορές λειτουργούν όλα κανονικά για λίγο και μετά αρχίζουν τα ίδια. Άλλαξα καλώδια τροφοδοσίας (χρησιμοποίησα τους αντάπτορες από molex που είχε το κουτί της κάρτας) και επίσης δοκίμασα με τα κανονικά καλώδια του τροφοδοτικού για την κάρτα αλλά συνδεμένα στην άλλη έξοδο του τροφοδοτικού για gpu. Νομίζω ήρθε η ώρα να συζητήσουμε για την αγορά άλλης κάρτας.

 

Με 120 ευρώ το πολύ που μπορώ να διαθέσω κατέληξα στην HD7770 ως καλύτερη επιλογή αλλά με περισσότερο ψάξιμο ανακάλυψα ότι γενικά η σειρά 7000 της AMD παρουσιάζει BSOD κ.α. και δεν έχει λυθεί το πρόβλημα σε όλες τις κάρτες έπειτα από τους τελευταίους drivers της AMD. Και είμαι σε δίλημμα, να πάρω το ρίσκο και να αγοράσω μία 7770 ή μία λιγάκι κατώτερων επιδόσεων Nvidia GTX650 να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, γιατί νομίζω σε θέμα drivers η Nvidia είναι πιο αξιόπιστη (το λέω αυτό αν και είμαι οπαδός της AMD).

 

Ένα άλλο ζήτημα είναι η μάρκα της κάρτας. Πάντως Sapphire δεν ξανα αγοράζω. Ποιες όμως θεωρούνται αξιόπιστες; Ποιες έχουν καλή υποστήριξη/service/εγγύηση (όχι μόνο όσον αφορά τα έτη αλλά και την πολιτική της εταιρίας); Δεν θέλω να κάνω πάλι καμία κακή επιλογή και να καταλήξω με μία κάρτα η οποία άνευ λόγου θα χαλάσει με το που θα τελειώσει η εγγύηση ή ένα χρόνο πιο μετά.

Εγώ Sapphire και Asus πολύ ευχαριστημένος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η Sapphire δίνει 2 χρόνια εγγύηση όταν άλλες δίνουν 3. Επίσης η πρώτη καλή κάρτα που πήρα ήταν η Sapphire Vapor-X 4850 η οποία επιστράφηκε άμεσα ως DOA. Η δεύτερη ήταν η αντίστοιχη 4870, μία πολύ κακοσχεδιαμένη κάρτα με τις μνήμες τις και όλα να παίρνουν φωτιά. Aκόμα και idle με πάρα πολύ υψηλές θερμοκρασίες και κάηκε αφού φυσικά είχε λήξει η εγγύηση. Δηλαδή διάρκεια ζωής ίσα ίσα να μην χρειαστεί να στην αντικαταστήσουν εντός εγγύησης. 2 στα 2 είναι αρκετά, έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στην συγκεκριμένη εταιρία.

 

Η Gigabyte σαν εταιρία τι λέει στις κάρτες γραφικών; Θεωρούνται αξιόπιστες; Έχει καλή υποστήριξη η Gigabyte; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πήγαινε σε nvidia. Προσωπικά θεωρώ ότι εχει πολύ καλύτερη υποστήριξη σε drivers και γενικά κάποια πράγματα είναι πιο κατανοητά. Πρώτα όμως δοκίμασε να "ψήσεις" στο φούρνο την παλιά κάρτα μπας και σε βγάλει λίγο ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα τη συμβουλή και βοήθειά σας σχετικά με μια "οικονομική" κάρτα γραφικών για την κάλυψη του παιχνιδιού TheSims3. Ώς γνωστόν οι απαιτήσεις του παιχνιδιού έχουν ανέβει κατά πολύ...

 

Αυτή τη στιγμή έχω μια 8800GTS 512MB αλλά μου παρουσιάζει κάποια προβλήματα στο παιχνίδι και μου "κλείνει το μηχάνημα". Μετά απο "πειράματα" με άλλη κάρτα γραφικών διαπίστωσα πως σταμάτησαν τα προβλήματα αλλά λόγο του ότι είναι μια 7800GT (παλιά) δεν καλύπτει τα γραφικά.

Ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά έπεσαν τα μάτια μου στην Sapphire 7770 ή την MSI R7770-PMD1GD5 που απ ότι βλέπω έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά.

 

Το ερώτημα μου όπως μετά απ όλα όσα έγραψα είναι το εξής. Θα μπορεί να ανταποκριθεί η κάρτα στο παιχνίδι; :confused:

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...