Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω την Ati HD4890 toxic, ένωσα με τον αντάπτορα που είχε στην συσκευασία της το hdmi καλώδιο μου με την τηλεόραση μου αλλα δεν μου μεταφέρει τον ήχο μέσο του hdmi. Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση για τον ήχο απότι είδα στο catalyst. Κάνω κάτι λάθος?

 

αν ειναι μεσω ανταπτορα και οχι native hdmi, πως θα περασει ηχο??

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια HP 17 ιντσων. μου ειπε ενας φιλος να παρω μια καρτα γραφικων 4670 η 4770, τι μου προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι παιχνιδια παιζεις και τι αναλύση θα εχει η οθονη που θα παρεις. Ετσι στο αοριστο τι να προτεινουμε. Αλλο να παιζεις Football manager και αλλο Crysis με full settings σε 1920x1080:)
Link to comment
Share on other sites

οι απολυτες αποδοσεις στα γραφικα δεν με πειραζουν. απλα να παιζω ικανοποιητικα, για strategy game ας πουμε . γι αυτο λεω να παρω καλυτερα μια 5750 εστω κ αν δεν θα μπορω να την αξιοποιησω πληρως τωρα
Link to comment
Share on other sites

Με αυτο το σκεπτικο καλη ειναι η 5750. Απλα θα παιξει ρολο και ποτε θα παρεις νεα οθονη. Αν παρεις συντομα καλως. Αν αργησεις ομως, θα εχει πεσει η τιμη της 5750 και θα μπορεις με τα ιδια λεφτα που θα δωσεις τωρα, να παρεις καποια καλυτερη;)
Link to comment
Share on other sites

Ποια απο τισ 4 καρτες να διαλεξω?

 

POWERCOLOR RADEON HD5770 1GBD5-MDHV2 1GB DDR5 PCI-E RETAIL

 

POWERCOLOR RADEON HD5770 1GBD5-DH 1GB PCI-E RETAIL

 

SAPPHIRE RADEON HD5770 1GB DDR5 PCI-E RETAIL

 

SAPPHIRE RADEON VAPOR-X HD5770 1GB DDR5 PCI-E RETAIL

Link to comment
Share on other sites

κ γω αυτη σκεφτομουν αλλα διαβασα σε ενα ξενο site οτι εχει προβληματα κ δεν ξερω τωρα τι να κανω
Link to comment
Share on other sites

Όντως φαίνεται πολύ καλύτερη η ψύκτρα της Vapor X.

Πρόβλημα σε ποιο θέμα διάβασες ότι είχε?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οι Vapor-X έχουν κλάσης ανώτερο σύστημα ψύξης (σε σύγκριση με άλλες αερόψυκτες). Αυτό με το οποίο απόρησα είναι γιατί η απλή Sapphire έχει engine clock 850mhz και memory clock 4800mhz και η Vapor-X 710 και 4640 αντίστοιχα. (ΥΓ. Πρόκειται για τυπογραφικό λάθος στην σελίδα του e-shop. Στην σελίδα της Sapphire τα νούμερα είναι 860mhz και 4800mhz αντίστοιχα).

billbigboy για πες, τι προβλήματα διάβασες ότι έχει; Ή δώσε το link.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη για το θέμα που ανοίγω, έχουν χιλιοειπωθεί πράγματα κι υπάρχει και γενικό θέμα για τις κάρτες, αλλά θέλω να οριοθετήσω αυτό που ζητάω.

 

Θέλω να αγοράσω μια καρτα γραφικων μιας κι αυτη που εχω ειναι μολις 128mb και τα windows 7, μου αξιολογούν χαμηλά τα γραφικά μου. Το αποτέλεσμα να σέρνονται κάποια games.

1. Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κοιτάξω σε μια κάρτα γραφικών ούτε εταιρία. (Πείτε μου τι παίζει και ποιές εταιρίες αξίζουν)

2. Αναζητώ από το e-shop (αποκλειστικά) μέχρι τα 70 € (και λιγότερα) μια ικανοποιητική, χωρίς να τρέχω του χρόνου για άλλη.

3. Δεν θέλω επαγγελματικό εξοπλισμό, αλλά όσο γίνεται καλύτερο.

 

 

Έχω 32-bit υπολογιστή , φορτωμένα windows 7, nvidia κάρτα ( καλή εταιρία μου 'χει κάτσει μέχρι στιγμής- gigabyte), 4gb ram... Γενικότερα θεωρώ πως σηκώνει κάτι περισσότερο από 128mb.

 

Ποστάρω επίσης από everest την κατάσταση της κάρτας.

 

 

Ευχαριστώ , συγγνώμη moderators ! :(

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρυθμίσει 4 προφιλ στο rivatuner (τελευταία έκδοση) για το asus4870 x2(crossfire)

ενώ στο ccc και στο rivatuner φαίνεται να εχει παρεί το % σωστά και όλα καλά, στην πραγματικότητα οι στροφές και των 2 ανεμιστήρων φαίνεται να ανεβοκατεβαίνουν έντονα.

Είναι λογικό αυτό.. Είναι επικίνδυνο ?

Ευχαριστώ

http://img63.imageshack.us/img63/343/hardwaremonitoring.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι μετα απο χρονια ''αποχης'' απο το pc gaming (λογω PS3) σκέφτομαι τωρα που αλλάζω υπολογιστή (απο laptop) σε desktop να έχω και κάποιες δυνατότητες παιχνιδιών κυριως για RPG ή στρατηγικης που ειναι παντα καλύτερα στα PC.

Μου προτειναν για κατι σχετικα καλο αλλα και λογικο σε τιμη την Connect3D 4870 1GB. Ειναι καλή προταση για γύρω στα 150 ευρώ? Θα σκεφτόσασταν κατι αλλο?

Η Saphire 5750 πχ ειναι καλυτερη?

Ευχαριστώ προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στα 150 ευρω, μια 5770 ειναι οτι πρεπει. DX11, χαμηλη καταναλωση και αρκετη για τα παιχνιδια (σε normal αναλυσεις).

 

Η 4870 καλη μεν αλλα μια γενια πισω.

Link to comment
Share on other sites

Στα 150 ευρω, μια 5770 ειναι οτι πρεπει. DX11, χαμηλη καταναλωση και αρκετη για τα παιχνιδια (σε normal αναλυσεις).

 

Η 4870 καλη μεν αλλα μια γενια πισω.

 

Kαι εγω την σκεφτομουν λογω του νεου DX11 και επειδη ειναι πιο ''νεα'' αλλα μου ειπαν απο το μαγαζι οτι εχει πιο μεγαλη σημασια που ειναι μονο 128bit σε σχεση με τα 256bit της 4870.. Μου ειπαν πως DX11 υποστηριζουν 2-3 παιχνιδια αυτη τη στιγμη οποτε....

... Σαν αποτελεσμα τι εχει ομως πιο σημασια??? Θα προτεινες μηπως καμια αλλη?

Link to comment
Share on other sites

DX11 2-3 παιχνιδια τωρα. Σε λιγο καιρο θα υπαρχουν περισσοτερα.

 

Σιγουρα υπερτερει η 4870 που ειναι 256bit εναντι στα 128 της 5770. Αλλα εχει σχεση τι παιχνιδια παιζεις και σε τι αναλυση παιζεις. Αλλο σε 1280x1024 και αλλο 1920x1080.

 

Δυστυχως στα 150 ευρω δεν υπαρχει αλλη επιλογη. ή θα πας σε δυνατη καρτα προηγουμενης γενιας ή σε μεσαια καρτα νεας γενιας.

 

Παντως μην νομιζεις οτι η 5770 ειναι μαπα. Οπως θα δεις εδω και εδω ειναι μπροστα σε FPS απο την 4870.

Link to comment
Share on other sites

 

Θέλω να αγοράσω μια καρτα γραφικων μιας κι αυτη που εχω ειναι μολις 128mb και τα windows 7, μου αξιολογούν χαμηλά τα γραφικά μου. Το αποτέλεσμα να σέρνονται κάποια games.

1. Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κοιτάξω σε μια κάρτα γραφικών ούτε εταιρία. (Πείτε μου τι παίζει και ποιές εταιρίες αξίζουν)

2. Αναζητώ από το e-shop (αποκλειστικά) μέχρι τα 70 € (και λιγότερα) μια ικανοποιητική, χωρίς να τρέχω του χρόνου για άλλη.

3. Δεν θέλω επαγγελματικό εξοπλισμό, αλλά όσο γίνεται καλύτερο.

 

 

Έχω 32-bit υπολογιστή , φορτωμένα windows 7, nvidia κάρτα ( καλή εταιρία μου 'χει κάτσει μέχρι στιγμής- gigabyte), 4gb ram... Γενικότερα θεωρώ πως σηκώνει κάτι περισσότερο από 128mb.

 

Ποστάρω επίσης από everest την κατάσταση της κάρτας.

 

 

Ευχαριστώ

 

Παιδιά, μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σε κάποιον οδηγό αγοράς ή κάτι ωστέ να με βοηθήσει.

να μείνω στην nvidia? να αλλαξω? κατι αξιοπιστο?

αυτο εχω βρει μεχρι στιγμης σε 1gb http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516324

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη δικη μου, να κρατησεις αυτη που εχεις και να μαζεψεις λεφτα για κατι καλυτερο. Αλλιως οτι και να παρεις με 60 ευρω στα ιδια επιπεδα κινουνται ολες. Παντως μην περιμενεις και πολλα στο θεμα του gaming. Θα απογοητευτεις:)
Link to comment
Share on other sites

Παντως μην νομιζεις οτι η 5770 ειναι μαπα. Οπως θα δεις εδω και εδω ειναι μπροστα σε FPS απο την 4870.

Oποτε με λιγα λογια 5770 και ας ειναι λιγοτερα bit 128 vs 256bit.... (αλήθεια αυτο μπορει να γινει αντιληπτό στο επιπεδο του χρωματος? Τωρα που κοιταζα τις ρυθμισεις του laptop μου ηταν στα 32 bit...)

Η Connect3D http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Connect-3D-5770-SVGA-PCI-Express-1GB-V2.htm ειναι ΟΚ? Ειναι η πιο οικονομικη με τα ιδια εκ πρωτης χαρακτηριστικα.....

Link to comment
Share on other sites

Στα χρωματα οχι δεν γινεται αντιληπτο. Δες και αλλο ενα review που συγκρινει την 5770 με υπολοιπες (και με την 4870).

 

The bottom line is really simple: With the Radeon series 5700 products, and in specific the 5770 -- ATI brings an intensely feature rich product to the market that offers plenty of performance for current and modern games. It has good cooling and offers less noise compared to a 4850. So if you are in the mid-range market right now seeking a new graphics card, we can recommend it wholeheartedly.

 

Η Connect 3D σαν μαρκα μια χαρα ειναι:)

Link to comment
Share on other sites

Στα χρωματα οχι δεν γινεται αντιληπτο. Δες και αλλο ενα review

 

Πολυ ενδιαφερον το review και αναλυτικο!

Παω για 5770 λοιπον ευκολα! :)

Ευχαριστώ για τη βοηθεια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Την βοήθειά σας!! Η κάρτα γραφικώ μου.. μας άφησε χρόνους! (asus hd4890) και πάμε για αντικατάσταση!! Έχετε να προτείνετε κάτι?

 

Το υπόλοιπο σύστημα είναι:

Asus P5Q deluxe

Intel Q9550 2,83 ghz

4 GB DDR2

 

Aκούω προτάσεις, όχι πολύ πάνω από 200 ευρώ αν γίνεται!! Ευχαριστώ

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...