Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα μπεις σε safe mode και απο τη διαχείριση συσκευών θα αφαιρέσεις όλες τις εγγραφές στους Dispaly adapters. Επειτα reboot και αν αρχίσει να ψάχνει drivers και δε βρίσκει βάλε μέσα και το CD της κάρτας.
Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει και αυτο και ολα τα καλωδια που ειναι συνδεδεμενα σε αυτην.Εκανα τεστ με το pccheck και μου δειχνει οτι δουλευει.Μετα εκανα restart το pc και δουλευε κανονικα η καρτα αλλα μετα απο λιγο παλι το ιδιο προβλημα μου εμφανισε.
Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει και αυτο και ολα τα καλωδια που ειναι συνδεδεμενα σε αυτην.Εκανα τεστ με το pccheck και μου δειχνει οτι δουλευει.Μετα εκανα restart το pc και δουλευε κανονικα η καρτα αλλα μετα απο λιγο παλι το ιδιο προβλημα μου εμφανισε.

 

Μηπως εχει μαζεψει σκονη και ζεσταίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το καθαρισα και απο σκονη με αερα αλλα και παλι τιποτα

 

Θα μπεις σε safe mode και απο τη διαχείριση συσκευών θα αφαιρέσεις όλες τις εγγραφές στους Dispaly adapters. Επειτα reboot και αν αρχίσει να ψάχνει drivers και δε βρίσκει βάλε μέσα και το CD της κάρτας.

 

Το εχω κανει και αυτο αλλα οχι σε safe mode και οταν μπαινει στα windows βρισκει αυτοματα τους drivers

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το και σε safe mode. Ειναι πιθανό να βρεις παραπάνω από μια εγγραφές στους display adapters, σβήστες όλες και μετά επανεκκίνηση.

 

Επίσης έχεις καποιο πρόγραμμα που να παρακολουθεί τη θερμοκρασία της κάρτας? Το ανεμιστηράκι της δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το και σε safe mode. Ειναι πιθανό να βρεις παραπάνω από μια εγγραφές στους display adapters, σβήστες όλες και μετά επανεκκίνηση.

 

Επίσης έχεις καποιο πρόγραμμα που να παρακολουθεί τη θερμοκρασία της κάρτας? Το ανεμιστηράκι της δουλεύει?

 

Ναι το ανεμιστηρακι δουλευει κανονικα.Οχι δεν εχω περασει προγραμμα για την θερμοκρασια της καρτας αλλα εχω περασει για τον επεξεργαστει και μου δειχνει πολυ υψυλη θερμοκρασια 85oC.Σημερα θα το παω εκει που τον αγορασα να τον δουν ετσι και αλλιως με καλυπτει η εγγυηση σε περιπτωση που εχει καει η καρτα.

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

OK. Αν θέλεις ενημέωσε το forum με αυτά που θα σου πουν εκεί που τον αγόρασες.

 

To πρωτο πορισμα που εβγαλε ο τεχνικος εινα 85% να εχει καει η καρτα και 15% να φταινε οι Drivers.

Link to comment
Share on other sites

δλδ παιζει να ειναι καμμενη κατα 85%?? :lol: ολιγον νεκρος δν υφισταται :p

 

θα μας τρελανουν αυτοι οι "τεχνικοι"

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

δλδ παιζει να ειναι καμμενη κατα 85%?? :lol: ολιγον νεκρος δν υφισταται :p

 

θα μας τρελανουν αυτοι οι "τεχνικοι"

 

Λεει οτι οι πιθανοτητες για το προβλημα ειναι κατα 85% να εχει καει η καρτα και κατα 15 % να φταινε οι οδηγοι της.

Link to comment
Share on other sites

Μα, η θα ειναι καμμενη η καρτα η δν θα ειναι. Δεν υπαρχει ενδιαμεσο.

 

 

Εχει ενα προβλημα.Ο τεχνικος εκτιμα οτι αυτο οφειλετε κατα 85% στην καρτα και κατα 15% στους οδηγους.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενα προβλημα.Ο τεχνικος εκτιμα οτι αυτο οφειλετε κατα 85% στην καρτα και κατα 15% στους οδηγους.

 

 

Σωστα εκτιμηση εκανε ο τεχνικος οταν τον ανοιξουν και το ελεγξουν θα δει απο τι ειναι σιγουρα.Παντως εγω νομιζω οτι ειναι καμενη.Εκανα τα παντα και σε Software και σε Ηardware.

Link to comment
Share on other sites

Αν δειχνει εστω και κατι δεν ειναι καμμενη. Μπορει να εχει προβλημα η καρτα και οχι οι drivers αλλα δν τη λες καμμενη. Επειδη καποιος κουτσαινει δν τον λες πεθαμενο.
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,εχω την eah4850 ,θελω να συνδεσω την τηλεοραση μου στο tvout Που δινει η καρτα!

οταν συνδεω τα rca στην καρτα γραφικων και μετα στην τηλεοραση,μου ακυρωνει την οθονη υπολογιστη και μου εμφανιζει την επιφανεια εργασειας μονο στην τηλεοραση!

οταν αποσυνδεσω το καλωδιο απο την τηλεοραση δεν μου επαναενργοποιειται η οθονη του υπολογιστη με αποτελεσμα να πρει να κανω επανεκινηση για να την δει!

θελω οτι δειχνει η οθονη του υπολογιστη να δειχνει και η τηλεοραση με την οποια την συνδεω μεσω tv out!

γινεται?

ποιες ειναι οι ρυθμισεις?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγόρασα πρόσφατα μια κάρτα γραφικών GIGABYTE GV-N76G256D-RH (GeForce 7600 GS) AGP8x.

Συνήθως η θερμοκρασία είναι 60-62 βαθμούς, αλλά όταν παίζω Call of Duty 4 φτάνει 85 βαθμούς. Είναι φυσιολογικό αυτό? Τι βαθμούς πρέπει να έχει αυτή η κάρτα? Μπορεί να πάθει κάτι? Πάντως καμιά 20αριά μέρες που την έχω και παίζω συνέχεια δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό

 

Δεν είναι αυτή η κάρτα. Αν κάνεις αναζήτηση με αυτό: GIGABYTE GV-N76G256D-RH θα τη δεις στο πρώτο αποτέλεσμα. Εγώ δε μπορώ να βρω κάτι σχετικά με τη θερμοκρασία. (Είμαι ψιλοάσχετος)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα οι δυνατές κάρτες γραφικών και οι πιο κατάλληλες για παιχνίδια, συνήθως φθάνουν θερμοκρασίες μέχρι 65-70 max. Από εκεί και πέρα εξαρτάται και η ψύξη που έχεις στο κουτί σου αλλά και το πόσο αργεί η ψύξη που έχει η κάρτα γραφικών να αποβάλλει την θερμοκρασία που ανεβάζει. Με λίγα λόγια, δοκίμασε να πάρεις κάποια άλλη ψύκτρα για την κάρτα για να δείς κάποια διαφορά.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ποιά είναι η άποψή σας για την Radeon HD 6870;

Τη θέλω γιατί σκοπεύω να φτιάξω ένα PC που νσ μπορεί να συνδεθεί με τον iMac μου και είναι από τις λίγες πολύ καλές κάρτες που να έχει και mini-DisplayPort.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ποιά είναι η άποψή σας για την Radeon HD 6870;

Τη θέλω γιατί σκοπεύω να φτιάξω ένα PC που νσ μπορεί να συνδεθεί με τον iMac μου και είναι από τις λίγες πολύ καλές κάρτες που να έχει και mini-DisplayPort.

Πολύ καλή κάρτα και κοντράρει και την 5850.Αλλά είναι πιο πολύ για games.

Είσαι σίγουρη ότι θες να δώσεις τόσα χρήματα, αν δεν την θες για games??

 

Κοίτα οι δυνατές κάρτες γραφικών και οι πιο κατάλληλες για παιχνίδια, συνήθως φθάνουν θερμοκρασίες μέχρι 65-70 max. Από εκεί και πέρα εξαρτάται και η ψύξη που έχεις στο κουτί σου αλλά και το πόσο αργεί η ψύξη που έχει η κάρτα γραφικών να αποβάλλει την θερμοκρασία που ανεβάζει. Με λίγα λόγια, δοκίμασε να πάρεις κάποια άλλη ψύκτρα για την κάρτα για να δείς κάποια διαφορά.

Οκ μην είσαι απόλυτος.Και οι ΑΤΙ αν ζοριστούνε χυπάνε 80+ και να μην πιάσουμε κάτι τούμπανα NVIDIA που φτάνουν 90+.

Και δεν έχει σχέση η ψύξη του κουτιού σε αυτές τις περιπτώσεις...:happy:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κάρτα και κοντράρει και την 5850.Αλλά είναι πιο πολύ για games.

Είσαι σίγουρη ότι θες να δώσεις τόσα χρήματα, αν δεν την θες για games??

 

Σίγουρη δεν είμαι, σίγουρος είμαι.

:p

 

Μα και εγώ για games τη θέλω, αλλιώς δεν υπήρχε λόγος να πάρω PC. Το Macάκι μου μια χαρά είναι στα υπόλοιπα.

 

Την πήρα και τώρα θα κατεβάσω παιχνίδι για να δω τι "ψάρια" πιάνει.:rolleyes:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κάρτα και κοντράρει και την 5850.Αλλά είναι πιο πολύ για games.

Είσαι σίγουρη ότι θες να δώσεις τόσα χρήματα, αν δεν την θες για games??

 

 

Οκ μην είσαι απόλυτος.Και οι ΑΤΙ αν ζοριστούνε χυπάνε 80+ και να μην πιάσουμε κάτι τούμπανα NVIDIA που φτάνουν 90+.

Και δεν έχει σχέση η ψύξη του κουτιού σε αυτές τις περιπτώσεις...:happy:

 

Όντως, η θερμοκρασία του κουτιού δεν παίζει τόσο ρόλο, πιο πολύ για ομαλή λειτουργία του pc γενικότερα. Koίτα υπάρχουν ΑΤΙ που πραγματικά σε εξειδικευμένα παιχνίδια βαράνε 80 άρια, αλλά και πάλι θεωρώ πως είναι αξιόπιστες και δεν έχουν πρόβλημα. ΝVidia δεν θα έπαιρνα εάν ήμουν φανατικός των παιχνιδιών.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρη δεν είμαι, σίγουρος είμαι.

:p

 

Μα και εγώ για games τη θέλω, αλλιώς δεν υπήρχε λόγος να πάρω PC. Το Macάκι μου μια χαρά είναι στα υπόλοιπα.

 

Την πήρα και τώρα θα κατεβάσω παιχνίδι για να δω τι "ψάρια" πιάνει.:rolleyes:

Οκ καλοδούλευτη τότε φίλε! :D

Δεν νομίζω να σκαλώνει πουθενά με όλα στο high.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...