Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφόσον ο στόχος του είναι να παίζει καλύτερα τα games, ας πάρει πρώτα την κάρτα που θεωρεί ότι του κάνει και αν τελικά δεν την αντέχει το τροφοδοτικό, τότε ας πάρει και ένα λίγο καλύτερο τροφοδοτικό πχ κοντά στα 500w.

Αλλά για αρχή ας δοκιμάσει να δει τι γίνεται με την κάρτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται αυτή η κάρτα γραφικών; Να σημειώσω ότι τον υπολογιστή τον έχω μόνο για να "μπαίνω" στο Internet και για να γράφω στο Word.. Το μόνο παιχνίδι που θέλω να παίξω είναι το Just Cause με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

* Operating system: Windows 2000/XP/Vista

* CPU: Pentium 4 2.8GHz or AMD Athlon equivalent

* RAM: 1GB

* Graphics: DirectX 9.0c-compatible 256MB 3D Accelerated Card (GeForce 7 Series/ATI Radeon X1800)

* Sound: DirectX 9.0c-compatible

* DVD-ROM: 4x Quad-Speed DVD-ROM drive

* HDD: 7990MB free disk space

* Input devices: Keyboard and Mouse

Θα παίζει σωστά το παραπάνω παιχνίδι με την παραπάνω κάρτα γραφικών ή θα "τρώει" κολλήματα;
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο ποσό (40 ευρώ για την ακρίβεια) τα παιδιά μου πρότειναν αυτήν που είναι σίγουρα καλύτερη από την 9400 GT. Επίσης στα 40 ευρώ μπορείς να βρεις και 9500 GT. Όσον αφορά το παιχνίδι, ναι όλες αυτές οι κάρτες είναι συμβατές, αλλά το πόσο καλά θα παίζει δεν το ξέρω (παίζει κάποιο ρόλο και το pc). Εγώ σε λίγη ώρα πάω να πάρω την 4650 που έδωσα σε link. Δες το post #720.
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο ποσό (40 ευρώ για την ακρίβεια) τα παιδιά μου πρότειναν αυτήν που είναι σίγουρα καλύτερη από την 9400 GT. Επίσης στα 40 ευρώ μπορείς να βρεις και 9500 GT. Όσον αφορά το παιχνίδι, ναι όλες αυτές οι κάρτες είναι συμβατές, αλλά το πόσο καλά θα παίζει δεν το ξέρω (παίζει κάποιο ρόλο και το pc). Εγώ σε λίγη ώρα πάω να πάρω την 4650 που έδωσα σε link. Δες το post #720.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν αγοράσω κάποια κάρτα γραφικών μέσω internet, αυτή θα είναι η MSI (λόγω του ονόματος :p).. Το θέμα, όμως, είναι ότι επειδή δεν ξέρω πως βγαίνει και πως μπαίνει η κάρτα γραφικών, θα ήθελα να μου προτείνεις κάποια κάρτα γραφικών από τα Multirama, ώστε να την παραγγείλω και με 15 ευρώ να μου την βάλουν στο μηχάνημα κατ'ευθείαν.. :)

 

P.s: Το Just Cause το έπαιζα με την χαμηλότερη ανάλυση που είχε σε nVidia GeForce 7300 SE και δεν "κόλλαγε" καθόλου.. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο multirama δεν βλέπω καμία 4650 και η μόνη 9500 GT είναι αυτή που ούτε καν την γνωρίζω αυτήν την εταιρία, οπότε δεν μπορώ να σου την προτείνω. Επίσης δεν γνωρίζω οι 4550 και GF210 τι επιδόσεις έχουν συγκριτικά με τις 4650 και 9500 GT. Δεν είμαι και ο καταλληλότερος να απαντήσω. Κάνε λίγο υπομονή μέχρι να δει σχετικότερος το post σου.
Link to comment
Share on other sites

Στο multirama δεν βλέπω καμία 4650 και η μόνη 9500 GT είναι αυτή που ούτε καν την γνωρίζω αυτήν την εταιρία, οπότε δεν μπορώ να σου την προτείνω. Επίσης δεν γνωρίζω οι 4550 και GF210 τι επιδόσεις έχουν συγκριτικά με τις 4650 και 9500 GT. Δεν είμαι και ο καταλληλότερος να απαντήσω. Κάνε λίγο υπομονή μέχρι να δει σχετικότερος το post σου.

Δεν πειράζει.. Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.. Να σε ρωτήσω κάτι άλλο: Υπάρχει κανένα tutorial που να δείχνει πως να βάλω την κάρτα γραφικών; Και πες ότι βρήκα τρόπο και την έβαλα, μετά θα κολλάει μετά να βρω τους drivers (κάτι που δεν είναι δύσκολο με τα Windows 7); :worry:

Link to comment
Share on other sites

Mια καλή λύση είναι η Sapphire RADEON HD 4650 HDMI 1Gb.

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0393519&catid=020300

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει.. Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.. Να σε ρωτήσω κάτι άλλο: Υπάρχει κανένα tutorial που να δείχνει πως να βάλω την κάρτα γραφικών; Και πες ότι βρήκα τρόπο και την έβαλα, μετά θα κολλάει μετά να βρω τους drivers (κάτι που δεν είναι δύσκολο με τα Windows 7); :worry:

 

4650 και απο εμενα!!

 

δεν αξιζει να πληρωσεις για μια αλλαγη vga!

 

για δες εδω:http://www.youtube.com/watch?v=femSBniUF-k&NR=1 :):)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Mια καλή λύση είναι η Sapphire RADEON HD 4650 HDMI 1Gb.

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0393519&catid=020300

Eχω ενα παλιο πισι με celeron επεξεργαστη στα 2ghz .. με αυτη την καρτα ενα call of duty 4 θα το παιζει?

 

βασικα θελω να βαλω εναν simulator για το ελικοπτερο να χρησιμοποιω αλλα ειμαι σιγουρος οτι τον σηκωνει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

το COD 4 τι minimum requirements λεει??

Θελω να πω οτι αν για παραδειγμα ο υπολογιστης απο ραμ και cpu ειναι παραπανω απο οσο ζηταει ενα παιχνιδι..αλλα η gpu ειναι και αυτη παραπανω..πχ ενα παιχνιδι ζηταει 256mb τουλαχιστον και η καρτα αυτη ειναι 512 σημαινει οτι θα παιζει ομαλα? δηλαδη τουλαχιστον 30 fps?

 

δεν ειχα παρει ποτε φθηνη καρτα γραφικων και δεν ξερω επιδοσεις με απλες καρτες, απλα λεω να αξιοποιησω αν γινεται το παλιο αυτο πισι..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ισως τα δεις αλλα σε τοσο καινουρια παιχνιδια σιγουρα σε πολυ χαμηλες αναλυσεις.. Κ ουτε λογος για φιλτρα!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

"Ανακοινώθηκε", για την ακριβεια επιβεβαιώθηκε η HD 5970.

:rolleyes:

Σε σχεση με την 4870x2 μηπως γνωριζουμε διαφορες σε καταναλωση? γιατι με την 4870x2 οταν παω στη ΔΕΗ μου στρωνουν και χαλια:p απ οτι ξερω και η 5970 διπυρηνη δεν ειναι?

 

Ισως τα δεις αλλα σε τοσο καινουρια παιχνιδια σιγουρα σε πολυ χαμηλες αναλυσεις.. Κ ουτε λογος για φιλτρα!

Μαλιστα, θα ελεγξω και τη μητρικη μου να δω αν την δεχεται και θα την παρω(την 4650).

Το πολυ πολυ να παιζω κανα πακμαν:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια περιπου με την 4870χ2:( μονο σε ιντλ ειναι πιο χαμηλα η 5970...

πιστευω τοτε πως δεν αξιζει να αλλαξω την 4870χ2 με την 5970..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Mια καλή λύση είναι η Sapphire RADEON HD 4650 HDMI 1Gb.

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0393519&catid=020300

Σε σχέση με την nVidia GeForce 7300 SE που είχα πριν, η παραπάνω κάρτα γραφικών είναι καλύτερη; :worry:

 

@fantomas_ktm, σ'ευχαριστώ πολύ για το βίντεο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο καλύτερη, αλλά εντελώς άλλη γενιά.

Θα δείς τεράστια διαφορά με αυτήν την κάρτα.

Αλλά δεν ξέρω ποιά μητρική έχεις να δούμε αν είναι συμβατή

όντως.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι 4890 2GB, 5850 1GB και την GTX275 896MB πως κατατασσονται;

Εχουν παρομοιες τιμες, γι'αυτο και ρωταω (222€, 238€, 220€ αντιστοιχα στο πλαισιο).

Δεν εχω πιασει πως επιλεγουμε αναμεσα στα παλιοτερα αλλα πιο highend (4890) και στα καινουρια middlerange (5850) :(

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Διαλεγεις την 5850 και εισαι κυριος.

 

Η 4890 εχει 2GB για αυτο ειναι ακριβη (με το 1GB εχει κατω απο 200). Ασε που δεν θα σου χρειαστει και ποτε το εξτρα GB.

 

Η GTX275 ειναι μια γενια πισω.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ!!! :) Παιζει στην κατηγορια της 5770/5750 ;)

εχεις δικιο, σκεφτομουν την αλλη σειρα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να "κατεβάσω" τους τελευταίους "οδηγούς" της κάρτας γραφικών μου (Ati Radeon xPress 1150), αλλά στην ιστοσελίδα της AMD δεν υπάρχει η 1150.. Που μπορώ να βρω τους τελευταίους "οδηγούς"; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...