Jump to content

Υπηρεσία ειδοποίησης κλήσεων


zerone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα σου πω αμέσως! Εφόσον ΜΙΛΑΣ, δηλαδή η γραμμή σου είναι ανοιχτή, (δεν περιμένεις να απαντηθεί η κλήση σου) έχεις δύο επιλογές στην Cosmote:

1. Είτε να δεχτείς δεύτερη κλήση η οποία θα τοποθετηθεί σε αναμονή (και το κινητό σου θα εμφανίζει ειδοποίηση οπτική και ηχητική)

2. Είτε να λειτουργήσει η ειδοποίηση κλήσεων συνδυαστικά με τηλεφωνητή.

Εφόσον ΔΕΝ ΜΙΛΑΣ, και περιμένεις να σου απαντήσουνε, η αντίστοιχα να απαντήσεις εσύ την κλήση κάποιου, η αναμονή κλήσεων δε μπορεί να λειτουργήσει. Τότε, μόνο αν έχεις ενεργή την ειδοποίηση κλήσεων για την περίπτωση κατειλημμένου θα ειδοποιηθείς ότι κάποιος σε κάλεσε. Διαφορετικά, δε θα το μάθεις ποτε...

Να σημειώσω ότι στην περίπτωση κατειλημμένου η Cosmote προσφέρει την ειδοποίηση κλήσεων ως μέρος του τηλεφωνητή, όχι αυτούσια.

Αυτό μεταφράζεται στο εξής:

Έστω περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος που καλεις. Εκείνη την ώρα, σε καλώ κι εγώ.

Εφόσον έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία για περίπτωση κατειλημμένης γραμμής, εγώ θα ακούσω:

Είτε "Ο συνδρομητής που καλέσατε είναι κατειλλημένος και θα ειδοποιηθεί για την κλήση σας με γραπτό μήνυμα.Αν επιθυμείτε να αφήσετε μήνυμα στον τηλεφωνητή, παρακαλώ περιμένετε. Η κλήση σας προωθείται."

Είτε "Ο συνδρομητής που καλέσατε είναι κατειλλημένος. Η κλήση σας προωθείται."

Ανάλογα με το τι έχεις επιλέξει εσύ. Από κει και πέρα,

ΑΝ εγω συνεχίσω την κλήση μου, θα συνδεθώ με τον τηλεφωνητή σου, όπου μπορώ να σου αφήσω ηχητικό μήνυμα.

ΑN τερματίσω την κλήση, τότε εσύ θα λάβεις ένα γραπτό μήνυμα στο κινητό σου, με το οποίο θα ενημερώνεσαι για την κλήση μου.

Και όπως προείπα, αν δεν έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία, δεν θα μάθεις ποτέ ότι σε κάλεσα ;)

Οπότε, αν θες να ενεργοποιήσεις κάτι απ' όλα αυτα, ευχαρίστως να σου πω ποια εντολή ακριβώς πρέπει να χρησιμοποιήσεις :)

Edited by Boulbos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε σχετικά με την ειδοποίηση κλήσεων με ποιες εντολές ενεργοποιείται και απενεργοποιείται.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Λύστε μου μια απορία ρε παιδιά, οταν το τηλεφωνο ειναι φορητοτητα της μορφης 693*******, ποια εντολη πρεπει να δωσω ωστε με τον τηλεφωνητη απενεργοποιημένο, αυτος που καλει να ακουει το μηνυμα οτι ειμαι εκτός δικτύου και οτι θα ειδοποιηθώ με μηνυμα? Εχω κανει ολες τις ρύθμισεις που αναφέρονται ποιο πανω, ακουω το μηνυμα οτι θα ειδοποιηθώ, αλλα το sms δεν έρχεται ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλά, δεν απαντώ για σένα μετά απο 2 χρόνια αλλά για τον επόμενο που το ψάχνει.

 

Γενική ενεργοποιηση υπηρεσίας ειδοποιησης κλήσεων, χωρίς τηλεφωνητή, όλα τα τρίτα ψηφία (690-699 και ξεκίνησε απο την αρχή και έμεινε, ή κατέληξε με φορητότητα, στην Cosmote):

 

η εντολή ειναι: **62*69754ΧΧΧΧΧΧΧΧ#

 

Οπου:

Με μπλέ χρώμα ειναι οι εντολές συστήματος δικτυου κινητής, **62*ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ# ειναι η γενική εντολή προώθησης αν η συσκευή ειναι ανενεργή ή εκτός δικτύου. Αντι για 62, βάλτε 67 για προώθηση αν κατειλημμένος. Το 67 δεν δουλεύει αν η αναμονή κλήσεων ειναι ενεργή (Η αναμονή κλήσεων ενεργοποιείται με *43# ενώ απενεργοποιείται με #43#).

 

Με πράσινο 697 η Cosmote ως αποδέκτης της προώθησης (σημαίνει πως η προώθηση θα καταλήξει "κάπου" μεσα στο δίκτυο της Cosmote

 

Με κόκκινο η κεφαλίδα υπηρεσίας αποδέκτη προώθησης (τηλεφωνητής, ειδοποίηση, τηλεφωνητής και ειδοποίηση μαζί) της Cosmote. 54 σημαίνει προώθηση προς την υπηρεσία ειδοποίησης κλήσεων, χωρίς τηλεφωνητή, χωρις ενημέρωση καλουμενου για την υπηρεσία ενημέρωσης. Βαλτε 53 αν θέλετε ο καλουμενος να ενημερώνεται.

 

Με μωβ ο αριθμός τηλεφώνου σας, ο Δεκαψήφιος, ΧΩΡΙΣ ΤΟ 69. πχ για τον αριθμό 6971234567 εσεις θα εισάγετε 71234567 και για τον 6941234567 εσείς θα εισάγετε 41234567. 8 Αριθμοι συνολικά.

 

οπου τελικά η εντολή για π.χ. 6991234567 με ενημέρωση καλούντος για την ειδοποιηση καλούμενου, γίνεται:

 

**62*6975391234567#

 

Αντίστοιχα ορίζονται και οι υπηρεσίες με τηλεφωνητή, με τους αντίστοιχο διψήφιο 5Χ οπως τον είδατε πριν στο νήμα, 50 ή 53 κλπ.

Edited by potis21
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όσα χρόνια έχω τον αριθμό (πολλά) κάθε τόσο απενεργοποιείται η υπηρεσία και πρέπει να την επανενεργοποιώ. Ως τώρα τους έπαιρνα τηλέφωνο. Δυστυχώς, πατώντας τα παραπάνω μου βγάζει ότι προέκυψε πρόβλημα με αυτόν τον κωδικό. Πάλι τηλέφωνο... Έχει καταντήσει γελοίο.

 

Με τη Vodafone δεν είχα πρόβλημα ποτέ.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στη σελίδα της κοσμοτε εχει callback για να σε καλέσουν οι ίδιοι χωρίς χρέωση. Ακόμα και στο chat εφόσον δεν χρειάζονται προσωπικά στοιχεία μπορούν να σε βοηθήσουν λογικά. Δοκιμασε παντως και μεσα απο το μενου της συσκευής να βαλεις προώθηση στο +3069754..... χωρίς εντολή δικτύου δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα στη παρέα.

Υπάρχει δυνατότητα να έχεις ενημέρωση με sms σε κοσμοκάρτα όταν το τηλέφωνο είναι κατειλημμένο για το ποιος σε κάλεσε εκείνη τη χρονική στιγμή; (χωρίς τηλεφωνητή και χωρίς αναμονή κλήσεων)

Αυτός που με παίρνει τηλέφωνο ενημερώνεται ότι το τηλέφωνο είναι κατειλημμένο αλλά εγώ δεν γνωρίζω τίποτα για την κλήση αυτή.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

Υπάρχει δυνατότητα να έχεις ενημέρωση με sms σε κοσμοκάρτα όταν το τηλέφωνο είναι κατειλημμένο για το ποιος σε κάλεσε εκείνη τη χρονική στιγμή; (χωρίς τηλεφωνητή και χωρίς αναμονή κλήσεων)

Αυτός που με παίρνει τηλέφωνο ενημερώνεται ότι το τηλέφωνο είναι κατειλημμένο αλλά εγώ δεν γνωρίζω τίποτα για την κλήση αυτή.

Σας ευχαριστώ.

 

Δυστυχώς η cosmote δεν το υποστηρίζει :(

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η cosmote δεν το υποστηρίζει :(

 

Στα συμβόλαια το υποστηρίζει, αλλά χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένο τον τηλεφωνητή. Στα καρτοκινητά δεν ξέρω, αλλά μπορεί να συμβαίνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 2 months later...
Καλά, δεν απαντώ για σένα μετά απο 2 χρόνια αλλά για τον επόμενο που το ψάχνει.

 

Γενική ενεργοποιηση υπηρεσίας ειδοποιησης κλήσεων, χωρίς τηλεφωνητή, όλα τα τρίτα ψηφία (690-699 και ξεκίνησε απο την αρχή και έμεινε, ή κατέληξε με φορητότητα, στην Cosmote):

 

η εντολή ειναι: **62*69754ΧΧΧΧΧΧΧΧ#

 

Οπου:

Με μπλέ χρώμα ειναι οι εντολές συστήματος δικτυου κινητής, **62*ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ# ειναι η γενική εντολή προώθησης αν η συσκευή ειναι ανενεργή ή εκτός δικτύου. Αντι για 62, βάλτε 67 για προώθηση αν κατειλημμένος. Το 67 δεν δουλεύει αν η αναμονή κλήσεων ειναι ενεργή (Η αναμονή κλήσεων ενεργοποιείται με *43# ενώ απενεργοποιείται με #43#).

 

Με πράσινο 697 η Cosmote ως αποδέκτης της προώθησης (σημαίνει πως η προώθηση θα καταλήξει "κάπου" μεσα στο δίκτυο της Cosmote

 

Με κόκκινο η κεφαλίδα υπηρεσίας αποδέκτη προώθησης (τηλεφωνητής, ειδοποίηση, τηλεφωνητής και ειδοποίηση μαζί) της Cosmote. 54 σημαίνει προώθηση προς την υπηρεσία ειδοποίησης κλήσεων, χωρίς τηλεφωνητή, χωρις ενημέρωση καλουμενου για την υπηρεσία ενημέρωσης. Βαλτε 53 αν θέλετε ο καλουμενος να ενημερώνεται.

 

Με μωβ ο αριθμός τηλεφώνου σας, ο Δεκαψήφιος, ΧΩΡΙΣ ΤΟ 69. πχ για τον αριθμό 6971234567 εσεις θα εισάγετε 71234567 και για τον 6941234567 εσείς θα εισάγετε 41234567. 8 Αριθμοι συνολικά.

 

οπου τελικά η εντολή για π.χ. 6991234567 με ενημέρωση καλούντος για την ειδοποιηση καλούμενου, γίνεται:

 

**62*6975391234567#

 

Αντίστοιχα ορίζονται και οι υπηρεσίες με τηλεφωνητή, με τους αντίστοιχο διψήφιο 5Χ οπως τον είδατε πριν στο νήμα, 50 ή 53 κλπ.

 

ωραιος γιατι στην εξυπηρετηση μαλλον εχουν παει διακοπες,13 λεπτα αναμονη.:X:ninja::(:blink:

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Συγνώμη που επαναφέρω τόσο παλιό θέμα αλλα υπάρχει πρόβλημα. Η ειδοποίηση κλήσεων δεν δουλεύει, απο whats up λένε οτι είναι ενεργή

 

με **62*69754ΧΧΧΧΧΧΧΧ#

 

βγάζει σφάλμα το κίνητο και δεν γίνεται τελικά τίποτα

 

με 

**67*69754ΧΧΧΧΧΧΧΧ#

 

λεει οτι έχει γίνει προώθηση σε λάθος αριθμό όταν καλώ και είμαι κατειλημμένος.

 

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...