Jump to content

Sony Ericsson K800i


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεψεις και προβληματισμοι ενος εριξονακια...

 

1) Προσπαθω να το ερωτευτω (εμφανισιακα) αλλα ..δε μπορω. Εσας δε σας φαινεται καπως outdated ? Ειπαμε να προσεχουμε κυριως τα features, αλλα μη φαινεται και οτι εχουμε κινητο του 2000 ενω εχουμε σκασει 450 ευρω...

 

2) Το καλυμμα της φωτογραφικης δεν ειναι επιφοβο να σπασει/χαλασει μετα απο μερικους μηνες χρηση?

 

3) Τριζει το πληκτρολογιο σαν το κ750 ?? Γιατι δεν κρατησαν το σκληρο πληκτρολογιο του 800/810 ? Και γιατι δεν αφησαν και το joypad (810) αφου αποδειχτηκε καλυτερο ?

Link to comment
Share on other sites

Κενενας απο TIM να μας πει εγκυρα ποτε θα ερθει το τηλεφωνο στα καταστηματα ΤΙΜ.
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σκεψεις και προβληματισμοι ενος εριξονακια...

 

1) Προσπαθω να το ερωτευτω (εμφανισιακα) αλλα ..δε μπορω. Εσας δε σας φαινεται καπως outdated ? Ειπαμε να προσεχουμε κυριως τα features, αλλα μη φαινεται και οτι εχουμε κινητο του 2000 ενω εχουμε σκασει 450 ευρω...

 

2) Το καλυμμα της φωτογραφικης δεν ειναι επιφοβο να σπασει/χαλασει μετα απο μερικους μηνες χρηση?

 

3) Τριζει το πληκτρολογιο σαν το κ750 ?? Γιατι δεν κρατησαν το σκληρο πληκτρολογιο του 800/810 ? Και γιατι δεν αφησαν και το joypad (810) αφου αποδειχτηκε καλυτερο ?

 

Σκεψεις και προβληματισμοι ενος άλλου εριξονακια...

 

1) Σίγουρα δεν έχει και το πιο φοβερό design αλλά θα ήθελα να το δω και από κοντά για να κρίνω.

 

2) Μέχρι τώρα, από την εμπειρία μου με το Κ750, δεν είχα πρόβλημα.

 

3) Αυτή την εμμονή με το joystick δεν μπορώ κι εγώ να την καταλάβω. Σίγουρα εξοικονομείς χώρο αλλά το joypad είναι πολύ πιο εύχρηστο και ανθεκτικό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

3) Αυτή την εμμονή με το joystick δεν μπορώ κι εγώ να την καταλάβω. Σίγουρα εξοικονομείς χώρο αλλά το joypad είναι πολύ πιο εύχρηστο και ανθεκτικό.

 

Αυτο λεω κι εγω. Διοτι το κ800 εχει δυστυχως joystick και οχι joypad. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα και ο Γερμανός είχε φέρει 1 κομμάτι (Στα Τρίκαλα, πόσο μάλλον στην Αθήνα). Τι λέτε ρε παιδιά Κ800 ή Νοκια 6233? Αν και ξέρω ότι είμαι εκτός topic, απλώς επειδή εδώ υπάρχουν άτομα που το έχουν. Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω αυτούς που το έχουν. Μπορείς να αλλάξεις το μέγεθος των fonts στα μυνήματα ή στα μενού ή στον τηλ. κατάλογο? Στα Κ750 ή W800 δεν γίνονταν.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το είδα στο Γερμανό στο Ηράκλειο όπου είχε 2 κομμάτια. Οι εντυπώσεις μου δεν είναι οι καλύτερες. Καλό το design (ψιλοαντέγραψαν την sharp και το GX17) αλλά το κάλυμμα του φακού και το σήκωμα που κάνει σε εκείνο το σημείο με απογοήτευσε. Στην εβδομάδα θα έχει γεμίσει χαρακιές (όπως το 750). Για να μην πω αν πέσει κάτω τι θα γίνει. Ίσως αν το ρίξουν κάτω από τα €400 να αρχίσει να μου αρέσει. Τέλος πάντων, προσωπικές εντυπώσεις είναι αυτές και τίποτα άλλο. Θα κάνω υπομονή να δω και το 6233 αφού δεν με ενδιαφέρει η βιντεοκλήση.
Life is a game
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα και ο Γερμανός είχε φέρει 1 κομμάτι (Στα Τρίκαλα, πόσο μάλλον στην Αθήνα). Τι λέτε ρε παιδιά Κ800 ή Νοκια 6233? Αν και ξέρω ότι είμαι εκτός topic, απλώς επειδή εδώ υπάρχουν άτομα που το έχουν. Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω αυτούς που το έχουν. Μπορείς να αλλάξεις το μέγεθος των fonts στα μυνήματα ή στα μενού ή στον τηλ. κατάλογο? Στα Κ750 ή W800 δεν γίνονταν.

Αλλαγή του μεγέθους των χαρακτήρων στα μηνύματα, γίνεται (τουλάχιστον για το Κ700 που έχω μπροστά. Κάτι ανάλογο φαντάζομαι ότι ισχύει και για τα υπόλοιπα κινητά)

 

Αποστολή νέου->Επιλογές->Μορφή Κειμένου->Μέγεθος Κειμένου

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μόνο 1430 kb είναι το αρχείο αναβάθμισης του Κ800;

Ή μιλάς για το Κ510;

Μα φυσικά για το Κ510 που ήδη έγινε,για το Κ800 που να υπάρξει καινούργια έκδοση λογιμικού,μόλις τώρα βγήκε.Το μέγεθος αρχείου είναι μικρό γιατί ουσιαστικά είναι τροποποιητικό-προσθέτει στοιχεία,δεν γίνεται δηλαδή το γνωστό erase flash/write flash όπου νομίζω θα μιλάγαμε για 10-12 MB.Πάντως η όλη διαδικασία ήταν πολύ άνετη και αυτοματοποιημένη χωρίς επιπλοκές και διάρκειας 15 λεπτών(στο Κ510-ανάλογα θα ισχύει μάλλον και στο Κ800 υποθέτω),χαλαρά:)

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαισιο Θεσσαλονικης εχει αρκετα κομματια.

Εγω χθες το πηρα απο εκει.Αψογο κινητο και φοβερες δυνατοτητες.

Απο μπαταρια εμενα μου φαινεται πολυ καλο.

Εχω περασει και μερικα θεματα απο W900 και τα δεχεται κανονικα.

Τα εικονιδια τελικα αλλαζουν στο Κ800?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Είναι το πρώτο μου μήνυμα που γράφω σε αυτή τη μεγάλη παρέα που παρακολουθώ καθημερινά από τον υπολογιστή στο γραφείο και το λογαριασμό ενός συναδέλφου - φανατικού αναγνώστη σας...

Ο λόγος που πραγματοποίησα την εγγραφή και δεν περίμενα τη Δευτέρα να σας γράψω από το γραφείο έχει να κάνει με την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ και ΤΑΚΤΙΚΗ του ηλεκτρονικού καταστήματος του ΠΛΑΙΣΙΟΥ.

Όλα ξεκίνησαν την προηγούμένη Τρίτη όταν είδα τον σύνδεσμο για την προπαραγγελία του Κ800. Περίμενα καιρό την συγκεκριμένη συσκευή και όταν είδα ότι θα είχα την ευκαιρία να την αποκτήσω νωρίτερα από ότι υπολόγιζα και μάλιστα πριν κυκλοφορήσει (αυτός δεν είναι ο ορισμός της προπαραγγελίας σε όλα τα ιντερνετομάγαζα του κόσμου? Υπόψη ότι έχω ζήσει στη Γερμανία και σπουδάσει στην Αγγλία οπότε γνωρίζω καλά τη διαδικασία και την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές στο παρελθόν στην ...απολίτιστη Ευρώπη!!! Εκεί όταν λέει κάποιος προπαραγγείλτε σημαίνει ότι εξασφαλισμένα θα παραλάβεις το προϊόν που θέλεις νωρίτερα τις περισσότερες φορές ή τουλάχιστον ταυτόχρονα με την πρώτη του διάθεση στην αγορά).

Σε συννενόηση λοιπόν με τον πρώτο μου ξάδερφο που έχει λογαριασμό στο ιντερνετικό κατάστημα του ΠΛΑΙΣΙΟΥ έκανα την παραγγελία μου την Τρίτη 20 Ιουνίου πρώτη κιόλας μέρα των προπαραγγελιών.

Ξαφνικά λοιπόν και ενώ περίμενα ειδοποίηση από το ΠΛΑΙΣΙΟ διαβάζω την Τετάρτη το πρωί στο γραφείο ότι το τηλέφωνο κυκλοφόρησε στα καταστήματα και ότι οι πρώτοι το έχουν αγοράσει. Μάλιστα έπεσα και θύμα καζούρας από συνάδελφο που Πέμπτη πρωί το αγόρασε από το Πλαίσιο εδώ στο Ηράκλειο Κρητης (δουλεύω στο Ηράκλειο και μένω 40 χιλιόμετρα προς τον Άγιο Νικόλαο έξω από τα Μάλλια που όλοι μάλλον γνωρίζετε). Αντί αυτού έλαβα μια ειδοποίηση ότι το τηλέφωνο μου θα αποσταλλεί με κούριερ και ότι θα το έχω σε 1-2 εργάσιμες ημέρες.

Περίμενα λοιπόν ότι σήμερα θα το είχα στα χέρια μου. Αμ δέ...

Η αγανάκτηση μου έγινε οργή όταν επικοινώνησα με το ΠΛΑΙΣΙΟ (αφού είχα τσεκάρει ότι το τηλέφωνο δεν είχε παραληφθεί) και αφού με πέρασαν από τον Άννα στον Καϊάφα (τμήματα εξυπηρέτησης πελατών και κινητής τηλεφωνίας) προσπάθησαν μάλλον να υποτιμήσουν τη νοημοσύνη μου περιγράφοντας μου την ακριβή διαδικασία (για να πώ την αλήθεια η συνομιλητής μου ήταν μια ευγενέστατη κυρία που απλά προσπαθούσε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα). Εχουμε λοιπόν και λέμε...

 

Τα Κ800 παρελήφθησαν την Τρίτη 27/6 το βράδυ στις αποθήκες του ΠΛΑΙΣΙΟΥ και στάλθηκαν στα καταστήματα του ΠΛΑΙΣΙΟΥ όπου ήταν αυτό εφικτό την επομένη 28/6 οπότε και άρχισε η διάθεση του. Στο Ηράκλειο Κρήτης έφτασαν την Πέμπτη το πρωί με μεταφορική αφού όπως μου είπαν η μεταφορική τους είναι πιο γρήγορη από το κούριερ!!!!!!

Η δική μου ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ που είχε περάσει από τις 21/6 στο σύστημα τους ήταν λέει αδύνατο για ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ να φύγει από την αποθήκη την Τρίτη 27/6 γιατί το κούριερ "Πόρτα - Πόρτα" παραλαμβάνει μέχρι το μεσημέρι. Πάρα το γεγονός ότι είχαν καταχωρήσει μια εβδομάδα την παραγγελία μου δεν ήταν δυνατόν η παραγγελία να φύγει ούτε την Τετάρτη γιατί ....δεν μπορούσε να κοπεί το παραστατικό (πάλι καλά που δεν μου είπαν ότι τους την έπεσαν και οι γνωστοί - άγνωστοι από τις πορείες των φοιτητών!!!! Άσχετο ε αλλά μπροστά σε όσα άκουσα περίεργο μου μοιάζει που δεν το σκέφτηκαν).

Μάλλον δεν θα είχαν μελάνι για τον εκτυπωτή και τα μαγαζιά που πουλάνε αναλώσιμα θα ήταν κλειστά!!!!

Έτσι λοιπόν το παραστατικό κόπηκε την Πέμπτη και η εταιρία κούριερ το παρέλαβε χθες για να μου το παραδώσει όχι σήμερα όπως κάνουν όλα τα σοβαρά κούριερ, ούτε κάν αύριο αλλά τη Δευτέρα ή το αργότερο την Τρίτη!!!!

Απίστευτα σας ακούγονται όλα αυτά ε? Και σε μένα που αρχικά πήγαν να με καθησυχάσουν με δικαιολογίες του στύλ "το τηλέφωνο δεν είναι διαθέσιμο αυτή τη στιγμή" (σα να μου έκαναν και χάρη που μου το έστειλαν να το παραλάβω μια βδομάδα μετά) και "ποιός σας είπε ότι έχει κυκλοφορήσει"...

Η πλάκα είναι ότι και το πρωί στο Ηράκλειο και το μεσημέρι που ήμουν στον Άγιο (τα καλά του δημοσίου!) υπήρχε διαθέσιμο παντού!!! Σε όλες τι αλυσίδες που πήγα και στη Vodafone μάλιστα το έδιναν σε μια έκδοση...Ροναλντίνιο(!) με δώρο ένα ζευγάρι ηχεία και 18 ΕΥΡΩ φτηνότερα από το ΠΛΑΙΣΙΟ!!!!

 

Τους είπα λοιπόν στο τηλέφωνο ότι θέλω να ακυρώσω την παραγγελία και με γύριζαν από δώ και από κεί μέχρι να δεχτούν και το αποκορύφωμα όταν τους είπα ότι διαβάζω το φόρουμ και θα μεταφέρω την περιπέτεια μου εδώ προκειμένου όλοι εμείς που μένουμε επαρχία να μην πέφτουμε "θύματα" των τρικ τύπου "προπαραγγελίας" μου απάντησαν ότι "τι μας λέτε για το Ίντερνετ δεν είναι σοβαροί όσοι κάθονται ανώνυμα στο Ίντερνετ και γράφουν ένα σωρό βλακείες και ότι άλλο τους κατέβει"!!!!!

Τότε κύριοι γιατί έχετε ηλεκτρονικό κάτάστημα και όχι ...τμήμα ταχυδρομικών περιστεριών? Και δήθεν και καλά ότι είμαι ο μόνος που παραπονιέται για το άψογο σύστημα τους. Όταν τους ανέφερα και τα υπόλοιπα ιντερνετομάγαζα που χρησιμοποιώ (Ε-shop - Multirama) και στα οποία τώρα παραγγέλνεις και αύριο ...και όχι μετά από μια εβδομάδα έχεις ότι θέλεις σπίτι σου μου είπαν ότι "ναι αλλά αυτοί δεν έδιναν την δυνατότητα προπαραγγελίας"....

Κύριοι και εκφράζω πάντα την προσωπική μου άποψη...Αν το 2006 στο ηλεκτρονικό εμπόριο μιας Ευρωπαϊκής χώρας θέλετε μια εβδομάδα ή 4(!) ημερολογιακές ημέρες να διακινήσετε ένα προϊόν από την Αθήνα στη Κρήτη τότε ή αλλάξτε κάτι ή σταματείστε να ισχυρίζεστε ότι διαθέτετε ηλεκτρονικό κατάστημα.

Επίσης ειναι λάθος ως "ηλεκτρονικοί έμποροι" να χλευάζετε την ίδια στιγμή ένα φόρουμ που στα δύο χρόνια που το διαβάζω μόνο με έγκυρα πράγματα με τροφοδοτεί, κάτι που δεν μπορώ να ισχυριστώ και για σας. Τέλος είναι κακό όπως λεει ο λαός "να φτύνεις εκεί που γλύφεις" ή κάτι τέτοιο, αφορίζοντας το Ίντερνετ και τα φόρουμς την ώρα που έχεις Ιντερνετομάγαζο και ζείς από τους χρήστες του.

Ελπίζω ότι αυτές οι απόψεις δεν αντιπροσωπεύουν την μεγάλη μάζα των στελεχών και εργαζομένων του ΠΛΑΙΣΙΟΥ, γιατί τότε κλάφτα Χαράλαμπε...

Τέλος οι παραπάνω απόψεις μου όσο κι αν σας κούρασα φίλοι μου αντιπροσωπεύουν μόνο τον εαυτό μου και την προσωπική μου εμπειρία και θεώρησα καλό να τις κάνω γνωστές στην παρέα μας για ....γνώση και συμμόρφωση.

Θα προσπαθήσω να στείλω το ίδιο μήνυμα και στα αρμόδια τμήματα του ΠΛΑΙΣΙΟΥ αν και μεταξύ μας δεν περιμένω φως....

 

Ευχαριστώ για την υπομονή και την κατανόηση σας

Με εκτίμηση

Γιώργος Δ.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν έκανα προπαραγγελία! Το πήρα χτες από κατάστημα με τον παραδοσιακό τρόπο!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική κάμερα, αλλά απαράδεκτη ποιότητα πλαστικών! Χρειάστηκε να βγάλω τη sim οπότε έπρεπε να ανοίξω το πίσω καπάκι! Για όσους δεν το έχουν κάνει, είναι πραγματικά άθλος! Το φθηνό πλαστικό που έχει δεν πιάνεται με τίποτα, γλυστράνε τα δάχτυλά σου και μόνο με μικρό κατσαβίδι και κίνδυνο να το γδάρεις, μπορείς να το ανοίξεις! Για κινητό των 450 ευρώ, η επιλογή μαλακού πλαστικού (σχεδόν γομολάστιχας) είναι μάλλον ατυχής!

Όσοι σκοπεύουν να αλλάζουν sim συχνά, καλύτερα να επιλέξουν άλλη συσκευή!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι και το πρωί στο Ηράκλειο και το μεσημέρι που ήμουν στον Άγιο (τα καλά του δημοσίου!) υπήρχε διαθέσιμο παντού!!! Σε όλες τι αλυσίδες που πήγα και στη Vodafone μάλιστα το έδιναν σε μια έκδοση...Ροναλντίνιο(!) με δώρο ένα ζευγάρι ηχεία και 18 ΕΥΡΩ φτηνότερα από το ΠΛΑΙΣΙΟ!!!!

Αυτο θα ηταν εκδοση vodafone live να υποθεσω...?
Link to comment
Share on other sites

egw ena exw na pw to kinito einai para poli kalo to agorasa shmera.apo 8ema kataskebis para poli kalo apo o8oni episis poli kalo apo video klisi ! kai ekei poli kali kamera se sxesi me ala kinita 3g.2 me eknebrisan mono to oti den exei mnimi to paketo mesa,kai oti perimena kaliteris piotitas video engrafis kai oxi na pikseliazi .episis ena akoma pou mou ekane entiposi einai oti exei xamilo sar se sxesi me alla 3g kinita .exei 0,58,eno to 6233 pou 8a bgi exei 0.80.afta ta oliga ;)
[/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ηταν εκδοση vodafone live να υποθεσω...?

 

ναι , είναι έκδοση vodafone live, θα διατίθεται απο Δευτέρα και στο Πλαίσιο στην τιμή των 432 και το κανονικό απο αύριο θα πωλείται 439 €

 

:ninja: :X

Link to comment
Share on other sites

Οσοι το πηραν..το πακετο μεσα ειχε και καρτα μνημης; Ηταν ξεχωριστα σε σακουλακι? Μεσα στο κινητο; Γιατι το δικο μου πακετο δεν εχει καμια καρτα μνημης :(
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε κάρτα μνήμης το πακέτο. Πήρα μια 1GB να είμαι σίγουρος!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε κάρτα μνήμης το πακέτο. Πήρα μια 1GB να είμαι σίγουρος!

Έλεγαν ότι θα'χε...Ντροπή τους...!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

File alex0077, piga simera plaisio kai to ida apo konta to K800...ine para poly kalo to kinitaki...to plaisio to exi 439 enw i microland 419...ine para poly kalo, poly kali kamera alla den nomizo oti travaei video piotitas v903.bori na to paro aftes tis meres...poly kalitero san piotita kataskevis apo to W900...stivaro san siskevi, para poly kali megali othoni kai to sinithismeno menu tis mamas S.E.

www.tplanet.eu

 

Ελληνικά Tutorials και Video Tutorials για web και όχι μόνο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έλεος! Θα μου απαντήσει κανείς πόσους χαρακτήρες για κάθε επαφή χωρά η οθόνη πριν κόψει το όνομα; Είναι η τρίτη φορά που ρωτάω :angry:
Link to comment
Share on other sites

Mην βιαζεσται ακόμα για αγορά -Η συσκευή ήρθε σχετικά νωρίτερα σε ποσότητα,από ότι είχε αναφερθεί και σίγουρα θα υπάρχουν "παιδικές" ασθένειες κατασκευής και οι παρτίδες ελέγχονται.

 

Μερικά κουτιά Vodafone αναφέρουν ότι είναι Made in China,μερικά όμως δεν λένε τίποτε-Καποιος που το πήρε unbranded τι γράφει,από που είναι made in ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K800i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...