Jump to content

Κόμικς


trifilli
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ τον πρώτο είχα διαβάσει, αλλά νομίζω και τη Σκοτεινή Πόλη.

 

Προσωπικά, μου άρεσε που δόθηκε και μια ακόμα πλευρά στον χαρακτήρα του Μίκυ, αλλά από ένα σημείο και μετά με κούρασε, γιατί απ'ό,τι θυμάμαι έγινε ακόμα πιο "σκοτεινός". Αν σου άρεσε πολύ αυτή η πλευρά του Μίκυ, πιστεύω θα σου αρέσει και ο 2ος κύκλος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 521
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Donald rulezzzzzzzzzzzzzzzz!!!!!!!!!!!!Το καλύτερό μου!!Ο Μίκυ δεν μου αρέσει και τόσο...Ξενερώνω με τις ιστορίες του...
Link to comment
Share on other sites

Εγω βασικά διάβαζα: Κομιξ (ετσι λέγεται!), Mickey Mouse, Μικυ Μυστήριο και Αλμανακο αλλά και λούκι-λουκ (σαν δευτερο).

Οι ήρωες του Disney μου αρέσουν και απο τότε που ήμουν νήπιο. Παλιά είχα βιντεοκασέτες Ducktales, Donald για πάντα κλπ. Έχουν μείνει κάποιες αν και ποτέ εγω δεν πέταξα καμία, αναρωτιέμαι που να έχουν πάει :confused:

Τα κόμιξ τα μάζευα, μέχρι που τα πετάξαμε. Καμιά φορά σκέφτομαι οτι θα έπρεπε να είχα κρατήσει μερικά. Αν πέσει κανένα στα χέρια μου και έχω χρόνο, το διαβάζω :p

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, κόμικς είναι το σωστό, όχι κόμιξ

 

Βρε αθλιε, πως λεγεται το περιοδικο λεει, οχι πως λεγονται γενικα τα comics! ;) :p

 

Κομιξ λεγεται το περιοδικο, εχει δικιο!

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, κόμικς είναι το σωστό, όχι κόμιξ

 

Δίκο έχεις αλλά έχει περάσει και αρκετός καιρός που εχω να διαβάσω τέτοια. Πάντως το ίδιο προφέρεται οπότε καταλαβαινόμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε αθλιε, πως λεγεται το περιοδικο λεει, οχι πως λεγονται γενικα τα comics! ;) :p

 

Κομιξ λεγεται το περιοδικο, εχει δικιο!

Ε, δε πειράζει και στο τέλος το γράφει έτσι οπότε έπιασε τόπο :D

 

(sorry, φιλόλογος είμαι δεν κρατήθηκα :p)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζε κανείς κόμιξ από μαμουθκομίξ? Σεντρίκ, Τιτέφ, Νοσοκόμες, Ισίδωρος κτλ :p Άπειρο γέλιο! :up:

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Χθες ξαναδιάβαζα κάτι παλιά τεύχη του Μίκυ Μυστήριο ("Πολιτισμικό Σοκ", "Διαπλεκόμενα συμφέροντα", "Το δαχτυλίδι").

 

Από περιέργεια, προτιμάτε τον πρώτο, το δεύτερο ή τον τρίτο κύκλο της σειρά του "Μίκυ Μυστήριο"; Γιατί, όταν κυκλοφόρησε ο δεύτερος κύκλος, μου φάνηκε κουραστικό το σχέδιο και δε διάβασα ούτε το πρώτο τεύχος ("Σκοτεινή πόλη"). Τι λέτε; Αξίζει; Να ακούσω την προτροπή του αδερφού μου, που επιμένει ότι πρόκειται για τον μακράν καλύτερο κύκλο ιστοριών;

 

Ο πρώτος κύκλος ήταν ο αγαπημένος μου. Ευφάνταστες ιστορίες, καλό σχέδιο, καλό κείμενο. Ο δεύτερος ήταν όντως πιο σκοτεινός, αλλά προσωπικά δεν με ενθουσίασε. Πάντως κι αυτός είναι πολύ καλός...

 

Ο τρίτος δεν παίζει... :down:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

απο κομικς εγω τα διαβαζω ολα αρκει να ειναι ευχαριστα, συγκεκριμενα προτιμω αρκα (πολυ γελιο) και αστεριξ & οβελιξ.. :D

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

korifea htan kai ta almanako:)

 

Καλά το είπες. Ήταν. Από το #100 και μετά χάλασε, όπου και διέκοψα κα ιτη συνδρομή μου. Μέχρι τότε δεν είχα χάσει τεύχος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι τόσο από το #100, αλλά από κάπου αργότερα. Το γύρισε σε περιοδικό για βιντεοπαιχνίδια και αθλητικά. Το κακό είναι πως είναι το μόνο περιοδικό που βάζει ιστορίες του Φάντομ Ντακ και του Ινδιάνα Γκούφυ... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

(sorry, φιλόλογος είμαι δεν κρατήθηκα :p)

 

Κοίτα να δείς τι μαθαίνει κανείς.

Κι εγώ της θεωρητικής και διορθώνω κι εγώ. Αλλά με μέτρο.

 

Πάντως ακόμη έχω κρατήσει τα Μίκι Μάους που έπαιρνα στην 5η και 6η δημοτικού και κανα καλοκαίρι μετά. Πολύ ωραία ήταν και τα Κλασσικά. Γενικότερα η Ακτίνα βγάζει καλά κόμιΚΣ (και όχι ξ, απορώ γιατί) γιατί είναι όλα της Walt Disney.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω πως τα κόμικς έχουν αναγνώστες σε όλες τις ηλικίες.

Ωστόσο,έχω χάσει προ πολλού το ενδιαφέρον μου για αυτά.

 

δεν σε πήραν και τα χρόνια..

 

Εγώ διαβάζω αρκετά συχνά, όμως σαν τον πρώτο κύκλο του Μίκυ Μυστήριο δεν έχει υπάρξει τίποτα!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, διαπιστώνω ότι όσα από τα Μίκυ Μυστήριο είχα διαβάσει όταν ήμουν πιο μικρή (νομίζω γύρω στα 8) δεν τα πολυκαταλάβαινα, οπότε τώρα τα διαβάζω με μεγαλύτερη ευχαρίστηση από την πρώτη φορά!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, διαπιστώνω ότι όσα από τα Μίκυ Μυστήριο είχα διαβάσει όταν ήμουν πιο μικρή (νομίζω γύρω στα 8) δεν τα πολυκαταλάβαινα, οπότε τώρα τα διαβάζω με μεγαλύτερη ευχαρίστηση από την πρώτη φορά!

 

Έτσι είναι, όταν είσαι μικρός/ρή μερικά πράγματα δεν τα καταλαβαίνουμε.

Όσο όμως περνάει ο καιρός και μεγαλώνουμε τα εκτιμούμε περισσότερο.

Ελπίζω σε 10+ χρόνια να μην έχεις χάσει το ενδιαφέρον για αυτά… :)

 

Φιλικά Άκης :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά που παρατηρώ στον εαυτό μου τα τελευταία 15 χρόνια είναι ότι δίνω μεγαλύτερη σημασία στο σενάριο και στο σχέδιο, όπως και στο ότι προσέχω τα περιοδικά μου αγοράζω πολύ περισσότερο. Το ενδιαφέρον μου όμως όχι μόνο δεν έχει μειωθεί, αλλά έχει αυξηθεί...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Επειδή γνωρίζεις την υπόθεση κάθε ιστορίας, προσεγγίζεις διαφορετικά το κείμενο και το σχέδιο, προσέχεις λεπτομέρειες κ. λπ.. Το καλύτερό μου είναι να ψάχνω λεπτομέρειες στις ιστορίες του Ρόσα, τα D.U.C.K., τον κρυμμένο Μίκυ και τα λοιπά... Αν και, επειδή Ρόσα είναι αυτός, από την πρώτη φορά διαβάζω τις ιστορίες του πιο "υποψιασμένη", οπότε προσέχω αρκετές λεπτομέρειες εξ αρχής.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Επειδή γνωρίζεις την υπόθεση κάθε ιστορίας, προσεγγίζεις διαφορετικά το κείμενο και το σχέδιο, προσέχεις λεπτομέρειες κ. λπ.. Το καλύτερό μου είναι να ψάχνω λεπτομέρειες στις ιστορίες του Ρόσα, τα D.U.C.K., τον κρυμμένο Μίκυ και τα λοιπά... Αν και, επειδή Ρόσα είναι αυτός, από την πρώτη φορά διαβάζω τις ιστορίες του πιο "υποψιασμένη", οπότε προσέχω αρκετές λεπτομέρειες εξ αρχής.

 

Καλά το σχέδιο (και το σενάριο φυσικά) του Ρόσα είναι simply :respect:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

mia zoi miky maous paidia..den nomizo oti exei yparksei kalytero komix..kyrios donald duck theios skroutz aparaitita kai o ateleiotos gkoufh...kalos kai o asterix alla to miky parameni xronia stin koryfh..
Link to comment
Share on other sites

Λούκι Λουκ δεν έχω διαβάσει, απλώς δεν έτυχε.

 

Σχετικά με το ΚΟΜΙΞ: Βρε παιδιά, αυτή η σειρά ιστοριών με την... Ούνα, την πάπια από το παρελθόν, κρατάει για πολύ; Δεν μπορώ να πω ότι είναι και η αγαπημένη μου. Για την ακρίβεια, τη βαριέμαι οικτρά. Ευτυχώς, στο επόμενο τεύχος θα δημοσιευτεί το A letter from home, του Ρόσα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...