Jump to content

Νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ,κλήσεις αστυνομίας)


MIB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 851
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μερικοί κολλάνε στην ορθογραφία και όχι στο νόημα των λέξεων... οκ!τι να πεις;!;

 

Τέσπα..όλο το θέμα ξεκίνησε από μένα και το δικό μου συμβάν.. Συζητώντας με φίλους κ γνωστούς εκφράστηκαν διάφορα θέματα σχετικά με τις νέες ρυθμίσεις του ΚΟΚ κτλ.

Έχει επηρεαστεί πολύ η διάθεση κ την ψυχολογία του κόσμου για έξοδο,διασκέδαση,κτλ όταν σκέφτεσαι -το λιγότερο- σταματάω για τον τυπικό έλεγχο έχοντας το "υφάκι" του καθενός οργάνου της τάξης που ψάχνει να σου βρει λόγο για να σε γράψει (επειδή ο διοικητής του του είπε θέλω να μου φέρεις τόσες κλήσεις απόψε ή γιατί κάνει με τον συνάδελφο του κόντρα ποιος θα γράψει περισσότερους για να έχει λιγότερες υπηρεσίες)*, -το περισσότερο- τη διαδικασία του βγαίνω από το αυτοκίνητο, περνάω ή δεν περνάω τον έλεγχο, τρώω ή δεν τρώω την κλήση, και ούτω καθ'εξής. * το έχω ακούσει από έσω πηγές έγκυρες &αξιόπιστες..από ίδιους αστυνομικούς,δλδ.

Ωραία όλα αυτά που αναφέρονται κ πιο πάνω .. ικανότητες οδηγών με αλκοόλ, με νεύρα, με υπνηλία, με 80+ χρόνια στην καμπούρα τους.. απ' όλα έχει ο μπαχτσές..Καλό να υπάρχουν νόμοι, να υπάρχει τάξη,ασφάλεια κτλ.. αλλά μήπως να υπάρχει κ λίγο αξιοκρατία..? Δηλ..αν το "τραβήξουμε" το θέμα...έχει σκεφτεί κανείς ... μήπως ακόμα κ στα μέτρα για τη μέθη κ την οδήγηση θα έπρεπε να υπάρχει μία "κλιμάκωση" ? δηλ.. όταν από έρευνες κτλ αναφέρονται διάφορα όρια κ αντιστοιχίες αυτών σε ποτά.. μήπως και στον ΚΟΚ θα'πρεπε να μην βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι..?? δλδ.. η πρώτη "κλίμακα" χρέωσης ξεκινάει από 0.20 έως 0.40 μιλιγκ/ ανά εισπνεόμενο αέρα (με τις τάδε ποινές ... ) κ ρωτάω εγώ.. ένας που στη μέτρηση έχει 0,21 (άρα άξιος ποινής) έχει την ίδια ικανότητα οδήγησης, τα ίδια αντανακλαστικά,κτλ με κάποιον που έχει ένδειξη 0,39? Μια απλή ερώτηση.. που πολλοί άνθρωποι εξέφρασαν..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή του νέου ΚΟΚ από τις αρχές Ιουνίου καθώς και το γεγονός ότι αυτός εμφανίζεται επιεικέστερος σε μια σωρεία παραβάσεων σε σχέση με τον παλαιότερο, τινάζει στον αέρα έναν μεγάλο αριθμό υποθέσεων που αφορούσαν παραβάσεις οι οποίες είχαν βεβαιωθεί από τις 2 Ιουνίου.

 

 

Βάσει το νέου ΚΟΚ που ετέθη σε ισχύ από τις αρχές Ιουνίου, μια σειρά παραβάσεων έχουν πάψει πλέον να αποτελούν ποινικά αδικήματα και συνεπώς τα δικαστήρια δεν μπορούν να επιβάλλουν ποινή. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αθωώνονται πολλοί παραβάτες του ΚΟΚ για παραπτώματα όπως η παραβίαση του ερυθρού σηματοδότη, το ΣΤΟΠ, των λεωφορειολωρίδων, τη μη- χρήση ζώνης ασφαλείας ή κράνους κ.ά.

 

Μάλιστα αξίζει να τονίσουμε πως οι παραβάτες που αθωώνονται είναι αυτοί που αρνήθηκαν να πληρώσουν τη κλήση σε πρώτη φάση γεγονός που οδήγησε την υπόθεση τους στα δικαστήρια. Σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής στοιχεία, πιθανότατα περισσότεροι από 150.000 πολίτες που είχαν βεβαιωμένες παραβάσεις πριν από τις 02/06 και αρνήθηκαν να πληρώσουν τις κλήσεις, θα απαλλαγούν από την εν λόγω οφειλή στο δικαστήριο.

 

Αντίθετα όσοι ήταν συνεπείς στις υποχρεώσεις τους και έσπευσαν να καταβάλουν το πρόστιμο που αναλογούσε στη παράβαση στην οποία υπέπεσαν, δεν μπορούν να διεκδικήσουν εκ των υστέρων επιστροφή των χρημάτων τους λόγω αλλαγής του νόμου.

 

Τέλος δεν πρέπει να ξεχνάμε πως στο προσεχές διάστημα αναμένεται να κριθεί από τα δικαστήρια και η συνταγματικότητα ή μη του νέου ΚΟΚ, καθώς έχει αμφισβητηθεί έντονα το ύψος των χρηματικών προστίμων που αυτός επιβάλλει. Χαρακτηριστικό είναι άλλωστε το γεγονός ότι ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών, υποστηρίζει πως η επιβολή προστίμων κατά πολλές φορές, πολλαπλάσιων των μηνιαίων μισθών και των συντάξεων, προσβάλει την συνταγματικά κατοχυρωμένη αρχή της αναλογικότητας που οφείλει να υπάρχει ανάμεσα στη σοβαρότητα της παράβασης και στη βαρύτητα της απειλούμενης ποινής

 

mototriti.gr

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα ολα τα προστιμα ειναι -50% αν τα πληρωσεις μεσα σε 10 μερες ετσι δεν ειναι; Οποτε η διαφορα στα παλια προστιμα με τα νεα ειναι μικρη.
Link to comment
Share on other sites

δλδ.. η πρώτη "κλίμακα" χρέωσης ξεκινάει από 0.20 έως 0.40 μιλιγκ/ ανά εισπνεόμενο αέρα (με τις τάδε ποινές ... ) κ ρωτάω εγώ.. ένας που στη μέτρηση έχει 0,21 (άρα άξιος ποινής) έχει την ίδια ικανότητα οδήγησης, τα ίδια αντανακλαστικά,κτλ με κάποιον που έχει ένδειξη 0,39? Μια απλή ερώτηση.. που πολλοί άνθρωποι εξέφρασαν..

 

Μπορεί ο 0,39 να έχει μεγαλύτερη ικανότητα οδήγησης. Είναι στον άνθρωπο.

Άλλος με 1 ουίσκι ζαλίζεται και άλλος με 3 ποτά είναι ΟΚ.

Οπώς καταλαβαίνεις δεν μπορεί να προβλέψει ο ΚΟΚ όλες τις περιπτώσεις. ΠΧ κάποιος μπορεί να παίρνει φαρμακα, μπορεί να είναι κουρασμένος, μπορεί να είναι άσχημα ψυχολογικά (έχασε ο Ολυμπιακός, η γκόμενα τον πιέζει να επισημοποιήσουν την σχέση τους). Και πολλά άλλα. Υπολόγισε και τους συνδυασμούς ανα 2 και παραπάνω, όλων των πιθανών συνθηκών που μπορούν να μειώσουν την ικανότητα οδήγησης, και θα καταλάβεις γιατί δεν μπορεί να γίνει τόσο λεπτομερής διαχωρισμός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το μόνο παράπονο που έχω απ τον νέο ΚΟΚ, είναι ότι δεν έβαλε κάποια πρόστιμα σε σημαντικές παραβάσεις, όπως να σταματάει το αμάξι πάνω στην διάβαση πεζών (πολύ σημαντική παράβαση κατ εμέ που κάποιοι το κάνουνε επανειλλημένα, γιατί νομίζουν ότι δεν υπάρχουν πεζοί) και φυσικά αυτό το καταραμένο φλας που οι πιο πολλοί δεν το βγάζουνε, λες και είναι διακοσμητικό (δεν θα ξεχάσω τις προηγούμενες που ήμουνα με το αμάξι και μπροστά μου ήταν ταξιτζής, σταματάει για να πάρει πελάτη-χωρίς να βγάλει φυσικά αλάρμ- προχωράει και πριν να στρίψει σταματάει απότομα στρίβει και στο τσακ δεν τον τράκαρα). Και επιτέλους, ας σταματήσουν οι ταρίφες να πηγαίνουν απ τις λεωφορειολωρίδες. Πολλές φορές τα λεωφορεία γι αυτούς δεν έρχονται στην ώρα τους και έχουν καθυστέρηση τα δρομολόγια. Να μην μιλήσω για κάποιους αναίσθητους οδηγούς που παρκάρουν πάνω στις λεωφορειολωρίδες
Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι ακόμα δεν έχω τίποτα με τους ταρίφες, οι άνθρωποι κουράζονται πάνω στο τιμόνι όλη μέρα, το καταλαβαίνω, αλλά κάποιοι το παρακάνουν
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με το που σε πιάνουνε χωρίς δίπλωμα και λες ότι το ξεχασες ενώ δεν έχεις δεν το καταλαβαίμω.Πιο παλιά αν πήγαινες στο δικαστήριο το δίπλωμα που το έβγαζες μετά την κλήση ήσουνα εντάξει.Δεν μπορούνε να ελέγχουνε επί τόπου αν έχει κάποιος δίπλωμα?Επίσης όταν δεν έχει κάποιος ευθύνη δεν πληρώνει η δικιά του ασφάλεια,αλλά η ασφάλεια αυτού που έφταιγε.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το μόνο παράπονο που έχω απ τον νέο ΚΟΚ, είναι ότι δεν έβαλε κάποια πρόστιμα σε σημαντικές παραβάσεις, όπως να σταματάει το αμάξι πάνω στην διάβαση πεζών (πολύ σημαντική παράβαση κατ εμέ που κάποιοι το κάνουνε επανειλλημένα, γιατί νομίζουν ότι δεν υπάρχουν πεζοί) και φυσικά αυτό το καταραμένο φλας που οι πιο πολλοί δεν το βγάζουνε, λες και είναι διακοσμητικό (δεν θα ξεχάσω τις προηγούμενες που ήμουνα με το αμάξι και μπροστά μου ήταν ταξιτζής, σταματάει για να πάρει πελάτη-χωρίς να βγάλει φυσικά αλάρμ- προχωράει και πριν να στρίψει σταματάει απότομα στρίβει και στο τσακ δεν τον τράκαρα). Και επιτέλους, ας σταματήσουν οι ταρίφες να πηγαίνουν απ τις λεωφορειολωρίδες. Πολλές φορές τα λεωφορεία γι αυτούς δεν έρχονται στην ώρα τους και έχουν καθυστέρηση τα δρομολόγια. Να μην μιλήσω για κάποιους αναίσθητους οδηγούς που παρκάρουν πάνω στις λεωφορειολωρίδες

 

Συμφωνώ 100%!

Επίσης δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα δεν γνωρίζουμε απ,ότι φαίνεται -μεταξύ άλλων- την έννοια της "λωρίδας εκτάκτου ανάγκης", την οποία με την πρώτη ευκαιρία, όπως σήμερα στην επιστροφή από Χαλκιδική, μετατρέπουμε έτσι απλά σε 3η λωρίδα... Απ' ότι γνωρίζω και ο νέος Κ.Ο.Κ απαγορεύει ρητά κάτι τέτοιο αλλά τι να λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στον νεό Κ.Ο.Κ. :

"Τα ανωτέρω εφαρμόζονται και στην περίπτωση που η παράβαση διαπιστώνεται με τεχνικά ή ηλεκτρονικά μέσα. Τα τεχνικά ή ηλεκτρονικά μέσα, με τα οποία διενεργείται η διαπίστωση παραβάσεων, στους χώρους όπου διεξάγεται η δημόσια κυκλοφορία, επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται μόνον εφόσον υπάρχει σχετική προειδοποίηση προς το κοινό με σταθερές ή κινητές πινακίδες για την ύπαρξη και λειτουργία τους. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων, Μεταφορών και Επικοινωνιών και Δημόσιας Τάξης καθορίζονται ο τρόπος της τοποθέτησής τους, οι τεχνικές προδιαγραφές αυτών των μέσων, η λειτουργία τους για τη διαπίστωση των παραβάσεων, τα σχετικά με την αξιολόγηση των στοιχείων που συλλέγονται από αυτά και τη βεβαίωση των παραβάσεων, τα σχετικά με τους περιορισμούς που επιβάλλονται στη χρήση τους για τη διαφύλαξη των δικαιωμάτων όσων υπόκεινται στη δράση τους και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια."

 

Δηλαδή σε μπλόκο με radar πρέπει να υπάρχει ενημερωτική πινακίδα;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί τις πινακίδες "Η ταχύτητα ελέγχεται με radar" που υπάρχουν έτσι κι αλλιώς στους δρόμους.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε κάποιους δρόμους έχει μπλόκα χωρίς να υπάρχουν τέτοιες πινακίδες (πχ Καρδίτσα -Τρίκαλα).

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Και στους δρομους που υπαρχουν αυτες οι πινακιδες δεν υπαρχει πινακιδα που να ενημερωνει για το τελος της περιοχης που μπορει να γινονται μπλοκα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ίσχυε και στον προηγούμενο ΚΟΚ,συνήθως την στήνουν μετά τις προειδοποιητικές πινακίδες.Όπως επίσης και είναι υποχρεωμένοι όταν σε σταματήσουν και πριν σου κόψουν την κλήση για υπερβολική ταχύτητα να σου δείξουν το ραντάρ που δείχνει με πόσα χιλιόμετρα πήγαινες.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο δεν προκειπτει απο τον ΚΟΚ, ασε που συνηθως σε μετρανε και μετα απο μερικα μετρα/χλμ/διοδια σε σταματανε.
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο δεν προκειπτει απο τον ΚΟΚ, ασε που συνηθως σε μετρανε και μετα απο μερικα μετρα/χλμ/διοδια σε σταματανε.
Όντως, έτσι είχε συμβεί και σε εμένα, την μοναδική φορά που με έγραψαν για ταχύτητα (διόδιο Σχηματαρίου και ραντάρ μερικά χιλιόμετρα πριν)...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, να κάνω με τη σειρά μου μια ερώτηση?

 

Είμαι 17 στα 18 και έχω ένα παλιό bmw e30 χωρίς δίπλωμα ακόμα ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ.

Αν κάποιος με σταματήσει και έχω ταυτότητα μαζί μου, φαντάζομαι δεν πάω αυτόφορο έτσι? Με τον καινούργιο ΚΟΚ σε κάνουν δικαστήριο όπως παλιά ή πληρώνεις κατευθείαν πρόστημο και αν ναί πόσο? Ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο δεν προκύπτει απο τον ΚΟΚ, ασε που συνηθως σε μετρανε και μετα απο μερικα μετρα/χλμ/διοδια σε σταματανε.

 

Σίγουρο αυτό;Το θυμάμαι από τον παλιό που ίσχυε άσχετα αν δεν το εφάρμοζαν σχεδόν ποτέ.Πάντως πλέον με τα νέα ραντάρ που έχουν τα μπλόκα γίνονται επιτόπου,δηλαδή σε σημαδεύουν και οι ίδιοι σε σταματάνε,οπότε έχουν την δυνατότητα να σου δείξουν και το ραντάρ (που κανονικά θα πρέπει να στο δείχνουν σαν πειστήριο αλλά τέσπα..)

 

Καλησπέρα παιδιά, να κάνω με τη σειρά μου μια ερώτηση?

 

Είμαι 17 στα 18 και έχω ένα παλιό bmw e30 χωρίς δίπλωμα ακόμα ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ.

Αν κάποιος με σταματήσει και έχω ταυτότητα μαζί μου, φαντάζομαι δεν πάω αυτόφορο έτσι? Με τον καινούργιο ΚΟΚ σε κάνουν δικαστήριο όπως παλιά ή πληρώνεις κατευθείαν πρόστημο και αν ναί πόσο? Ξέρει κανείς?

 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά άλλο θέλω να μάθω..Δεν μπορείς να κάνεις λίγους μήνες υπομονή μέχρι να είσαι νόμιμος και να μην φοβάσαι τίποτα;Γιατί να μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία να αγχώνεσαι να φοβάσαι να το σκέφτεσαι τι θα γίνει έτσι και σε πιάσουν;Ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω.Και γω ήθελα να οδηγώ από τα 15 μου αλλά δεν το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, να κάνω με τη σειρά μου μια ερώτηση?

 

Είμαι 17 στα 18 και έχω ένα παλιό bmw e30 χωρίς δίπλωμα ακόμα ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ.

Αν κάποιος με σταματήσει και έχω ταυτότητα μαζί μου, φαντάζομαι δεν πάω αυτόφορο έτσι? Με τον καινούργιο ΚΟΚ σε κάνουν δικαστήριο όπως παλιά ή πληρώνεις κατευθείαν πρόστημο και αν ναί πόσο? Ξέρει κανείς?

 

Mαρέσει που το τονίζεις κιόλας "ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ", δηλαδή έχεις δίπλωμα σε κάποιου αλλου το όνομα? :rolleyes:

 

Δεν ξέρω τι γίνεται αν σε σταματήσουν οι μπάτσοι, ξέρω όμως ότι αν εμπλακείς σε κάποιο ατύχημα τότε θα τρέχεις και δε θα φτάνεις, φταίς δε φταίς, ειδικά αν υπάρχει τραυματισμός.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε σταματησουν οι μπατσοι με την BMW και εισαι απο 17 στα 18 τοτε θα πας κανονικοτατα αυτοφορω ειτε εχεις ειτε δεν εχεις ταυτοτητα -δεν καταλαβα γιατι να μην πας αν εχεις ταυτοτητα-, περνας και εσυ και οι γονεις σου που εχουν την κηδεμονια σου απο δικαστηριο και γενικα εχεις παρα πολλα τρεχαματα...

Γενικα εισαι η χαρα του μπατσου... Αν σε πιασει θα βγαλει πολλα γουστα επανω σου!!

 

Οταν θα εχεις τελειωσει με ολες αυτες τις ιστοριες το προστιμο -το οποιο πρεπει να ειναι εξισου αυστηρο- θα ειναι το μικροτερο προβλημα σου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. νέο ερώτημα..

ΑΝ.. έχεις περάσει τις εξετάσεις οδήγησης.. αλλά δεν έχει εκδοθεί ακόμη το δίπλωμα.. και σε σταματήσει η τροχαία.. Ποια είναι η ποινή; Ευχαριστώ.. :)

Ζωή χωρίς κινητό..; "Ελλειπτική" ζωή...:p
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. νέο ερώτημα..

ΑΝ.. έχεις περάσει τις εξετάσεις οδήγησης.. αλλά δεν έχει εκδοθεί ακόμη το δίπλωμα.. και σε σταματήσει η τροχαία.. Ποια είναι η ποινή; Ευχαριστώ.. :)

Εχεις στα χερια σου ειδικο χαρτι..παλιοτερα (πριν 10 χρονια) το οποιο πιστοποιει οτι εισαι κατοχος διπλωματος!

παντως παραπανω απο 1βδομαδα δεν κανεις...για να παραλαβεις το διπλωμα :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο χαρτί ίσχυε για τον παλιό κώδικα.. με το νεό τι παίζει; Όσο για το διάστημα που μεσολαβεί μέχρι να εκδοθεί.. ποικίλει ανάλογα την περιοχή.. Ας πουμε εγώ έδωσα Θεσσαλονική.. πέρασα 15 Ιουνίου.. και ακόμη περιμένω! Και μάλλον θα μου έρθει σε 1 μιση βδομάδα.. ;)
Ζωή χωρίς κινητό..; "Ελλειπτική" ζωή...:p
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο χαρτί ίσχυε για τον παλιό κώδικα.. με το νεό τι παίζει; Όσο για το διάστημα που μεσολαβεί μέχρι να εκδοθεί.. ποικίλει ανάλογα την περιοχή.. Ας πουμε εγώ έδωσα Θεσσαλονική.. πέρασα 15 Ιουνίου.. και ακόμη περιμένω! Και μάλλον θα μου έρθει σε 1 μιση βδομάδα.. ;)

Να πας στην διευθυνση συγκ/ιων και να παρεις χαρτι που να λεει οτι εχεις διπλωμα.τοσο καιρο ειναι απαραδεκτο να μην σου το εχουν στειλει :blink: :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να πας και να το ζητήσεις...

κανονικά τους παίρνει 1 εργάσιμη μέρα άντε 2 να το εκδόσουν.. Πολλοί φίλοι μου έχουν χρησιμοποιήσει τη δικαιολογία (αλήθεια) ότι είναι φοιτητές κ θέλουν να πάνε στην ιδιαίτερη πατρίδα τους ή το αντίστροφο (είναι στην πατρίδα τους κ πάνε για σπουδές) και το έχουν πάρει την επόμενη .. το πολύ τη μεθεπόμενη μέρα. Εγώ Πέμπτη απόγευμα είχα δώσει κ Δευτέρα το είχα στα χέρια μου.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...