Jump to content

Ζinedine Zidane - Tο αντίο ενός μεγάλου άσου


haris84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 344
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τι ηταν αυτο ρε παιδια εχθες???

τι εκανε ο ζιζου?

γιατι το εκανε?

εγω στεναχωρηθηκα και ξενερωσα!

 

Ανθρώπινη αντίδραση ήταν..Ουτε σε μένα άρεσε..Θα δεχόμουν να του ζητήσει το λόγο αν είπε κάτι αλλά αυτό που τον χτύπησε έτσι ήταν κάπως..

Κρίμα κρίμα..

Αλλά παραμένει μεγάλος παίκτης..

http://img419.imageshack.us/img419/6291/hewill26yy.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πάει… Τελείωσε και το μουντιάλ! Νομίζω πως δίκαια το πήρε η Ιταλία. Πάντως ο τελικός μου άφησε μια γλυκόπικρη γεύση. Όταν έδειξαν την φάση με τον Ζιντάν πραγματικά σας λέω πάγωσα! Δεν το περίμενα αυτό από τον Ζιντάν. Έκλεισε άδοξα την τεράστια καριέρα του αλλά αυτό δεν αναιρεί τα όσα έκανε τα προηγούμενα χρόνια. Ίσος ήταν μια απερίσκεπτη ενέργεια της στιγμής. Για να αντιδράσει έτσι σίγουρα του είπε κάτι «χοντρό» ο Ματεράτσι…
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Στο μάτς με την Αυστραλία ξεχνάς ότι έπαιζε με 10 από το 40 κάτι...

Η Ουκρανία μπορεί να ήταν ευκολη αντίπαλος αλλά δεν ήταν και αμελητέα..Και κέρδισαν με 3-0...

Με την Γερμανία ήταν συγκλονιστικοί για μένα..

Η Γαλλία στους ομίλους σερνόταν...

Με την Ισπανία έβαλε το γκόλ και γύρισε πίσω..Αμυνα μέχρι τέλους..Και αντεπιθέσεις..

με την Βραζιλία το ίδιο και αν ο Παρέιρα είχε κάνει νωρίτερα τις αλλαγές μπορεί και να ήταν αλλιώς...

Η Πορτογαλία ήταν ευκολότερη ομάδα από την Ουκρανία..Πολύ ευκολος ημιτελικός..

Να σου πω εδώ ότι την γαλλία την συμπαθώ...Αλλά συνολικά η Ιταλία ήταν καλύτερη...

Γνώμη μου πάντα και σεβαστή και η δική σου...

 

Αυτό με την Αγγλία να το κοιτάξεις πάντως...:O

 

Δε διαφωνούμε και τόσο, ούτως ή άλλως οι διαφορές συνολικά ήταν στις λεπτομέρειες.

Με την Ισπανία νομίζω ότι κάνεις λάθος, η Γαλλία έπαιζε καλύτερα από το 1ο λεπτό ως το 90ο, βρέθηκε πίσω με ένα αχρείαστο πέναλτι και γύρισε το παιχνίδι σε 3-1. Η Ισπανία ήταν outplayed & outclassed που λένε και οι φίλοι μου οι Άγγλοι.

Με τη Βραζίλία η Γαλλία ήταν καλύτερη, θα μπορούσε να προηγηθεί νωρίτερα, είχε μια δύο καλές ευκαιρίες για το 2-0 και πιέστηκε στο τέλος. Λογικό, με τη Βραζιλία έπαιζε...

Η Πορτογαλία ήταν μια εξαιρετικά εκνευριστική ομάδα, πολύ μέτρια επιθετικά αλλά και πολύ δύσκολη να τη κερδίσεις. Έφτασε στους τέσσερις αποκλείοντας Ολλανδία και Αγγλία, μην το ξεχνάς.

 

Αυτό με την Αγγλία νομίζεις ότι το θέλω; :lol: Ότι είμαι μαζοχιστής; :p Μου βγαίνει έτσι, δυστυχώς, δεν ξέρω γιατί...

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Μήπως ο Ζιζού δεν είχε το δικαίωμα να λάβει μέρος στην απονομή λόγο κόκκινης κάρτας;

Εαν ξέρει κάποιος, να μας το πεί.

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οντως αυτό το μουντιάλ κρίθηκε στις λεπτομέρειες..

Και νομίζω η Ιταλία συνολικά και στις λεπτομέρειες ήταν καλύτερη..και ήταν ΟΜΑΔΑ..Δεν στηριζόταν τόσο στις μονάδες...

 

Αυτό με την Αγγλία νομίζεις ότι το θέλω; :lol: Ότι είμαι μαζοχιστής; :p Μου βγαίνει έτσι, δυστυχώς, δεν ξέρω γιατί...

 

Να το κοιτάξεις πάντως..Πλάκα πλάκα δεν καταλαβαίνω τι παθαίνουν οι Αγγλοι..Ειχαν καλή ομάδα..Ειδικά στον αγώνα με την Πορτογαλία κόντεψα να γίνω αγγλίδα...

Δεν τους παώ τους πορτογάλους με τίποτα..Και ειδικά μετα το μάτς με τους Ολλανδούς τους έχω διαγράψει..

http://img419.imageshack.us/img419/6291/hewill26yy.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Μήπως ο Ζιζού δεν είχε το δικαίωμα να λάβει μέρος στην απονομή λόγο κόκκινης κάρτας;

Εαν ξέρει κάποιος, να μας το πεί.

Ναι, έτσι είναι το άκουσα από 2 διαφορετικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς.

 

Εγώ εχω να πω μόνο ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ για τον ΤΕΡΑΣTIO αυτόν παίκτη και για όσα μαγικά μας πρόσφερε όλα αυτά τα χρόνια.

Αυτό που έκανε χτες σίγουρα ήταν άσχημο, προσωπικά αισθάνθηκα σαν να έφαγα γροθιά στο στομάχι όμως δεν μπορεί να μου σβύσει ουτε κατά διανοια τις αναμνήσεις μου.

MERCI ZIZOU...

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

... προσωπικά αισθάνθηκα σαν να έφαγα γροθιά στο στομάχι όμως δεν μπορεί να μου σβύσει ουτε κατά διανοια τις αναμνήσεις μου.

MERCI ZIZOU...

+1

H κουτουλιά στο στήθος του Ματεράτζι ήταν μια γροθιά στο στομάχι για τους θαυμαστές του Ζιζού. Κρίμα, γιατί ενώ όλοι μας, και φαντάζομαι όλο το γήπεδο, περιμέναμε το σφύριγμα (ανεξαρτήτου αποτελέσματος) για να χειροκροτήσουμε αυτόν τον σπουδαίο ποδοσφαιριστή, με μια αψυχολόγητη ενέργεια έκλεισε με το χειρότερο τρόπο την ένδοξη καριέρα του. Κρίμα, γιατί το πάθος που είχε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, το έβγαλε σε μια άσχημη στιγμή με μια ενέργεια, που δεν ταιριάζει σε τόσο μεγάλο παίχτη. Όπως όμως κι αν έχει, Adieu Zidane!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να μετανομαστεί το Thread σε:"Zinedine Zidane - Το μεγάλο αντίο ενός μεγάλου άσου"

 

Την γροθιά την ένιωσα κ εγώ...Το έδειξαν κ απότομα το replay....κουφάθηκα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σιγα μια βλακεια εκανε το ατομο στα τοσα χρονια που ειχαμε την τυχη να τον δουμε σιγα δεν εγινε και τιποτα λες και ολα θα πανε στραβα για αυτον επειδη εφαγε μια κοκκινη αυτα παντου θα τα δουμε δεν ειανι κατι κακο απλως η πιεση και το αγχος εχουν αυτα τα αποτελεσματα δεν εχει μειωθει ουτε στο ελαχιστον στα ματια μας απλως το βλεπουμε σαν μια κακη στιγμη του ζινταν και τιποτα αλλο
Link to comment
Share on other sites

Aplws einai to gegonos pws itan o teleutaios tou agwnas...k malista telikos mundial...polloi twn eidan..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Aplws einai to gegonos pws itan o teleutaios tou agwnas...k malista telikos mundial...polloi twn eidan..

ειναι σαν να μου λες οτι στον τελευταιο αγωνα του ντιντα να βαλει 4 γκολ σε τελικο μουντιαλ και μαλιστα να κανει ντριπλες και να περασει τον αντιπαλο τερματοφυκαλα (ονειρα):p

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σιγα μια βλακεια εκανε το ατομο στα τοσα χρονια που ειχαμε την τυχη να τον δουμε σιγα δεν εγινε και τιποτα λες και ολα θα πανε στραβα για αυτον επειδη εφαγε μια κοκκινη αυτα παντου θα τα δουμε δεν ειανι κατι κακο απλως η πιεση και το αγχος εχουν αυτα τα αποτελεσματα δεν εχει μειωθει ουτε στο ελαχιστον στα ματια μας απλως το βλεπουμε σαν μια κακη στιγμη του ζινταν και τιποτα αλλο

Δεν το εκανε μια φορα. το εχει κανει πολλες φορες σε προηγουμενο μουντιαλ σε αγωνες champions league. ωστοσο αυτο δεν αναιρει το οτι ειναι παιχταρας. Εκεινο που προσωπικα θαυμαζω στον παιχτη αυτο ειναι το οτι ποτε δεν εκρυψε ποιος ειναι και δειχνει οτι το συναισθημα του ειναι πανω απο ολα. οχι σα μερικους που ειναι κουκλες μεσα στα γηπεδα. τους ¨γραφει¨ ολους και ολα οταν καποιος τον πειραξει. Παντως για να μην παρεξηγηθω η ενεργεια του δεν ηταν σωστη.

Link to comment
Share on other sites

αν μη τι αλλο, θα τον θυμόμαστε αυτόν τον τελικό για την αντίδραση του αυτή. αν απλώς τελείωνε, δεν θα είχε να λέει κάτι και απλά θα τον θυμόμασταν σαν έναν κορυφαίο παίκτη, σήμερα όμως, όλοι λένε για το χτύπημα του και όχι για την κατάκτηση του τροπαίου. ;)

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο τελικός κυλούσε σαν παραμύθι για τον Ζινταν. Μαεστρικά εκτελεσμένο πέναλτυ με την τύχη να του χαμογελά, ο τραυματισμός στο χέρι και η θέληση του να συνεχίσει, η κεφαλιά που παραλίγο να χαρίσει την νίκη και στο τέλος...

Ίσως για αυτό να στεναχωρήθηκα και τόσο πολύ, επειδή τελικά η ζωή είναι σκληρή για όλους και δεν υπάρχουν παραμύθια (sorry για το μελό. :wacko: )

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έμεινα πραγματικά από αυτή την αντίδραση..¨οταν βάλεις τον εαυτό σου στη θέση του όμως , να πεθαίνεις πραγματικά για να πάρεις το κύπελο,να πάιζεις με ένα χερί , να μην σου κάθεται αυτή η απίστευτη κεφαλία ένα λεπτό πριν , και μέσα στην κούραση και την ένταση να έρχεται το κ***παιδο ο ιταλός και να σε λέει αλγερινό τρομοκράτη , να σου βρίζει την μάνα και ποιος ξέρει τι άλλο , ανθρωπός είναι τρελάθηκε και δεν κρατήθηκε.Είναι αληθινός , είναι άντρας και δεν το δέχθηκε.Εγώ μπορεί να τον έδερνα ακόμα τον Ιταλό...

Τέλοςπαντων μεγάλο κρίμα να τελειώσει έτσι ,γιατί εκτός από τεράστιος ποδοσφαιριστής είναι και ένα πραγματικό είδωλο και παράδειγμα για όλους.

Για τον αγώνα , πιστέυω ότι η Ιταλία ήταν πραγματικά ανύπαρκτη και το θέαμα που παρουσίασε στο δεύτερο ημίχρονο μου θύμησε κάτι από ομάδες β εθνικής..Απορώ γιατί κατηγορούσαν εμάς για αμυντικό ποδόσφαιρο και καταστρεπτικό και μπλα μπλα..Το κύπελο έπρεπε να παέι στους Γάλλους κατά την γνώμη μου .Δυστυχώς στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος..

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Requiem for a dream

 

Το politically correct πάνελ της χειρότερης αθλητικής εκπομπής που έγινε ποτέ ανακοίνωσε την ετυμηγορία δια στόματος του αυθεντικού νταλαροειδούς, που – τι έκπληξη – δήλωσε «οπαδός των μάγων της μπάλας Βραζιλιάνων»: Ο Ζιντάν είναι ένοχος χωρίς ελαφρυντικά για εγκλήματα σε βάρος του ποδοσφαίρου, της Γαλλίας, μπορεί και ολόκληρης της ανθρωπότητας. Στην πυρά λοιπόν ο τρομοκράτης μαζί με τη συμπατριώτισσά του Jeanne d’Arc.

 

Αφού αντέχουμε να ακούμε επί ένα μήνα ατελείωτες μπαρούφες από ανθρώπους που δεν έχουν πατήσει ποτέ χορτάρι και δεν ξέρουν καν τα ονόματα των παικτών, μπορούμε να υποστούμε και την κυριαρχία των μετρίων μέσα στο γήπεδο. Μπορούμε να αντέξουμε την εικόνα του ιερού δισκοπότηρου στα χέρια του Γκατούζο και του Ματεράτσι. Τι ειρωνία αλήθεια... O Σικελός προβοκάτορας που προκάλεσε με θρασύδειλη μαγκιά «αλά Κυργιάκος» την αποβολή του Ζιντάν, αναδείχθηκε σε μορφή του τελικού. Εκανε – λέμε τώρα – το πέναλτι στον Μαλουντά, πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, έβρισε κατάμουτρα τον Ζιντάν χωρίς να τιμωρηθεί, ευστόχησε σε πέναλτι και τελικά καπέλωσε το κύπελλο, κάνοντας το πιο ιερό σύμβολο της ποδοσφαιρικής θρησκείας να μοιάζει με κλόουν.

 

Je t’aime (moi non plus)

 

Ποτέ στην καριέρα του ο Ζιντάν δεν είχε διεκδικήσει τον τίτλο του «καλού παιδιού». Οσο καθαρό μυαλό είχε με τη μπάλα στα πόδια περιτριγυρισμένος από 3-4 αντιπάλους, τόσο χτυπούσε tilt όταν η αδρεναλίνη ήταν στα ύψη και κάποιος του πατούσε τον κάλο. Σε όλη τη ζωή και την καριέρα του ήταν και του σαλονιού και του λιμανιού (της Μασσαλίας). Τον Οκτώβρη του 2000, μόλις λίγους μήνες μετά τη νίκη επί των Ιταλών στον τελικό του Euro με μια κουτουλιά σαν τη χθεσινή είχε ξαπλώσει στο χόρτο τον Κιντς του Αμβούργου και είχε καταδικάσει τη Γιουβέντους σε μια ήττα που σήμαινε πρόωρο αποκλεισμό από το Champions League. Ακόμη και στο Μουντιάλ του ’98, πριν να γίνει ο εθνικός ήρωας των Γάλλων, είχε τιμωρηθεί με δύο αγωνιστικές γιατί πάτησε εσκεμμένα έναν Σαουδάραβα σε αγώνα της φάσης των ομίλων.

 

Ποιός είπε όμως πως μόνο τα καλά παιδιά πάνε στον ποδοσφαιρικό παράδεισο; Ο Μαραντόνα, ο Μπεστ, ο Καντονά, ο Στόιτσκοφ κι ένα σωρό άλλοι είχαν κάνει πολύ χειρότερα εντός και εκτός γηπέδου αλλά η ιστορία δεν τους αρνήθηκε μια θέση στο hall of fame. Δεν θα την αρνηθεί ούτε σε αυτόν. Αλλωστε, αυτή η τελευταία κεφαλιά της καριέρας του μπορεί να του στερήσει ένα συμβόλαιο με πολυεθνική για μια ακόμη διαφημιστική καμπάνια – αφού η clean εικόνα του τσαλακώθηκε και το προφίλ του δεν είναι πλεόν κατάλληλο για να ταυτιστεί με προϊόντα – αλλά μπορεί να του κάνει τη χάρη να τον απαλλάξει στο μέλλον από κοστουμαρισμένες φωτογραφίες με ψεύτικα χαμόγελα δίπλα στον Μπλάτερ και τους αυλικούς του.

 

Ολοι όσοι έχουν νιώσει το αίμα τους να βράζει στο γήπεδο, από το 5Χ5 της γειτονιάς τους μέχρι τον τελικό του Μουντιάλ, του αναγνωρίζουν το δικαίωμα στην αυτοκαταστροφή και τον λατρεύουν περισσότερο τώρα που οι «καθώς πρέπει» του γυρίζουν την πλάτη με αποστροφή. Εμαθα πως η ζωή του πρόκειται να γίνει ταινία. Ποτέ δεν συμπαθούσα ιδιαίτερα τα γλυκανάλατα blockbusters με το τυπικό happy end...

 

Απο contra.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως ήταν το τέλειο κλείσιμο μιας τεράστιας καριέρας - ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, έβαλε γκόλ (με απίστευτο για τη κρισιμότητα του αγώνα χτύπημα πέναλτυ) και έδειξε ότι πάνω απ'όλα βάζει την αξιοπρέπεια του, ότι ζεί ακολουθώντας τους δικούς του κανόνες. Δεν είναι δυνατό ένας τέτοιος άνθρωπος να ανέχεται ανθρωπάκια σαν τον Ματεράτσι που κάνουν οτιδήποτε για να κερδίσουν. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι δεν του ριξε κι άλλο ξύλο. Όσο για αυτούς που ανησύχησαν για τη σωματική ακεραιότητα του Ματεράτσι τι πρέπει να πουν για την αγκωνιά του Καναβάρο στην αρχή του αγώνα στον Ανρί;
Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989
Link to comment
Share on other sites

Kala nomizw pws ksefeugei polu to prama...!

Poia agkwnia?!?!

Meta tin apovoli tou zidane eides pws markaran oi galloi!?!?

Mono stin diadikasia twn penalty den ekanan foul!!

 

Oso gia tin praxi tou Zidane, egw tin ermineuw ws "erasitexni paikti", wstoso ennoeitai pws den ton ksegrafw apo tin lista ton korufaiwn podosfairistwn k den ksexnw tin istoria tou.

 

:)

 

Apo pou mathate ti eipe o Materazi ston Zidane?(pigi ennow)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει αν και τί είπε ο Ματεράτσι!!!!!!! Οι Γάλλοι δημοσιογράφοι λένε ότι από χθες το βράδυ ο Ζιντάν δεν μιλάει με κανέναν και δεν ανέφερε σε κανέναν τις λεπτομέρειες του περιστατικού. Όλα τα άλλα είναι δημοσιογραφικές εφευρέσεις (η φράση ''Αλγερινός τρομοκράτης'' ή ότι τον έφτυσε που λένε άλλοι). Απλώς κάποιοι πρέπει να δικαιολογήσουν ''σώνει και καλά'' μια πολύ άσχημη ενέργεια...

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα αν μου έκαναν τέτοια βρισιά θα με έπιαναν τα γέλια!!!! Τι βλακεία βρισιά είναι αυτή;;; Πιο πολύ για χαζομάρα φαίνεται. Πάντως η πηγή αυτής της υποτιθέμενης βρισιάς είναι οι Άγγλοι δημοσιογράφοι της Guardian.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...