Jump to content

[MOTO] Suzuki FX 125: Βελτιώσεις,εμπειρίες κ.α


multidanze
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1ον μην πεταγεσαι εσυ με το μοντενας επειδη δεν ειναι ολα διχρονα ψοφημια που θελουν βενζινη για να κουνησουν.. (εννοοντας αυξηση στην καταναλωση για να δωσει η εξατμιση)

 

Γεια σας παιδες.Καιρο εχουμε να τα πουμε.Στο θεμα μας τωρα.

Αν εσυ φιλε εισαι ικανοποιημενος με την αυξηση της τελικης απο 2 μεχρι 5 χιλιομετρα και λιγη περισσοτερη επιταχυνση τοτε τι να σου πω ωραια βελτιωση κανεις.

Αν τωρα μιλαμε για αληθινη βλετιωση και οχι για κοροιδια τοτε ναι η εξατμιση δεν σου δινει σχεδον τιποτα.

Οσο για το 2χρονα ψοφιμια μην μιλησω.Τα χουμε πει 1000 φορες.Μια ζωη μπροστα θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 520
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποιο καλό παιδάκι θα κάνει το επόμενο offtopic για να φύγουν όλα..?? :) :shifty:

 

edit: να ευχαριστήσουμε όλοι τον svouros_gr...ήταν ο πιο γρήγορος..:)

Link to comment
Share on other sites

να κανω και γω μια ερωτησουλα μαγκες γτ δεν παιζει να βγαλω ακρη=Εχω βρει εδω στ Βολο να πουμε ενα FXακι με 35000km.............σκεφτεται να το παρει ενα φιλαρακι μου+το σκεφτεται????????:wacko:Μηπως μπορειται να με βοηθησετε με το εαν ειναι καλα τα km,εαν θα βγαζει τπτ προβληματα και τπτ τετοια????????????????????????????????????:!:
Link to comment
Share on other sites

τι προβληματα να βγαζει ρε φιλε. αν δουλευε με το φιλτροκουτι του το μηχανακι δεν πιστευω να εχει κανενα προβλημα.καντο μια βολτα και δες αν καιει λαδια και αν χτηπανε οι βαλβιδες. τα χιλιομετρα δεν πεζουν ρολο.εγω το πηρα με 15000 χμ απο γερο και τωρα που εχει 16950 καιει πολυ λαδι, χτυπανε οι βαλβιδες,πατηναρει και πεζουν τα ρουλεμαν του τιμονιου. αλλα τωρα το φτιαχνω μια και καλη.
Link to comment
Share on other sites

opou vlepete polla kerasia kratiste mikro kala8i..!

 

Gnorizw arketa polla apo texnologia kai mixanalogia.

3erw na denw kait o fx... (p na xroniseis mixanaki me 2 ekk einai duskolo p polu mastores den mporun(den eimai mastoras)

 

Tespa.. min parami8iazeste me auta p lene.. psa3te rwtiste gia pragmata.. se kales times..

egw to fx m to exw

pistoni apo xlr 250 64mm kai m to efia3e o drakos gia 4valvido

ekkentroforous apo ton vagia Gsxr

karmpilater xr600

Roiki...

elatiria kampanas EBC apo dr250

franazia 14-40

e3atmisei xeiropiti apo ton mastora m alla 8a valw dragon gia omorfia

kai sta 400m Me Trihmph 142kmh me gps 139kmh .. ante to paei to ligotero 135...

 

 

alla den eimai trela euxaristimenos 8elw akoma ppoio pola:PP:PP a kai to mixanaki vgainei 155.4cc

 

τι προβληματα να βγαζει ρε φιλε. αν δουλευε με το φιλτροκουτι του το μηχανακι δεν πιστευω να εχει κανενα προβλημα.καντο μια βολτα και δες αν καιει λαδια και αν χτηπανε οι βαλβιδες. τα χιλιομετρα δεν πεζουν ρολο.εγω το πηρα με 15000 χμ απο γερο και τωρα που εχει 16950 καιει πολυ λαδι, χτυπανε οι βαλβιδες,πατηναρει και πεζουν τα ρουλεμαν του τιμονιου. αλλα τωρα το φτιαχνω μια και καλη.

 

 

na s pw kati.. Valvides se mixanaki me kapelota den xtipane.. to mixanaki parteto afova.. kai to mono p 8a pate na kanete einai na pate se ena kalo mastora p 3erei na ri8misei tis valvides./. 4 kapelota 8a alla3i to ka8ena 8 euro exei kai ante kana 30 ergasia..! to mono p prepei na prosexete ligo tis rafes tou skeletou... katw apo to meseo plastiko p enonontai 3 sidera.. ekei skizontai ta fx..

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» όπως επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σκιζονται και στις κατω βασεις του μοτερ οι σκελετοι...

ουτε εγω ρε φιλε δεν ειμαι μαστορας αλλα ξερω να το λυνω και να δενω ολα τα παπακια εκτος τα adress και τα crypton x.

εγω πριν βαλω αλλο μοτερ το ειχα στα 67.5mm wiseco σφηρυλατο,reprofile στους δικους του εκκεντροφορους by boubis,ροικη στην κεφαλη. καρμπυρατερ mikuni 33mm, σκληροτερα ελατηρια βαλβιδων, δισκοι ,μεγαλομενος στροφαλος στα 60mm και dragon εξατμιση. το μηχανακι στην κυριολεξια πετουσε. ηταν 220 κυβικα και πηγενε 170km πραγματικα μετρημενα με gps και 25 αλογα τροχο. στα 400 μετρα πηγαινε 155 km. ουτε εγω δεν το πιστευα οταν μου το ελεγε ο τρουλης αλλα μετα τα 72mm του χαραλαμπιδη τα πατουσα για πλακα.το 67.5 ειναι το καλυτερο φτιαξημο για fx. δεν σπαει δεν χαλαει και ειναι πολυ πιο δυνατο και ευστροφο απο τα παραπανω χιλιοστα.επισης και το 65,5 ειναι καλο φτιαξιμο. αλλα πουλησα το μοτερ και εβαλα ενα μαμισιο πανω. τωρα ειναι λημενο και ο κηνητηρας του dr δεθηκε σημερα παλι απο τον τρουλη. ειναι στα 389 κιβυκα και 44 αλογα τροχο. μεχρι την παρασκευη θα ειναι πανω το μοτερ και θελει και μια εβδομαδα ο ηλεκτρολογος για να κανει την εγκαταστη στην πλεξουδα του dr. μετα ξεκινω στροσημο. Α και μολις το βγαλω θα ανεβασω foto για να πιστουν οσοι δεν πιστευουν. τοσο καιρο περιμεναμε τις φλαντζες απο τη wiseco. σορι για το μεγαλο post.:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

σκιζονται και στις κατω βασεις του μοτερ οι σκελετοι...

ουτε εγω ρε φιλε δεν ειμαι μαστορας αλλα ξερω να το λυνω και να δενω ολα τα παπακια εκτος τα adress και τα crypton x.

εγω πριν βαλω αλλο μοτερ το ειχα στα 67.5mm wiseco σφηρυλατο,reprofile στους δικους του εκκεντροφορους by boubis,ροικη στην κεφαλη. καρμπυρατερ mikuni 33mm, σκληροτερα ελατηρια βαλβιδων, δισκοι ,μεγαλομενος στροφαλος στα 60mm και dragon εξατμιση. το μηχανακι στην κυριολεξια πετουσε. ηταν 220 κυβικα και πηγενε 170km πραγματικα μετρημενα με gps και 25 αλογα τροχο. στα 400 μετρα πηγαινε 155 km. ουτε εγω δεν το πιστευα οταν μου το ελεγε ο τρουλης αλλα μετα τα 72mm του χαραλαμπιδη τα πατουσα για πλακα.το 67.5 ειναι το καλυτερο φτιαξημο για fx. δεν σπαει δεν χαλαει και ειναι πολυ πιο δυνατο και ευστροφο απο τα παραπανω χιλιοστα.επισης και το 65,5 ειναι καλο φτιαξιμο. αλλα πουλησα το μοτερ και εβαλα ενα μαμισιο πανω. τωρα ειναι λημενο και ο κηνητηρας του dr δεθηκε σημερα παλι απο τον τρουλη. ειναι στα 389 κιβυκα και 44 αλογα τροχο. μεχρι την παρασκευη θα ειναι πανω το μοτερ και θελει και μια εβδομαδα ο ηλεκτρολογος για να κανει την εγκαταστη στην πλεξουδα του dr. μετα ξεκινω στροσημο. Α και μολις το βγαλω θα ανεβασω foto για να πιστουν οσοι δεν πιστευουν. τοσο καιρο περιμεναμε τις φλαντζες απο τη wiseco. σορι για το μεγαλο post.:lol::lol::lol::lol:

 

re file pws ekanes 60mm ton strofalo gt skeutome na parw ena fx me tn prwti eukeria kai 8elw na to ftiaxw

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» όπως επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση. Ευχαριστώ.

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

Ο τρουλης τον εστειλε στη θεσ/νικη και με 350 ευρω μεγαλωσαν τη διαδρομη απο τα 48mm που ειναι μαμα στα 60mm. το καρμπυρατερ του fx ειναι mikuni 24mm πεταλουδατο.
Link to comment
Share on other sites

file svouros.. mporeis na kanei mia xari.. na m dwseis to til tou mixanourgou p stelnei o troulis ta pragmata.. gia fia3imo(ekke,strofalo..) se parakalw kane m autin tin xari. i to onoma tou

 

to mamisio einai Mikuni bs 26mm

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» όπως επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε δεν το ξερω αλλα θα ρωτησω τον τρουλη και μεχρι τελος της εβδομαδας θα σου πω. αλλα το κανουν και αλλοι στην ελλαδα οπως ο vagias στο κιατο για στροφαλους και εκκεντροφορους 27420-23038 ,ο μπουμπης μου εφτιαξε τον εκκεντροφορο που ειναι ο καλυτερος στην ελλαδα 2103471567 και ο δρακος φτιαχνει καλους στροφαλους και κυληνδρους 2108251640 .:lol::lol::lol::lol:

 

οριστε μερικες φοτο απο το εργαλειο!!!!!!!!! ετοιμαζεται σιγα σιγα.

http://imageshack.gr/view.php?file=npltd80qznhurfqb64r5.jpg

http://imageshack.gr/view.php?file=xr9iqyr0sb6skcari1m3.jpg

http://imageshack.gr/view.php?file=zd5acx6hhkgj79gfgqgr.jpg

http://imageshack.gr/view.php?file=ml2k6i9s3vftk8nqxnqu.jpg

http://imageshack.gr/view.php?file=tu8ld1vezqyca4xq2qfn.jpg

http://imageshack.gr/view.php?file=ikr363rx990cpdalm57g.jpg

http://imageshack.gr/view.php?file=2p8bb3mk8qcwa7v8w2h1.jpg

http://imageshack.gr/view.php?file=96x6cqaw88fku4racnax.jpg

ακομα αμφιβαλετε???????

Link to comment
Share on other sites

 

Όποιος μιχανικός στο φτιάχνει είναι πολύ τσαπατσούλης...Είναι δυνατόν μέσα στο 2009 και να χρησημοποιεί φλαντζόκολλα? ΕΛΕΟΣ!!!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

dustixws to moter einai palio kai to dr xreiazete poli flatzokola ειδικα στιν κεφαλι... :( :(

 

File exw ekke apo vagia.. kai kefali apo vagia me megales valvide(p xalase) simera m ir8e kai alli kefali kai ekke apo mpoumpi... 8a tous dokimasw aurio mallon alla m fenontai kaliteri tou vagia

 

sorry για τα greeklish τωρα το ειδα το μηνυμα ¨(

Link to comment
Share on other sites

dustixws to moter einai palio kai to dr xreiazete poli flatzokola ειδικα στιν κεφαλι... :( :(

 

File exw ekke apo vagia.. kai kefali apo vagia me megales valvide(p xalase) simera m ir8e kai alli kefali kai ekke apo mpoumpi... 8a tous dokimasw aurio mallon alla m fenontai kaliteri tou vagia

 

sorry για τα greeklish τωρα το ειδα το μηνυμα ¨(

 

Σαφώς και είναι παλιό αλλα θα μπορούσε να κάτσει να φτιάξει φλάντζες...Ωραίες δουλειές όχι όπως αυτό! Πάντως από σασί φαίνεται πολύ καθαρό! Έχεις εκκεντροφόρους ποιό άγριους και για το μαμά μοτέρ ή μόνο για DR?

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε τις φλαντζοκολλες τις βαζεις για σιγουρια. δεν χρειαζεται να φτιαξω φλαντζες γιατι αυτες που φοραω ειναι wiseco υψηλης συμπιεσης. δεν υπαρχει μηχανικος που να μην βαζει φλαντζοκολλα στην φλαντα του καπακιου και του κιλυνδρου. ο μηχανικος που το εφτιαξε δεν φαινεται αν ειναι τσαπατσουλης απο τις φλαντζοκολες αλλα απο την δουλεια που κανει στο μοτερ.:lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

loipon i motosport einai i xeiroteri eksatmisi pou bgike pote... i kaliteri eksatmisi gia to fx einai i dragon i meta xeiropoihth. 2on i protech.... afiste to kalitera.. 3on oso anafora tis epidoseis se mamisio fx... mia eksatmisi (dragon px... xwris sigastira! dn tou dinei tpt stin ousia tou kanei kako... to lew auto gt exw anoiksei to fx m me (exw dragon panw... mamisio entelws..) xwris tn sigastira... to mixanaki dn paei pou8ena oute teliki exei parapanw enw molis bazeis tn sigastira to mixanaki sikwnei sympiesi kai paei poly kalitera... to idio ginete kai sta ftiagmena papia me tn sebring kai to mpouri... (sinistate 54mm me cdi kai fuego f200 kai mikuni 26 kai sebring(gia opoion dn kserei oti i sebring exei diafragmata pisw ta opoia 8eloun anoigma me ena sidero to kanete monoi sas bgazei kai apisteuto ixo... ta apotelesmata stn dromo...) sry gia to greeklish alla ta windows m einai agklika kai dn exoun ellinikous xaraktires...

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

loipon i motosport einai i xeiroteri eksatmisi pou bgike pote... hanei sympiesh

 

τωρα το καταλαβες. οταν ελεγα οτι με μια εξατμιση μονο κοβεις το μηχανακι και χανεις συμπιεση καποιοι κοροιδευανε

Link to comment
Share on other sites

se mamisio mixanaki dn xreiazete eksatmisi dn yparxei kanenas logos na mpei.. egw ebala dragon sto diko m (pou einai mamisio) gia omorfia kai gt to pira apo enan gero pou tou eixe moto sport... (mpliax...) :P sry giato greeklish ksanalew ta windows ftaine

 

kserei kaneis an mpainei moter apo DRZ 250 sto fx kai pou mporw na brw fysika (an mpainei) :P I.S dn peirazw to mamisio moter tou! einai pragmatiko DIAMANTI!!!

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

malaferbas το τι φταίει και δε μπορείς να γράψεις ελληνικά, δεν απασχολεί κανέναν...προσπάθησε, λοιπόν, να λύσεις το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, γιατί απλά με την εφαρμογή του μέτρου, δε θα μπορείς να συνεχίσεις να γράφεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

μπαινει και καθεται και ομορφα πανω γιατι φαινεται ελαχιστα οτι ειναι αλλο μοτερ. {εχω και φοτο αν θες}αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το βρεις γιατι ειναι εισαγωγης και κυκλοφορουν ελαχιστα τετοια μηχανακια. βρες καποιο μαγαζι που να κανει εισαγωγες μεταχειρισμενων ανταλλακτικων αλλα προσεξε να βρεις και την πλεξουδα κομπλε για να δουλεψει το κυκλομα. εμενα παντος αν και εχω πανω κηνητηρα dr 350 η γνωμη μου ειναι να βρεις ενα μαμισιο μοτερ fx και να του κανεις οτι θες πανω. που εισαι και νομιμος και δεν θες ουτε πλεξουδες ουτε ηλεκτρολογο ουτε τιποτα.:ninja::ninja::ninja:
Link to comment
Share on other sites

thnx boy :P :P

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» όπως επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Άμα βαλεις μοτέρ επάνω να βάλεις κανένα που να αξίζει...Κανένα Xt600 π.χ η κανένα DR 650...Τώρα το 350 clain main...Καλύτερα να βελτιώσεις το μαμά ποιό γρήγορο γίνεται.

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Άμα βαλεις μοτέρ επάνω να βάλεις κανένα που να αξίζει...Κανένα Xt600 π.χ η κανένα DR 650...Τώρα το 350 clain main...Καλύτερα να βελτιώσεις το μαμά ποιό γρήγορο γίνεται.

 

φιλε τα θες και τα λες?να σκοτωθει θες?

Link to comment
Share on other sites

600 cc se papi gia mena einai yperboli ama 8es toso dynami pare ena CRF na breis tin ygeia sou.... ena drz250 moter emena m kanei kai me to parapanw.... to moter apo to fx dn to peirazw... einai diamanti ksanalew!!!

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

φιλε τα θες και τα λες?να σκοτωθει θες?

 

Άμα δέν ξέρει να οδηγάει εγώ δέν φταίω! Εξάλου άμα κάνει σωστή μετατροπή δέν θα έχει κανένα απολύτος πρόβλημα. Έχει τρομερό στήσιμο το fx...

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

dn eipa oti dn kserw na odigaw... kai to fx exei ontws kalo stisimo alla dn blepw to logo na baleis 600cc moter se papi.... pali 8a einai ena papi tpt allo.. aftes einai yperboles!

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...