Jump to content

[Επίσημο] Nokia N72


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mεσα απο το appman μπορεις να δεις και ποση μνημη ram εχει το κινητο σου:D

 

Αυτό είπαμε γίνεται και με το Y-Browser και φαντάζομαι με όλα τα προγραμματάκια browsers. Μου κάνει όμως εντύπωση που το N72 έχει μόνο 2 Megabytes :( Συγκεκριμένα στο δικό μου βγάζει ακριβώς 1831 Kilobytes... Ενώ πάλι με Y-Browser το N71 βλέπω οτί έχει 16 Megabytes (16496 Kilobytes)!! Απίστευτο;

 

Υ.Γ: Τα νούμερα που αναφέρω είναι το size της μνήμης και στα δύο τηλέφωνα(δηλαδή πόση μνήμη έχουν τα τηλέφωνα) και όχι το πόση ελεύθερη μνήμη είχε το τηλέφωνο εκείνη τη στιγμή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ,κατι προγραμματάκια που είχε το κινητό ήταν αποθηκευμένα στην κάρτα?

Γιατί ο ..... την έκανα format...

 

Μπορώ να τα βρώ αυτά πάλι ?

Υπογραφή ? Χμμμμμμ :hunter:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπαμε γίνεται και με το Y-Browser και φαντάζομαι με όλα τα προγραμματάκια browsers. Μου κάνει όμως εντύπωση που το N72 έχει μόνο 2 Megabytes :( Συγκεκριμένα στο δικό μου βγάζει ακριβώς 1831 Kilobytes... Ενώ πάλι με Y-Browser το N71 βλέπω οτί έχει 16 Megabytes (16496 Kilobytes)!! Απίστευτο;

 

Υ.Γ: Τα νούμερα που αναφέρω είναι το size της μνήμης και στα δύο τηλέφωνα(δηλαδή πόση μνήμη έχουν τα τηλέφωνα) και όχι το πόση ελεύθερη μνήμη είχε το τηλέφωνο εκείνη τη στιγμή!!!!

Bαλε μεσα το appman και επανο επανο εκει που λεει free memory δες τι λεει, εκει σου γραφη πια ειναι η μνημη ram του κινητου σου:O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

evala to kainoyrgio firmware alla den exo dei kamia diafora me prin. xerei kapoios poies einai oi dynatothtes toy kainoyrioy firmware?
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ,κατι προγραμματάκια που είχε το κινητό ήταν αποθηκευμένα στην κάρτα?

Γιατί ο ..... την έκανα format...

 

Μπορώ να τα βρώ αυτά πάλι ?

 

Αν εννοείς Adobe Reader, Quickoffice κ.λπ. τα οποία είναι στην κάρτα μνήμης από τη "μάνα" του τότε όλα υπάρχουν στο site της NOKIA.

Link to comment
Share on other sites

Bαλε μεσα το appman και επανο επανο εκει που λεει free memory δες τι λεει, εκει σου γραφη πια ειναι η μνημη ram του κινητου σου:O

 

Χμμμμ... Ναί όντως, έχεις δίκιο φίλε gianpithio. Το έβαλα και μου λέει Free memory περίπου 23M αλλά... Γιατί στο Y-Browser όταν κάνεις Επιλογές-File-Properties στο D: το οποίο υποτίθεται οτι είναι η μνήμη του τηλεφώνου λέει Free 1817Kb; Δεν είναι περίεργο;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... Ναί όντως, έχεις δίκιο φίλε gianpithio. Το έβαλα και μου λέει Free memory περίπου 23M αλλά... Γιατί στο Y-Browser όταν κάνεις Επιλογές-File-Properties στο D: το οποίο υποτίθεται οτι είναι η μνήμη του τηλεφώνου λέει Free 1817Kb; Δεν είναι περίεργο;

Εκει σου λει ποσο ελευθερο χορο εχει το D μεσα αν πας επανο στο C και κανεις το ιδιο θα δεις τα στηχεια του C :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες,πόσο έχει τώρα ένα Ν72...;;;

Καταρχάς,μπορω να το βρω στα μαγαζιά...;;;:worry:

des edw

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000272&PHPSESSID=515khgts21gn

Link to comment
Share on other sites

evala to kainoyrgio firmware alla den exo dei kamia diafora me prin. xerei kapoios poies einai oi dynatothtes toy kainoyrioy firmware?

 

 

Καλή η απορία σου...αυτό φαντάζομαι οτι πρέπει να το ψάξουμε λίγο...;)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα το N72 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Ωστόσο, με κανένα τρόπο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις φωνητικές κλήσεις. Όταν μιλάς στο τηλ., ψάχνει να αντιστοίχισει τη φωνή σου μόνο στα 'voice tags' των φωνητικών εντολών.

Επιπλέον, παρ'όλο που το manual αναφέρει ότι υπάρχει επιλογή από την εφαρμογή επαφών για ν'ακούσεις το 'voice tag' κάθε καταχωρημένου ονόματος, αυτή η επιλογή δεν εμφανίζεται στο αντίστοιχο μενού της συσκευής μου.

Είναι θέμα firmware; Λογικά, εφ'όσον το αγόρασα πριν μία εβδομάδα, δεν θα έπρεπε να έχω το πιο πρόσφατο firmware;

Μήπως πρέπει να απενεργοποιήσω τις φωνητικές εντολές ώστε να δουλέψουν οι φωνητικές κλήσεις;

Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ!

Death is a dreamer's delight...
Link to comment
Share on other sites

Ποιο firmware έχεις ; Δες πιο πάνω στα μηνύματα να δεις πιο έχουμε όλοι μας και πες μας αν έχεις το ίδιο. Επίσης καλό είναι να ενημερώσεις κάποιο νόκια shop. Εγώ δεν έχω ασχοληθεί και τόσο μ'αυτό που ρωτάς πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα το N72 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Ωστόσο, με κανένα τρόπο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις φωνητικές κλήσεις. Όταν μιλάς στο τηλ., ψάχνει να αντιστοίχισει τη φωνή σου μόνο στα 'voice tags' των φωνητικών εντολών.

Επιπλέον, παρ'όλο που το manual αναφέρει ότι υπάρχει επιλογή από την εφαρμογή επαφών για ν'ακούσεις το 'voice tag' κάθε καταχωρημένου ονόματος, αυτή η επιλογή δεν εμφανίζεται στο αντίστοιχο μενού της συσκευής μου.

Είναι θέμα firmware; Λογικά, εφ'όσον το αγόρασα πριν μία εβδομάδα, δεν θα έπρεπε να έχω το πιο πρόσφατο firmware;

Μήπως πρέπει να απενεργοποιήσω τις φωνητικές εντολές ώστε να δουλέψουν οι φωνητικές κλήσεις;

Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ!

 

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, αν βρεις άκρη ενημέρωσε με σε παρακαλώ.

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

Ποιο firmware έχεις ; Δες πιο πάνω στα μηνύματα να δεις πιο έχουμε όλοι μας και πες μας αν έχεις το ίδιο. Επίσης καλό είναι να ενημερώσεις κάποιο νόκια shop. Εγώ δεν έχω ασχοληθεί και τόσο μ'αυτό που ρωτάς πάντως.

 

Firmware Version: v.2.0617.1.0.3 27-4-06 RM-180

Έχει κάποιος αυτό το firmware και οι φωνητικές κλήσεις να του δουλεύουν κανονικά;

Death is a dreamer's delight...
Link to comment
Share on other sites

Firmware Version: v.2.0617.1.0.3 27-4-06 RM-180

Έχει κάποιος αυτό το firmware και οι φωνητικές κλήσεις να του δουλεύουν κανονικά;

Καλημέρα.

Εγω είχα αυτήν που έχεις εσύ όταν το πήρα αλλά δεν δοκίμασα καθόλου την φωνητική κλήση.Τώρα που το είπες όμως το δοκίμασα.

Προχτές έκανα ενημέρωση και πέρασε την 2.0635.3.0.2 και δουλεύει κανονικά.

 

 

Παιδία έκανα φορμάτ την κάρτα και έχασα εκείνα τα προγραμματάκια που είχε μέσα.Κοίταξα στη νόκια αλλά δεν βρήκα τπτ.Μήπως ξέρει κάποιος απο που μπορώ να τα βρώ ? Ή αν μπορεί κάποιος να μου τα στείλει απο την δικία του κάρτα?

Υπογραφή ? Χμμμμμμ :hunter:
Link to comment
Share on other sites

Παιδία έκανα φορμάτ την κάρτα και έχασα εκείνα τα προγραμματάκια που είχε μέσα.Κοίταξα στη νόκια αλλά δεν βρήκα τπτ.Μήπως ξέρει κάποιος απο που μπορώ να τα βρώ ? Ή αν μπορεί κάποιος να μου τα στείλει απο την δικία του κάρτα?

αυτο μηπως; http://www.nokia.com.gr/nokia/0,,91899,00.html

 

@nyndent, αν πατησεις δηλαδη το δεξι soft key και πεις ενα ονομα οπως τα εχεις γραμμενα στον καταλογο, δεν καλει;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε το ίδιο πρόβλημα θα σου πω εγώ ότι αν πατήσω το δεξί κουμπί δέχεται ΜΟΝΟ φωνητικές εντολές, ονόματα δεν τα καταλαβαίνει.

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάποια ονόματα τα καταλαβαίνει, όπως π.χ το σπίτι μου. Εκτός και αν λέτε για κάτι άλλο..γιατί με μπερδέψατε με φωνητικές εντολές και κλήσεις. Ποια η διαφορά ; Μπορεί να ανοίξει και εφαρμογές χρησιμοποιώντας την φωνή ;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάποια ονόματα τα καταλαβαίνει, όπως π.χ το σπίτι μου. Εκτός και αν λέτε για κάτι άλλο..γιατί με μπερδέψατε με φωνητικές εντολές και κλήσεις. Ποια η διαφορά ; Μπορεί να ανοίξει και εφαρμογές χρησιμοποιώντας την φωνή ;

αυτη ειναι η διαφορα, με τις φωνητικες κλησεις καλεις τις επαφες σου και με τις εντολες ανοιγεις εφαρμογες οπως το bluetooth, αλλαζεις προφιλ κλπ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Nαί,αυτό πρέπει να είναι.Αν και δεν έχει το Norton που νομίζω το είχε αλλά δε πειράζει.

Να'σε καλά ρε συ :)

Υπογραφή ? Χμμμμμμ :hunter:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εγω είχα αυτήν που έχεις εσύ όταν το πήρα αλλά δεν δοκίμασα καθόλου την φωνητική κλήση.Τώρα που το είπες όμως το δοκίμασα.

Προχτές έκανα ενημέρωση και πέρασε την 2.0635.3.0.2 και δουλεύει κανονικά.

 

 

Παιδία έκανα φορμάτ την κάρτα και έχασα εκείνα τα προγραμματάκια που είχε μέσα.Κοίταξα στη νόκια αλλά δεν βρήκα τπτ.Μήπως ξέρει κάποιος απο που μπορώ να τα βρώ ? Ή αν μπορεί κάποιος να μου τα στείλει απο την δικία του κάρτα?

 

 

αυτην την ενημερωση που την βρηκες . Υπαρχει καπου να την κατεβασουμε?

Αγγελίες στο Buy & Sell μόνο !
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω

και σορρυ που δεν το εψαξα και σε ρωτησα κατευθειαν αλλα ειμαι sto net τωρα με mobile card

Αγγελίες στο Buy & Sell μόνο !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν λίγες ώρες έκανα αλλαγή της rs-mmc που έχει το κινητό με μια τους ενός (1) gb. Όλα καλά...Έχω ρίξει καμιά 43 mp3 (έτσι για αρχή, καμιά 200αριά mb) μέσα στην κάρτα, αλλά όταν πατώ το κουμπί μουσική και επιλέγω όλα, μου εμφανίζει σχεδόν τα μισά κομμάτια. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό ; Απο την διαχείρηση αρχείων μπορώ να βρω τα κομμάτια ξεχωριστά αλλά εκεί τα παίζει ξεχωριστά και όχι σε λίστα το ένα πίσω απ'το άλλο. [solved by theka_2003]

 

υ.γ με την αλλαγή της κάρτας μνήμης δεν μπορώ να τρέξω ούτε και να σβύσω τις συντομεύσεις lifebloging, opera, tutorial.Έχουν γίνει γκρι και δεν τρέχουν.

υ.γ2. Πολύ νωρίς αρχίσαμε τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν λίγες ώρες έκανα αλλαγή της rs-mmc που έχει το κινητό με μια τους ενός (1) gb. Όλα καλά...Έχω ρίξει καμιά 43 mp3 (έτσι για αρχή, καμιά 200αριά mb) μέσα στην κάρτα, αλλά όταν πατώ το κουμπί μουσική και επιλέγω όλα, μου εμφανίζει σχεδόν τα μισά κομμάτια. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό ; Απο την διαχείρηση αρχείων μπορώ να βρω τα κομμάτια ξεχωριστά αλλά εκεί τα παίζει ξεχωριστά και όχι σε λίστα το ένα πίσω απ'το άλλο.
Ενω είσαι στη μουσική βιβλιοθήκη πάτα επιλογές -> ενημέρωση μουσικής βιβλιοθήκης... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...