Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον παιδιά, σε συνέχεια φορητότητας που εκανα στη Wind για να πάω στο W web, γιατί με απασχολεί κυρίως το ίντερνετ και είχα το red1 με 32€, θα έπεφτα στα 21€, έλαβα εχθες αντί προσφορά την οποία και αποδεκτήκα με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά: με 22€ 1. 200 λεπτα προς ολους, 2. 500 λεπτα προς vodafone, 3. 10 giga, 4. 20sms και 5. δώρο επιταγή 150€. Πιστεύω πας εκανα σωστη επιλογή τελικά, απλως αντί να τα πάρω απο την αρχή που το επιθυμούσα, έπρεπε πρωτα να μπούμε σε μια σχετική διαδικασία.

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πλησιάζω ανανέωση για σταθερό + συμβ κινητό οπότε και ζήτησα προσφορά.

 

Για να παραμείνω vodafone (και να μη το κάνω κάρτα) μου έκαναν προσφορά για

400' προς όλους, 500' προς vod, 40sms, 900MB με 16,5€ (από 22€)

Και επίσης μου κρατάνε την προσφορά στο σταθερό με 22€ όπου έχω

απερ. σταθερά, 240'κιν, 24αρα, vodafone TV.

Είναι καλή τιμή σήμερα;;;

 

θα συμφωνούσα αμέσως αλλά έχω και νέο νούμερο κάρτα CU με 1500' + 2.5GB με 10€.

Τι κάνω όμως με το σταθερό; Δεν βλέπω να βρίσκω κάτι καλύτερο σε άλλους.

Ζήτησα και δωροεπιταγή (πριν 24μηνες μου είχαν δώσει 100€)

αλλά η κοπέλα στο τηλέφωνο λέει ότι τα σταματήσαν αυτά για μεγάλες εκπτώσεις όπως η δικιά μου!

Βλέπω όμως ο από πάνω μια χαρά του κάθισε.

Τους είπα θα το σκεφτώ...

Τι κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζω ανανέωση για σταθερό + συμβ κινητό οπότε και ζήτησα προσφορά.

 

Για να παραμείνω vodafone (και να μη το κάνω κάρτα) μου έκαναν προσφορά για

400' προς όλους, 500' προς vod, 40sms, 900MB με 16,5€ (από 22€)

Και επίσης μου κρατάνε την προσφορά στο σταθερό με 22€ όπου έχω

απερ. σταθερά, 240'κιν, 24αρα, vodafone TV.

Είναι καλή τιμή σήμερα;;;

 

θα συμφωνούσα αμέσως αλλά έχω και νέο νούμερο κάρτα CU με 1500' + 2.5GB με 10€.

Τι κάνω όμως με το σταθερό; Δεν βλέπω να βρίσκω κάτι καλύτερο σε άλλους.

Ζήτησα και δωροεπιταγή (πριν 24μηνες μου είχαν δώσει 100€)

αλλά η κοπέλα στο τηλέφωνο λέει ότι τα σταματήσαν αυτά για μεγάλες εκπτώσεις όπως η δικιά μου!

Βλέπω όμως ο από πάνω μια χαρά του κάθισε.

Τους είπα θα το σκεφτώ...

Τι κάνω;;;

 

Τα 1500' στο Cu ειναι για 12 μηνες μονο ομως.

Για μενα τραβηξε μια φορητοτητα σε Wind/Cosmote τηλεφωνικα και μετα θα παρακαλανε να μην το κανεις καρτοκινητο ή να φυγεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τα 1500' στο Cu ειναι για 12 μηνες μονο ομως.

Για μενα τραβηξε μια φορητοτητα σε Wind/Cosmote τηλεφωνικα και μετα θα παρακαλανε να μην το κανεις καρτοκινητο ή να φυγεις.

 

Μπορώ να κάνω από τώρα ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ αίτημα φορητότητας; (8 Δεκεμβρίου λήγει το συμβόλαιο)

και να έχω δικαίωμα για πόσες ημέρες να αλλάξω γνώμη;

Γιατί πάντα υπάρχει και το κακό σενάριο να μη μου ξαναγίνει προσφορά από την vodafone

οπότε πας στον νέο πάροχο (που μέχρι τώρα οι προσφορές που μου είπε είναι χάλια!)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω από τώρα ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ αίτημα φορητότητας; (8 Δεκεμβρίου λήγει το συμβόλαιο)

και να έχω δικαίωμα για πόσες ημέρες να αλλάξω γνώμη;

Γιατί πάντα υπάρχει και το κακό σενάριο να μη μου ξαναγίνει προσφορά από την vodafone

οπότε πας στον νέο πάροχο (που μέχρι τώρα οι προσφορές που μου είπε είναι χάλια!)

 

Αν το κανεις με τηλεφωνο/ονλαιν εχεις δικαιωμα υπαναχωρησης 14 ημερων.Αλλα αν σου κανουν καλυτερη προσφορα να μεινεις πανω στην διαδικασια φορητοτητας,μπορεις να την ακυρωσεις με φαξ πριν γινει ομως.Αν στειλεις την ακυρωση αφου πας στο νεο παροχο γιατι δεν ειχες φαξ π.χ. και αποδεχτεις την προσφορα της Vodafone τηλεφωνικα που σου εκανε τελευταια στιγμη πριν φυγεις θα ζοριστεις να γυρισεις πισω και να μην πληρωσεις τελη διακοπης.Εχω μια τετοια περιπτωση.Σε σταθερο τον μαιο,μια μερα μετα αφου εγινε η μεταφορα την ακυρωσαμε γιατι δεν ειχαμε φαξ διαθεσιμο.Η προσφορα για να μεινουμε εγινε λιγες ωρες πριν την φορητοτητα.Και εκτος αυτου δεν πληρωσαμε τα τελη διακοπης κλπ. σε κανεναν απο τους 2,γιατι δεν ειχαμε εξοπλισμο απο τον νεο παροχο,δεχτηκαμε την προσφορα του παλιου αμεσα και συνεχισαμε κανονικα την συνεργασια μας.Απλα επειδη εχει ιδιοκτητο δικτυο,ο πρωην παροχος που ημασταν εκανε μεταφορα γραμμης απο το δικτυο του οτε στο ιδιοκτητο.

Αυτο εγινε μεταξυ Forthnet/Nova και ΟΤΕ.Τωρα αν κανεις φορητοτητα πληρωνεις τελη διακοπης γιατι φευγεις ενα μηνα νωριτερα.Αν το κανεις λιγες μερες πριν ληξει δεν θα εχεις θεμα.Απο συμβολαιο σε καρτα θα πας σημερα ή το πολυ αυριο γιατι η διαδικασια ειναι 30 ημερες ακριβως.

Εγω θα ελεγα να πας σε καρτα αν το συμβολαιο που εχεις σε καλυπτει και δεν ξεπερνας τις παροχες.Θα σου προτεινα να πας ομως σε αλλη εταιρεια και οχι να συνεχισεις σε cu.

Πλεον εγινε πολυ ακριβο σε σχεση με τις αλλες.Και με τις νεες αλλαγες ειδικα απο το 2018,δεν συμφερει να πληρωσεις 15€ για την μετατροπη απο συμβολαιο σε καρτα και αλλα 30€ φορητοτητα.

Μελος του φορουμ εχει κανει πινακες για συμβολαια και για τα πακετα των καρτοκινητων.

http://mobilemaps.freesite.host/el/sygkrisi-programmaton/sygkrisi-symvolaion-idioton-kinitis.html

http://mobilemaps.freesite.host/el/sygkrisi-programmaton/sygkrisi-paketon-kartokiniton.html

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να κάνεις αίτηση αλλαγής σε καρτοκινητό. Η διαδικασία αυτή κρατάει 30 ημέρες. Ενώ η φορητότητα ολοκληρώνεται σε 6 ώρες θεωρητικά πρακτικά σε μία μέρα.

Θα δεχτείς έτσι και αλλιώς πολύ καλές προσφορές για να μείνεις . Και μην δεχτείς την πρώτη προσφορά θα σε πάρουν πάλι και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να κάνεις αίτηση αλλαγής σε καρτοκινητό. Η διαδικασία αυτή κρατάει 30 ημέρες. Ενώ η φορητότητα ολοκληρώνεται σε 6 ώρες θεωρητικά πρακτικά σε μία μέρα.

Θα δεχτείς έτσι και αλλιώς πολύ καλές προσφορές για να μείνεις . Και μην δεχτείς την πρώτη προσφορά θα σε πάρουν πάλι και πάλι.

 

Ακριβως,αρκει να το κανει μεχρι αυριο για να γινει αλλαγη πανω στην ληξη του συμβολαιου.

Και αν κανει την αιτηση αλλαγης σε καρτοκινητο,θα δεχτει προσφορες για να μεινει και εκτος αυτου,αν θελει παει και σε καρτοκινητο αλλης εταιρειας.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ok! Οπότε κάνω αίτηση για μετατροπή σύνδεσης σε καρτοκινητο.

Ενώ το σταθερό μου τίποτε προς το παρόν.

Και περιμένω.

Και αν δεν μου κάνουν προσφορά τελευταία μέρα κάνω φορητότητα και για το σταθερό.

Θυμίζω λήξη συμβολαίου και για τα δύο 8/12.

Ελπίζω να καταλαβα καλά.

 

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok! Οπότε κάνω αίτηση για μετατροπή σύνδεσης σε καρτοκινητο.

Ενώ το σταθερό μου τίποτε προς το παρόν.

Και περιμένω.

Και αν δεν μου κάνουν προσφορά τελευταία μέρα κάνω φορητότητα και για το σταθερό.

Θυμίζω λήξη συμβολαίου και για τα δύο 8/12.

Ελπίζω να καταλαβα καλά.

 

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σωστα καταλαβες,το σταθερο κρατα το κι ολας αν θελεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σωστα καταλαβες,το σταθερο κρατα το κι ολας αν θελεις.
Μπα τι να το κρατήσω; Από 22€ το πάνε λέει στα 25€ και μάλιστα χωρίς το vodafone TV.

Αυτό παντως που δεν καταλαβαίνω είναι πως οι άλλοι πάροχοι δεν κάνουν απολύτως τίποτε για να με δελεάσουν να πάω σε αυτούς!

 

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες το θέμα των συμβολαίων της Cosmote. Φαίνεται να έχουν όλοι την ίδια αντιμετώπιση.

Πιστεύω ότι η ΕΕΤΤ έχει διασφαλίσει ότι δεν συνεννοούνται για να εφαρμόζουν εναρμονισμένες πρακτικές. Απλά έτυχε και στους 3 τον ίδιο μήνα. Shit happens.

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Που υπάρχει on line φόρμα για αίτημα μετατροπής από συμβόλαιο κινητού σε κάρτα;

 

Πήρα τηλέφωνο κ μου είπαν δεν υπάρχει φόρμα και θα επικοινωνήσει μαζί μου το αρμόδιο τμήμα. Αλλά τίποτα. 12/12 τελειώνει το συμβόλαιο.

Μου έδωσαν ήδη καλή προσφορά αλλά ρε παιδιά πάλι αυξήσεις από 20/3/2018!!!!

 

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια πως έχουν καταργήσει τα συμβόλαια για 1 χρόνο στη Vodafone καθώς δεν με ενδιαφέρουν ούτε τα 18μηνα, ούτε τα 24μηνα.

Πλησιάζει το τέλος του προγράμματός μου και η κοπέλα που βγήκε στο τηλέφωνο μου είπε αυτό. Παπάτζες;

 

Δεν μου έκαναν καμιά σοβαρή προσφορά. Τα ίδια που είχα πριν 2 χρόνια που δεν ήταν και πολλά...

Να τους ρίξω μια φορητότητα να δούμε ή να τους ξαναπάρω γιατί θα βγει άλλος στο τηλέφωνο στάνταρ.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια πως έχουν καταργήσει τα συμβόλαια για 1 χρόνο στη Vodafone καθώς δεν με ενδιαφέρουν ούτε τα 18μηνα, ούτε τα 24μηνα.

Πλησιάζει το τέλος του προγράμματός μου και η κοπέλα που βγήκε στο τηλέφωνο μου είπε αυτό. Παπάτζες;

 

Δεν μου έκαναν καμιά σοβαρή προσφορά. Τα ίδια που είχα πριν 2 χρόνια που δεν ήταν και πολλά...

Να τους ρίξω μια φορητότητα να δούμε ή να τους ξαναπάρω γιατί θα βγει άλλος στο τηλέφωνο στάνταρ.

 

Από κανονισμό η ελάχιστη διάρκεια συμβολαίου είναι 2 μήνες (το λεγόμενο και αορίστου χρόνου). Είναι στην εμπορική πολιτική της κάθε εταιρείας τι εκπτώσεις θα προσφέρουν στις τιμές καταλόγου για κάθε διάρκεια συμβολαίου. Αυτό που σου είπε είναι σχεδόν αλήθεια. Δεν έχει καταργηθεί μεν το μικρότερο συμβόλαιο (μπορείς να κάνεις σήμερα αορίστου για 2 μήνες και μετά να το κόψεις), αλλά επιδοτούν μόνο από 18 μήνες και πάνω, οπότε είναι μη συμφέρον να κάνεις λιγότερο από 18 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις μια σελίδα πίσω πχ. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7370048#post7370048 και πιο κάτω, βλέπω οι προσφορές πάνε σύννεφο...

Καλά που τις βρίσκετε τέτοιες προσφορές;

 

και δεν είναι δυνατόν να σου προσέφεραν 500Mb το 2015 και τα ίδια τώρα για 18 μήνες. Η τεχνολογία προχωράει. Μια σελίδα να ανοίξω έχουν φύγει 20Mb με 4G...

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις μια σελίδα πίσω πχ. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7370048#post7370048 και πιο κάτω, βλέπω οι προσφορές πάνε σύννεφο...

Καλά που τις βρίσκετε τέτοιες προσφορές;

 

και δεν είναι δυνατόν να σου προσέφεραν 500Mb το 2015 και τα ίδια τώρα για 18 μήνες. Η τεχνολογία προχωράει. Μια σελίδα να ανοίξω έχουν φύγει 20Mb με 4G...

Είναι ξεκάθαρο, κανεις αίτηση φορητοτητας...το λέω αλλωστε

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρο, κανεις αίτηση φορητοτητας...το λέω αλλωστε

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι έλεγα μήπως την αποφύγω... που είχες κάνει cosmote ή wind ή δεν παίζει ρόλο;

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

ναι έλεγα μήπως την αποφύγω... που είχες κάνει cosmote ή wind ή δεν παίζει ρόλο;
Δεν ξέρω αν παιζει ρολο, αλλά είχα κανει στη Wind γιατί με βόλευε το πρόγραμμα και σε περίπτωση που έφευγα δεν θα είχα πρόβλημα. Γιαυτό πρεπει να είσαι αποφασισμένος πως αν δεν πετύχεις την προσφορά φεύγεις χωρίς προβληματισμό

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ζ

Στο 1339

Δώρο 20g ίντερνετ για ένα μήνα. Μόλις ενεργοποίησα

 

Καλησπερα .Η ενεργοποιηση μπορει να γινει ας πουμε και σε 10 μερες ? Κοστος ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ζ

Στο 1339

Δώρο 20g ίντερνετ για ένα μήνα. Μόλις ενεργοποίησα

 

Να'σαι καλά για την ενημέρωση, αλλά δεν είναι διαθέσιμο για το πρόγραμμά μου (my business 2).

Αλήθεια εσύ τι πρόγραμμα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Οταν πήγα να κάνω αίτηση μετατροπής συμβόλαιο κινητού σε κάρτα μου έκαναν προσφορά.

Με 14.25€ Κινητό με 400' όλους, 500' προς vod, 900mb, 40sms.

Επίσης άφησαν ίδια την τιμή 22.9€ για σταθερά απεριοριστα, 240' σε κινητά, ιντερνετ και vodafone TV.

Με υπερκαλύπτουν οποτε δέχτηκα για 24μηνες.

 

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα .Η ενεργοποιηση μπορει να γινει ας πουμε και σε 10 μερες ? Κοστος ?

 

Δεν το γνωρίζω αυτό όσο για κόστος είναι δωρεάν

Έχω ένα απλό απεριόριστα 35

Δεν ξέρω τα προγράμματα που ταιριάζει απλά μου ήρθε μια ειδοποίηση την ενεργοποίησα και ενημέρωσα.

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...