Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πείτε μου, σας παρακαλώ, πόσο έρχεται το συνολικό ποσό του λογαριασμού αν έχεις vodafone unlimited 45 και vodafone 50, αν δεν έχεις καταναλώσει κάτι πέρα απ' αυτά που σου προσφέρει; Αλλά θέλω το συνολικό με όλους τους φόρους κλπ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου, σας παρακαλώ, πόσο έρχεται το συνολικό ποσό του λογαριασμού αν έχεις vodafone unlimited 45 και vodafone 50, αν δεν έχεις καταναλώσει κάτι πέρα απ' αυτά που σου προσφέρει; Αλλά θέλω το συνολικό με όλους τους φόρους κλπ.

Ευχαριστώ.

45*1,12 =50,40

50*1,12= 56

Άθροισμα 106,40

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ανω των 50ε ειναι άλλο το ποσοστο

 

Όχι σωστά είναι! Γιατί είναι 50 χωρίς ΦΠΑ και τέλη κινητής το σημείο που ανεβαίνει η φορολογία. Δηλαδή ό,τι εισπράττει η εταιρεία. Επειδή όμως το παραπάνω παράδειγμα περιλαμβάνει ΦΠΑ 23% στο 50€, είναι σωστές οι πράξεις!:)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να μετατρέψω τις δυο συνδέσεις συμβολαίου μου σε καρτοκινητά, έκανα την κλήση στο 1227 (μου κάναν προσφορά έκπτωση 40% στο πάγιο επειδή έχω δυο συνδέσεις -αλλιώς ήταν 30%- αλλά την απέρριψα και ούτε τους είδα να έχουν διάθεση να κάνουν διαπραγμάτευση και καλύτερη πρόταση) και μετά πήγα σε κατάστημα να κάνω την διαδικασία που έπρεπε και να παραλάβω τις κάρτες.

Όμως εκεί λεει το σύστημα δεν τους άφηνε να κάνουν τη μετατροπή 24 ωρες πριν από την τηλεφωνική αίτησή μου. Έτσι τουλάχιστον μου είπανε. Αυτό δεν έχει και τόση σημασία, θα πάω ξανά αύριο.

 

Εκείνο που δεν ξέρω αν ισχύει είναι αν η μετατροπή γίνεται αμέσως ή πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα. Γιατί στο τηλέφωνο που πήρα στο 1227 μου είπανε οτι η καρτα ενεργοποιείται σε ένα μήνα από την αίτηση.

Ισχύει ή οχι; γιατί υποπτεύομαι οτι το κάνουν αυτό για να μην επιστρέψουν τα λεφτά του προπληρωμένου παγίου του τρέχοντος και του επόμενου μήνα (αφού για να κάνω τη διαδικασία έπρεπε να ξοφλήσω τον τρέχοντα λογαριασμό που σημαίνει οτι προπλήρωσα και το πάγιο του επόμενου μήνα).

Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα μάλλον σου έλεγε βλακείες, περί του 24ώρου, εκτός και αν λόγω της αναβάθμισης των συστημάτων τους την τελευταία βδομάδα προέκυψε θέμα και όντως δεν μπορούσαν να διεκπεραιώσουν το αίτημα.

 

Κατά τα άλλα, εισαι σωστός. Αντί να σου επιστρέφουν χρηματα και να χάνουν, σου δίνουν το δικαίωμα να λειτουργήσεις το συμβόλαιο μέχρι και 30 ημέρες μετά την αίτηση διακοπής ;) Αλλά νομίζω πως και στις άλλες 2 έτσι γίνεται.

 

Άρα, η διακοπή θα γίνει μετά την πάρέλευση 30 ημερών από την ημέρα που θα διεκπεραιωθεί το αίτημα στο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

κατι δε παει καλα με το συμβολαιο μου... αλλαξα απο το unlimited 50 old στο 60αρι, κι αυτο εγινε πριν τα χριστουγεννα. Μου ρθε σημερα λογαριασμος που εγραφε οτι το προγραμμα που χρησιμοποιω ειναι το 50αρι. ρωτησα σε καταστημα βοντα και μου πε οτι ο πρωτος λεει η και ο δευτερος λογαριασμος ειναι παντα "μπερδεμενοι¨" μετα την αλλαγη.

στελνω τωρα μηνυμα στο 1284 να δω ποσα λεπτα μου μενουν και μου λεει "χ" απο τα 300' του προγραμματος μου. Μα εγω 300 ειχα στο παλιο, το 60αρι απ οτι βλεπω και τωρα στο site, δινει 280' προς αλλα δικτυα.

 

εχω χασει τη μπαλα, ποσο καιρο κανει ν αλλαξει?!?!

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο 13830 να δεις τι παίζει. Αν έχει γίνει η αλλαγή και αν όχι γιατί; Και μην δίνεις βάση αυτές τις μέρες στο 1284 γιατί γίνεται αναβάθμιση στα συστήματα.
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λίγα λεπτά μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου ανέφεραν οτι μετά τις 15:00 θα ειναι εντάξει το σύστημα.

Εντωμεταξύ πήρα τηλέφωνο διότι στο myaccount αλλά και στο 1284 με ενημερώνουν υπολοιπα διαθέσιμα sms απο το πακέτο των 150 μηνυμάτων. Υπηρεσία την οποία δεν εχω ενεργοποιησει!

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, λάθος πληροφορία! Και σε μένα συνέβη! Όταν επανέλθει το σύστημα δε θα στο βγάζει.
Link to comment
Share on other sites

Εχει δημιουργηθει ενα θεματακι με τη voda και θα ηθελα την αποψη σας...περυσι τον Δεκεμβρη (2010) εκανα ανανεωση συμβολαιου με αλλαγη προγραμματος και επιδοτηση ...τον Φεβρουαριο μου ηρθε ο 1ος λογαριασμος κοντα στα 500ε και ολες οι χρεωσεις ηταν απο χρηση ιντερνετ κατι που στον καινουριο προγραμμα εχω 500MB δωρεαν...μετα απο αρκετα τηλ με το τμημα εξυπηρετησης πελατων βρεθηκε το λαθος το οποιο ηταν της υπαλληλου που ειχαμε μιλησει στο τηλ και η οποια ειχε ξεχασει να αλλαξει το προγραμμα και μου κοπηκε πιστωτικο για το ποσον το εξτρα που ειχα χρεωθει.....πηγαν λοιπον τον Δεκεμβρη (2011) παλι να δω αν εχει βγει η καινουρια μου επιδοτηση και να κανω ανανεωση συμβολαιου...μου ειπαν λοιπον οτι θα βγει Φεβρουαριο γιατι τοτε εγινε η αλλαγη...εγω φυσικα διαμαρτυρηθηκα αλλα μου ειπαν οτι ετσι φαινεται στο συστημα...σημερα με πηραν λοιπον απο το τμημα εξυπηρετησης και μου ειπαν οτι δεν εχει σημασια ποτε παιρνω επιδοτηση αλλα ποτε εληγε το προηγουμενο συμβολαιο μου και μου ειπαν οτι αν κανω ανανεωση τωρα θα με χρεωσουν και 38ε επειδη θα την κανω νωριτερα....εγω ξερω οτι το συβολαιο ειναι 12μηνο και ισχυει απο την ωρα που βαζεις την υπογραφη σου...γνωμες στο τι να κανω?

NO ROTOR-NO MOTOR!!!

MUNCH MUNCH PISTONS FOR LUNCH!!!

 

MAZDA RX7-FD3S

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που σου ειπαν. Πήρες νωρίτερα επιδότηση και η ανανέωση ξεκίνησε να μετράει από την ημέρα που έληγε ο 1ος σου χρόνος.
Link to comment
Share on other sites

και μου ειπαν οτι αν κανω ανανεωση τωρα θα με χρεωσουν και 38ε επειδη θα την κανω νωριτερα....εγω ξερω οτι το συβολαιο ειναι 12μηνο και ισχυει απο την ωρα που βαζεις την υπογραφη σου

 

Καινούριο πάλι αυτό... Να πληρώσεις 38€ για να ανοίξει πιο νωρίς η αναβάθμιση;;; Δεν ισχύει πουθενά αλλού αυτό!

Κατά τα άλλα ισχύει ο,τι σου είπε ο φίλος πιο πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Τ Προτείνω χρονολόγιο αυξήσεων, για να ξέρουμε πότε να κάνουμε σύνδεση και μόλις σκάσει η αύξηση, καταγγελία σύμβασης...Σόρρυ κύριοι, δεν θα μας δουλεύετε μια ζωή...κάποια στιγμή πρέπει να εκμεταλλεύομαι κι εγώ την κατάσταση...

 

Μια πραγματικά καλή ιδέα / πρόταση για το φόρουμ. Έτσι για να τους ξεμπροστιάσουμε. Σωστός souvlaki.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Με την υπηρεσια ενημερωσης υπολοιπου καμμια προβλεψη ποτε θα επανερθει μου ειπαν μολις τωρα.

Οταν τους ειπα οτι απο δικη τους ευθυνη μπορει να ξεπερασω τα 130 λεπτα ή τα 75 sms που εχω για αλλα δικτυα μου ειπαν οτι για 20 και 30 λεπτα παραπανω "θα δουμε τι μπορει να γινει" ...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κοσμοτε και με πηραν απο βοντα να διαλεξω οποιο προγραμμα θελω με 4 παγια δωρο σε 12μηνο....δεχτηκα ηδη...περιμενω αντιπροσφορα....ερωτησεις...αμα ενεργοποιηθει 15 γεναρη ας πουμε ο πρωτοσ λογαριασμος ερχεται μετα απο 15 μερες? και καθε ποτε ισχύει στη βοντα η ανανεωση του χρονου ομιλιας; καθε αρχη του μηνα η καθε ημερομηνια εκδοσης λογαριασμου; καμια αλλη παγιδα που μπορει να ξερει κανεις; (λογικα γλιτωνω και το πρωτο φουσκομενο παγιο ε;)
Link to comment
Share on other sites

ειμαι κοσμοτε και με πηραν απο βοντα να διαλεξω οποιο προγραμμα θελω με 4 παγια δωρο σε 12μηνο....δεχτηκα ηδη...περιμενω αντιπροσφορα....ερωτησεις...αμα ενεργοποιηθει 15 γεναρη ας πουμε ο πρωτοσ λογαριασμος ερχεται μετα απο 15 μερες? και καθε ποτε ισχύει στη βοντα η ανανεωση του χρονου ομιλιας; καθε αρχη του μηνα η καθε ημερομηνια εκδοσης λογαριασμου; καμια αλλη παγιδα που μπορει να ξερει κανεις; (λογικα γλιτωνω και το πρωτο φουσκομενο παγιο ε;)

 

Ο πρώτος λογαριασμός εξαρτάται πότε θα εκδοθεί. Σίγουρα εκδίδονται λογαριασμοί κάθε 8 ή 9 και κάθε 22 ή 23(κάπου εκεί, δεν θυμάμαι ακριβώς). Όπως και σε κάποιες ακόμη ημερομηνίες που δεν τις θυμάμαι.

Η ανανέωση του χρόνου ομιλίας και των μηνυμάτων γίνεται την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού, όπως και στην Cosmote. Αν το πρόγραμμα που επέλεξες περιέχει mb ή αν πρόσθεσες πακέτο mobile internet με mb, αυτά ανανεώνονται την 1η μέρα κάθε μήνα και λήγουν όπως είναι φυσικό την τελευταία μέρα του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Με την υπηρεσια ενημερωσης υπολοιπου καμμια προβλεψη ποτε θα επανερθει μου ειπαν μολις τωρα.

Οταν τους ειπα οτι απο δικη τους ευθυνη μπορει να ξεπερασω τα 130 λεπτα ή τα 75 sms που εχω για αλλα δικτυα μου ειπαν οτι για 20 και 30 λεπτα παραπανω "θα δουμε τι μπορει να γινει" ...

 

αυτη η αναβαθμιση των συστηματων τους εχει καταντησει ανεκδοτο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, πήγα σήμερα στο ΠΛΑΙΣΙΟ και ρώτησα για την επιδότηση μου. Ο υπαλληλος μου ειπε οτι εχω 49 ευρω επιδοτηση. Γελοιο ποσον... Το θεμα μου ομως δεν ειναι αυτο. Τον ρωτησα αν μπορουμε να κανουμε αιτηση φορητοτητας σε COSMOTE για να με καλεσουν απο VODAFONE και να μου προσφερουν καλυτερη επιδοτηση... Μου ειπε οτι οι εταιριες το εχουν καταλαβει και οτι απο τη στιγμη που θα υπογραψεις την αιτηση φορητοτητας, δεσμευεσαι. Ξέρετε αν όντως ισχυει κατι τετοιο; Επισης αν επιλεξω επιδοτηση μπορουν να μου κανουν κι εκπτωση στο παγιο σε Unlimited 20; Ευχαριστω εκ των προτερων...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, πήγα σήμερα στο ΠΛΑΙΣΙΟ και ρώτησα για την επιδότηση μου. Ο υπαλληλος μου ειπε οτι εχω 49 ευρω επιδοτηση. Γελοιο ποσον... Το θεμα μου ομως δεν ειναι αυτο. Τον ρωτησα αν μπορουμε να κανουμε αιτηση φορητοτητας σε COSMOTE για να με καλεσουν απο VODAFONE και να μου προσφερουν καλυτερη επιδοτηση... Μου ειπε οτι οι εταιριες το εχουν καταλαβει και οτι απο τη στιγμη που θα υπογραψεις την αιτηση φορητοτητας, δεσμευεσαι. Ξέρετε αν όντως ισχυει κατι τετοιο; Επισης αν επιλεξω επιδοτηση μπορουν να μου κανουν κι εκπτωση στο παγιο σε Unlimited 20; Ευχαριστω εκ των προτερων...

 

απο την ωρα που θα κανεις την αιτηση φορητοτητας μεσολαβει αρκετο διαστημα προσφορων και αντιπροσφορων

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο την ωρα που θα κανεις την αιτηση φορητοτητας μεσολαβει αρκετο διαστημα προσφορων και αντιπροσφορων

 

θελει προσοχη, διοτι ξερω ατομο που την επαθε. Η φορητοτητα παιρνει 3 εργασιμες και (πιστευω) εαν δε κανει μεγαλους λογαριασμους, μπορει και να μην ασχοληθουν καν (για αντιπροταση). Αυτο που θα προτεινα στο φιλο ειναι να ζητησει να τον συνδεσουν με το τμημα αποσυνδεσεων/ακυρωσεων και να τους πει οτι σκοπευει να φυγει, οποτε να του κανουν εκει απευθειας αντιπροταση (ή οχι)

Link to comment
Share on other sites

θελει προσοχη, διοτι ξερω ατομο που την επαθε. Η φορητοτητα παιρνει 3 εργασιμες και (πιστευω) εαν δε κανει μεγαλους λογαριασμους, μπορει και να μην ασχοληθουν καν (για αντιπροταση). Αυτο που θα προτεινα στο φιλο ειναι να ζητησει να τον συνδεσουν με το τμημα αποσυνδεσεων/ακυρωσεων και να τους πει οτι σκοπευει να φυγει, οποτε να του κανουν εκει απευθειας αντιπροταση (ή οχι)

 

κανει την αιτηση και αν δεν πετυχει κατι καλυτερο απλα δεν υπογραφει και την ακυρωνει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται πια εκει στην βοντα, εχει σχεδον 2 βδομαδες μας εχουν πρηξει με την αναβαθμιση. Ξερει κανεις ποτε θα τελειωσει αυτο το πραγμα, εχει κολησει μια παραγγελεια μου στο εκρεμμει και λενε οτι φταιει αυτο...!!!
....
Link to comment
Share on other sites

κι εγω πηρα σημερα τηλ να μαθω τι γινεται με το προγραμμα μου και ακρη δεν εβγαλα...ετσι κι εχω τπτ παραπανω χρεωσεις θα με δουν απ την αναποδη!
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι έχεις παραπάνω χρεώσεις μάλλον θα στις πιστώσουν για να μη σε δυσαρεστήσουν, δεδομένης και της κατάστασης που επικρατεί με την αναβάθμιση.;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...